Soru - Cevap

Lütfen alış sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz, elinizde bulunan hisseler için sorular iletmeyiniz. Bu tarz sorular cevap bulmayacaktır. Bizim önerilerimizdeki hisseler ve genel konularla ilgili sorularınıza açığız.

Sorunuzu göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

Sorular ve Cevaplar

AL*** BO*** 21.11.2019 18:18
Konu / Hisse Kodu: Borsada işlem gören tipe dönüşüm
Aydın Bey Merhaba,Sultanhisar belediye başkanlığı 30.000.000 TL lik jantsa E Grubu hisseleri için,borsada satışa konu edilebilmesi için merkezi kayıt kuruluşuna başvuruda bulunmuş 11 kasımda. Bu durumda halka açık hisse fiyatı düşer mi? Yoksa çıkar mı? Teşekkürler.
Cevap 22.11.2019 08:15

Günaydın. 

30 Bin adet(30.000 TL nominal değerli pay. Milyon değil. Virgül var arada haberde) hisse çok önemli değil. Zaten hisse teknik düzeltmesini yaptı diyebilirim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

DE*** AR*** 21.11.2019 18:02
Konu / Hisse Kodu: KLGYO
Aydın bey şimdi siz 4,03'ten kapatırsınız:)) yeni öngörü girermisiniz bilmiyorum ama galiba canağı tamamlayacak bu sefer
Cevap 21.11.2019 18:24

Aralık ayında da faizde düşüş bekliyorum. Tüm bunlar gayrimenkulcüleri yine ön plana çıkartıyor. Muhtemelen olacaktır. Daha da fazlası olur inşallah. Ama ben artık gayrimenkulcülere bulaşmayı düşünmüyorum. Sadece algyo'yu başka gözle görüyorum. Ki o da bunu haklı çıkartıyor zaten.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SA*** UZ*** 21.11.2019 16:18
Konu / Hisse Kodu: öngörüler hakkında
Hocam bence çok faydalı bir yazı olmuş öngörülerinizin nasıl oldugunu anlatan yazı. Aslında yazınız ve öngörüleriniz tam bir okul niteliğinde, ve ben kendi adıma söyliyim teknik terimlere çok aşina değilim yani fincan kulp denince tam olarak bu kelimeyi kullamayı bilmiyorum. Aslında bunları belli bir ölçüde öğrenmeyi isterim ki sizin destek -direnç tablosundaki o açıklamaları tam olarak anlıyım. Bu sebepten sadece AL dediğiniz hisselerde olabiliyorum, Öğrenme açısından ne önerirsiniz ?
Cevap 21.11.2019 16:49

Faydalı bulmanıza sevindim.

Teknik terimleri internet üzerinden örneklemeli bulup okuyabilirsiniz. Ama grafikte hangisinin ne olduğunu bakan göz bilir. Sonuçta herkes aynı grafikte aynı tekniği görmeyebilir. Bu tecrübe ve teknik analiz bilgisi ile de bağlantılıdır.

Teknik analiz kitapları okuyabilirsiniz. Ya da hiç bunlara gerek duymadan benim destek-direnç paylaşımlarımda hangi açıklamalarda hisselerin daha hızlı hareket ettiğini tecrübe etmeye çalışın. Sonrasında da benim adını verdiğim gibi sizce de daha önemli gördüğünüz teknik açıklamalar gördüğünüz de, zaten bunun ne manaya geldiğini bildiğiniz için sadece şartına uyun yeterli olacaktır.

Aslında site çok inter aktif bir site. Olası dirençler, destekler, kırılırsa nereye gidebileceği teknik paylaşımlar da var. Sadece uymak bile yeterli. İlle de açıklamanın ne demek olduğunu bilmeye de gerek yok.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** KI*** 21.11.2019 14:57
Konu / Hisse Kodu: Netaş
Biyorum artık sizin söyleyecek sözünüz bizimde sabrımız kalmadı ! Endeksin yıl bazlı rekorlarına tanık olduğumuz bu haftada netaşın yerinde sayıyor olması aman bir düşüş olmasın çok yüksekmiş hisselerden daha çok kar realisazyonu düzeltme yapar diye korkar oldum ! Artık para kazandırmasını geçtim çok para kaybettirmesin yeter ! Söylecek sözünüzde kalmadı ama ben ara ara içimi size böyle dolduğumda dökmeye devam edeceğim anlayışınız için teşekkür ederim
Cevap 21.11.2019 16:44

Maalesef bu bir tercihtir. Eğer seçtiğiniz hissede ısrarla durmaya da devam ediyorsanız yapacak bir şey yok. Hareketlenmesine kadar sabredeceksiniz. Yoksa eziyet olur. 

