Soru - Cevap

Lütfen alış sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz, elinizde bulunan hisseler için sorular iletmeyiniz. Bu tarz sorular cevap bulmayacaktır. Bizim önerilerimizdeki hisseler ve genel konularla ilgili sorularınıza açığız.

Sorunuzu göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

Sorular ve Cevaplar

MA*** OZ*** AL*** 03.02.2020 12:50
Konu / Hisse Kodu: INDES
Aydın bey iyi günler,
INDES'te 1.direnç olarak girdiğiniz 13,24 lük değerden sonra revize direnç girip 14,30'a çekmiştiniz. O günden bugüne dikkatimi çeken şu oldu pek çok kez hisse 13,20'lerden döndü. 14,30 değerini bekliyorum. Sizin güncel düşüncenizi merak ettim. Saygılarımla...
Cevap 03.02.2020 13:06

Son teknik görüntüyü destek-direnç tablosunda az önce paylaştım. Yıl sonu bilançosu için beklentimi koruyorum. Bu nedenle açık öngörümün teknik beklentilerini koruyorum. BIST'in 5-6 Bin puan değer kaybı yaşadığı ortamda, gayet iyi dayanıyor diyebilirim. Ama destekler kırılırsa, o zaman o yöndeki alt desteklere inme riski de teknik olarak geçerlidir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

NU*** ÇA*** 03.02.2020 11:40
Konu / Hisse Kodu: Bist
Kolay gelsin hocam son 1 haftadır endeks ne adam gibi düşüyor ne de çıkıyor bazı hisselerde robotik al satlar yapılıyor belli bi bant aralığında endeksi bi asağı bi yukarı hareket ettiriyorlar sorum bu robotik programlar sürekli piyasada bu tip işlemler yapmaya devam edermi bunun bir sonu yokmu bize bu ortamda bi öneriniz olurmu.teşekkür ederim
Cevap 03.02.2020 12:42

Robotlar gelen emirlerin yönüne, adetine, hızına, tutarına göre otomatik işlem yaparlar. Satışları görürlerse o yönde, alım getirecek bir gelişme sonrasında alımların geldiğini görünce o yönde işlemleri yapmaya başlarlar. 

Robotlar için bir önerim olmaz. Eğer bu tarz işlemler yapmak istiyorsanız, robot işlemler yapan kurumlara müracat edeceksiniz. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

AH*** ER*** 03.02.2020 09:21
Konu / Hisse Kodu: Shanghai ve china borsaları yüzde 8 eksi de bugün
Hocam günaydın herkese günaydın,
Bu düşüşün bize yansıması olurmu, eksi 2-3 olurmu bugün endenks de cin ve Shanghai borsalarını görünce şaşırdım,
Cevap 03.02.2020 09:23

Beklenti yazımda görüşümü az önce paylaştım. Kapalı günler nedeniyle aradaki kayıpların düşüşü Çin'deki düşüş.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

AH*** YI*** 03.02.2020 01:20
Konu / Hisse Kodu: SERMAYE ARTTIRIMI
Merhaba Aydın Bey ;
uzun vadeli yatırım hisseleri takip ediyorum . Bedelsiz orası yüksek hisseler ve algyo, erbos, alcar bu gibi hisselere girmek şuanki ortamda ne kadar doğru olabilir.fiyatları son bir yıl nerdeyse 2 ye katlamış açık öneriniz olanamı yoksa listeye bakıp mı seçim yapmak gerek teşşekür ederim
Cevap 03.02.2020 08:48

Günaydın.

