Soru - Cevap

Lütfen alış sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz, elinizde bulunan hisseler için sorular iletmeyiniz. Bu tarz sorular cevap bulmayacaktır. Bizim önerilerimizdeki hisseler ve genel konularla ilgili sorularınıza açığız.

Sorunuzu göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

Sorular ve Cevaplar

AH*** AT*** 08.01.2022 11:29
Konu / Hisse Kodu: Bankalar
Dün Akbank Ykb Garanti hisse artışları iyi bilanço beklentisini önceden fiyatlamaya başladılar denebilir mi bbva 12.3 gibi fiyattan kendi hissesini almıştı ciddi sıradışı siyasi ve global değişimler olmadıkça yine bu seviyeye rahat gelebilir mi teknik ne söylüyor. ekim-aralık dönemi rallisinde gelinen zirve fiyatlarını bist30-50-100 için bilanço sonu tekrar görebilir miyiz usd nin yukarıda kalacağını düşünüyor musunuz ticarilere 14.5 dan 3 aylık dönemde usd alma opsiyonu satıldı diye biliyorum…
Cevap 09.01.2022 13:03

Sizlerden ricam, lütfen sorularınızı tek tek sorun. Sonra konular cevaplar birbirine karışıyor.

Bankalarda 3 gündür alımlar var. Dolar bazında 1/9 civarı fiyatla işlem gördükleri için bu durum normal. Ama ben yine de ekonomi, faiz, enflasyon, kurda çok büyük risk ve belirsizlikler olduğu için, bankalara çok sıcak bakamıyorum. Garanti'de böyle bir fiyatlı geri alıma rağmen bile, verilen fiyata erişemedi. Bu fiyata gelmesi çok normal olur. Ama olur-olmaz bilmem. Bankalar bilançolarına göre göreceli olarak bence oldukça yüksek iskontolar içeriyorlar. Ama bahsettiğim riskler ve belirsizlikler nedeniyle gelişmelere göre gerçekleşmeler de geçici dönem için de olsa, farklı yansıyabilir.

Bana yazdıklarımı tekrar sorduğunuzu düşünüyorum! Kur için kur korumalı faiz modeli sonrası birkaç kez yazdım. Dolar kurunun 11.80-14.35,14.50 aralığında işlem görmesini ve bu aralığın sonrasında 12.50 civarına doğru çekilmesini bekliyorum. Ama faiz indirimleri bu beklentileri değiştirir. Misal bu ay yine faiz inecek mi, inecekse ne kadar inecek, bu detaylara göre kur hareketleri de değişir. 

Son cümlenizle ilgili bir bilgim yok. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

BU*** TA*** 07.01.2022 23:12
Konu / Hisse Kodu: Sahol
Kusura bakamayin hocam bu saatte soruyorum is yogunlugundan ancak haberlere bakabiliyorum, saholde sirket 2 haftadir araliksiz bi alim yapiyor ama bugun bi anda yuksek bi alim yapmis, hatirlarmisinjz aksa da 2 sene once boyle bu sekilde bi patron alimindan bir sure sonra araliksiz bi yukselme baslamisti burda da boyle bir sonuc beklenebilir mi? Iyi haftasonlari.
Cevap 09.01.2022 12:54

Buna net bir şey söylemek mümkün değil. Çünkü daha alacaklarının sanırım ancak %8-9 civarını almışlar. Böyle bir orana rağmen fiyatı yukarı hızlandıran bir alıma geçmelerini beklemem şahsen. Ama yine de net bir şey söyleyemem.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

İB*** ÖZ*** 07.01.2022 15:10
Konu / Hisse Kodu: egser
Hocam merhaba, 13,90 dan egser aldım tablonuza göre, Baktım son direnciniz 14,56..satışı hemen verdim.14,80 den. geçen de aghol ve natende yapmıştım. teşekkür etmek istedim. sanırım destek ve dirençi yeni yeni kavramaya başladım. 2 yıl oldu üyenizim. Çok faydanızı gördüm. Hem genel strateji hemde kısa vadede. Çok teşekkür ederim.
Cevap 07.01.2022 15:30

Rica ederim kazancınız bol olsun.

Destek-Direnç Tablosunu kullanmayı kavradığınız zaman ciddi fırsatlar yakalanıyor. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

OS*** ME*** 07.01.2022 10:39
Konu / Hisse Kodu: ESEN
Hocam merhaba,
Elimde bir miktar esen var, tutayım mı yoksa diğer öngörülerinizden mi devam edeyim, kararsız kaldım. Selamlar.
Cevap 07.01.2022 10:51

Merhabalar.

Sizlerin almanız gereken bu tip kararlara yorum yapamam. Ben paylaşımlarımı yaparım, ama kararlarınızı sizler alırsınız. SPK sınırlamalarına uygun davranmak zorundayım maalesef.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

GÖ*** ÜN*** 07.01.2022 01:07
Konu / Hisse Kodu: dolar
merhaba
dolar düştüğü yere tırmanıyor görüntüsü var
müdahale edilme durumu var mı
92 günlük kur korumalı vadelilerin son gününe doğru 2,5 ay sonra ki kur tahmininiz nedir
iyi çalışmalar
Cevap 07.01.2022 01:11

Ben Dolar'ın gördüğü zirveyi görmesini uzunca bir süre beklemiyorum. Zaten görecek olursa, bir çok hesap alt üst olur. Bu olmasın diye tüm imkanlarla olası yükselişi engelleyeceklerdir. Bu şekilde yukarı-aşağı diyerek, 12.50 civarlarına doğru makasın daralmasını bekliyorum.

