Soru - Cevap

Lütfen alış sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz, elinizde bulunan hisseler için sorular iletmeyiniz. Bu tarz sorular cevap bulmayacaktır. Bizim önerilerimizdeki hisseler ve genel konularla ilgili sorularınıza açığız.

Sorunuzu göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

Sorular ve Cevaplar

AH*** AT*** 11.03.2020 21:46
Konu / Hisse Kodu: gıda hisseleri
Virüs nedeniyle daha sonra yaşanabilecek karantina kararları veya insanların risk azalana kadar dışarı çıkmaktan çekinmeleri nedeniyle marketlerden alış veriş arttı yiyecek ve temizlik maddeleri stoklanıyor bu durum zincir market ve ilaç sektörü hisselerini bugün uçurdu firmaların satışları kısa vadede böyle çok arttıkça insanlar daha fazla almaya ve stoğa devam ettikçe hisse değerlenme ile ilgili yorumunuz nedir .
Cevap 12.03.2020 08:22

Dünkü sorularda bu yorumları hep yaptım. Birçok beklenti yazımda da bu uyarıları yaptım. Dünkü sorulara göz atınca göreceksiniz. 

Kısaca tekrarlarsam bu durum dışarı çıkmamak toplu bulunulan yerlerde olmamak için yapılan stok davranışıdır. İlk üç ay bilançolarda ilgili şirketlerin karlarını ciddi boyutta arttırabilir. Ama sonrasında eve kapanıp alışverişlerin de kesilmesi yüzünden bir sonraki bilançolarında ise ciddi satış ve kar düşüşleri yaşanabilir. 

Hiç kesintiye uğramayacak olan GSM faturaları olabilir. Kısa vadede gıda, hijyen, ilaç, GSM, market, konserve gibi alanlarda gelen satışlarda alımlar düşünülebilir. Ama yükselişte yapılacak alımlar sonrasında çok düşenlerle parite riski taşıyacakları için dikkatli alınması gereken kararlar olacaktır.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

ME*** AC*** 11.03.2020 21:24
Konu / Hisse Kodu: Indes
Hocam iyi akşamlar indes gereğinden fazla mı düşüyor farklı bir konusu mu var takip edemediğimiz. Saygılarımla.
Cevap 12.03.2020 08:16

Günaydın.

Arkadaşlar bugünlerde herşey olabilir. Çünkü sonuçta çok ciddi bir panik ve kaos yaşanıyor. Panikleyenlerin elinde en çok hangi hisseler varsa o hisselerde satışlar daha çok olabilir. İndes'in açıkladığı yıl sonu karına göre fiyatı oldukça iskontolu ama ındes sattığı birçok ürünü Çin'den alıyordu. Acaba bundan sonraki bilançoda Çin'de de üretim durmuş olabileceği için ciddi bir tedarik sorunu yaşar mı diye de satış yaşanıyor olabilir. 

Kısacası çok farklı nedenlerle, olası sıkışan kredili pozisyonlarla ya da düşüncelerle ayrışmalar yaşanabilir. Özel bir durum yok bildiğim. Virüs dünyayı ve ülkemizi vurmaya devam ettiği müddetçe her türlü fiyatlamaya şahit olabiliriz.     Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

İL*** MA*** 11.03.2020 16:05
Konu / Hisse Kodu: MGRS
MGRS ilgili endişenizi belirtmişsiniz.
Tedarik zinciri, 6-9 aylık bilanço konusunda haklısınız.
Zarar açıklıyor, ama sürekli mağaza açıyor kipa ile birleşti cirosu büyüdü. Cirosuna göre zararı çok yüksek değil. Zararı kötü yönetimden değil de yatırım yapmaktan kaynaklı sanki. Bugün alıp yarın satayım diye almadım zaten depremde cam artarsa karantina da gıda ilaç artar diyerek aldım.
Sasa nın karı krizde kaynadı herhalde.
TSKB bilanço kront için ne dersiniz?
Yeni öngörü olacak mı?
Cevap 11.03.2020 16:44

market konusundaki görüşleriniz doğru. Böyle zamanda herşey ertelenir ama bir tek yemek içmek zorundayız o ertelenmez.Aynı görüşteyim ve böyle de yazdım. Ama dünyada bu sorun devame kredi yatırımları ile büyümeyi sürdürenler sıkıntı yaşamaya başlayabilirler. O nedenle ben mali yapısı güçlü olanları tercihan daha doğru görüyorum. 

Yeni öngörü konusunda spesifik örnekler için birşey demeyeyim. Evet son bir kademe öngörüm olacak seri şekilde sadece doğru destek neresi olur diye bekliyorum. 94.900 civarı gap var. Bu ortamda sanki görülür gibi geliyor bana. O nedenle yeni öngörülerim bekliyor. 

