Soru - Cevap

Lütfen alış sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz, elinizde bulunan hisseler için sorular iletmeyiniz. Bu tarz sorular cevap bulmayacaktır. Bizim önerilerimizdeki hisseler ve genel konularla ilgili sorularınıza açığız.

Sorunuzu göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 10 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

Sorular ve Cevaplar

AB*** KA*** 18.11.2022 22:43
Konu / Hisse Kodu: Riskli piyasada kendini güvende hissetmek
Böyle bir şey olmalı. Hocam uyarılarını dikkate alıyorum.Verdiginiz nakite gecme konusundaki msj bizler için çelik yelek gibi oldu.Emeklerinize sağlık, teşekkür ederim.
Cevap 20.11.2022 20:21

   Rica ederim. Bol kazançlar dilerim.

   Saygılarımla.

MU*** MO*** 18.11.2022 15:21
Konu / Hisse Kodu: Tekfen petkim
İyi günler hocam Petkim ve Tekfen için teşekkürler kolay gelsin..
Cevap 18.11.2022 16:41

İyiki söylediniz. Farketmemiştim. 

Rica ederim. Kazancınız bol olsun.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

SE*** YA*** 18.11.2022 11:45
Konu / Hisse Kodu: Asels Hakkında
Aydın Bey Merhaba
20 Milyon m2 alana kurulumu yapılan, toplamda 3 Milyon 500 Bin Panel ile 3 Milyar Kilowatt saat üretim kapasiteli tesis Aselnet firmasına teslim edildi. Tesis TR ve Avrupanın en büyük dünyanın 5. büyük tesisi olarak belirtilmektedir. UVHY çıkardınız. Savunma dışında sağlık, enerji, telekomnkasyon yatırım ve faaliyetlerine göre bu fiyatlarda kalması normal mi?
Usd fiyatı 2.16 civarında tarihi zirve 6.06 buraya gidebilecek potansiyelini görüyormusunuz

Sevgi ve Saygılarımla
Cevap 18.11.2022 13:08

Zamanında fiyatı çok düşükken, uzun vade hedefi 40.00 diye listeye almıştım. Gördü çıkarttım. Bu dedikleriniz doğru. ama bana göre şu an için primli olduğundan listede yok. Lakin teknik listelere girip çıkabilir. Daha sonra uvyh listesine de girebilir.

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

UĞ*** TE*** 17.11.2022 22:51
Konu / Hisse Kodu: HUP
Aydın Bey daha önce de defalarca yazdım. en son 3 Kasım'da bana inşallah önümüzdeki hafta test aşamasına geçeriz demiştiniz. sizin siteyi yapan arkadaşlar, işin ciddiyetini mi kavrayamadi acaba. onların gevşekliği yüzünden biz para kaybediyoruz. sonuçta siteniz çok fazla arayüzü yüklü derinlikli bir site değil. sizde çok değişiklik istemiyorsunuz.

bu konunun uzmanı değilim ama sıfırdan yapilsa bile bitmesi gerekirdi diye düşünüyorum.

Gerçekten yılan hikayesine döndü bu konu. saygılarımla.
Cevap 18.11.2022 00:06

Aynı fikirdeyim ama ne yapabilirim. Artık bitti bitiyor diye de olsa resmi bir iş yapıyoruz. Ben denen şekilde henüz bitmemiş olmasından dolayı ne yapabilirim. Siz yapamadınız diye bırakıp başkasını mı aramam lazım? Yeni bir süre daha mı başlatalım? Bu iş maalesef böyle. Ama sanmayın ki, bu sorunu sadece biz yaşıyoruz. Maalesef bu sorunlar çok kurum için de benzer şekilde yaşanıyor. Elden gelen bir şey olmadığı için de insan çaresiz kalıyor. 

En son iki dün evvel mesajla HUB bitti, geceye ya da en geç sabaha test aşamasına geçeriz dendi. Buyurun aradan iki gün daha geçti. Bence bitecek de, umarım test aşamasında sorun olmaz tamam bitmiş diyebiliriz. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

ME*** AK*** 17.11.2022 17:42
Konu / Hisse Kodu: SASA ve HEKTAŞ’ı satamayanlar
Aydın Bey öncelikle uyarılarınız için teşekkürler. Yazdıklarınızı doğru mu anlıyorum diye merak ettiğim için sormak istiyorum: Şu an türev piyasalarda elinde Sasa ve Hektaş’a dayalı kontratlar olan yatırımcıların teminat tamamlayamama riski nedeniyle portföylerindeki diğer hisseleri satıp endeksin geneline yayılan bir negatif seyir potansiyeli mi var? Bu takas açıkları konusunda bilgilendirme yapabilir misiniz? Teşekkür ederim.
Cevap 17.11.2022 18:12

Bu bilgi detayını bilmem mümkün değil.

