Soru - Cevap

Lütfen alış sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz, elinizde bulunan hisseler için sorular iletmeyiniz. Bu tarz sorular cevap bulmayacaktır. Bizim önerilerimizdeki hisseler ve genel konularla ilgili sorularınıza açığız.

Sorunuzu göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

Sorular ve Cevaplar

ER*** GÜ*** 31.12.2019 09:16
Konu / Hisse Kodu: mutlu yıllar
Yeni yılınızı kutlar,Sağlık ve multuluklar dilerim.
Cevap 31.12.2019 10:58

  Çok teşekkürler.

  Saygılarımla.

EB*** Çİ*** 30.12.2019 12:43
Konu / Hisse Kodu: iyi seneler
Merhaba Aydın Bey , erken olacak ama malum yıl sonu yoğunluğu var , bugünden yazmak istedim. Aileniz ve sevdiklerinizle birlikte sağlıklı , mutlu , huzurlu bir yıl dilerim
Cevap 30.12.2019 13:32

Çok teşekkür ederim. Ben de size tüm sevdiklerinizle nice mutlu seneler dilerim.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** ŞA*** 30.12.2019 10:55
Konu / Hisse Kodu: Krdmd
Günaydın. Krdm’lerdeki yükseliş sektörün diğer oyuncuları yükseldi şimdi sıra bizde yükselişimi. Demir çelikte iyileşme var. Biz geridemi kaldık diyorlar. Yoksa endeks yükseldi biz kaldık mı. Sanki Sektörde bir yükselme var gibime geldi. Öyleyse bizde binelim trene. Teşekkürler.
Cevap 30.12.2019 11:08

Şirket olarak zaten iyiler. Savunma sektörüne de üretim yapmaya başladılar. Zaten önceki zirvelerden sonra yaşanan düşüşlerin asıl nedeni biraz farklı idi! Mutullah Bey vefat ettikten sonra yönetim kurulu başkanı oğle değil de başkan yrd. olan ortak olunca, ortaklar arası gerilim yaşanmaya başlamıştı. Yolbulanlardan ciddi satışlar geldi. Bence asıl düşme nedeni bu satışlardı. Geçen hafta şirket adına yapılan bir suç duyurusu ile yönetim kurulu başkanının değişmiş olduğunu gördüm. Sanırım 2-3 hafta önce yönetim kurulu başkanlığı yeniden Yolbulan ailesinin üyelerine geçmiş. Geçen yıl yaşanan satışların nedeni ortadan kalkmış oldu bu değişimle.

Açık öngörülerimden beklentilerimi zaten biliyorsunuz. Karar sizin.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

HÜ*** .*** 30.12.2019 09:33
Konu / Hisse Kodu: ISFIN
Hocam İSFIN ilk paylaştığınızda hedefi 3,21 verip 3,19 da öngörüyü kapatmıştınız ama sorulan sorulara hedefi daha yüksek de dediğinizi hatırlıyorum. Ama hisse sert yükselince bir daha ISFIN öngörüsü yapmazsınız diye düşündüm ama 3,85 de yaptınız :) RSI 80 üstünde ve bollinger tam üst bandda iken biraz cesaretli bi öngörü olmadı mı diye düşünmeden edemedim :) Hala inanıyorum bu hisse 5 lere gidecek diye düşünüyorum ama RSI falan tam tepe yapmıştı nerdeyse
Cevap 30.12.2019 09:53

O kadar çabuk düzeltme yaşattılar ki, alttan yeni öngörü yapmaya fırsat tanımadılar. Aslında 3.24 geçilince teknik olarak çekinmeyip yeni öngörü yapmam lazımdı. 3.40 geçilince de 3.92 için yine öngörü girmek gerekirdi. Maalesef ortamın riskleri nedeniyle o kadar da duyarsız olamıyoruz. İşte zaten algoritmaların belki de tek sevdiğim özellikleri bu duygusuzluk diyebilirim.Teknik neyse ona göre davranmak lazım. Ama yapamıyoruz maalesef.