Açık olanlar daha uygun olabilir diye düşünüyorum.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

MU*** MA*** 01.02.2020 10:42
Konu / Hisse Kodu: SİSE
Merhaba Aydın Bey,
Günlük beklentide yorumunuz oldu ama biraz daha detay sormak ve iç dökmek istedim. Açıkcası bu birleşme benim hiç hoşuma gitmedi. Her ne kadar dün TRKCM çok güzel bir yükseliş yapmış olsa da ilerisi için uzun vadeli bir yatırımdan olduk sanırım. Elimde ayrıca SODA da var.Direkt Al-sat-tut tavsiyesi açık vermiyorsunuz biliyorum ama rica etsem uzun vadeli olarak değerlendirebilir misiniz? Mesela UV listede TRKCM olacak dediniz orada nasıl bir güncelleme yapmayı düşünüyorsunuz?TRKCM'in yerini SISE alacak mı örneğin?
Cevap 02.02.2020 21:31

O zaman şöyle söyliyeyim; dencm hariç diğer hisselerin hepsi de bana göre zaten iskontolu idi. Dencm de onlara göre daha küçük bir şirket. O açıdan bakınca, demek ki sonrasında sise yine yatırım listelerimizde yer alacaktır. Ama birleşme ile oluşacak fiyat hareketlerini görmek ve belki de hazmetmesini beklemek gerekebilir.

Ama sonuçta hepsinin birleşimi çok güçlü ve büyük bir şirket olacak. Yabancı fonlar açısından önemli bir hisse olacaktır. Sadece yatırım politikaları olarak dönemsel bazıları karlı bazıları daha az karlı ya da zararda olursa, bu sefer bütün bünyenin temettü verimi daha az olabilir.

Ayrıca elektiriğe zam gelince camlardan çekinirken, soda için aynı korkumuz olmuyor alabiliyorduk. Ama şimdi bunlar birbirine karışacak.

Ben bu birleşmeler için bir kaç söz söylemek istiyorum!

Şirketler kaynak lazım olunca iştiraklerini halka açıp kaynak yaratmayı seviyorlar. Faizsiz para yaratıp bir güzel büyüyorlar. Tabii iştirakten para gelecek diye de ana şirket bir güzel yükeliyor o dönem. Bu esnada yükselerken hisse satışları da olabiliyor. Ama sonra yıllar geçiyor bir bakıyorsunuz, personel, işletme maliyetleri gibi operasyonel maliyetleri düşürmek için birleşme kararı aldık diyorlar. Peki zamanında halka açarken, aynı maliyetlerin olacağı bilinmiyor muydu? Bu örnekler öncesinde de aynı şekilde çok şirkette yaşandı. 

Dediğim gibi, bu bir finansman yaratma politikasıdır. Uzman kişi ve kurumlar etraflıca neyin doğru olduğunu konuşup ona göre davransa daha iyi olur. Ama şirketlerin yasal olarak bu kararları alabilme hakkı vardır. 

Bir örnek daha vereyim mesela! Futbol klüpleri. İlk halka açılırken Fb Gs, TS reklam ve ürün gibi gelir yaratan şirketlerini halka açtılar. BJK ise futbol klübü dahil tüm yapıyı halka açtı. BJK bu nedenle hiç cazip değil. İlk açılışta da 17-18 sene evvel cazip olmadığını söylemiştim. Ama diğerleri sadece gelir üreten kısımlarını halka açtılar. FB ürettiği gelirin sadece % 20 si kadar gider yaratabilme hakkına sahip iken TS için bu oran yanlış aklımda kalmadıysa % 10 ile sınırlıydı. İnanılmaz bir şey, her türlü gelir toplanacak sadece % 10 ile sınırlı yönetim vs. gideriniz olabilecek. Harika birer yerli-yabancı fon hisseleriydirler. Aklı olan büyük fonlar bu hisseleri alır ve satmaz diyordum o yıllarda. Çünkü her yıl verdikleri temettü ile sanırım 5-6 yıl sonra ana paraları çıkartıp, sonraki yıllar ilk ana paraya yaklaşan temettüler vermeye başlamışlardı. 