Ama şunu herkes bilsin BİST o seviyeleri görür yeni seri öngörüler yaparız ama virüs yayılma hızını aynı şekilde devam ettirecek olursa, o fiyatlarda yapacağımız öngörüler de pahalı kalabilir. Bunu herkez bilsin. 

Sadece bu işin doğru yerini ve zamanlamasını yakalayanlar çok büyük karlar yapacaklar. Sabır göstermeyi herkes bilsin. Böyle bir sorun için üç günde geçer diye hiç yazmdım, tam tersi en başından beri şu an yaşanacakları yazdığımı biliyorsunuz. Sadece piyasa o tarihlerde benim kadar ciddi görmediği için borsayı bu denli düşürmemiş olduğu için yaptığımız düşük fiyatlı öngörüler bile gördüğünüz gibi çok pahalı bile kaldı. Zaten bu risk nedeniyle düştükçe kademeli alımlar doğru diyordum.

Kısacası birkaç gündür son öngörülerimi yapacağım yeri tespit etmek için bekliyorum. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

YU*** BE*** 11.03.2020 15:17
Konu / Hisse Kodu: Kredili alim
Merhaba Aydın bey yuzde 30 u geçti zararımız... Kredili islemler icin uygun alim yerleri nereler ?
Cevap 11.03.2020 16:27

Kredili işlemleri en başından beri doğru bulmadığımı, düşüş riskleri nedeniyle kademeli alım yapmak yani parayı bölüp düştükçe almanın doğru olduğunu ve orta-uzun vade yatırımcı olmayı göze alarak alım yapmayı peşinen kabul etmek gerektiğini yazdım. Kredi konusunda halen aynı görüşteyim. Bu sorunun nerede biteceğine emin almak mümkün değil şu an. Türkiye'ye ne kadar yayılacak bilmiyoruz. İtalya'daki durum diğer gelişmiş ülkelere ne kadar yansıyacak bilmiyoruz. Benzer tablo ABD'de de yaşanmaya başlarsa, iş ve ekonomi dünyasında her alanda bambaşka krizler çıkar. 

Kredi ile yatırım yapanlar üretim satamazlarsa firmalar batma riskleriyle karşı karşıya kalırlar. Bankalar kredi sorunları ile yüzleşirler ama merkez bankaları ve hazineler her türlü desteği bankalara bu ortamda vermeye devam edeceklerdir. 

BİST için sanki 95.000'lere inecekmişiz gibi geliyor bana. Ama dediğim şekilde diğer ülkelerde italya benzeri artışlar, ülkemizde de hızlı vaka artışları ve ölümler görülecek olursa, o zaman çok daha alt dipler görülebilir. Böyle bir ortamda kredili alım sağlıklı olmaz. Kredi ancak tedavi bulundu denirse olabilir. Yoksa süreci kim tahmin edebilir. 

Bu arada arkadaşlar dünya kaos yaşıyor. Bu sorun böyle artmaya devam ederse öyle kayıpları hesaplamakla zaman harcamayın sizi üzer çünkü. Parası kalmayan hisselerini unutsun. Parası olanlar ve daha nerelerden alayım diye kademeli alımı takip edenler varsa, onlar doğru kademeleri bulmayı hedefleyerek yeni alımları yapmayı düşünebilirler. 

Lakin her türlü kademe sonrasında bile yine maliyetli kalma riskimiz olduğunun bilinmesini isterim. 

Herkese şu uyarıyı yapmak istiyorum! Kendi paranızla aldığınız ya da alacağınız hisseler de düşebilir. Hatta 2008-2009 mortgage krizinde olduğu gibi, 2001 finansal kriz döneminde olduğu gibi pul bile olabilir. Süreci tahmin edemeyeceğimiz için  bu konuda kimse şurası dip olur diyemez. Ama sonuçta satmadığınız zaman sadece değer kaybı ile sınırlıdır. Gün gelir düzelir ve emin olun çoğu fazlası ile kayıplarını telafi eder. Ama krediyle alacağınız hisseler aynı şekilde düşmeye devam ederse, bu takdirde tüm portföyünüzün batmasına neden olabilir. Sadece, kendi paranızla yaşayacağınız kayıplarda kesinlikle sizi üzecektir ama kredili yapacağınız alımlar uykularınızı kaçırır. Ben bu riskin göze alınmasını doğru bulmuyorum. Böyle ortamlar krediye uygun değildir. 

