Soru - Cevap

Lütfen alış sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz, elinizde bulunan hisseler için sorular iletmeyiniz. Bu tarz sorular cevap bulmayacaktır. Bizim önerilerimizdeki hisseler ve genel konularla ilgili sorularınıza açığız.

Sorunuzu göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

Sorular ve Cevaplar

HÜ*** .*** 02.04.2018 21:15
Konu / Hisse Kodu: ASELSAN bildirimleri
Merhaba hocam,

Aselsan bugün genel kurulunu yaptı ve saat 20:41 de KAP a haberler yolladılar. Sermaye artırımı ne anlama geliyor, sanırım halka arz oranı ile ilgili bilgi var.
Cevap 03.04.2018 08:22

Günaydın. % 21 sermaye artışı yapıp, bu artan sermaye kısmını rüçhan hakkı olarak kullandırmadan, daha sonra belirlenecek bir fiyatla borsada halka arz olarak satacağız demişler. Ama tarih ve olası arz fiyatı henüz belli değil.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

YI*** ÖZ*** 02.04.2018 18:08
Konu / Hisse Kodu: asels deva sise
Aydın bey mrb. yazdığım hisse lerde öngörüleriniz de revize var mı yok geçerliliğini koruyor mu. Tşk. ederim.
Cevap 03.04.2018 08:16

Günaydın. Açık duran ve revize yapmadığım öngörülerim için görüşlerim geçerlidir. Dolayısı ile hepsi için de teknik görüşlerimi koruyorum. Ancak asels zarar kes görecek olursa, öngörü gerçekleşmedi olarak kapanır!    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

CE*** GÜ*** 02.04.2018 17:03
Konu / Hisse Kodu: ALKIM-ORGE
Aydın Bey Merhabalar,

Ocak ayında Alkim ve Orge hisselerinde pozisyon açmıştım, sonrası malum düşüşe yakalandım, nazar boncuğumuz olsun:) , ama sebep arıyorum.

Alkim deki gerilemeyi , 2016/12 ila 2017/12 dönemsel kıyaslandığında yaşanan EFK(%17,4 ten %12,9) ve Net kar(%24,6 ten %15,9)marjlarının düşmesine bağlayabilir miyiz ? Gelecekteki kar düşüşü fiyatlanmış olabilir mi ?
Orge de de benzer bir durum var özellikle net kar marjı dönemsel olarak %47 den %28 e gerilemiş.
Cevap 02.04.2018 17:05

Mümkün. Ama borsada her hareketin mantıklı bir neden olmaz.     Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** KI*** 02.04.2018 11:25
Konu / Hisse Kodu: netas
ulak projesi kapsamında bu ay teslimine başlayacak 150 baz istasyonu teslimatı her ay bu sayı ile devam edecek hissede bir hareket yaşatır mı yoksa 2018 bilançosuna olumlu yansıyıp biz bunun etkisini 2019 kasımında görürüz ne dersiniz? Yıllarca tecrübeniz zamanında aynısını öngörü açtığınız aksa kardemir alcatel gibi kağıltlarda yaşayan biri olarak 3 vakte kadar çıkış başlar mı :)
Cevap 02.04.2018 13:07

Açıkçası ne Aksa, ne alctl, ne de kardemirler beni bu denli bekletmemişti. Bunda her şey bir tuhaf işliyor! iki sene evvel ulak netaşın projesi olarak lanse edildi. Sonra geçen sene baktık Asels liderliğinde netas-argela ile ortak proje oldu. En son ulak a.ş. kurmuşlar ihaleler bu şirket adı ile alınıp kim neresini yapıyorsa aralarında o şekilde paylaşıyorlar. Ama ihaleye sanırım Ulak A.Ş. giriyor. 

En son Nisan sonuna kadar 150 ulak, yıl sonuna kadar da her ay 150 ulak baz istasyonu teslimi yapılacağını kendileri, o da laf arasında açıkladılar. Ama bunların toplam bedelleri ne kadardır, kimin payına kaç tl ya da dolar düşüyor bunlardan bahseden yok. Yani böyle iş görmedim. Aynı şekilde okullara akıllı ipad projesi Fatih 3 sene evvel Netas'ın projesi idi. 1/3'lük kısmı o zamanlar ihale edildi dediler. Altı ay kadar önce kalan bölümde ihale olacak ama bilgisayar olarak yapılabilir dendi. Eee, sonuç belli değil.

Hakikaten beni de yordu artık bu netas :( Ama yine de şirket için görüşlerimi değiştirmedim. Fakat zaman ve süreç için gördüğünüz gibi ne dense nafile... Umarım yakın zamanda artık hareketlenmesi ve açıklamaları daha net şekilde olmaya başlar.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

AL*** ER*** 01.04.2018 14:06
Konu / Hisse Kodu: ızmdc
İzmir demir çelik hakkında ne düşünüyorsunuz sürekli düşüşte kar marjında düşme mi var bilginiz var mı
Cevap 02.04.2018 09:38

Önceki sorunuza verdiğim cevabımı tekrarlıyorum.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

AL*** ER*** 01.04.2018 13:58
Konu / Hisse Kodu: eczyt
Eczacıbaşı yatırım hakkında ne düşünüyorsunuz neden sürekli düşüyor bilançoda sıkıntı mı var yeni alım için uygun mudur
Cevap 02.04.2018 09:37

Arkadaşlar açık öngörülerimdeki beklentilerimin sürdüğünü biliyorsunuz. Ayrıca teknik analiz öngörülerimi paylaşıyorum. Bu kararları sizler vereceksiniz. Ben özel bir bilgi sahibi değilim. Sıkıntı mı var diye düşündüğünüz hisseler varsa, ille de onlar için kendinizi zorlamaya gerek yok. Nihayetinde BİST'de bir sürü başka hisse de var.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

