Soru - Cevap

Lütfen alış sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz, elinizde bulunan hisseler için sorular iletmeyiniz. Bu tarz sorular cevap bulmayacaktır. Bizim önerilerimizdeki hisseler ve genel konularla ilgili sorularınıza açığız.

Sorunuzu göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

Sorular ve Cevaplar

SA*** UZ*** 02.10.2019 18:03
Konu / Hisse Kodu: al/sat hisseleri
hocam al/sat taki hisseleri bi degerlendirme imkanınız olur mu ?
örnegin sise , eregli gibi, yakın tarihte yazdıklarınız diyebiliriz.
çünkü onlar içinde aldıklarımız olduğu gibi almadıklarımız da var ama şuan için nakit durumu müsait onları da alma imkanına sahibiz , bu sebepten kıymetli görüşlerinizi okumak isterim.

Bu arada ekoturk teki program güzel oldu fakat bana biraz kısa zaman ayırmışlar gibi geldi. Daha fazla bu tür programlara çıkmanız yatırımcı için çok güzel olur.
Cevap 03.10.2019 08:53

Günaydın. 

Siteyi tanı kısmında destek-direnç tablosunun izahı var. Bu kısım sizler için çok önemli. Açık öngörülerimde destek-direnç tablosu girişlerimi takip ederek ilgili hisselerle ilgili teknik görüşlerimi bulabilirsiniz. Bunun dışında eğer hisselerle ilgili beklentilerim bitecek olursa, o zaman zaten açık olan öngörüleri gerçekleşmedi diye kapattığımı bilmenizi isterim. Yani öngörü açık ise beklentisi sürüyor demektir. Eğer destek direnç tablosunda desteklerindeyse alt fiyatlarla ya da üst fiyatlarda dirençler geçildiyse yeni alımları düşünebilirsiniz. Bunun dışında değerlendirmeler yapmıyorum maalesef.

Ekotürk'deki program konusuna gelince. Sonradan ben de izledim süre az ama çok önemli konulara tam zamanlama ile dikkat çektiğim bence de güzel program olmuş. Bu konudaki gelişmeleri sizlere daha detaylı yazacaktım. Hemen kısasa yazayım ozaman!

Kanaldan dönüş yaptılar. Program çok ilgi çekmiş. 10 Ekim Perşembe günü 14:00 - 15:00 arası bir saatlik bir program konuğu olacağım. Hisse senetleri ve endeks üzerinde görüşlerimi paylaşacağım. Ayrıca, Pazartesi ve cuma sabahları skyp ile canlı bağlantı yapıp, kısa bir hafta başlangıcı ile haftanın son günü görüşlerimi aktaracağım. Zaman zaman farklı programlarda da Ekoturk'ün konuğu olarak beni daha çok görebilirsiniz!


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

MU*** MA*** 02.10.2019 12:05
Konu / Hisse Kodu: bist kezintisiz
Hocam haydi rastgele. Balıkların çok olsun.
bist kesintisiz olacak galiba duyurulara yazma imkanınız var mı?
Cevap 03.10.2019 08:32

Günaydın. 
              Maalesef dün kötü bir balık günü oldu. 15-20 tane tavalık mercan dışında birşey yakalayamadım. 

BİST için kesintisiz(24 saat) olması yoğun görüşülen bir konu. Bu konu ile ilgili bir karar kesinleştiyse ben görmedim. SPK ve BİST başkanlığından açıklama geldiğinde yazalım. Ama şimdilik Cuma günü başlayacak olan 10-18 arası öğle arası kaldırılarak kesintisiz işlem olmasından bahsediyorsanız, tamam bunu duyuruda herkese hatırlatalım.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

RE*** YI*** 01.10.2019 14:18
Konu / Hisse Kodu: vakbn
4,98 görüldü öneri kapatılacakmı
Cevap 01.10.2019 14:29

