Soru - Cevap

Lütfen alış sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz, elinizde bulunan hisseler için sorular iletmeyiniz. Bu tarz sorular cevap bulmayacaktır. Bizim önerilerimizdeki hisseler ve genel konularla ilgili sorularınıza açığız.

Sorunuzu göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

Sorular ve Cevaplar

İB*** ÖZ*** 08.06.2022 23:58
Konu / Hisse Kodu: Borsa
Hocam iyi akşamlar, bugün ki düşüşe maalesef yakalandım. Sorum şu olacaktı. Acaba bizi yönetenler kkm yada enflasyon korumalı yada süper bono gibi ürünler yerine borsayı teşvik edici ürünler çıkaramazlar mı. Dünyada böyle uygulamalar yokmu. Türk halkını neden borsadan soğutmak için ellerinden gelen çabayı gösteriyorlar. Bugün hem dolar bazında hem TL bazında kayıplarımız oldu. Maalesef bizim gibi Türk varlıklarına güvenmek isteyenleri bile uzaklaştırmak istiyorlar sanırım. Teşekkürler
Cevap 09.06.2022 00:16

Arkadaşlar,

Öncelikle duygusal yaklaşım doğru değil. Objektif olmak lazım. Borsadan soğutmak için bir çaba yok. Bir gün yaşanan sert kayıplar için hemen bu duygulara sahip olmak doğru olmaz. Nihayetinde borsa uzun zamandır enflasyona karşı TL bazında ciddi yükselişler yaşadı. 

Bunlar her zaman yaşanır. Kaldı ki, bir süredir yazılarımda böyle bir satış endişemi yazıyor ve uyarılarımı yapıyordum. Teknikler aşırı alım seviyelerinde diye başlık attığım yazımın daha mürekkebi kurumadı. Borsalar devamlı yükselmez. Sonra çok ciddi rekorlar kırması beklenen hisse ve borsalar bile, arada bu şekilde düşüşler, düzeltmeler yaşayabilirler. Bunlara yakalanmak istemiyorsanız, yazılarda uyarılar gelmeye başladığında, öneriler azaldığında, sizler de tedbirli olmaya başlayacaksınız. Mesela en azından yarı parada duracaksınız. Hissedeyseniz, satışları gördüğünüzde destekler kırılırken beklemeyip kar-zarar bakmadan satmayı da bileceksiniz.

Diğer taraftan, aslında borsamızda çok ciddi bir teşvik var! O da borsa karlarından vergi kesilmiyor. Normalde borsa vergisi vardı ama teşvik olsun diye önceki yılların krizlerinde borsa kayıpları azalsın diye, borsa vergisi sıfırlanmıştı.

Türk varlıklarına zaten uzun süredir genel Türk halkı güvenmiyor. KKM dahil DTH(döviz tevdiat hesabı) toplamı, tasarrufların %72'sine ulaşmış durumda. İnsanlar çaresizlikten tasarruf edecekleri paralarını dövizde tutuyorlar. Ekonomi kötü yönetilirken borsa zaten teşvik edilemez. En iyi teşvik ekonominin iyi yönetilmesi, bu sayede enflasyonun gelişmiş ülkelerdeki gibi sıfırı yaklaşması olur. Çünkü bu balarılırsa, mevduat faizi, gram altında yükseliş beklentisi, dövize yatırım gibi alışkanlıklar ve korkular ortadan kalkar. İnsanların en önemli yatırımm alanı borsalar olur. Bunun dışında ekonomi kötü iken borsalara verilen teşvikler suni fiyatlamalara neden olur. Bunun sonu daha büyük kriz ve kayıplar olur.

Dikkat ederseniz çarşamba yazımın başlığı kurlardaki riske dikkat çekiyordu. Kontrolsüz yükselişler halinde, yeni bir müdahale kararı endişesindeydim. Ki, bunu bir süredir yazıyorum zaten. Eğer enflasyona endeksli bir ürün çıkarsa, bunun bankaları, borsaları ve hisseleri geçici bir süre olumsuz etkileyeceğinin uyarısını daha yeni yaptım.