Bu konunun benzerini bankacılık manüpülasyonu sırasında izah etmiştim. Konu sadece vadelide diye düşünülmesin. Vadeli ve spotta. Bu hisseleri nakitle alanda sorun yok. Ama bir şekilde bunları kredi ile aldıysalar. Düştükçe kredi teminatları düşecektir. Taban taban da düşüşler yaşanmaya devam ettikçe, takası geldiğinde ödemesi gereken karşılık satılmazsa, bu takdirde ellerinde başka hisseler varsa onlardan nakite dönmek zorunda kalındığı için, satışlar diğer hisselere de yayılabiliyor. 

Şu an iki hissede yaklaşık 3 Milyar TL tabanda satıcı vardı. Bunların ne kadarı açıktır. Ne kadarı kredilidir, ne kadar düşüyor diye satılmak istenecektir bunu bilemem. Ama bu boyutta bir satış birkaç taban daha yaratması mümkündür. Bu durumun olası etkilerine dikkat çekmek istedim.

BIST ve kurumlar zaten teminat şartlarını sıkılaştırdılar, kredili alımları kısıtlamışlardı. Ama bu denli yüksek fiyatlarda bu kadar çok satıcının bir takım ters düşenleri vardır. Sadece bunlar için de değil, sonuçta bu iki hisse BIST'i de 50-60 puan civarı olumsuz etkiliyor. Eğer düşüşleri bu şekilde sürerse, BIST kontratlarında da alıcıları zora sokacaklardır. Bu durumda BIST kontratında long yapmış olanlar da, endeks düşerken teminat kayıpları yaşarlar. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

ME*** EF*** 17.11.2022 14:45
Konu / Hisse Kodu: Odas
Odas için teşekkürler hocam
Cevap 17.11.2022 14:56

   Rica ederim. Bol kazançlar dilerim.

   Saygılarımla.

AH*** İH*** 17.11.2022 12:47
Konu / Hisse Kodu: Teşekkür
Aydın Bey Merhaba, Dyo'dan Ettiğim Zararı Hatta Fazlasını Odaş ile telafi ettim. Eğer dyo için yeni bir öngörü gelirse çok daha fazlasını alma şansına sahip oldum çok teşekkürler.
Cevap 17.11.2022 13:07

Rica ederim. Kzancınız bol olsun.

Ama ille de aynı hisseyi daha fazla alıp da ondan ettiğim zararı geri kazanacağım görüşü yanlış bir mantıktır. Amaç portföy toplamı olmalı. O zararı zaten çıkarttıysanız, belirsizlik taşıyan bir hissede şansı zorlamak doğru olmayabilir. Giderse de gitsin, elinde olan ve alan kazansın. Ben şahsen bir daha geri bakmam, başka bilançolu gelecek öngörülere odaklanırdım. 

Sakın hisselere takılı kalmayın. Bu çok yanlış bir yatırımcı davranışıdır. Eğer yanlış bir hissede yakalandı iseniz, çok zaman ve alternatif kayıplarınız olur.

Ayrıca, her dediğimiz de doğru çıkmaz. Belki de yanlışlarımızdan birine de denk gelmiş olabiliriz. O yüzden yeni ufuklara bakmak lazım. Bakalım orada başka neler olacak ya da var.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

AL*** FA*** 17.11.2022 10:37
Konu / Hisse Kodu: süpriz...
Merhaba Aydın abi, umarum herşey yolundadır...
Bu ani ve sert düşüşü neye borçluyuz? sürekli kar satışları olabileceğinden bahsediyordun, kar satışı olarakmı değerlendirmeliyiz? yoksa yine bu işin altından bir çapan oğlu çıkar mı?
Cevap 17.11.2022 14:56

Öncelikle soru başlığı sürpriz eğer düşüş için kullanıldı ise, çok da doğru olmamış. Çünkü bu bir sürpriz değil. Bu kadar ısrarlı yükselen endeksin düşmesi zaten bekleniyordu. Birkaç gündür yazılarımda, hatta başlıklarında bile bu uyarımı görürsünüz.