Maalesef bir ara pgsus ile aynı fiyatken, pgsus 77.00'yi geçti. Alctl ile aralarında 3 TL fiyat farkı vardı aynı alctl de geldi geçti. Alctl telefon satıyor falan bilanço kara dönmeye başladı. Netas 10.71'i geçerse hareketleri hızlanabilir. Ama o seviyeye yaklaştıkça kar satışları geliyor. Bilanço ne zaman döner bilmiyorum. 

Ya yeter deyip verip geçin başka hisse ya da hisseler alın. Ya da o kadar taşıdım diyorsanız ki ben beklentim olarak bu yöndeyim. O zaman da devamlı konuşup da kendinize eziyet etmeyin. Ne zaman hareketlenirse, o zaman olası dirençleri ve hareketleri için konuşun. Yoksa böyle tekrarlamalarla kendinizi üzüyorsunuz. Aile yadigarı bir hissede de değil neticede. Tutmadı öngörüm der başka hisseye de geçebilirsiniz. 

İki aydır hacim arttı aslında ama bir türlü gidemiyor. Yoksa Mgros da sermayeden fazla zarara sahip ama fiyatı devamlı yükseldi. Yeter ki artık yükselecek desinler. O zaman hareketi başlayacak. Ama nedir derdi inanın bilemiyorum.

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

AŞ*** SA*** 20.11.2019 17:40
Konu / Hisse Kodu: ANACM
Aydın bey merhabalar
öngörü listenizden gün içinde 3,52 den ANACM aldım ancak
bist hızlıca 0,70 eksilere dönmesi beni tedirgin etti.
1-Bist in bu düşüşü hakkında bilginiz var mı acaba
2-yarın ki bist yönü hakkında son gelişmeler ışığında bilgi almam mümkün mü
3-ANACM için zarar kes rakamı vermeniz mümkün mü ?
şimdiden teşekkürler.
Cevap 20.11.2019 17:49

1-En yüksek kaçı gördüğüne bakın ve bugünkü beklenti yazımı yeniden okuyunuz.

2- Beklenti yazımın içeriğinde yer alıyor. Ama yarın diye bir zaman doğru olmaz. 

3- Düşüşlerde yeni alım öngörüsü girmeyi planlıyorum. Gerek görmüyorum.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

RE*** YI*** 20.11.2019 17:24
Konu / Hisse Kodu: orge
stop seviyesi neresi aynı şekil anacm da
Cevap 20.11.2019 17:47

İkisinde de gerek görmüyorum. Düşüşlerde yeni alım öngörüleri girmeyi planlıyorum    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

HÜ*** .*** 20.11.2019 10:18
Konu / Hisse Kodu: Günlük beklenti yazılarınız
Az önce yazmıştım devamını yazayım. Beklenti yazılarınızın bazen ard arda bazen bir kaç günde, çok kısa zaman aralıklarında herkese açık şekilde yayınlanması doğru mu, zaten 15 günde bir gecikmeli okuyorlar. Bence zamanında okumak isteyen haketmeli diye düşünüyorum. Bu kendi düşüncem, takdir sizin tabi.
Cevap 20.11.2019 10:41

Bunu belli aralıklarda yapıyorum. Reklam gibi düşünebilirsiniz. Ama sonuçta esas olan al/sat ve Destek/direnç öngörülerim. Onları da sadece gold üyeler görüyor. Gold üye sayısı ne kadar artarsa, piyasayı etkileme imkanımız o kadar yüksek olur. Yoksa ekranlarda yapılan yanlış yorumların etkisinden gold üyeler de olumsuz etkilenir. Ayrıca endeksin çıkması ya da düşmesi hisselerde aynı olmaz. Hisse ayrışmaları yaşanır. Misal algyo kapattım bugün. Gördüğü en yüksek seviyelerinin de üstünde. Hatta daha da yüksek beklentili açık öngörüm de var. Ama endeks gördüğü zirvelerin oldukça altında hala!