Kısacası biraz bile bile lades olmuşsunuz. Ama olur böyle şeyler. Tecrübe ede ede bunlar öğrenilir. Eğer elinizdeki hisseler bilanço olarak sağlamsalar, en kısa sürede kayıplarını telafi ederler. Düşüşün özel bir nedeni var mı önce onu görmek, öğrenmek lazım.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

TA*** ÖZ*** 08.06.2022 22:53
Konu / Hisse Kodu: Kar Stop, Zarar Kes
Bir de hocam borsada aynı anda Stopp loss ve Take Profit fiyatı giremiyorum. Bazen de kara geçince, işlem daraltıp karlı olduğum alt fiyata stop koyup devam etmek istiyorum böyle bir menü de yok. Ben Halkbank kullanıyorum. Bunları yapabileceğim bir yöntem veya internet bankacılığı sistemi var mıdır?
Cevap 08.06.2022 23:37

Yani zamanında zincir emir ve şartlı emir uygulamalarını ben Global Menkul'de yazdırmıştım. Ama mobil ya da internet uygulamalarında bu özellik kullanılıyor mu bilemiyorum. Piyasada kullanılıyor ama inanın hangi kurumlarda vardır bilemiyorum. Sormanız lazım.

Zaten şu an robotların yaptığı iş hacmi buradan geliyor. Tanımlanmış algoritmalar kullanılıyor.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

TA*** ÖZ*** 08.06.2022 22:41
Konu / Hisse Kodu: Portföy Yonetimi
Hocam merhabalar iyi tatiller :) . Sabahki yazınızdan sonra Pnsut,Erbos ve Kervt hedef fiyatı görmeden kârlı olarak sattım çok teşekkür ediyorum. Kapanışa doğru yeni önerinizi görünce Gents hissesini de ekleyip hepsine yeniden giriş yaptım. Böyle zamanlarda yüzdelik olarak naktimizin ne kadarıyla giriş yapmalı parçalı alımları yüzdelik olarak nasıl yapmamız doğru olur?
Cevap 08.06.2022 23:35

Rica ederim. Kazancınız bol olsun. Tedirginliğimin nedenini gördünüz. Gayet iyi yapmışsınız. Esas olan şey zaten ille de hedefte satmak değil, her satışı karlı yapabilmektir.

Ben çok zor bir ekonomik, siyasi sürece girdiğimiz görüşündeyim. Bu nedenle de her şekilde %50 kenarda nakit ve nakit benzeri olarak durmalı görüşümü yazıyorum ve hala koruyorum. Yaz sonu belki durum değişir. Ama arada Birkaç günlük full de hissede olabilirsiniz. Fakat gerektiğinde hemen satmaya bileceksiniz. Yoksa bugünkü satışlar gibi bir dalgada komple yakalanırsınız.

Ben düşüşlerde aynı hisse için her %10'luk düşüşlerde maliyet düşürmek için alımı doğru bulurum. Daha düşük kayıplardaki alımlar risklidir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

İL*** MA*** 08.06.2022 14:36
Konu / Hisse Kodu: Süper bono
Mayıs ayında açıklanan enflasyona çoğu kişi inanmadı. Birçok da istifa geldi. Hani zaten inanılmıyordu da bu defa daha bir şüphe işe bakıldı. Bu ortamda enflasyona endeksli bono çıksa bile rakamlarla oynanıp düşük enflasyon
Yazarlar ben de zarar ederim diye düşünürüm ben? Böyle bir düşünce oluşmaz mı sizce de piyasada ?
İyi tatiller. O kadar dediniz ki bu günlerde tatile çıkacağım diye; murphi kanunları gereği birşey olacağı kesindi :)
Cevap 08.06.2022 17:39

Neredeyse bir ay önceden söyledim bu kısa tatili. Yine bir şey denk geldi. Hayret vallaha:))

Enflasyon konusunda düşünceleriniz doğru ama sonuçta güven duyulmayacak bir şekilde yapılırsa itibar görmez. Sorun TL'nin yeniden dövize gitmesine mani olmak ve hatta piyasadan döviz gelmesini sağlamak için bunlar planlanıyor. İçeriği eksik olursa fayda etmez.