Şimdi indikatörlerin dirençlerde olduğu sözlerinize gelince, bu durum sizleri yanıltmasın. Çünkü 80 üstünde olmak hissenin artık yükselmeyeceğini göstermez. Sadece artık riskli denebilir.

Misal 19 Ocak tarihinde indikatörler 80'lere gelmiş olmasına rağmen 4.80 civarında olan hisse, 15 Mart tarine kadar 9.90 seviyesini gördü. O indikatöre bakanlar % 100 üstünde bir yükselişi kaçırmış oldular. Yani indikatörler kesin değildir. Sakın böyle düşünüp de yanılmayın!

Aslında verdiğim o öngörü direnci 4.20 iken 4.16 seviyesini gördü. Gerçekleşmiş bile sayılır. Farkedip de 4.13'lerde bile kapatsaydım olabilirdi. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

TU*** 29.12.2019 12:31
Konu / Hisse Kodu: Pay piyasalarında takas süresi
Merhaba. Pay piyasalarında takas süresi t+2 olmasının sebebi nedir neden 2 gün sonra elimize geçiyor? Bundan banka ve aracı kurumların nasıl bir karı oluyor? Borsaya etkisi nedir ? T+2 yerine t günü olursa nasıl riskler taşır bununla ilgili önerileriniz olursa sevinirim teşekkür ederim.
Cevap 30.12.2019 08:40

Günaydın.

Bundan kimsenin karı yok. Zamanında böyle olmasının nedeni, yabancıların alım satımda fiziki hisseleri takaslarından getirmeleri ve alım yaptıkları hisselerin karşılıklaırnı da ona göre temin etmeleri için süre kazandırmaktı. Alım ve satım her ikisi de t+2'de olduğu için fiziki hissenin değişimi ile karşılığında paranın hesaplardan çıkıp, karşı hesaplara girmesi de aynı anda olduğundan başka özel bir çıkar ya da avantaj söz konusu değil.

Ayrıca borsa seansı 18.00'de normal müzayedeyi bitirirken, 18.10'da son işlemler bitiyor. Fakat repo saati geçmiş oluyor. Bankalar kapanmış oluyor. Bu nedenle bankaların kapanışından, repoların bağlanmasından sonra hisse alınıp satılabildiği için, t günü işlemlerin hisse para takası yapılması mümkün olmaz. Bence asıl neden budur. Belki T+1 olabilir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

MU*** NA*** 29.12.2019 10:02
Konu / Hisse Kodu: Netaş
2020 de Netaş öngörünüz nedir
Cevap 30.12.2019 08:32

Bizimle yeni tanışmış bir üyemiz olarak, sorular şimdilik aynı geliyor hep:) Ama cevap da aynı olacak:)

Beklentiler yaşanan gelişmelere göre değişkenlik gösterir. Netas yeni siparişler açıklarsa, fiber siparişleri, ulak baz istasyonu, siber güvenlik ve akıllı şehir alt yapısı şiparişleri alırsa çok iyi bir yıl yaşar. Ama beklediğimiz ve bir türlü gelmeyen bu siparişler yine gelmeze o zaman beklentiler şimdi olduğu gibi gecikmeye devam eder. 

Ben pozitif çok iyi bir yıl yaşamasını bekliyorum. Umarım öyle olur. Al/sat tablosuna netas yazarsanız, site içi arama satırına da netas yazarsanız tüm görüşlerimi görürsünüz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

MU*** NA*** 29.12.2019 09:57
Konu / Hisse Kodu: Aselsan
ASELSAN uzun vade örnek gelecek üç yıl sonra sizce ne olur
Cevap 30.12.2019 08:28

Borsa ve hisseler her türlü dış etkenden etkilenebilirler. Bu nedenle böyle bir cevabı vermek doğru değildir. Yeni siparişler ve ciro artışları pozitif etki, olası yaptırım ambargoları gibi sorunlar ise negatif etkiler yaratır. Bunları bilmeden böyle uzun süreli bir yorum kolay da, doğru da olmaz.