Sonra ne oldu, hisseler uçtu uçtu, inanılmaz rakamlara ulaştılar. Sitede arşiv araması yaparsanız bu değerlerde bir futbol takımımını aşırı primli gördüğümü yazıp, söylemeye başlamıştım. Ama yine de her yıl temettü alındığı için ilk alanlar için fiyat değil de temettü bile yeterli geliyordu. Sonra birden bire futbol bölümleri ile birleşme kararı alındı. Temettü için almış, ilk halka arzın sadece gelir şirketleri olması nedeniyle yatırım yapmış yatırımcılara büyük haksızlık yapıldı. Bu birleşmeler onaylandı. Ama klüpleri borç batağında iken, kazançlarını temettü olarak dağıtmaktan kurtamaktı. Ama nerede kaldı yatırımcıların hakları! 

Maalesef bu birleşmeler de o zaman onaylandı. Ondan sonra gördüğünüz gibi hisselerde çok derin düşüşler yaşandı. Şimdi ise yaşanan yükselişleri kesinlikle manipülatif buluyorum. Özkaynakları eksiye düşmüş takımların böyle piyasa değerleri olması normal değil. Borç batağında yüzüyorlar. Bankalarla yapılandırmalar yapılıyor. Normal bir şirket olsalar bu yapılarla devam etmeleri mümkün olmazdı diye düşünüyorum. Yani biz de yatırımcı maalesef hep ikinci planda düşünülüyor. 

Son söz olarak yine de birleşmiş şise diğer örneklerle kıyaslanmayacak derecede güçlü ve istikbal vadeden bir şirket olur. Sadece bir süre temettü oranları grup içinde yüksek temettü verenlere göre düşebilir. Ama kötü bir şirket olmadığı için yapı iyi şirketler üzerine inşa edilmiş olacak. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

BU*** TA*** 01.02.2020 09:44
Konu / Hisse Kodu: Isfin
Merhaba hocam , isfinin bilanco su aciklandi sizce bu bilancoya gore hissede belirttiginjz direncleri asabilir mi? Bilancoyi kiralama sirketi vd isbankasi adina nasil yorumlarsiniz. Isfin dede sisecam gibi birlesme olabilir mi,?
Cevap 02.02.2020 21:03

Bana göre çok iyi bir bilanço değil. Bu bilançoya göre hisse primli diyebilirim. Ama hisse ne yapar bilemem. Bu hisse bir arkadaşımızın  sorusu üzerine takibime girmişti. Yaptığım öngörüler de aslında iyi bir getiri sağladı. Ama bir süredir açık öngörüm kalmadı biliyorsunuz. Daha üstünü zorlamaya gerek yok bence. Tabii sizin kararınız.

Birleşme konusu ise, bizim yorum yapacağımız bir konu değil. Onu genel kurul ve şirket ana ortakları bilir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

AH*** ER*** 01.02.2020 03:01
Konu / Hisse Kodu: Bu soru Özel paylaşmayın
Hocam netaş da 1000 lotum var 15.50 lerde maliyetim 16 bin tl orda olacak olursa yaklaşık korkudan 95 bin tl nakit boştayım sizden ricam, işim çok yoğun hiç alıp bakmayacam ekranı bile açmayacak olursam gedik ile çalışıyorum, bu dönemde borsada 1-2 senet yada yatırım olarak paramı nereye koymam gerekir, örnek vermeyecem ben, siz söyleyin 110 bin tl param var ama 2017 den ana paradan 40 bin tl zarardayım enf.dolar kur faiz derken zararım bu ne yapardınız benim yerimde olsanız,
Cevap 02.02.2020 20:57

Öngörülerini zaten sizlerle paylaşan birine bu soru olmamış bence! Piyasalar ve hisseler için öngörü ve beklentilerimi sitede detaylıca görüyorsunuz zaten. Daha özel bir listem, sizlere söylemediğim görüşlerim yok.     Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

