Soru - Cevap

Lütfen alış sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz, elinizde bulunan hisseler için sorular iletmeyiniz. Bu tarz sorular cevap bulmayacaktır. Bizim önerilerimizdeki hisseler ve genel konularla ilgili sorularınıza açığız.

Sorunuzu göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

Sorular ve Cevaplar

ZA*** TE*** 28.03.2019 23:02
Konu / Hisse Kodu: Seçim
Aydın bey selamlar,
Son öngörülerinizde seçim sonrası riskler için yüzde elli nakit bulundurun şeklinde bir uyarınız yok, artık bu seviyelerden full hisse alınabilir sonucunu çıkarabilir miyiz?
Teşekkürler
Cevap 29.03.2019 08:40

Günaydın.

Evet doğru anlamışsınız. Çünkü ben seçimlerden sonra bu düşüşleri beklerken, swap savaşı ile öncesinde derin bir düşüş yaşamış olduk. O yüzden zaten peşin peşin ekstra beklediğim yerlere düşmüş olduk. Seçim sonuçları ile belki kismi düşüşler yine olabilir ama hisse bazlı ya da tümden alımlar da olabilir. Çünkü swap yüzünden özellikle bankalarda aşırı bir satış görüldü. Swap konusu tekrarlanmazsa TL yaratmak için yoğun banka ve hisse satmış yabancı dün akbankta olduğu gibi verdiklerinin bir kısmını geri alabilir. 

Kısacası ben kafamda 90.000 civarı bir endeksi beklemiştim. Görüldü. Ama tabii bu benim görüşüm. Seçim sonucunda benim beklediğimden de fazla bir iktidar oy kaybı yaşanacak olursa, yansıması ne olur tam analiz edemiyorum. Çünkü iktidarların sıkıntıya düştükleri zaman her şekilde manevra yapma imkanları vardır. Bir bakarsınız ABD ile uzlaşma çıkar, S400 ve suriye konusunda ABD ile anlaştık denir, rating falan hepsi pozitife döner. Bu işlerin tanbii ki ekonomik kötü tablo ile ilgisi var. Ama aynı zamanda ABD ile ilişkilerin bozulmasının da yarattığı bir dış baskı da var. 

Ama sizler yine de full değil, kenarda her ihtimale karşı biraz nakit tutun. Burası Türkiye ne olur ne olmaz.     Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** KI*** 28.03.2019 11:32
Konu / Hisse Kodu: İyi dayandılar !
Endeks 15 bin puan geldi özellikle netaş ve aksa çok geri gelmedi prkab fena sayılmaz 90 bin endekse göre! Bu sefer benim için iyi oldu tekrar yükseliş olursa elimdeki hisseler çok yukarı deneyecektir :) inşallah bu mesajımdan sonra nazar değmez hisselere ama İnan’ın ben endeks 15 bin puan geri geldiğinde bu kadar sağlam duracaklarını tahmin etmezdim ..
Cevap 28.03.2019 12:07

Evet çok iyi durdular doğru ama önemli olan endeks bu kaybı aynı şekilde kapatırken de acaba daha mı hızlı çıkacaklar, yoksa hızlı düşen diğerleri mi çok daha hızlı yükselecek bu önemli. Misal bugün akbnk ayrışma yaşıyor. İşte asıl bu pariteleri doğru yakalasak, o zaman kazançlar katlanıyor.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

ZA*** TE*** 27.03.2019 21:11
Konu / Hisse Kodu: Üyelik
Aydın bey selamlar tekrar,
Bugün saat 15.00 sularında duyurular bölümünde paylaştığınız yazı Google da üye olmayanlar tarafından da okunabiliyor, bilerek mi paylaştınız bilmiyorum ama haberiniz olsun istedim
İyi geceler
Cevap 28.03.2019 08:36

Sitenin sadece duyuru paneli herkese açık.

Bununla birlikte zaman zaman bazı yazılarımı bir takım yayın organlarında gecikmeli şekilde paylaşabiliyorum. Nihayetinde çok önemli gelişmelerde görüşlerimizi daha geniş kitleye gösterip, onları da sitemize alıştırmamız önemli.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

ZA*** TE*** 27.03.2019 20:08
Konu / Hisse Kodu: Netas
Aydın bey selamlar,
Netas yine birşey açıklamış ama ben bişey anlamadım, 2018 yılı için zarar açıklamıştı daha önce ama son açıklamasında 4 mn civarı bir kardan bahsediliyor, bu açıklama ne anlama geliyor, kısaca anlatabilir misiniz?
Teşekkürler
Cevap 28.03.2019 08:33

Günaydın.