Ama artık ipin ucu kaçtı zaten. Asıl yapılması gerekenleri yapmayıp da saptığımız yol, bugün bile doğru yola dönsek ülkenin ve hepimizin üstüne çok ciddi maliyetler, yükler, devlete çok büyük borçlar yüklemiş durumda. Tam seçime yaklaşırken, dövizde kontrol daha da kaçarsa seçim kaybedilmesi kesin olur. Hoş bu haliyle bile ben iktidar değişimini kesin görüyorum. Bu kadar büyük ekonomik hatalar yapılmaz. Gelirken 26 TL ile aldığım yakıt, az önce aldığımda 28.13 TL idi. Geçen yıl yanlış hatırlamıyorsam 5.90 civarıydı diye aklımda kalmış.

Hoş zaten süper bono bile çıksa bu da işelri düzeltmeyecek. Sadece ilk anda döviz ve borsada baskı yaratabilir düşüncemi biliyorsunuz. Bu nedenle kur artarken alım yapmak için tedirgin oluyorum diyorum zaten. Nitekim tedirginliğimde haklı olduğumu piyasadaki satışlardan görüyorsunuz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

HÜ*** KA*** 08.06.2022 12:26
Konu / Hisse Kodu: Turizm hisseleri
Aydın hocam , biliyorum savaş nedeniyle turizm hisselerine sıcak bakmıyorsunuz. Ama bir seçim yapsak bu sektörde hangi hisse bizim için uygun olur. Sorumluluk ve tercih tamamen bizim olacak .Ben ve belkide benim gibi düşünenler olabilir diye sormak istedim.Tesekkur ederim.
Cevap 08.06.2022 17:28

Bizde açık olan şirketler bana çok spekülatif geliyor. O nedenle ben uzak duruyorum. Turizm olarak bizde hava yolu şirketleri daha çok itibar görüyor. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

İS*** ÖZ*** 08.06.2022 11:42
Konu / Hisse Kodu: Toaso
Aydın abi toasonun 2 gündür yaşadığı düşüşü alım fırsatı olarak değerlendirebilir miyiz. Ya da hangi seviyelerden uzun vade listenize girer.
Cevap 08.06.2022 17:21

Şu an uzun vade listeme girmez. Aşağıdaki haber nedeniyle bu düşüş yaşandı. Sonra bir yerden destek bulur ama o destek neresi olur o önemli. 65.90 - 65.63 destekleri var. Oralarda tutunursa iyi. Tutunamazsa baskı sürer. Haber aşağıda:

Yeni Fiat Doblo modeli Stellantis'in İspanya'daki Vigo fabrikasında üretilecek, Tofaş, mevcut Fiat Doblo modelinin üretiminin 2023 yıl sonuna kadar uzatılması dahil, fabrikasında üretilecek yeni ürünler konusundaki çalışmaları sürdürüyor

 

Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayınlanan şirket açıklaması aşağıda bulunuyor:

FIAT (Stellantis Grubu) tarafından, 6 Haziran 2022 tarihli basın açıklaması ile Yeni Fiat Doblo modelinin, Stellantis'in İspanya'daki Vigo fabrikasında üretileceği kamuoyuyla paylaşılmıştır. Diğer taraftan, 23.10.2020 tarihli şirketimiz özel durum açıklamasında 2022 yılı sonuna kadar TOFAŞ fabrikasında devam edeceği açıklanan mevcut Fiat Doblo modelinin üretiminin ihracat pazarlarından gelen talep doğrultusunda Türkiye, Kuzey Amerika, Kanada, Orta Doğu ve Afrika için 2023 yıl sonuna kadar uzatılması dahil, Tofaş fabrikasında üretilecek yeni ürünler konusundaki çalışmalar ve değerlendirmeler devam etmekte olup, kesinleşen önemli bilgiler kamuoyu ile paylaşılacaktır.     Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