AH*** ER*** 01.02.2020 02:47
Konu / Hisse Kodu: Yatırım açısından...
Hocam endenks ne olursa olursa dolar bazında analize bakar isek gitmesi gereken nokta neresi, veriler nereye gider siz kendinizi bizim yerimize koymak istesiniz aldığınız kazanç hariç BİST’ e yattığınız yatırımlarda kazançdamısınız? Siz bence küresel global siyasi ekonomik her ne olursa olsun yatırımı ona göre savunan uzmansınız. Ama gündeme göre değerlendiriyorsunuz gündem ney ise ona göre al sat vererek bizi zarara karşı koruyorsunuz. Sizinle tanışmak isterim denk gelirse ise Kuşadasındym syg
Cevap 02.02.2020 20:51

İyi bir ekonomi ortamında gördüğü en yüksek seviyler Dolar bazında 50.000$. Şu an en iyi ekonomi ortamlarından uzağız. 25.000 $ bu ortamın beklentisi olabilir. Ama daha iyi bir ortamda ise 30.000$ beklentilere girer. Dış dünya ile ilişkileri düzeltip, enflasyonu % 6'lara yaklaştırırsak, o zaman iyi dönemin Dolar bazındaki zirveleri beklentilerimize girer. Bunlar ne zaman olur derseniz, bu gelişmeler ne zaman olursa o zaman.

Kişisel sorular kısmına girmeyelim derim. Tanışma konusuna gelince, yıllardır gelen ısrarlar üzerine İzmir'de yatırımcı toplantısı düzenledik, ücretsizdi. Ufak tefek ikramlarımızı hazırlattık. İlan ettiğimizde 350 kişi civarı katılacağım dedi. O zaman sebep neyse artık yine sert düşen bir borsa ortamına denk geldik. Bu kadar kişi gerçekse ne yapacağız nereyi tutalım dedik. Sonra bir kere daha ad soyad tlf. teyiti ile isim listesi yaptık. Yine 100 civarı bir sayı çıktı. Ama maalesef gece bilgilendirme-tanışma toplantısına katılan iki elin parmaklarını ancak geçmişti. Yanlış hatırlamıyorsam siz de siteye o sıralar üye olmuştunuz. Demek ki, siz de gelmemişsiniz.

O nedenle bu tanışma konusuna çok sıcak değilim artık. Ama youtube üzerinden bazı paylaşımlar yapabilirim. Bakalım kısmet.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

AH*** ER*** 01.02.2020 02:37
Konu / Hisse Kodu: Yatırım açısından
Döviz altın açısından baktığımızda herkes bende 12 Yıldır bes satan biri olarak İnanmayacaksınız ama 3 ayda bankada 1 milyon TL si olan yatırımcıma %40 dolar fonundan %20 altın fonundan %40 bric plus fondan bireysel emeklilikte 20 bin tl kazandırabiliyorum şuan işimde saha yönetmeniyim, ama Kızdığım nokta eşim dahil inanın şimdiye kadar besde kazandırdığım yatırımcılarıma kendime kazandıramamam, hocam kendim 150 bin tl parayı sizin sayenizde 70 binden 110 bin tl ye getirdim ama 150 b 2017 tl idi
Cevap 02.02.2020 20:34

Terzi kendi söküğünü dikemezmiş:)    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

AH*** ER*** 01.02.2020 02:27
Konu / Hisse Kodu: Sorular
Hocam çok yoğunsun borsada 20 25 yıllık tecrübeniz var brokerlik yaptınız SPK lisansınız var yıllarınızı bu sektöre vermişsiniz. ekonomi ile ilgili ülkemizde sizce şuan işler yolunda gitmiyor desekde dolar bazında Türk borsası çok ucuz olduğu savunuluyor sizde biliyorsunuz ama bizde küçüçük bir yatırımcı olarak yoğunluğunuz dan dolayı sizi arayıp soramıyoruz bazen gerçekten sizin yerinizde olan biri olarak hangi senede yatırım yaptığınızı bilmek isterdim, yani yatırım açısından ne yapmmz lazım
Cevap 02.02.2020 20:29

Öngörülerimde olanların hepsi benim de yatırım yapabileceğim hisselerdir. En az 2, en çok da 3 hisseye yatırımı kendime göre doğru bulurum. Tabii her zaman kenarda biraz da nakit durmalı.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_