Soru - Cevap

Lütfen alış sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz, elinizde bulunan hisseler için sorular iletmeyiniz. Bu tarz sorular cevap bulmayacaktır. Bizim önerilerimizdeki hisseler ve genel konularla ilgili sorularınıza açığız.

Sorunuzu göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

Sorular ve Cevaplar

MU*** ÇA*** 02.01.2018 23:35
Konu / Hisse Kodu: kozal
aydın hocam iyi akşamlar, hocam hizmetleriniz ve emekleriniz için öncelikle teşekkürler..
elimde önerdiğiniz bryat ve alkim haricinde kozal ve çimbeton hisseleri de var. kozal için bilanço, çimbeton içinse yılan hikayesine dönen bedelsiz beklentisi için bekliyorum. bu iki hisse için önerileriniz olur mu. özellikle de kozal çok hızlı ve geniş marjda hareket ediyor, insanı korkutuyor
Cevap 03.01.2018 08:37

Günaydın. Güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Öngörü dışı iki hissenizdeki beklentilerinizi doğru buluyorum. Bana göre de sabırla taşınabilecek hisseler. Kozal el değiştirme sonrasında yeniden yukarı ivmelenmiş gözüküyor. Tabii karar sizin olmalı. Benim kişisel görüşüm bu.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

İS*** ÖZ*** 02.01.2018 20:03
Konu / Hisse Kodu: Toaso ve uzun vade.
Aydın abi merhaba. Benim 1 yıldır her ay düzenli alım yaptığım ve yaklaşık 10 yıl daha her ay alım yapmayı düşündüğüm 6 hissem var. Bunlar evladiyelik olduklarini düşündüğüm için ASELS PETKM SODA AKSA TOASO TTRAK. Ancak bugün toasoyu uzun vade listenizden çıkarttınız. Böyle bir durumda alım yapmaya devam etmem doğru mu? Nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkür ederim
Cevap 03.01.2018 08:34

Günaydın. Güzel bir politika. Evet dün listede yer alan üç hisseyi beklentilerimi karşıladığı için çıkarttım. Ayrıca, artan ötv, kur nedenli fiyat zamları sonrasında 2018 yılının otomotivler için aynı derecede iyi geçmeyebileceği tereddütlerim de öngörü beklentimi yukarı çekmeme engel oldu. 

Sizler kendi kararlarınızı kendiniz almalısınız. Kim bilir, belki de ben yanılıyorumdur. Ama bana göre sabit bir yatırım politikası olmaz. Çünkü bazen dış şartlar sektörün oyuncularını değiştirir. Misal, 2 sene öncesine kadar asels o kadar da önemli ataklar yapmamıştı. Ama millileştirme politikaları sayesinde çok ideal bir yatırım hissesi oldu. Aynı şekilde petkm ve soda da, kendi halinde şirketler iken, yaşanan el değiştirmeler ya da üretim politikaları sonrasında çok ideal yatırım hisseleri oldular. 

Her neyse, sonuçta o ana kadar vermiş olduğunuz karar doğru olabilir ki, toaso için de doğru imiş ki, hisseleriniz devamlı artmış. Ama devamında tereddüt yaşanıyorsa, kar realize edilip, beklentisi iyi olan farklı hisselere geçiş yapılabilir. Daha sonra terk edilen hissede düzeltmeler yaşanacak olursa, belki yeniden geri dönüş de olabilir. Bu kararları sizler vermelisiniz. Ben en başında ilan ettiğim beklentime paralel gerçekleşme olunca öngörüyü dün hissenin gördüğü en yüksek seviyelerde kapatmış oldum. 

Size kararlarınızda başarılar dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

ER*** GÜ*** 02.01.2018 19:16
Konu / Hisse Kodu: Şişe
Merhabalar Aydın bey, şişe al fiyatına ulaştıktan sonra aşağı giderek 9 kuruş aşağıda kapattı. Hisse ile ilgili bir durum bilginiz var mı acaba?
Cevap 03.01.2018 08:24

Günaydın arkadaşlar.
              Öngörülerimi teknik analiz görüntülerine göre verdiğimi biliyorsunuz. 4,78 önemli bir direnç idi. Kırınca oluşacak olan çanak formasyonu gereği öngörümü yaptım. Hisse direnç üzerinde satış yedi. Dün için bu seviyenin üzerinde duramayıp 4,71 kapattı. 4,61 seviyesine zarar kes gireceğim. O seviyeye inmediği takdirde öngörüm geçerli olacaktır.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

UM*** SA*** 02.01.2018 16:49
Konu / Hisse Kodu: borsa yazılımları
aydın bey borsa robotu olarak tabir edilen yazılımlarla yükselmekte olan bir borsada getiri sağlanabilir mi?ben uzun vade yatırım yapıyorum yada al sat öngörülerinize göre işlem yapıyorum günlük al sat pek tarzım değil ama neye göre kime göre analiz yapıyor bu robotlar merak içerisindeyim.genel bir konu olduğu için cevaplayacağınızı düşünerek yazdım.iyi günler..
Cevap 02.01.2018 17:46

Özellikle BİST ile Nasdaq arasındaki anlaşma sonrasında bir çok konuda algoritma yazılıp, otomatik robot işlemler yaptırılıyor. Sisteme gelen emir adeti, satış emirleri adeti, alış emirleri adeti, verilen alım ya da satım fiyatları, bir kerede verilen emir adeti, girilen pasif emirler vs.vs.vs. gibi bir çok tanımlama ile program yazdırılıyor. Bu programlara fonları tanımlıyorlar. Programlar algoritmalara göre devamlı al-sat emirleri veriyor. Ama belli bir fiyat beklentisi ile alım satım yapmak değil. Sisteme gelen emirlere göre yüksek adetli ve her yöne çok sayıda ve toplamı büyük hacimli işlemler yaparak arada artı bakiye elde etmek. 

