Yabancı Dönmeye Başlarsa!

04.07.2024 09:11
 •  A 

Neredeyse iki aya yakın süredir, ya da 11088 zirvesini gördükten sonra da desek olur. Yabancıdan ısrarlı satışlar geldiğini gördük. Yabancının 1,5 Milyar Dolar civarı bir satışı söz konusu oldu. Tabii bu hisseler için geçerli. Yoksa Türk tahvillerinde bu esnada almaya devam ettiler. Demek ki, Türkiye'den çıkış ile ilgili değil de, BIST'de satış yapmayı tercih ettiler diyebiliriz.

Bu durum, eskiden yaşanan ve pandemi sürecinden beri yaşanan gelişmelerin de etkisi ile birkaç yıldır rastlamadığımız ''Mayıs'ta sat git'' stratejinden de kaynaklanıyor olabilir. Yani yaza girerken yerli, yabancı fon yöneticileri, karlarını realize edip, yaz tatil programlarına odaklanan yatırımcılar gibi, sonbahara kadar borsalara biraz mesafeli dururlardı. Bir yıl içinde 7400 endeks seviyesinden 11088, Dolar karşılığı olarak ifade edersek; 216$'dan 340$'a çıkan BIST, yabancı için de gayet güzel bir kar sağladığından, bunu tahsil etmek için satmak istemiş olabilirler.

Diğer bir neden de, aynı esnada devamlı yükselen politika faizlerinin etkisi ile %47.50 seviyesini gören tahvil faizlerinin cazibesi nedeniyle de bu satışlar olmuş olabilir. Yani BIST 11088, Dolar kuru 33.00 TL faizler de tahvilde %47.5 mevduatta %60'lara dayanan dönemde, hisseleri satıp faize yatırmak, nasılsa kurda yükseliş beklentisi çok sınırlı olan bu dönemde, bir de garantili bir faiz geliri elde etmek için de yapılmış olabilir. Sonuçta ortam her iki ihtimale de müsait olduğu için yabancının neden bir süredir sattığı sorusuna bu nedenler gayet ciddi cevaplar olur. 

Yabancı Ne Zaman Döner?
              Normalde her iki gerekçeye göre de yaz sonu, sonbahar içinde dönmelerini daha uygun bulurdum. Ki, bu yöndeki beklenti yazımı 31/05/2024 tarihinde ''Mayısta Sat Git Algısı mı, Gerçekleşmesi Mi?'' başlığı ile paylaşmıştım.

Ama bu yıl da başka özel bir durum var! O da uzun süredir içinde bulunduğumuz Gri Listeden çıktık. Bana göre yabancı fon ve ratingçiler için oldukça önemli olan Gri Listeden çıkılması nedeniyle, her an not artışlarının yapıldığını görebiliriz. Yıl sonuna kadar daha altta notlara sahip olduğu için Moody'ten 2 kademe, Fitch ve S&P'den birer kademe not artışı yapılmasını bekliyorum.

İşte bu beklenti yabancının dönüşünü, en azından belli hisseler için öne çekebilir! Moody's'in 19 Temmuz tarihinde Türkiye Raporu açıklama takvimi var. Bu tarihte yeni bir not artışı beklentim var. Piyasada da bu beklenti artacak olursa, temmuz ayına girdiğimiz için, ısrarlı satışlarını gördüğümüz yabancıdan alımların geldiğini görebiliriz. Olur da yabancılar not artış beklentileri için yeniden almaya başlarsa, ana endeks hisseleri ilk hedefleri olacaktır diye düşünüyorum. Yani bankalar, holdingler, tuprs, otomotivler, büyük çimentolar, demirçelikler, sise, ulaştırmalar, tcell ve ttkom, üretim gibi pazarlama ağı da olan ve yapılan son zamdan pozitif etkilenecek elektrik şirketleri, savunma sektörü şirketleri ilk aklıma gelen ana endeks hisseleri olarak yabancı tarafından şimdiden alınmaya başlayabilir. 

Peki yan hisseler olası bu alımlardan etkilenmez mi? İlk anda hemen olmayabilir ama sonrasında tabi ki etkilenir. Çünkü bu ana hisselerde yabancı ağırlığı artmaya başladığında, yerli spekülatörler yan hisselere yönelmek zorunda kalabilirler. Ama tam zamanlaması için şimdiden bir şey söyleyemem. Tekniklerine göre paylaşımlarımla süreci yakalamaya çalışacağız.

Kısacası sanki hafta başından beri bu yönde kısmi bir ortam başladı gibi görüyorum. Sadece vergi belirsizliği önümüzdeki önemli engel. Bunun bir an önce netleşmesi lazım. Çünkü, açıklanacak ek ya da yeni vergiler kârlarını olumsuz etkileyecek olan şirketler için bir anda satış baskıları yaratabilir. Gecikmeden bu belirsizliği bitirmeliyiz.

Bu süreçte teknik tablolarımız önemli referanslarımız olabilir. Sitemdeki teknik paylaşımlarımı yakından takip etmenizde yarar var. Enflasyon muhasebesinin yarattığı karmaşa yüzünden uzun vadeli bilanço beklentileri yazmakta zorlandığım için, uzun vadeli yatırım hisseleri bölümü bir süre daha az sayıda hisse değerlendirmesi ile sınırlı kalabilir. Ama teknik her zaman için bize yol gösterecektir.

Kısaca benim yıl bitmeden 13000-15000 arası TL bazlı endeks seviyesi göreceğimiz konusundaki beklentim Gri Listeden çıktıktan sonra daha da güçlü şekilde devam ediyor. Bu süreç sonbaharda mı başlar, yoksa Moody's'in temmuz raporu nedeniyle şimdiden başlar mı bunu yaşayıp göreceğiz.

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 02.07.2024
  09:22

  Dün güzel bir borsa haftasına başlamıştık. Tam da hisselerde dirençler kırılmaya başlıyordu ki, bir anda Bakan Mehmet Şimşek açıklamalar yapmaya başladı. Borsa konusunda ''bu pakette yok ama bir sonraki pakette borsa vergisine çalışıyoruz. İşlem vergisi değil, ... Devamı »

 • 01.07.2024
  08:26

  Cuma günü Gri Listeden çıktığımız açıklandı. Beklediğim gibi, ilk anda alıcılar realizasyonla karşılaştılar. Aynı anda %38'lik eketrik zammı da açıklandı. Bir süredir temmuz başında elektrikte zam beklediğimi biliyorsunuz. Kamu maliye politikasını birço... Devamı »

 • 28.06.2024
  08:58

  Dün TCMB politika faiz kararı belli oldu. Faizler değişmedi. Bugün de öğlen gibi Gri Liste kararı belli olacak. Fatf Başkanı Raja Kumar 12.00'de kameraların karşısına çıkıp, birkaç gündür süren toplantıların sonuçlarını açıklayacak. Bakan... Devamı »

 • 27.06.2024
  09:22

  Bugün haftalık politika faizlerinde bir değişiklik beklemiyorum. Lakin en az oran kadar önemli olacak bir de, açıklamalar kısmı olacaktır. PPK'nın enflasyon ve faizler konusundaki açıklamaları da bir mesaj olacaktır. Beklentilerin şekillenmesi için önemli olac... Devamı »

 • 26.06.2024
  08:57

  Endeks grafiği ile hisseler pek eşleşmiyor. Endeks tekniği hisselere göre daha iyi görüntü vermesine rağmen, hisselerde neredeyse birbuçuk aydır ciddi düzeltmeler yaşanıyor. Ama genel yatırımcı kitlesi endekse odaklandığı için hisse özelindeki teknik d&uum... Devamı »