Bu ortamda kur tahmini kolay değil. Çünkü bu ayki faiz toplantısında TCMB yine ve yüksek oranda faiz indirecek olursa farklı, pas geçerse farklı tepkiler yaşanır.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

AH*** AT*** 06.01.2022 17:07
Konu / Hisse Kodu: Uzun vade hisseler
Bu bölüm oldukça doyurucu yeterli düşersede alttan alıma müsait pek çok sanayi devi var . bist usd bazında ucuz olmaya devam edecek. Yabancı halen güvenip gelmedi . Bu ülke bu yaşanan son 5 yılı hak etmedi etmiyor . Ohal mohal ve daha pek çok şeye gebe 1-2 yıl cehennem ile cennet arası sırat köprüsü orhangazi kadar para alacak herkese sabırlar diliyorum dertleştim kendimle :-) eylülden gelip tavan yapan bist 30-50-100 de ki büyükler bu hareketi 1-2-3 aya yaptı yaptı yoksa durum iç açıcı değil
Cevap 06.01.2022 23:01

Mayıs gelince sat git muhabbetleri klasiktir hep olur. Bu sene biraz daha farklı streslerimiz içeriden, dışarıdan olacak. Ama yine de hisselere odaklanmak lazım. Pozitif ayrışan da çok olabilir.

Ama yaşıyorsak, hak etmişiz demektir diye düşünüyorum! Umarım en kısa zamanda her şeyin normalleştiği bir ülke oluruz.

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

HA*** TO*** 06.01.2022 14:15
Konu / Hisse Kodu: Arsan
Hissede baskı olduğu içinmi düşüş devam ediyor yoksa bilmediğimiz birşeymi var.... Uzun vadeli listesinde ve açık öngörüleriniz olunca çok cazip gözüküyor. Düşen bıçak tutulmaz atasözüne istinaden beklemedeyim. Sizin görüşünüzü almak isterim...
saygılarımla,
Cevap 06.01.2022 14:43

Öncelikle bilmediğimiz bir şeyi nasıl bileceğiz de yorum yapacağız? Yani varsa ben de bilmiyorum:)

Diğer konu ise, hisseler çok yüksek beklentileri varken de düşebilirler. Bu düşüş nedenleri çok farklı da olabilir. Mesela, 17,66 gören sahol 12,24'e, 36,26'ye yükselmiş Eregl 23,56'ya, 28,20 görmüş Isdmr 18.60'a, 11,37 görmüş olan petkm 7.16'ya, 113,50 görmüş olan Pgsus 80.20'ye nasıl düştü ise, arsan da benzer şekilde düşmüş olabilir. Bunun dışında özel bir bilgim yok. Zaten, kamuoyuna açıklanmamış bir bilgi var ve ben biliyor olsam onu da yazamam biliyorsunuz. Ama böyle bir bilgim de yok zaten. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

KA*** DE*** 06.01.2022 13:51
Konu / Hisse Kodu: 5330
destek bölgesi scotastik uygun ne demek
Cevap 06.01.2022 14:33

Arkadaşlar, 

Teknik paylaşımların neden yapıldığının izahı teknik yapılması gerekiyor. Bu da teknik analize tabirleri ve görüntüleri ile yapılır. SPK'ya karşı da bir öngörüde bulunuyor, bir paylaşım yapılıyorsa, bunun gerekçesi paylaşılması gerekir. İşte gördüğünüz bu tabirler de teknik analize tabirlerinin, görüntülerinin adlarıdır. 

Teknik analizde çok sayıda, formasyon, indikatör, tren vs vardır. Hangisine göre bu paylaşımı yapıyorsam, açıklamada onlara yer veriyorum. İnternet ortamında ilgili isimleri ile arattığınızda açıklamaları bulabilirsiniz. Ya da teknik analiz terimleri ayzarsanız görsel ve içerik olarak karşınıza çıkacaktır.

Ama o detaylar aslında teknik analiz bilenler ve SPK açısından yapılıyor. Yoksa teknik analiz bilmeyenler için öngörüler esas. Destek bölgesi de, hissenin fiyatının indiği zaman alım tekileri gördüğü seviyeler demektir. Ancak hiç bir teknik analiz kesin değildir. Tutabilir, tumayabilir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

SE*** İY*** 06.01.2022 10:08
Konu / Hisse Kodu: Teknik alım satım tablosu
Site açıklamalarında göremedim Blg direnç açılımı nedir?
Cevap 06.01.2022 10:23

Teknik analizde bollinger direnci demektir. Kısaltılmış yazıyorum çok yer kaplamasın diye.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

AH*** AT*** 06.01.2022 09:33
Konu / Hisse Kodu: Beklenti yazısı
Güllük Beklenti yazısında Bankacılık hisseleri ile ilgili çekincenizibadan bahsetmiştiniz son çeyrek ve yıllık bilançoları bankaların iyi pozitif gelirse bu hisse fiyatlarına yansır mı yorumunuz nedir Beklenti yazı son paragrafta ki belirttiğiniz şey sadece tekniklere bağlı banka hisseleri alınıp satılabilir geçerli kalıcı bir düşünce midir kısa vadede
Cevap 06.01.2022 09:37

Günaydın.

Son çeyrekte bankaların bilançolarının daha da iyi gelmesini bekliyorum. Ama sonrasındaki gelişmelerin hisseler üzerinde baskı yaratacağı görüşündeyim. Bu ortamda sanayi şirketlerinin hisselerini daha güvenli görüyorum. Teknik olarak bankaları arada öngörülere ekleyebilirim. Ama çok uzun soluklu beklentilere sahip olacağımız bir süreçte değiliz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_