Soru - Cevap

Lütfen alış sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz, elinizde bulunan hisseler için sorular iletmeyiniz. Bu tarz sorular cevap bulmayacaktır. Bizim önerilerimizdeki hisseler ve genel konularla ilgili sorularınıza açığız.

Sorunuzu göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

Sorular ve Cevaplar

AH*** ER*** 01.02.2019 15:55
Konu / Hisse Kodu: Hocam merhabalar
Hocam bsoke bazı çimentolara göre hiç artmıyor ne zaman bi atak yapar bide bilançolar açıklandıkça bazı hisseler düşmeye başladı yani bilanço zamanı hisselerde ki düşüşün sebebi ne olabilir acaba, hocam bide netas yükselme eğiliminde olan bir hisse şuan bazı hisselerde bedelsiz ve temettü çok fazla oluyor örneğin Brisa çimsa gibi bunların bi listesi varmı sizde örnek verebileceğimiz acaba saygılarımla hocam iyi çalışmalar
Cevap 01.02.2019 16:12

Bsoke şuan yatırım yapıyor. Bu yatırım tam bitip de bilançoya üretim ve ciro artışı olarak yansımaya başlamadan 2-3 ay öncesinde hareketlenme başlar. Ama yatırımları ne zaman tamamlanıyor bilmiyorum. 

Cimsa-brisa örneği verdiğiniz soruyu bir daha toparlar sorar mısınız. Tam ne sormak istediğinizi anlayamadım.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

ZA*** TE*** 01.02.2019 12:35
Konu / Hisse Kodu: Netas
İş bankası uygulamasında öyle görüyorum Aydın bey, bir kaç gün öncesine kadar -23 mn, -46 mn olarak görünen Net kar, en sd kar ibareleri 4.2 mn ve -46 olarak görünmeye başladı.
Cevap 01.02.2019 14:33

Ama henüz bilanço açıklanmadı.     Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

ZA*** TE*** 01.02.2019 12:00
Konu / Hisse Kodu: Bilanço
Aydın bey selamlar,
Netaş bilanço mu açıkladı acaba, daha önceden 46 mn zarar görünürken şimdi yanında 4.2 kar görünüyor, bu nedir acaba?
Teşekkürler
Cevap 01.02.2019 12:28

Yok henüz açıklamadı. Hatalı bir görüntüyü mü görüyorsunuz acaba? Ben de öyle bir rakam yok. Öyle bir kar son çeyrek için çok şık olurdu :)


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SÜ*** AY*** 31.01.2019 17:55
Konu / Hisse Kodu: KRDM D
AYDIN ABİ 2008 DE KRDM D ALSAYDIM 100 000 TL LİK.ŞİMDİ KAÇ TL M OLMUŞTU.HATIRLIYORUM O YILLARDA 0,30 LAR DA İDİ ZANNEDERSEM.BİRAZ HAYAL KURALIM DEDİK.
Cevap 01.02.2019 08:14

Günaydın.

2008 Kasım'da 0.19Krş imiş. 1.6 Milyon olurmuş 5 iken. Vay vay vay. Sizin tebriklerrrrrrrr nidalarınızı özlemişiz:)    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

KA*** TU*** 31.01.2019 14:11
Konu / Hisse Kodu: algyo
Aydın bey merhaba daha önce söylediğim gibi siteye yeni üye oldum borsada tecrübem yok algyo ile ilgili iki ay önceki öngörünüzü gördüm bugün itibari ile giriş yapmamız uygun olur mu ? öngörü giriş tarihine bakılmaksızın diğer tüm açık olan öngörülerinizde belirttiğiniz hisseleri alabilir miyiz ? teşekkürler iyi günler
Cevap 31.01.2019 14:47

Evet ama ince bir detay var!

O da teknik olarak hareketlenme zamanını destek-direnç paylaşımlarına dikkat ederek bu kararları almak doğru olur. Eğer yeni bir öngörü ya da destek-direnç tablosunda da paylaşımı yoksa, o zaman bu listelerde yeniden görene kadar izlemede kalmak doğru olur.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

HÜ*** .*** 31.01.2019 13:41
Konu / Hisse Kodu: RSI konusu
Merhaba hocam,

Açık öngörülerinizde KLMSN var. 4,14 lerden almıştım şu an 4,90 larda. RSI 80 lerde. RSI yüksek olunca pahalı oluyor ve genellikle geri dönüyor. Bugün bir teknikçi arkadaş "RSI yüksek olması olumludur. Tavanlar ve ani kopmalar yüksek RSI de olur." 5,20 ye dikkat et hacimli geçilirse daha gider" dedi. Asıl merak ettiğim RSI yüksek olması olumlu mu, bunu nasıl ayırd edeceğiz. çünkü RSI yüksek olduğunda geri dönebiliyor.
Cevap 31.01.2019 14:11

