Soru - Cevap

Lütfen alış sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz, elinizde bulunan hisseler için sorular iletmeyiniz. Bu tarz sorular cevap bulmayacaktır. Bizim önerilerimizdeki hisseler ve genel konularla ilgili sorularınıza açığız.

Sorunuzu göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

Sorular ve Cevaplar

SE*** KI*** 16.04.2021 05:34
Konu / Hisse Kodu: Devam
Hisse oraya gidecek buraya gidecek derken siz önden çok yüksek fiyatları görmüş oluyorsunuz hem elde bedava lot oluşuyor.Hisse giderse de eldeki bedava lotlar kısmetimmiş deyip oyunun içinde sürekli olmaya devam ediyorsunuz. 24.7 geldi lot attırdım elde bedavaları bıraktım giderse bu kadar ekmek yeriz geri gelirse bedava lotlarım artar piyasa bana çalışır. 2017’den sonra böyle bir cesareti toplamada sorularıma verdiğiniz cesaretlendirici cevaplardan dolayı çok çok teşekkür ederim.
Cevap 16.04.2021 09:10

Hayırlı olsun.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** KI*** 16.04.2021 05:17
Konu / Hisse Kodu: Bu iş ne güzelmiş :)
Uzun süre sonra netaş hisselerimde aksiyon almaya başladım.Cumadan yüksekten verip salı günü 24.7 görünce çok güzel para bıraktı hatta lot attırdım 3 günde güzel para kazandırmış oldu :) Keşke uzun süredir sizi dinleyip böyle al sat yapsaymışım. Giderse elinizde belli bedava lotlar oluyor geri gelirse lot attırıyorsunuz bedavaları çoğaltıyorsunuz öğretmenlikten kazanamayacağım parayı bıraktı 2-3 günde çok teşekkür ederim ısrarla bak böyle de yapın çıkmasını beklemenize gerek yok dediğiniz için
Cevap 16.04.2021 08:53

Günaydın.

Bunu bu kadar süre yapmamanız zaten bu şikayetlerin nedeniydi. Yoksa belli destek-direnç arasında gidip gelen hisse en iyi trade yapılan hissedir zaten.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SA*** KU*** SA*** 16.04.2021 01:29
Konu / Hisse Kodu: Ismen
Aydın bey öncelikle hayırlı ramazanlar diliyorum.Kripto paralarla ilgili yapılan düzenleme ısmen için faydalı olurmu? Vestel ve Parsn oldukça hızlı düşüyor bugünde endeks 1400 üstünde kaldığını düşünürsek endeksle beraber aynı hızda toparlanacaklarını düşünmek fazla iyimserlikmi olur ne dersiniz.Ayrıca tüm emekleriniz için çok Teşekkür ediyorum
Cevap 16.04.2021 09:10

Size de hayırlı Ramazanlar.

Düzenleme şu içerikte;
              “Ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmamasına ve ödeme ve elektronik para kuruluşlarının kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık etmemesine ilişkin usul ve esasların belirlenmesidir.”

“Ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde iş modelleri geliştiremez, bu tür iş modellerine ilişkin herhangi bir hizmet sunamaz.
Ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık edemez.”

Tüm dünya için bunun benzeri kararların çıkmasını bekliyorum. Bu haliyle tamamen pazarlama ile yükselen titan zinciri haline dönüşüyor. Arz sınırlaması ile hep yükseliyor algısı yaratılarak pazarlanıyor. Ama geri dönüp de zararlar başladığı zaman, ortalarda dert yanacak kurum ve kişi bulunmayacak. 

Doğru bir karar alınmış. Yatırım yapmak isteyen buyursun riskini alsın. Ama ödeme aracı olarak kullanılamaz denmiş. Yaklaşık 3 Milyon kişi coin hesabı açtırmış. Çok ciddi sayı. Doğrudan Ismen ile ilgili değil. 

Son dönem sanayi hisselerinde satışlar yaşanıyor. BIST bir süre sonra TCMB kararlarının netleşmesine bakıp yön belirleyecektir. BIST'i alırlarken çok yüksekler nasıl düşünülüyordu unutmayın. Bu işler hep algıdır. Doğru karar ve uygulamalar, gelişmelerle herşey bir anda düzelmeye başlayabilir. Yanlış karar ve uygulamalar sürerse-yapılırsa ise, iyi beklediklerinizde dahi beklentiler ötelenmek zorunda kalır. Düzeni ve istikrarı bozdunuz mu eskiye döndürmek zaman ve maliyettir. Çok karamsar değilim, ama piyasaları bu şekilde bozan kararların alınması nedeniyle de üç ay önceki kadar da iyimser değilim.