GÖ*** ÜN*** 07.06.2022 22:28
Konu / Hisse Kodu: ERBOS
ERBOS BUGÜN ALIM YAPTIK HAYIRLISI OLUR İNŞALLAH
EGSER GİBİ AÇIKLAMA YAPACAK MISINIZ ERBOS İÇİNDE
Cevap 07.06.2022 23:01

Yapmıştım aslında onda da. Kaydetmeden çıktım anlaşılan. Şimdi siz söyleyince fark ettim. Gireceğim.

NOT: Bilanço detaylarını ekledim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

İS*** ÖZ*** 07.06.2022 10:41
Konu / Hisse Kodu: Uzun vade alım zamanı
Aydın abi merhaba. Küçük bir gayrimenkul satışından elime bir miktar para geçti. Zaten elimde uzun zamandır tuttuğum hisseler var şimdi de yine uzun vadeli hisselerinizden ekleme yapmak istiyorum. Ama şu an doğru zaman mı karar veremiyorum. Endeksin aşırı alım bölgesinde uyarınız üzerine nakitte bekliyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim
Cevap 07.06.2022 12:48

İnanın çok zor bir soru. Çok denklem var piyasaları etkileyebilecek. Hisse bazlı düşünmek daha doğru olur. Almazsınız gider, alırsınız bir açıklama ile kar satışları gelir sonra gider. Vadeniz rahat ise sorun yok. 

Sonuçta yazıyorum her hisse piyasa düşerken düşmez. Hatta bazıları yükselir de. Ama kesinliği yok maalesef. Bilanço karlılığı iyi ve uzun vadeli beklentisine göre henüz ciddi potansiyel barındıranlardan tercih edebilirsiniz. Olası düşüş riski için bir kısım alım yapıp, kalanı düşerse diye bekletebilirsiniz. Ama dediğim gibi hisse önemli.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

İL*** MA*** 06.06.2022 17:29
Konu / Hisse Kodu: Toaso
Bir de aylık bakalım mı hocam ?
Cevap 06.06.2022 17:51

evet aylıkta var ama o çok daha uzun sürelere denk gelir. Flamanın üst drenci bile ilk kazımda başlamış. Bugüne kadar sürüyor. Yani aylık teknikler biraz fazla zorlama olur. Fon yöneticilerine, emeklilik sigortası fonlarına falan uyar.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

İL*** MA*** 06.06.2022 14:56
Konu / Hisse Kodu: Toaso
Merhabalar aydın bey
Bir müddettir haftalık grafiklere göre al sat yapıyorum bazen biraz bekletiyor ama bir formasyon ne kadar zamanda oluşursa o kadar sağlıklı oluyor sanki. Böyle yapınca hem işlem sayım çok azaldı. Hem zarar hemen hemen hiç etmedim kar marjlarım da baya yüksek oldu.
Toaso da haftalıkta flama yapıyor olarak görüyorum. Siz ne dersiniz?
Cevap 06.06.2022 16:53

Ben flama göremedim haftalığında. 

Teknik aslında en iyi sonuç elde ettiğiniz hangisi ise onu uygulamanın daha doğru olduğu yöntemdir. Madem haftalıklar sizin için daha verimli oluyor. Öyle devam edin. Sadece günlükte farklı tepkiler söz konusu olabilir ama haftalığı bozmaz. Bunu bildikten sonra sorun yok. Kontrol ederseniz günlükleri de karar verirken.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_