Stochastic mantığı ile aynı düşünün. Yüksek olması dirençlerde olduğuna işaret. Ama dirençler yüksek iken kırılır doğal olarak. O nedenle yüksek iken direnç geçilince yükseliş ivmesi de çok daha fazla olur. Ama genelinde yüksek olunca kar satışı riski yüksek olur.

Destek-direnç tablosunda ben de dikkat çekiyorum fark ettiyseniz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** KI*** 31.01.2019 11:58
Konu / Hisse Kodu: Teşekkürler
Açıklamalarınız için bir kez daha çok teşekkür ederim. Bundan sonra benden netaş ile ilgili tek bir soru görmeyeceksiniz ! Ne olacaksa olsun artık hissede yaşayıp göreceğiz! Sizden ve üyelerden verdiğim rahatsızlıktan ötürü çok özür dilerim...
Cevap 31.01.2019 13:02

Bakın şimdi ben ne anlatmak istiyorum siz neye alınganlık yapıyorsunuz

Tüm arkadaşlara tekrar konuyu kısaca izah edeyim! Ben bir kişiyim. Sizler ise çok sayıda yatırımcılarsınız. Sitenin çalışma prensipleri sözleşmede vs. belli. Kişisel olarak bilanço ya da teknik analiz olarak gördüklerimi sitenin ilgili yerlerinde izahlarını yaparak paylaşıyorum. Bu paylaşımlarımın hiç birisinin hiç bir garantisi yok. Sadece benim öngörülerim. Önceki başarı oranı sadece referans olabilir ama sonrakiler için kesinlik olmayabilir. 

İşte bu nedenle ben görüşlerimi dediğim şekillerde paylaştıkça sizlerin yapmanız gereken eğer bu görüşlerime ya da paylaşımlarıma katılıyorsanız gerekli yatırım kararlarınızı kendinize göre alacaksınız. Katılmıyorsanız uymayacaksınız. Ya da onlarca öngörü yapacağım siz bazılarına uyacak bazılarına uyamayacak ya da bazılarına zaten paranız yetmediği için katılamayacaksınız. 

Ama takıldığınız bir soru olursa tabii ki de bana soracaksınız. Cevabı bende varsa paylaşacağım. Ancak, siz öncesinde olumlu olur diyerek katıldığınız öngörülerimde benim beklentilerim değişmediği halde, karamsar tablolar, yılları bulacak bekleme sürelerini içeren soruyla karışık görüşleri tekrarlamaya başlarsanız bunların benim objektif davranışlarımı etkileyebileceğini bilmenizi isterim demek istiyorum. 

Bu nedenle bana tutmadı dediklerin, olmadı görüşlerin boşuna bekledik zarar yaptık vs. deyip eleştirerek kapattım geçtim diyebilirsiniz. Bunda hiç bir sorun yok. Ama bunu yapmayıp, devamlı karamsar görüş yazmak beni çok yoruyor. Sonra bu denli uzun uzadıya cevaplar yazmak zorunda kalıyorum. Ama ben aslında sakin kafa ile ekranı takip edip analizlerimi yapmalıyım. Zaten sizler ne gibi stresler yaşıyorsanız emin olun sizlerin sorumluluğunu hissettiğim için ben çok daha fazla stres altında bu işi yapıyorum. Tek farkımız benim mesleki uzun tecrübem.

Bir de sonuçta hisse düşüyor diye kötü olduğu için düşmeyebilir. Çok farklı şeyler de buna neden olabiliyor. Zaman zaman bunları zaten yazıyorum. 

Uzun lafın kısası bu yazdıklarımdaki siz sadece siz değilsiniz, ben bu taraftayım, karşımdaki tüm arkadaşlar olarak sizlersiniz. Size özel bir cevap değil yani bu. Genel olması gerekeni yazıyorum. Yoksa sadece bir kişiye özel olsa, mailinize atar, lütfen bunlara dikkat eder misiniz derim. Herkes okuyup bilmeli diye genele ama o an için hangi üye arkdaşımıza denk geldiysem onun üzerinden yazıyorum.