Hatta bu vesile ile vadeli piyasalar için de bir uyarı yapmış olayım! Yıllardır vadeli şöyle kazandırıyor diyen birçok kişi eminim son dönem vadeli işlemelerde batmıştır. Çünkü çok az kişi bu kadar kötü bir piyasa bekleyrek short yapmıştır. Sonrasında longa döndüğü anda portföyler yok olmuştur. Lütfen bir koyundan bir post çıkartmaya çalışın. Türev piyasaların risklerini göz ardı etmeyin.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

AH*** ÇI*** 11.03.2020 14:56
Konu / Hisse Kodu: Bist
Hocam Selamlar.
Bazı arkadaşlar size veryansın etmişler!. Neden kendi hatalarını size yüklemişlerki,! Oysa kiSiz aralık ayından beri sürekli ama sürekli uyarıyorsunuz.Kredili işlerden uzak durun, paranızın hepsi ile yatırım yapmayın. Kademeli alımlar yapın. Daha ne olsun. Nihayetinde bende bist 120 de iken verdiğiniz önerilerden alım yaptım daha dün bile tekrar alım yaptım. Daha düşeese tekrar alıcam inşallah. Ve bizi aralık ayından beri sürekli uyardığınız içinde ayrıca Teşekkür ederim.
Cevap 11.03.2020 15:43

Teşekkür ederim.

Hemen düzelteyim haksızlık olmasın bana veryansın edilen bir durum yok. Sadece düştükçe her yüzde % kayıpta öngörüleri kapatma yönünde bir öneri geldi. Ben bunun hatalı bir görüş olduğunu izah ettim. Yoksa bu bana bir veryansın değil. 

Neden bu olmaz dedim? Çünkü zaten bu düşüşten çekindiğimiz ama emin olamadığımız için düştükçe kademeli alım diyorduk. Bu kademeler de % 2, % 3 düşüşler şeklinde değil ki. Zaten Yüzde 5'lerin çok üstünde alt kademe alım öngörüleri giriyorum. Şimdi de son kademe için doğru yeri bulmaya çalışıyorum. Sonrasında tümden unutacağız. Bu seviye sanki 94-95 Bin gibi geliyor bana.

Yani % 5 düşüşte öngörü kapatmak demek, kendi kademeli alım stratejimize aykırı davranmamız demektir. O zaman nokta dip peşindeyiz demek olur. Bu mümkün değil. Bu ortamda neyin neden ve ne kadar düşeceğini nasıl bilebilirsiz ki nokta alımı yapılsın. Bu nedenle kademe alımı yapılıyor ki, düşecek diye beklerken bir anda yükseliş yaşanır ve daha dipleri nakitle beklerken tümden kaçırmamak hedefnleniyor.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

İL*** MA*** 11.03.2020 13:26
Konu / Hisse Kodu: BİST
Dünkü sorumun cevabı ; perakende,meşrubat, eczacılık belki biraz telekominikasyon ve yazılım olacak herhalde
Bu durumdan ilk toparlanacak şirketler bunlar gibi.
Migros, pnarsüt Anadolu ecilc. Ttkom belki kront doğru hisseler çabuk toparlarlar sanki.
Migros’u 21,90 maliyetle aldım bakalım nereye gidecek.
Cevap 11.03.2020 15:36

eczacılık evet ama, ecilc'de ilaç kalmadı o bölümünü sattı. Sadece deva var ilaç üreten. Ecilc'de temizlik ve hijyen alanında ürün üretimi kaldı sanırım. 

Perakende market sonusunu az önceki soruda cevapladım bakabilirsiniz. GSM ve internet şirketleri bireysel kullanım artacağı için doğru olabilir. Ama şirket kullanımları düşer mi acaba diyorum?


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

ME*** EM*** KU*** 11.03.2020 13:07
Konu / Hisse Kodu: Genel
Selamlar,
Yükselen hisseler gıda şirketleri,bu durum,aşı bulunduğu zaman sona erer galiba.
Sağlam olanlarına girmek mantıklı mı?
Saygılarımla.
Cevap 11.03.2020 15:34

Şu an virüs korkusu ve üretim tedarik sorunu nedeniyle herşey aksayabilir, satışları düşebilir ama gıda düşmez. Çünkü mecbur olunan tüketimdir gıda. Sadece panikle bir anda satışlar patlar. Tedarik zincirleri, marketler vs. stokları bile satabilirler. Bu nedenle üç aylık bilançoları inanılmaz yüksek gelebilir. Ama sonraki dönem marketlere gitmemek için evlere stok yapıldığından satışları düşer. Sonraki bilanço karı ise oldukça düşük gelebilir. Ama tabii bunu normal fiyatlama yapmaları halinde söylüyorum. Fırsat zamlarını yaparlarsa o zaman karları daha yüksek olabilir. Ama ikinci bilanço döneminde satışlar yine de düşer gibi geliyor bana. 