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

BU*** TA*** 15.04.2021 22:54
Konu / Hisse Kodu: Garan
Iyi aksamlar, hocam garan ilk gap i kapatmak uzere, 2.gap için bu hızlı yukselis sizce gerceklesirmi ? Bu yukselis bu kadar yüksek hacimle yabancı sayesinde mi oldu? Ongorunuzu referans almayı düşünüyorum ama 2.gap için de belli miktar ayırmak istiyorum. Garan ve Ereğli olmazsa bist100 aslinda bayagi düşecekti bunlar tutundu 2 ay önceki bankalar bisti yukseltecek yorumlarınızın artik zamanı geldi sanırım. Bist bankalar sayesinde 1550 ye tekrar geri gelir mi? Tesekkurler
Cevap 15.04.2021 23:25

1.550 için henüz erken. TCMB piyasayı tedirgin etti bir kere. Bu durum hemen yatışmayabilir. 1.550 için öncelikle aradaki diğer dirençlerin geçilmesi gerekir. 

İkinci gapler için bence erken henüz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

AB*** SE*** KI*** 15.04.2021 21:23
Konu / Hisse Kodu: ENDEKS - KRİPTO PARA
Merhaba Aydın Bey,
Açıkçası bugün yükseliş için umutlanmıştık. MB açıklamasında "gerekirse ilave sıkılaşma yapılabilir" ifadesini kaldırınca sanırım satış geldi. Sene başından bu yana pek çok arkadaşım borsadan ayrılıp coin piyasasına giriş yaptılar. Bugün beklenen toparlanma olmayınca borsada kalan arkadaşlarım da umutlarını sonlandırıp coin piyasalarına giriş için hazırlıklara başladılar. Bu hacimde bu durumda, 1.500 leri 1 yıl içinde tekrar geçebileceğimizi düşünüyor musunuz ?
Teşekkür ederim
Cevap 15.04.2021 23:23

Her şey şartlara bağlı.

Karar öncesinde bankalar alındı. Karar çıkınca beklenti gerçekleşti diye verdiler.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

DU*** AL*** SE*** 15.04.2021 15:52
Konu / Hisse Kodu: Halkın hali
Sürekli düşen alım gücü karşısında kendince herkes birşeyler yapıyor. Son tuzak da modern bir ponzi sistemi olduğunu düşündüğüm kripto para piyasası olduğunu düşünüyorum. Nerede, kimin elinde , kimin olduğı belli olmayan milyarlarca dolar para.
Bu olay tüm dünyada bir enflasyon yaratmaz mı? Bizim gibi ülkelerin borsalarını bekleyen büyük bir tehlike değil midir bu?
Böyle istikrarsız ekonomilerde borsada beklemek yerine kripto paralara yatırım yapanların sayısı giderek artacaktır
Cevap 15.04.2021 16:27

Enflasyonla ilgili bir etkisini beklemiyorum. Ama diğer tüm dediklerinize katılıyorum. Bizde bile 3 Milyon civarı kripto para yatırımcısı olmuş diye açıklamalar var.

Bizler bir şirketi incelerken işleri, sermayesi, cirosu, karı, bağlantıları, sektörü vs. birçok detayı sorguluyoruz. Kriptolarda ise şu an sadece reklam ve pazarlama ile işin yürüdüğünü düşündüğüm için hiç güvenli bulmuyorum. Ama kural koyucular yani devletler bunu neden sadece izliyorlar anlamıyorum. Bankalararası belli bir tutar üstü masak denetimine girmesine rağmen, kriptolardaki paraların sorgusu yok. 

Bu şekilde gidişin sonunu hiç sağlıklı görmüyorum. Ülkenin her yerinden her kesimden her yaştan kişi arayıp nasıl bitcoin ya da diğer coinlerden alacağını soruyor. Bu şekilde giderlerse mevcut fiyatları katlanmaz da diyemem, bu fiyatlar bir anda çok sert düşmez de diyemem.