Zarar kes gidirğim zaman ben değiştirmediğim takdirde ilgili seviye görülürse sonrasında da olsa kapattığımı bilmenizi isterim. % 3.5 artıyı beğenmedik, % -3.5 gördük. Dün YEP olmasaydı keşke. Ciddiye alınmadı, yine güven sıkıntısı yarattı ekonomide.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

EM*** AK*** 01.10.2019 12:22
Konu / Hisse Kodu: Egeen
Aydın Bey merhaba
Bahsettiğiniz dirençleri bugün kırdı.Stocastic uygun.Parabol alıma döndü.296,40’da bolinger üst direnci var onuda bugün yarın kırar heralde.
Cevap 01.10.2019 13:00

ama töbe diyin yanlışlık olsun. 296 değil, 496 o seviye :)

Dediğim gibi çok sevdiğim bir şirkettir ama bahsettiğim obo riski nedeniyle uzak duruyordum. Umarım bu riskten çıkar. 09/08/2019 tarihli 521.20 gap boşluğu var yukarıda. Umarım onu gecikmeden kapatır.Şu anki direnç bollinger seviyesi    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** KI*** 01.10.2019 11:50
Konu / Hisse Kodu: netas
Sanki 10 üstü fiyatlar için son 1 aydan yaptığı % 50 çıkışın bir soluklanmasını yapıp hemde ölü taklidi yapıyor gibi ! Ben kısa vadede 10 üstüne atacağını tahtayı izleyerek görüyorum sizde benimle aynı şeyleri görüyor musunuz onu merak ettim ?
Cevap 01.10.2019 12:57

Bir düzeltme yapıyor o kesin. Sonrası önemli. Yön olarak. Dokuz aylık bilançoyu iyi beklemiyorum. Yıl sonu daha iyi olur diye bekliyorum. Bu nedenle aşağı riski de var. 9.08 üzerinde kalması önemli. Sonraki yükselişin hedefi 10.90 - 11.20 olur diye teknik düşüncem. 

Ama bu arada alctl'in aldığı siparişler gibi yeni iş bağlantıları açıklarsa işte asıl o çok güzel olur. Deprem nedeniyle GSM şirketlerin alt yapı açıkları ortaya çıktı. Bakanlık her türlü alt yapı yatırımını destekleyecek.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

EM*** AK*** 30.09.2019 21:31
Konu / Hisse Kodu: Egeen
Aydın bey merhaba
Egeen’ i takip ediyor musunuz?Özsermaye karlılığı çok iyi bir hisse biliyorsunuz.Orta ve Uzun vade olarak nasıl buluyorsunuz?Teknik olarak değerlendirebilir misiniz?Teşekkürler
Cevap 01.10.2019 08:34

Günaydın. Al/sat tablosunda egeen yazıp filtrelediğiniz zaman egeen ile ilgili tüm geçmiş ve mevcut varsa teknik öngörü listesini görebilirsiniz. İlk 2010 yılında 14.70 ike listeme girmişti. 40 TL ile 60 TL arasında çok öngörü yaptım. O tarihlerde fark ettiğim özsermaye karlılığına dikkat çekiyordum. Sonra karı da iyi gelmeye başlayınca hisse inanılmaz yükselişler yaşadı. Ama dediğim fiyatlarda tam 2 yıl bizi o fiyatlarda bekletmişti. Hatırlarım bana o sıralar ''güzel bir hisse söylesene hisse almak istiyorum'' diyen bir arkadaşıma egeen demiştim. 58 miydi şimdi tam hatırlamıyorum fiyatını ama direkt bana söylemese de, her karşılaştığımızda egeen için demedik söz bırakmamıştı. Sonra hisse hareketlendiğinde sanırım 79.00 gibi bir fiyatla satmış ama o tarihlerde enflasyon % 6 civarı mıydı neydi, bu getiriye rağmen bile kurtuldum şu hisseden diye yine saydırmıştı. Ondan sonra sattığı fiyat son 5-6 yılın gördüğü en düşük fiyat kaldı. Sizce arkadaşım bana bir daha hisse sorabildi mi dersiniz? Hoş sorsa da ben zaten söylemezdim. Gördüğünüz gibi egeen'i çok iyi tanırım. 