Buyurun 5.35 üzerinde çanak ve ikili dip oluşur diye enjsa uyarıları paylaşıyordum. Kırmış 5.49'u görmüş. Nafile ben kaçırdım. Kimbilir kaç kez kırıyor öngörü yazayım mı yazmayayım mı diye takıldım sonuç bu. İşte zaten ben kararsız kalırım, ya da o an için göremezsem sizler bilin ve teknik dirençleri geçince olası hedeflerine göre kararlarınızı kendiniz alın diyerek destek-direnç tablosundaki paylaşımları yapıyorum. 

Siteyi tanı kısmında da tüm kısımların amaçlarını açık açık yazdım. Peki şimdi soru geliyor! Destek direnç tablosunda 5.35 üzerinde ikili dip ve çanak uyarısını çoğunuz görmüştür. Kaçınız kırdı diyerek 5.50-5.55-5.78 hedefleri için enjsa aldı?

     Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** KI*** 31.01.2019 10:33
Konu / Hisse Kodu: keşke
Bazen diyorum keşke o dönemde bize tkfen, sise,sasa,trkcm ısrar ettirseydiniz ! Bu kağıtları da önermiştiniz ama netaş kadar ısrarcı ve inançlı değildiniz..Sizde bilemezsiniz tabi ki ama bizde netaş varken tkfen 6 sise 3 sasa 1.8 trkcm 1.9 lardaydı onlar nerede netaş nerede sektör olarak kıyaslamak doğru olmaz biliyorum.. Ama tercihen bunlardan birini de seçebilirdik gerçi 3 kağıda yatırdım tek kağıt yapmadım ama ne aksa ne prkab ne netaş değişen bir şey yok insan üzülüyorr..
Cevap 31.01.2019 11:39

Bu keşkeler hep filmi izlediğimiz için oluyor! Ama o zaman biliyor muyduk sonrasını? Ulaktan bahsediliyor mu şimdi? Ulak aş. oldu. İyi de netasın payı var mı, yoksa ulak aş.ye baz istasyonu mu üretiyor sadece? Ya da ne kadar üretim yapıyor bilmiyoruz. Zamanında tüm bunlar netaş ile anılarak haber oluyordu. Tkfen böyle gitti, sise, petkm, sasa bu fiyatları gördü diye bu yorum tabii ki kolay. Ama ya ciro patlaması yaşansaydı. Fiyat için o tarihlerde ben sınırlı sözler sözlerken sizin ufkunuzda yer alan rakamları unutmayın. Ben aslında çok sayıda revizelerle o fiyatlara kadar devam etmiştim. Bir ara en eski açık olan öngörüler % 100 üzerinde gerçekleşmeye sahiplerdi. 

19.50 beklentisi için sadece %2 kalmıştı. 21.90 beklentili öngörü için de % 15'lik fark kalmıştı. Ama sonuçta 18.99 seviyesi % 100 üzeri getiriler yaratmıştı. Böyle karları az mı? Tam bir buçuk yıl evvel. Ama işte sonuçta sadece hisselerle ilgili gelişmelere dayalı değil ki bu işler. Siyasi, iktidar, sınır ötesi, dünya, trump, rahip, TCMB dünya kadar da dış etken var. 

Yabancıya satışlar rekabet kurulunun onayına bağlı sonuçlanıyor. Aynı şekilde ana ortaklar da aynı şekilde satılacak payı öncelikli alma hakkına sahipler. Ama bunlar olmadı. 

Bu herkese örnek teşkil etsin. Benim beklentilerim kesin kural değildir. İlle de gerçekleşecek diye garantileri yoktur. Kar ya da zarar kararlarını sizler belirleyeceksiniz. Sonra o gün süper kar var iyi ki ısrarla revizeler yaparak o fiyatlara kadar ısrar ettiniz denirken, şimdi fiyat süreç içinde bu şekilde gelişme gösterince keşke netasta değil de diğerlerinde ısrarlı olsaydınız demek ne kadar hakkaniyetli oluyor :(

Ben ister miyim ki, o denli güzel getirler oluşmuşken, bir anda geri gelmeye başlasın. Hatta düzeltme olması gayet normal gözü ile bakarken arka arkaya ülke olarak yaşadıklarımız da düşüşün daha da artmasına neden oldu. 

Maalesef keşkelerle olsa olmuyor işte. Misal enjsa 5.12'ye kadar verdikleri için ne oluyor yoksa kar satışlarına mı yakalanacağız diye aşağı revize edip dün kapattım. Bakın şimdi fiyatına. Ama iki gündür veren ak yatırım idi. Sonuçta şirket sabancı grubunun olunca satıcı insanı huzursuz ediyor. Kısmet belki de bu işler.