Borsada para kaybedince şikayet makamı olarak SPK var. Ama dijital paralardaki kayıplar için bir muhatabınız olmadığını bilmek lazım. Şuanki yapıları ile ben güvenmediğim için hiç ilgilenmiyorum. Ama onlar benim ilgilenmememe bakmayıp yükselmeye devam ediyorlar:)


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

İB*** ÖZ*** 14.04.2021 23:41
Konu / Hisse Kodu: Kripto para
Hocam öncelikle her aklıma geleni soruyorum hakkınızı helal edin. Türkiye de kripto para çıkarma ihtimali olan şirket varmıdır. Bunun için lisans alma vb. Konularda TC yasaları buna uygunmudur. Teşekkür ederim. Kolay gelsin.
Cevap 14.04.2021 23:46

Bu hali hiç güvenmediğim ve onaylamadığım bir yapı olduğu için, hiç incelemediğim ve takip etmediğim bir alan maalesef. Biz öngörüye dahil ettiğimiz şirketlerin her türlü gerekçesini izah etmeye çalışıyoruz. Sizler şirketlerin her türlü bilanço vs. gelişmelerini sorguluyorsunuz, ama criptolara gelince sadece yükselecekmiş deniyor diye yatırım yapılıyor. Bu durum ne kadar sağlıklı.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

İB*** ÖZ*** 14.04.2021 19:37
Konu / Hisse Kodu: Çip ve otomotiv sektörü
Hocam merhaba, toaso ve doas ın çip sıkıntısından olumsuz etkilenme durumu olurmu? Bu duruma parsan ı da ekleyebilirmiyiz?
Cevap 14.04.2021 23:00

Parsn'ın ilgisi yok bu konu ile. 

Doas'ın da satışını düşürür ama gelecek araçlarını da daha yüksek bedelle satar. Toaso için üretime ara vermesine neden olabilir. Olumsuz etkisi olur. Ama muhtemelen yaz aylarındaki bakım arasını öne çekip sorunu ötelemeye çalışabilirler. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

BÜ*** BÜ*** 14.04.2021 10:02
Konu / Hisse Kodu: TCMB Toplantı
Aydın Bey Merhaba,
Yarınki TCMB toplantısında faizin değişmeyeceğini bekliyorsunuz. Aksi bir durum olur da faiz indirimi gelirse kurların sert tepki vermesi oldukça muhtemel... Peki sizin beklentiniz gerçekleşir de faiz değişmezse kurun tepkisi nasıl olabilir? Geri çekilme nasıl olur, o da sert olabilir mi? Yoksa hiç tepki vermez mi?
Cevap 14.04.2021 11:03

Açıkçası çok sert geri çekilme beklemiyorum. Çünkü gelen TCMB yeni başkanı da, yenilenen alt kadroları da düşük faiz politikasına yatkınlar. Bu nedenle ilk fırsatta faiz indirimine gideceklerdir beklentisi kurların çok fazla düşmesine imkan vermeyecektir görüşündeyim. 

Ayrıca bu sene Mayıs'la birlikte ciddi dış borç ödemeleri başlıyor. Özellikle özel sektörün yüklü ödemeleri var. Hal böyle iken döviz talebi artacaktır. Turizm girdisi geciktikçe bu baskı yaratır. TCMB döviz alımlarına da geçmek zorunda kalabilir. Biliyorsunuz sanırım üç ay önce pas geçilen toplantıda hazır kurlar hazır 7.00 altına inmişken, 100 baz puan faiz artışı yapılsa ve aynı anda da TCMB döviz alımlarına geçse çok doğru bir karar olur diyordum. Bu yapılsaydı hem rezervler artmaya başlardı, hem de alanın TCMB olduğu görülünce sebebi rezerv artışı diye bilineceği için korku yaratmazdı. Şimdi ise rezervlerde düşüş sürerken bir de döviz alım ihaleleri başlarsa, bu durum kurun düşmesini sınırlar.

Ama faiz artışı yapacak olursa, bu durumda geri çekilme daha hızlı olur.

Asıl ABD'den halkbank davası düştü haberi gelse, bu kurlarda geri gelişi daha da hızlandırır diye düşünüyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

ON*** ÖZ*** 13.04.2021 21:33
Konu / Hisse Kodu: Thyao yorum
Hocam thyao için beklentiniz nedir? Saygılar.
Cevap 13.04.2021 22:04

Pandemi artışı nedeniyle turizm ve ulaştırma sektörü için pek iyi şeyler söyleyemeyeceğim. Zaten birkaç aydır bu görüşümü dile getiriyordum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_