Dediğim gibi site içi taramada egeen yazıp bilgileri filtrelediğiniz zaman egeen ile ilgili tüm paylaşımların soru-cevap ve beklenti, strateji, uzun vadeli hisseler vs. gibi başlıklar altında da bahsi geçtiği yerlerin listesi karşınıza gelir. Beklenti yazılarımda 2012 yılında paylaşmış olduğum SPK ile ilgili başlığı tıklarsanız konu ilginizi çekecektir.

Teknik olarak şu an öngörü listeme almayı düşünmüyorum. Çünkü 478.00 TL altında omuz baş omuz denen bir satış formasyonu riski olduğunu görüyorum. Bu risk ilgili seviye geçilene dek sürecektir. 

Birgün yüksek bedelsiz potansiyelini verirse 232 tane bedelsiz imkanı var. Tabi verir mi, vermez mi, ne kadarını bir kerede verir bilemem. O zaman hızlı bir hareket yapabilir. Şu an için tekniği bu yönde bir gelişme olacağı sinyali vermiyor. 473.05 seviyesinde bollinger direnci, 478.00 seviyesinde ise OBO riskinin direnci var.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Cevap 01.10.2019 14:57

Tam zamanında soru sormuşsunuz. Sizi kutluyorumyesyes    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SA*** UZ*** 30.09.2019 12:25
Konu / Hisse Kodu: vakıf bank
bir aracı kurum 6 olan hedefini degiştirmiş sat a çevirmiş bugun 4.80 e dogru ne dersiniz bu duruma tutalım mı yoksa satalım mı bu durumda
Cevap 30.09.2019 13:16

Nihayetinde ben BİST 103.552 direncini kırarsa endeks hızla ara dirençlerine gider. 105.930 direncini geçerse de 113 Bin seviyesine çok hızlı gidebilir derken, bir çok kurum ise bunun tersini söylüyordu. 

Sonuçta ben kendi görüşlerime göre öngörülerimi paylaşıyorum. Aracı kurumları dikkate almadığım için onların görüşlerine aldırmam. Bu yüzden kararı siz vereceksiniz. Zarar kes seviyesi görülürse ben de kapatırım. Görülmezse öngörü hedefim belli. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

KE*** KO*** 30.09.2019 12:03
Konu / Hisse Kodu: viop
aslına bakarsanız evet sizden gelmesi daha farklı mı oluyor yada kendimi daha garantide gibi hissediyorum sanırım :))
Cevap 30.09.2019 12:10

Farkındayım :) 

Ama dediğim gibi ana kriter BİST nasılsa diyerek, bazen aklıma bile gelmiyor.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

KE*** KO*** 30.09.2019 11:44
Konu / Hisse Kodu: viop
aydın bey merhaba viop la işlemde yapmaktayım ama viop ile ilgili öngörülerinizi daha sık vermeme nedeniniz varmı ? zamanmı bulamıyorsunuz viop la çok ilgilenmek mi istemiyorsunuz risklerinden dolayı
Cevap 30.09.2019 11:59

Son cümlenizde cevap. İki kelime, bir twit ile piyasa çok sert hareketler yaşıyor. Ters pozisyonda yakalanmak portföyleri sıfırlar. 

Bir de viop-BIST tekniklerini detaylı paylaşıyorum. Sıralı dirençler kırılınca üzerindekiler yeni teknik hedeflerdir diyorum. 103.552 geçilirse, iki ara direnç sonrası 113.000 bin ve üzerine gidilmesini bekliyorum diye yazınca da, artık viop'ta alım kararını da sizler verebilirsiniz diye düşünüyorum. Endeks için böyle bir yükseliş beklediğim zaman gerçekleşirse viop da benzer yükselişler yapar manasına gelmeli. Sizleri de anlıyorum, yine de benden öngörü gelsin istiyorsunuz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_