Kısacası eskiden borsa kumar diyenlere çok kızdığım Borsa, algoritmik emir sistemleri nedeniyle artık böyle diyenlere kızamayacağım bir şekil almış durumda! Ama ben yine de temel analiz ve teknik analizi kullanarak hedef belirlenmesi halinde borsanın çok önemli bir yatırım alanı olmaya devam edeceğini düşünüyorum.

Robot emirler ile garantili kazanç olamaz. Çünkü bu tarz alım satım işlem programlarını birbirine rakip olan kurumlar da kullanıyorlar. Hangisi daha iyi bir program yazdı ise ve hangisi sisteme yolladığı emirler yönünde piyasayı yönlendirecek fon büyüklüğüne sahipse o an için belki kazanıyor gibi görülebilir. Ama ani gelişebilecek bir haber ile programlar tam tersi yönde işlemeleri de yapabildikleri için, yanıltılması kolay programlardan bahsediyoruz.

Kurumlar kendilerine daha çok komisyon sağladığı için tercih ediyorlar. Ama ben otomatik emir programlarını kullanmayı doğru bulmuyorum. Çünkü piyasaya verilen her türlü veri bilgisine sahip olunarak emir üretilmesi etik gelmiyor bana. Kesin kazanç yaratır diye de bir garantisi yok. Para gücü ile olası ani haberler etkili oluyor.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

MU*** ER*** 02.01.2018 16:38
Konu / Hisse Kodu: soda
5,27 den aldıgım sodada hala kara gecemedık beklemekteyız sodanın bır sorunu falanmı var
Cevap 02.01.2018 17:34

Sorun var mı bilemiyorum. Ama beklentilerimi koruyorum.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

AL*** Rİ*** OR*** 02.01.2018 16:19
Konu / Hisse Kodu: Atilla davasi
Aydın bey merhaba . Amerika'daki dava nedeniyle nakite gecmiştim. Ama yabancı sanki farklı düşünüyor .Bugünkü coşkuya bakılırsa...
Cevap 02.01.2018 17:33

Vallaha internet üzerinden okuduğum konu ile ilgili spekülasyonlar benim içimi karartıyor. Belki bunun etkisi ile yeni öngörü yapmaktan ziyade, gerçekleşen öngörüleri kapatmakla yetiniyorum. Ama piyasa sanki o davadan hiç bir şey çıkmayacakmış gibi davranıyor. Ayrıca daha yeni bir havadan atılan füze anlaşması yapılması da ilginç bir gelişme oldu.

Teknik olarak yön yukarı gözüküyor. Olası teknik görünümü destek-direnç tablosunda paylaşıyorum gördüğünüz gibi. Ama spekülasyonlar bu tekniklerle uymuyor. Yaşayıp göreceğiz. Sanırım yarın akşam karar konusunda bir açıklama bekleniyor. Ya karara bağlanacak, ya yine uzayacak.

Ben yine de tedirginliğimi koruyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

ZA*** AY*** 02.01.2018 14:29
Konu / Hisse Kodu: teknik
yeni sitede teknik al sat ve hisse öngörülerini bulamıyorum eski site benim açımdan daha basitti
Cevap 02.01.2018 14:45

Bu eleştiriyi kabul etmiyorum. O denli bir değişiklik yok ki. Tüm tablolar aynı isimle yer alıyor.     Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Fİ*** YE*** 02.01.2018 12:33
Konu / Hisse Kodu: ORGE
Aydın Bey öncelikle yeni yılınız kutlar sağlıklı,mutlu,huzurlu ve başarılı bir yıl dilerim. Orge'nin son durumu hakkında düşüncelerinizi iletebilirseniz çok sevinirim.
İyi çalışmalar. Teşekkürler....
Cevap 02.01.2018 12:38

Teşekkür ederim.

Beklentimi koruyorum.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

FA*** ZO*** 02.01.2018 10:34
Konu / Hisse Kodu: PGSUS
Aydın Bey merhaba,

PGSUS hissesi uzun vadeli hissler arasında olup al/sat tablosunda açık öngörünüz 35 iken 33,86 olarak revize edip gerçekleşince kapattınız, hisse de bir beklenti değişikliğiniz mi oluştu? Teşekkürler.
Cevap 02.01.2018 10:41

Yok hayır. Uzun vadeli beklentim geçerli. Sadece teknik olarak acaba bir dirence takılır mı düşüncesi ile bu revizeyi yaptım. Şu an için yanlış düşünmüş görünüyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

MU*** GÖ*** 02.01.2018 10:18
Konu / Hisse Kodu: Üyelik Aktif
Tamamdır Aydın Bey,
Şimdi gold üye olarak siteye erişebildim. Yeni site güzel olmuş emeğinize sağlık, kullandıkça daha detaylı inceleyebilirim sanırım.
Cevap 02.01.2018 10:23

Lütfen mobil versiyonunu da inceleyiniz. Eğer android işlemcili bir akıllı telefon kullanıyorsanız, HUP özelliğini çok beğeneceksiniz.     Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_