Ama bildiğim çok önemli bir şey ise, yorum yapan, öngörü yazan, teknik bakan her kimse, yani bu kişi sitemizde benim. Paylaşımlarını okuyacak değerlendirecek, kendi kararlarınızı sizler kendi içinizde vereceksiniz. Yoksa devamlı ve durmadan bu kişiye olumsuz görüşler, ya da aşırı iyimser görüşlerle müdahale ettikçe o kişinin bundan olumlu-olumsuz etkilenebileceğini de bileceksiniz. Bu sefer geçen sefer erken verdik deyip vermeyince karlar kaçar. Ya da vermedik bak şimdi düşerse yine bir artık hisseler ancak 2021 hatta 2022 de düzelir diye yorumlar almayayım hadi kapatalım risk olmasın deyince işte böyle erken kaçabilir.

Lütfen sitede benim paylaşımlarımı çok detaylı yaptığım için izleyin, okyun, sonra uyun ya da uymayın. Ama ne yapıp yapmadığınız sizlere kalsın. Çünkü onlarca üye, her biri farklı bir yatım davranışı izleyebilir. Bunun her birine bir yorum yazmam beni yormaz mı? Bakın şu an bile bu denli uzun yazdığım için bir çok fiyat hareketini kaçırıyor olabilirim. Zaman zaman tabi ki sorular sorun. Ama aynı konuda tekrarlanan sorular, yorumlar hiç birimize yararlı olmuyor.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

AL*** BO*** 31.01.2019 10:31
Konu / Hisse Kodu: TSKB
Merhaba Aydın Bey,

TSKB için yorumunuzu rica edebilir miyim?

Teşekkürler.
Cevap 31.01.2019 11:13

Öngörü gerçekleşti kapattım.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** KI*** 31.01.2019 10:27
Konu / Hisse Kodu: netas 2
20 li fiyatları görme ! piyasa iyiken çıkmıyor kötüylen zaten herkesten çok düşüyor hisseyi elinde bulunduran büyük oyuncuların amacı ne bilmiyorum ama hisseyi elinde bulunduranlara acı çektirmekten hoşlanan psikopat oldukları kesin ! Yav arkadaş bu piyasada insan 8 geçmez mi anlamadım ....
Cevap 31.01.2019 11:12

Arkadaşlar,

Çok duygusallık aramayın bu işlerde. Psikopatlıkla ilgisi yok  bu işlerin. Kimbilir belki çok ciddi fiyatlara gitmesini bekledikleri bir hissede herkesi aynı bu şekilde yıldırıyorlardır. Ben ortala fiyatlara gelince bile yeter satacağım diyen çok kişiyi duydum. Fiyat böyle süründürmese bu düşünceler oluşur muydu?  

Yaşayıp göreceğiz. Ama gerçekten beni çok yordu.

Hergün gündem oluyor, telefonlarda açıklar varmış, ortam dinlemesi, kameralardan istemsiz izlenme yapılabiliyor diye. Bunlar şimdi mi vardı. Yıllardır var olan şeyler. Peki bunlar oluyorsa, maillerin, şirketler arası, bürokrasi ortamlarında yazışmaların güvenliği olabilir mi? 

Şirketlerin ticari bilgileri, pazar gelişmeleri, anlaşmaları vb. her bilgi ortama açık aslında. Aynı şekilde siber güvenlik olarak kullandığınız yabancı şirket ürünü, sizce tüm bilgilerinize erişim imkanı bulmuyor mu? İşte sadece bunları bile dikkate alınca, son aylarda hep söylenen milli ve yerli bir sektör ön plana çıkacaksa, bu da yazılım, siber güvenlik, bilgisayar ve donanımları vs. alanlarında olmalı ve tüm kamusal bürokrasi ve üniversitelerde yerli siber ürünler, programlar, yazılımlar, donanımlar mecburi olmalıdır. Bunun yapıldığını bir düşünün yerli şirketlerin hisseleri ne olur? Peki mantıksız bir işten mi bahsediyorum? Bence hiç gecikmeden yapılması gereken bir mecburiyet bunlar. Ama misal madem bu konular bu kadar önemli, netas'ın % 48'i neden bir yabancıya satılır ki? Keşke yerli ortak ya da mevcut ortak asels'ye satışı yapılmış olsaydı.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_