ME*** ER*** 01.04.2018 00:51
Konu / Hisse Kodu: Büyümenin Karşılığını Neden Göremiyoruz?
Aydın bey son strateji yazınızda üretememizin nedenlerini ve özellikle yüksek faiz yoluyla sıcak para çekmekle ülkeyi orta gelirli ülke olmaktan kurtaramayacağımızı çok güzel açıklamışsınız. Ancak kurlar için
"Buna rağmen faizlerimiz de dünya faiz düzeylerine göre oldukça yüksek reel faiz vermemize rağmen halen yükseliş baskısını yaşıyor." sözünüze katılamıyorum. Yabancılara stopaj yok sayarak %15 net faiz veriyor olsak da, gerçek enflasyon bana göre en az %20 ve negatif reel faiz veriyoruz.sayg
Cevap 02.04.2018 09:33

Günaydın.

Şöyle ki, doğal olarak resmi rakamların doğruluğuna inanarak bu yorumlarda bulunmak durumundayız. Yoksa eğer resmi rakamlara inanmazsak, o zaman zaten tam bir kaos olur. Ben yine de rakamların doğruluğunu kabul ederek yorum yapmaya devam edeceğim. Siz birey olarak rakamları doğru kabul etmeyebilirsiniz. Ama ben bu kadar kişinin sorumluğunu taşırken, elimde aksi yönde kesin veriler olmadan böyle bir yorum yapamam. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

ŞÜ*** DE*** 30.03.2018 17:19
Konu / Hisse Kodu: Yabancı Takası Hakkında
merhaba,
üstad yabancı takas %64,24 civarında. bu oran ocak ve nisan 2017 tarihlerindeki yerde. O zaman endeks 80 bin puanlardaydı. Şimdi yabancı takası bu kadar düştü ama endeks 115 binlerde. Sizce burda korkulacak birşey var mı ?
Cevap 30.03.2018 17:55

2 puan önemli bir değişim değil. 2016'da % 62.34 idi. hatta 2016 başında % 61. 

Bu kadat cendere yaşayan, suriye'de savaşan, ABD'de bankasının davası olan bir ülkeden çekinip de % 1,5'luk bir pay satışı yapılması çok korkulacak bir şey değil. Kaldı ki, yabancı diye görülen bu oranın bir kısmı da yerlidir. 

Ayrıca fon yönetiminde bir kural vardır. Diyelim büyük bir fon gelişmiş ülke payı % 70, gelişmekte olan ülkeler payı % 30 ise, bu % 30 içinde Türkiye'ye % 1.8 pay ayrıdı ise, endeks yükselince diğer ülke endekslerinden daha yüksek isek, göreceli olarak fondaki Türkiye payı daha yüksek bir değere ulaştığı için, bu değeri % 1.8'e indirecek şekilde aradaki kısmı satmaları gerekir. BİST yükseldiği dönemde bu nedenle bile % 1,5'luk bir yabancı payı azalmış olabilir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

UM*** Pİ*** 30.03.2018 15:15
Konu / Hisse Kodu: konya
Hocam merhaba, 2016 tarihli uzun vadeli olarak vermiş olduğunuz ve açık olan Konya önerinize ilişkin 14.mart.18 tarihinde sorulan bir soruya bu sene de bedelsiz vermezse kapatacağım şeklinde bir cevap dönmüştünüz. Bu noktada bu sene bedelsiz çıkıp çıkmayacağına yönelik ne kadar süre daha beklemek uygun olacaktır? Konya hissesi ne yazık ki 2016 önerinizdeki giriş fiyatına yükselemedi, o zamanda beri sanki yatay bir seyir içerisinde. Teşekkürler.
Cevap 30.03.2018 16:36

Eskiden nisan ayı sonuna kadar bu kararlar genelde alınırdı. Artık yıl içinde ileri tarihlerde de olabiliyor. 

Sanırım Suriye'nin ve Irak'ın yeniden imarının söz konusu olacağı önümüzdeki dönemlerde öngörüyü bu fiyatlarda kapatmak hata olur gibi geliyor bana. O görüşümden vaz geçeceğim diye düşünüyorum. Çok uzun süredir bir üçgen formasyonu yapıyor. Üst direnç her geçen gün alçalıyor. Şu an direnci 264,00 civarlarında bu seviye kırılırsa haraketi bir anda hızlanabilir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

MU*** ÇE*** 30.03.2018 12:58
Konu / Hisse Kodu: destek direnç
aydın bey merhabalar; zaman zaman destek direnç tablosu takip ediyorum unyec için 4,83 flama yazmışdınız bu gün 4,85 girdim aceleci davrandım acaba flamanın veya formasyonun onaylandıgını nasıl anlayacagız
Cevap 30.03.2018 15:03

4,81 üstünde flama formasyonu yapacağı görüşündeyim. 

Onaylanma karışık bir şey! Yani tam bir teyiti yok. Çünkü bir kaç kademe üstüne çıksın, yok bir gün geçsin, kapanış yapsın deseniz iş işten geçebiliyor. Bugün ilgili direnç üstüne çıkan hisse bugün tekrar alta inebildiği gibi, yarın da yeniden ilgili fiyatın altına inebiliyor. 

Biraz hislere güvenmek lazım. Ben bazen bir iki kademe bekliyorum, bazen de ilgili direnç kırıldığı gibi öngörü yapıyorum. Ünye de parabol da bugün alış yönünde sinyal vermiş. Yani flama hareketi devam edebilir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_