İştiraki Kront ile ilgili kar payı verilmeyeceği haberini okudum ben. O rakamlar kront'a ait.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

AD*** ÖZ*** 27.03.2019 17:21
Konu / Hisse Kodu: Borsada düşerken kağıt alınır Çıkarken zaten biz yetişemiyoruz.
Aydın bey endeks 91 bini gördü paylaşım bekliyoruz.

Bankalar %10 düşmüş tarihte bu denli düşüşlerin sonrası gün yarını kesin geri alıyor bankalar öyle değilmi kısa vadede şuan alım yapan kazanır bence

yukarıdan aldığımız kağıtlar zaten büyük zararlara uğrattı bizi

Aksa, orge, Netaş,Klgy zarar zarar zarar.....
Cevap 27.03.2019 18:05

Arkadaşlar,

Yabancının bile bu kadar yoğun olduğu bankalar böyle düşmüş. Düşmeyen hisse mi kaldı. Ama henüz seçime iki gün var. Son iki gün de kurları tutmak için çok daha Yüksek swaplar da görebiliriz. % 1.200 inanılmaz rakamlar. Hacimsiz son düşüşler de görebiliriz. O nedenle son bir alım öngörüsü yapıp artık geri yaslanmayı düşünüyorum ama bunun için de artık çok daha fazla düşmeyeceğimiz yeri saptamak derdindeyim. Bir aydır % 50 nakitle alım açıklamalarının nedeni buydu. 105 Bin endeksi bankalarda kaçırmanın nedeni de bu korku idi. Maalesef tümden nakit, ful dolar gibi bir pozisyon alamıyorsunuz. Böyle bir swap faizi bu piyasayı yarattı. Bunu bekleyenler varsa onu bilemem ama ben böyle bir swap inatlaşması olacağını beklemedim. İlk kez görüyorum.

Yarın öngörülerim gelmeye başlayabilir. Ama seçim sonrasına kadar bankalarda izlemede kalabilirim. Çünkü kontrolden çıkan bir finansal ek dalga en çok bankaları vurur. Sonuçta bankalar ihracat yapan sanayi şirketleri değil. Çok ciddi yabancı para cinsinden borç riski ve bu ortamda geri almakta zorlanabilecekleri kredi riskleri taşıyorlar.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

LE*** YA*** 27.03.2019 14:22
Konu / Hisse Kodu: borsa
hocam nerde dururuz acaba, sert hareket geldi. borsa yatırımcısını düşünen bir yapı yok malesef. seçim öncesi dolar altın borsa sepet yaptım üçündende zarardayım. ilginç bir yıl yaşayacaz galiba.
Cevap 27.03.2019 15:17

Dolar ve altında kayıplarınızı çabuk çıkartırsınız bence ama borsa konusunda şu an bir şey diyemiyorum. Çünkü, böyle bir swap faizi hiç görmediğimiz bir durum. Bu seviyelere ulaşan bir swap sadece döviz operasyonu yapmak isteyenleri etkilemez. Aynı zamanda tüm dünyada Türkiye ve TL'de ne oluyor diye bütün dikkatleri ülkemize toplar. Bu da özellikle büyük yabancı fonları ciddi şekilde korkutabilir. İşte bunun da yansımaları bir kaç gündür yaşanan BİST düşüşünde görülüyor görüşündeyim.

Nerede dururuz verilecek bir cevap değil. Bu swap işi bittiğinde dip oluşabilir. Bunun için de seçim bitene dek bu sorun sürebilir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

LE*** YA*** 26.03.2019 16:13
Konu / Hisse Kodu: swap faizi
Hocam swap faizi yabancıya yüzde 200 olmuş, şimdi yabancı TL bulmak için tahvil ve borsadan hisse satacak, doların yükselmesini önlemek için diğer yatırımcıları mağdur etmek ne kadar doğru, piyasaya böyle müdahale doğru mu, borsa pusuda çok sert hareket edecek gibi duruyor.
Cevap 26.03.2019 16:33

Az önce bir arkadaşımızdan gelen benzer soruya şimdi cevap verdim. Bir ara faiz çok daha yukarıyı görmüş.