Benzer konu birçoğunuzun aklında olabilir. Cevabını da sayenizde vermiş oldum. Sadece arada paylaştığım yazılarımda gerçekleşmelerimi yakalama imkanı olanlar gold üye olmadan da beni takip edebilir tabii. Ama aynı sonucu alacaklarını sanmam.

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

HÜ*** .*** 20.11.2019 10:16
Konu / Hisse Kodu: Günlük beklenti yazılarınız
Merhaba Hocam,
Günlük beklenti yazılarınızı UZUN OLSA BİLE ve SİYASİ konular içerse bile ilgi ile okuyoruz. Ve inanın sabah seans öncesi yaptığım ilk şey sizin yazınız var ise okumak. Bazen çok yeri takip etmekten bazı yazdıklarınızı unutup tekrar sorabiliyoruz, 2 gün önce "endeks 106.000" geçerse ne olur" diye sorduğumda haklı olarak tepki vermiştiniz :) Ama kesin okuyoruz bilginiz olsun. (devamı var)
Cevap 20.11.2019 10:31

Günaydın. 

Ben de okuduğunuzu düşündüğüm için yazılarımda yazdığımı sorunca, bu kadar uzun neden yazıyorum o zaman diye üzülmüştüm. Sorunyok ozaman:)

Ama yazılarımdaki cevaplar sorulunca, bundan sonra ilgili yazımı atacağım.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

NU*** ÇA*** 19.11.2019 17:53
Konu / Hisse Kodu: Egser
Kolay gelsin hocam egser de pozisyon kapatmanızın sebebi teknik mi yoksa olumsuz bir haber mi var.teşekkür ederim
Cevap 19.11.2019 18:18

Hacim desteklemedi. Dirence takılınca kapatmayı tercih ettim. Bilançosu da şuan desteklemiyor çünkü. Kar satışına yakalanmak istemiyorum artık.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

DE*** AR*** 19.11.2019 12:28
Konu / Hisse Kodu: KLGYO
İşin doğrusunu söylemek gerekirse bende GYO şirketlerine hele kiler grubuna hiç güvenmiyordum ama ilginçtir siz öneri girince bu spekülatif bir hisse neden böyle bir şey yaptınız diye sorgulama içine girmiştim ama bir bildiğiniz var diye bende önerinizden dolayı alım yaptım kendi irademle tabi. Ancak kendim sıcak bakmamam, hele hele sahipleri belli bu şirketin. ama yinede elimiz bir kere gitmiş oldu, aldık, ve bu iki yılıma mal oldu maalesef...
Cevap 19.11.2019 13:16

Maalesef öngörü ortamında çok yüksek kar ve teknik öngörü yapmama neden oldu. Ama hatalı iktidar ve TCMB kararları nedeniyle sert kur ve faiz artışları da beklenmeyen gelişmeler oldu. Olması gereken kararlar belliyken, bunların tam tersinde ısrar edilmesi tahmin ötesi oluyor maalesef. 

Umarım artık pozitif bir sürece gireriz de tüm bu kayıpların telafilerini fazlası ile yaparsınız. Şimdi de F-35, S-400 ve Halkbank konusu gibi çok önemli risklerimiz var. Ruslar ortamı yakalamışlar devamlı SU-35 ve SU-57 satalım birlikte yapalım önerisi yapıyorlar. Eğer F-35'leri alamazsak bu tekliflere evet denebilir. Bu durum ortamı gerebilecek yaptırımların gerçekleşmesine neden olur. 

Öyle bir bölgedeyiz ki, bitmiyor dertler. Ama petrol, uluslararası likidite ve faiz düzeyleri lehimize gelişmeler. 2017 sonrası bastırılmış bir potansiyelimiz var. Buna göre çok ciddi iskontoluyuz. Umarım bu potansiyeli bozacak gelişmeler değil de, yükselişi hızlandıracak gelişmeler yaşarız.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_