Beklenti yazımda zaten uyarılarımla bu düşüşün her an olabileceği uyarılarım vardı. Ana neden sasa ve hekts hisselerinin taban olması. Bu tabanlarla diğer hisseler de taban olur mu endişesi genelde biraz daha fazla düşüş yaratmış durumda. Hisseler ile endeksi ayrı düşünün. Endeks zaten sasa ve hekts etkisi ile gereğinden fazla hızlı ve yukarı çekilmişti. Şu an her iksinde toplam 2 Milyar TL'lik taban satışlar var. Bu iki hisse endeksi 50-60 puan civarı olumsuz etkilemiş durumda. Bu tabanlar sürdükçe, her gün için bu civarda bir puan düşüş etkisi yaratacaktır. Ama bu esnada bilanço ederi yüksek olan bir çok hisse pozitif ayrışabilir.

Risk ise, acaba sasa ve hekts'ta satmak zorunda olanlar devam edecek tabanlara rağmen bile satamadıkları takdirde yine teminat sorunları karşımıza çıkacak mı sorusunun cevabında. Bu detay piyasa için de çok önemli. Bu konuda duyuru panelinde görüşümü paylaşmıştım.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

İB*** ÖZ*** 16.11.2022 22:13
Konu / Hisse Kodu: Ders öğrenene kadar sürermiş
Hocam merhaba, iyisinizdir inşallah. Borsa psikolojisi çok farklı. Duygular hep ön planda oluyor. Ben siz ne zaman uyarı yapsanız size hep aynı soruyu sorduğumu fark ediyorum. Acaba elimdeki hisselerde düşecek mi :)) uyarınız için teşekkür ederim. Yarı nakite döndüm. İyi akşamlar
Cevap 16.11.2022 22:27

:))

Yazılarımda eğer artık düşüş bekliyorum der ve pozitif ayrışmalar olabilir demezsem, bankalar, thyao, holdingler, tuprs vs gibi hala oldulkça iskontolu olan hisseler var demezsem, BIST'i düşürmek istemiyorlarsa, hisselerin bir kısmı düşerken bu sefer de diğer bazıları ile endeksi tutabilirler, hatta yükselişe devam edebilirler diyorsam, o zaman elinizdeki hisseler ya da bazıları yükselmeye devam da edebilir. Olası düşüşe ayak da uydurabilir.

Bu işin kesin bir cevabı yok maalesef. Hissiyatlar var. Onları da yazılarımda tüm detayları ile izah edip, paylaşmaya çalışıyorum zaten. Ama benden de bu kadarı geliyor, daha fazlası ne olur bilemiyorum:)


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

TA*** AT*** 16.11.2022 18:15
Konu / Hisse Kodu: DYOBY
AYDIN BEY IYI AKŞAMLAR. DYOBY AL SAT LISTENIZDE NAZAR BONCUĞU GİBİ DURUYOR. SON 75 MILYON $ LIK LISANS ALIMI FIKIRLERINIZİ DEGISTIRMEDIMİ.
BENIM MALIYETIM 21.5 SEVIYESINDE. BIR YUKARI YÖNLÜ $ ATAĞI OLURSA DYO ÇOK ZOR DURUMDA KALIR. BU DA BENI KORKUTUYOR. SATMAYI DUSÜNDÜM AMA SIZİN KAPAMAMANIZ BUNA ENGEL OLDU. YAŞAR AILESİNE HIC GÜVENMİYORUM. BÖYLE KISILERIN HISSESINI ALMAM NORMALDE. BENI TEK RAHATLATAN PD.NIN FAVOK VE CIRO YONÜNDEN EMSALLERINE GÖRE OLMASI. ÖNERINİZ NEDIR? SIZCE ISIK VARMI HÂLÂ
Cevap 16.11.2022 22:21

Öncelikle sizlerin almanız gereken kararlara karışmayacağımı biliyorsunuzdur. Ama maliyetinizin üstünü görmüştü. Size zararsız çıkma imkanı vermiş. Kaldı ki, eğer rahatsız iseniz, içinize bir türlü sinmiyorsa bazen gerekirse zararla da olsa vermeyi bilmek lazım. Misal bana üyelerimizden mesaj atan arkadaşlar var. Rtalb öngörünüzü görünce dyoları zararına verip almıştım. Zararım kapandığı gibi kara da geçtim diyordu. 

Dediğim gibi, her öngörü ille de karlı sonuçlanmaz. O kadar çok kötü bilançolu hisse tavanlamaya devam ediyorken, bilanço ederi aslında çok daha yüksek değeri hak ettiği için kapatmamıştım. Ama bu 75 Milyon Dolar tam sürpriz oldu. Ama kurumsal finanman ve araştırma bölümlerinden arkadaşlar, bu konu ille de kötü görülmeyebilir diyorlar. 

Ben de bu nedenle bekledim. Normalde öngörümü koruyorum ama son düşüş olmasaydı iyiydi.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_