Geçici olarak yaşandığını düşündüğünüz manipülatif bir döviz atağı varsa bunu engellemek için, ya rezervlerden döviz satarsınız ya da, eğer yeterince döviz rezerviniz yoksa, ki yok. O zaman döviz almak için kullanılan TL swap faizlerini bu şekilde yukarı çekebilirsiniz. Bizde de bu oluyor. Maalesef bu durumda alıcı ya döviz alımından vaz geçmek, ya da parayı diğer alanlardan yaratmak zorunda kalır. İşte bu nedenle de tahvilde ve borsadaki son düşüşlerin bir kısmını yaşıyoruz sanırım. 

Maalesef ekonomi, rezervler ve ödemeler konusunda sıkıntı yaşayan bir yönetimin almak zorunda kaldığı bir yöntemin etkilerini yaşıyoruz. Döviz kuru artışının önüne bu yöntem ile ancak çok kısa süre set çekebilirsiniz. Ama zaten amaç seçimlere kadar kurlarda aşırı yükselişe engel olmak. Yoksa seçimlerden sonra da aynı talep gelmesi halinde bunu engellemeyeceklerini düşünüyorum. Gerekirse geçen yıl olduğu gibi, sert bir yükelişi yaşar, sonra geri çekilmeyi beklemek durumunda kalırlar. Ama şu an kur paniği seçimlerde moral bozar ve oy etkisi negatif olur. 

 

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

EN*** DE*** 26.03.2019 15:43
Konu / Hisse Kodu: Swap
Aydın bey merhaba. Dün itibariyle swap faizlerinin artırıldığını duyduk. Bu karar sonrası kurlar bir miktar geri çekildi. Bu sanırım secimlere kadar kurun aşırı artmaması icin alınmış kısa vadeli bir önlem. Çünkü tl bulamayan yabancı hisselerini de satmaya başladı, ki borsa düşüşte. Bazıları bu hamleyi palyatif bir hamle olarak yorumluyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bunun orta ve uzun vadede getirisi / götürüsü ne olur? Teşekkürler..
Cevap 26.03.2019 16:21

Allah size sağlıklı uzun ömürler versin. Benden çok yaşayacaksınız. Bu konuda beklenti yazısı mı, duyuru yazısı mı yazayım derken sonra yarın bahsederim diye vazgeçtim. Siz konuyu gayet güzel izah etmişsiniz.

Evet seçimlere kadar dövizde ciddi bir yükseliş yaşanmasını önlemek için dövizi yukarı çekmek isteyenlere karşı hamle olarak TL swap faizleri yükseltildi. Öyle ki, dün 90'lardayken bugün bir ara 300'lere çıkmış sanırım. Bire bir takip etmedim ama internetten yazılanlardan okumaya çalıştım. 

Aynen dediğiniz gibi, Dolar ve euro almak isteyenler bunu swap yöntemi ile yapmaya kalkınca aşırı artan maliyetler nedeniyle vaz geçmek ya da, swap yerine hisse, tahvil vs alanlarda satış yapmak zorunda kalıyorlar. Yaşanan TL sıkıntısı nedeniyle tüm enstrümanlarda satış baskısı yaşanıyor. Yani borsadaki düşüşlerin de özellikle banka hisselerinde önemli kısmı bundan kaynaklı olabilir.  

Bu durum uzun süremez. Seçimler sonrasında da dövize benzer talep sürecek olursa, ekstra kur patlaması yaşarız. Ya da seçimi etkilemek için manipülatif bir döviz talebi yaşanıyorsa, zaten seçimler sonrasında aynı talep kalmayınca, swap faizleri de normale dönmüş olur.

Sıkıntılı günlerdeyiz. Seçim sonuçlarına yönelik spekülasyonlar bu hareketlerin yaşanmasına neden oluyor. Olsun bitsin de ne olacak görelim diyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

ER*** GE*** 26.03.2019 14:32
Konu / Hisse Kodu: Genel
Merhaba Aydın bey günlük beklenti yazınızdaki krizlerin bir çoğunu bizler de hatırlıyoruz hiçbirinde borsada değildim.Son krizden sonra hemen hemen tüm hisseler 6 ay içinde 3-4 kat artınca ilgilenmeye başladım.şu an 4 yıldır beklediğimiz netaş 2-3 yılda galiba 40 kat falan artmıştı.Tabi iş işten geçtikten sonra keşke şurda alsam burda satsam demek kolay bizim bilmediğimiz dipten dönüş ne zaman başlar yukarıda nereden satılır, umarım bu krizi sizin de sayesinde fırsata çevirebiliriz.
Cevap 26.03.2019 15:10

Tabiiki en önemli olan dibi bilmek mümkün olmadığı için tahmin edebilmektir. Ama bu da öyle kolay bir iş değil. Arkadaşlar uzun bir süredir hiç bir şey normal işlemiyor ülkemizde. Uzun uzun yazıyordum yine ama hepsini sildim. 