Lakin, Türkiye'nin en hızlı büyüyen en önemli sektörü ve bu sektörün en önemli şirketi diyebilirim. Yılın son bilançosu ile birlikte gelecek bilançolarının daha iyi gelmesini ve hisseyi iskontolu hale getirmesini bekliyorum.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

KI*** YE*** 28.12.2019 14:48
Konu / Hisse Kodu: Petkm
Aydin Bey Merhabalar,

Rica etsem Petkm icin uzun vade hedef icin yorum yapabilirmisiniz?
Bir kac yil hisseyi elimizde tutsak nereleri hedeflemeliyiz?

Tesekkurler.
Cevap 30.12.2019 08:23

Türkiye şartlarında bu cevap kolay değil. ABD ile yaptırım konusu netleşmeli öncesinde. Bu nedenle bir süre teknik ağırlıklı görüntülerine bakmak daha doğru olur. Son dönem çok sert yükseliş yapan hisselere bakarsanız, uzun süre açık öngörü olarak bizleri beklettiler. Sonra ise çok kısa sürede bir yılda yapmadıkları yükselişi yaptılar. Şimdiden böyle hedefler söylersek, o beklentilerle kısa vadede görebileceğiniz yükselişleri kaçırabilirsiniz.

Genel konuşacak olursam, çok ciddi yatırım yapmış bir şirket. Grubun diğer şirketleri de karlılığına destek verecek şekilde üretim yapıyorlar. Bu nedenle beklentilerim pozitif. Teknik olarak da düşüş trendinden çıkmış görünüyor. Şu an kısmi düzeltme ile biraz geri geldi ama sonrasında yeniden 3.80 geçilecek olursa, açık öngörülerimdeki teknik seviyeler geçerli olur. Sonrasında ise gördüğü en yüksek seviyeleri kademe kademe ilerleyişlerle görmesini ve geçmesini beklerim. Süresi için konuşmak zor.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

RE*** YI*** 27.12.2019 19:39
Konu / Hisse Kodu: ısfın
Sayenizde 2,80 den itibaren isfın al sat yapıyorum.ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.Başarılarınızın devamını diliyorum.Size üye olmak bir ayrıcalık aracı kurumlar 5 kademeye al sat yaptırıyo sayenizde hissenin hedefini biliyoruz .Erken de satsak kendi tercihimiz oluyo .( yaşım 47 sadece isfin den 50 yıllık üyelik ücreti çıktı) site açık olduğu sürece üyeliğimiz devam edecek bu arada) BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLİYORUM
Cevap 30.12.2019 08:13

:)))

Günaydın. Kazanç haberleriniz beni her zaman mutlu eder. Umarım hep kazanırsınız. Paylaştığınız için çok teşekkürler.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

NU*** ÇA*** 27.12.2019 18:21
Konu / Hisse Kodu: Isfin
Kolay gelsin aydın bey öncelikle size teşekkür etmek isterim üyeliğime daha 1 yıl bile olmadı öngörülerinizden sayısız hisse senedi aldım sattım ve hiçbirinde zarar etmedim benim için karlarla dolu bir yıl oldu minnettarım.isfin ile ilgili sorum ise hisseyi incelediğimde bolinger üst bandı dışında neredeyse hareketi yok dün öngörünüzle birlikte biraz daha alım yaptım ve bugün 4.06 dan sattım hepsini 3.73 de tek bir destek noktası belirtmişsiniz buranın altına düşmeyeceğinimi düşünüyorsunuz.tşk
Cevap 27.12.2019 18:46

Ne güzel böyle kazanç sözlerini duymak. Kazançlarınız bol olsun. 2020 yılı çok daha fazlası olur inşallah.

Ben de bir ara 4.13 civarına çekip kapatsam mı dedim. Ama sonra vaz geçtim. Kar her zaman sattığınız zaman oluşan kazançtır. Satmadığınız zaman kazanç kesin sayılmaz. İyi yapmışsınız. Karınızı cebe koymuşsunuz. 

3.73 dün görürse en düşük görebileceği seviye olarak paylaştığım rakam. Sonrasında destek-direnç paylaşımlarımı takip etmelisiniz. Pazartesi paylaşırım daha alt destekleri de görebilirsiniz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_