Kısacası Türk siyaseti halkını, ekonomiyi ve devletini iyice yormuş durumda. Her konuda güven kaybı var. Medya tek tip neredeyse. Medyaya göre herşey toz pembe. Bu nedenle bu seçimler herkes için çok önemli. Şimdiye dek seçimlere yaklaşırken tüm kanallarda anketçileri görürdük. Bu seçimde ne ekranlarda anketçiler var, ne de ortalıkta yayınlanan anket sonuçları. Bilakis önceki seçimlerde olmayan şekilde iktidar ve ittifak yaptığı parti devamlı şekilde anketler ve anket şirketlerine eleştiriler yapıyorlar.

İşte bu durum önümüzdeki sürecin borsadaki yansımasının diplerini, kur ve faizlerde ise olası zirveleri tahmin etmeyi zorlaştırıyor. Bu nedenle ben de tahminde zorlanıyorum. 

Ama görüşümü yazdım. Bu seçimde gördüğüm kadarıyla, ekonomide yaşananların da etkisi ile, seçimlerden iktidar ciddi kayıpla çıkacak diye düşünüyorum. Aklımdaki soru, İstanbul aynı kalır ama Ankara muhalefete geçerse çok sorun olmaz. Fakat, istanbul da kaybedilecek olursa, bunun ilk anda borsa, kurlar ve siyasete yansıması ne olur bunu tahminde zorlanıyorum. Çünkü çok çetrefilli bir döneme gireriz. 

Ama diğer taraftan, iki büyük belediye de iktidarda kalır ve iktidar belediyelerini korursa, o zaman işler çok daha farklı olur. Siyaseten 4.5 yıl sakin bir döneme gireriz. Ama ekonomi, faiz, kur vs gibi diğer konular ne olur yine muğlak bir durum. 

Sonuçta ne olursa olsun, borsanın dip oluşumu farklı olur tabi ama tamamlandığında, tüm bu kayıpları telafi eden çok daha güçlü bir borsa görürüz. İşte tüm gelişmeler yaşandıkça kur, borsa, faiz, dip, zirve tahminlerimi yapıp sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

AY*** BA*** 22.03.2019 16:56
Konu / Hisse Kodu: Örnek Portföyler
Bankaların ve aracı kurumların örnek portföylerine itibar edilebilir mi, yoksa orada da bir takım ince hesaplar oluyor mu diye merak eder oldum, çünkü ortak hisse arama gibi bir akıllık yapayım dedim, ama yok gibi :) Borsada doğru denen şey bu kadar mı geniş bir yelpaze, yoksa yaptığım çok da akıllıca bir şey değil miydi hocam? Konu hakkında yorum yapmak, bir takım haklı nedenlerle mümkün değil diyorsanız, bir kaş çatış veya bir gülümseme yeter bana :)
Cevap 22.03.2019 17:26

Edilebilir ama hiç bir şey kesinlik ifade etmez. Ayrıca, içinde bulunduğumuz gelişmeler nedeniyle borsalarda görülen bu satışlar herkesi bir anda karamsar yapmasın. Ama kaç gündür bu riske dikkat çekiyorum. Bu nedenle 106 Bin'i zorlayan yükselişi bile kaçırttılar bize. Ama görüyorsunuz bir anda çok net değişimler yaşanabiliyor. 

Kurda yaşanan atak borsada sert satış olarak yansıyor. Yeter ki biz seçimleri atlattıktan sonra kamusal tasarrufa yönelip doğru kararlar alalım. Bu kayıpların karşılığı fazlası ile telafi edilir.

Ama yabancı fonların açıkladıkları portföyler konusunda yerli banka ve aracı kurumların örnek portföyleri kadar masum düşüncelerim yok. Bunu da yıllardır hep yazdım. 

Fakat yine de faiz, kur, yaptırımlar şirketlerin de karlarında çok farklı değişimlere neden olabilir. Kur düşecek diyerek döviz borcu olan şirketleri portföye alanlar, kurlar düşünce haklı, yükselince haksız çıkarlar. Şirketlerin kendi dışındaki gelişmeleri de bu örnek portföyleri değerlendirirken göz önünde tutmak gerekir.

Ama her kurumun da örnek portföyü dikkate alınmaz! 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_