Yani alınabilirler. Ama sonrasındaki gelişmeyi de bilin istedim. Tabii içlerinde iskontolu olanlar çok değil. Misal mıgrs zarar bilançolarla devam ediyor. Bu riski geliyor bana. Çünkü ilaç bulundu denince bu sefer onları satıp diğerleri ile parite yapılacaktır. Bu zamanlama çok önemli. İlle de market zinciri alınacaksa, bımas ve ulker daha makul gibi geliyor bana. Tabii bir de konserveciler var. öyle salça falan değil de, her türlü gıda konservesi yapanlar daha önemli.

Kısacası olabilir. Gıda her ortamda zorunlu tüketimdir. Sadece üretim yapabilmeleri şartı ile. Eğer tesislerinde virüs vakaları olursa, o zaman ciddi sorun olur.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

İS*** KO*** 11.03.2020 12:51
Konu / Hisse Kodu: tskb
iyi günlerhocam tskb ye girdik cıkamıyoruz bilancosunuda acıklamadı son günü bügün heralde ne yapabiliriz kolaygelsin
Cevap 11.03.2020 15:09

701 Milyon kar açıkladı. 

Bugünler bilanço karına bakılmıyor maalesef. Borsayı görüyorsunuz arkadaşlar, bir süre unutmak zorundasınız piyasayı    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

HÜ*** .*** 11.03.2020 11:14
Konu / Hisse Kodu: Endeks konusu
Merhaba Hocam,
Endeks için daha önce 105.930 en önemli rakamdı, üstü boğa piyasası deniliyordu ve 124.800 lere gittik. Şimdi boğa piyasası için, yuani şu rakam altı pahalı şu rakam üstü ucuz diyeceğimiz rakam hangisi.
105,930 rakamı halen geçerli mi, yoksa en güvenli şekilde alım için 116.000 geçilmesini mi beklemek gerek (Endeks daha aşağı desteklere gelmezse yani)
Cevap 11.03.2020 14:50

Endeks daha aşağı endekslere de gelebilir. (yarım saatten biraz fazla cevabı yazacakken işim çıktı ekranı bırakıp kalktığımda 1.400 puan artı idi. Geldim aynı puan eksi). 105.930 yine önemli seviye. Ama artık hangi dirençler geçilince endeks kopar hızlanır diye değil de, son kademe alımı hangi destekte yapmak gerekli cevabı daha önemli geliyor bana. Çünkü görüyorsunuz virüs konusu durup durup panik yaratıyor.

Bu işin olası gelişimi ve boyutu çok önemli. AB'de birkaç ülke daha İtalya boyutuna gelirse, ABD benzer bir tabloya girerse o zaman biz o kadar yaygın yakalanmasak bile bu bizi ve BİST'i de olumsuz etkiler.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** KI*** 11.03.2020 11:00
Konu / Hisse Kodu: devam
Bu arada size bir ricam olacak artık bu piyasanın düşüş ve çıkışlarından faydalanacak bir çözüm bulalım hep birlikte çok yüksek fiyatlar yerine beklentileri hedef fiyatları düşük tutup büyük çanak formasyon başladıktan sonra yeni beklenti açıp ne olursa olsun öngörü % 5 geri geldiğinde kapatsak nasıl olur çünkü 9 defa aynı şey oluyor biz 1 defa gideri kovalıyoruz netaş misal 27 aydır 17 ile 5.5 arası gidiyor aradaki hareketleri yakalasak zaten bize 40-50 vermiş gibi olacağız lütfen kızmayın
Cevap 11.03.2020 13:37

Bunları sizlerin yapmanıza mani var mı? Filmin sonuna bakıp katil uşak demek kadar kolay bir şey yoktur. İki hafta evvel tedavi bulundu denseydi, İdlib'den yarın çıkıyoruz deseydik. Ya da Suriye'de rejim ile uzlaştık denmeye kalksa bu seviyeler olur muydu? Peki bunlar kesinlikle olmazdı diyebilir misiniz? 

Benim tarzım bu. Sizler kendi özelinizde kendi kararlarınıza göre işlemlerinizi yaptığınız için, doğru bulduğunuz yöntemleri tabii ki uygulayın. Ama unutmayın burada portföy yönetmiyoruz. Yatırım kararları alıyoruz. Maalesef borsa böyle bir yer. 99.331 gördüğü yerden 113.000'e yükseldi. Keç kez bu durumu izah ediyorum ama halen bu sorular doğru olmuyor. Peki sizler yakalanıyorsunuz da, dünyanın en büyük fonları nakitte mi duruyorlar sanıyorsunuz. Hepsi aynı şekilde yakalanıyor. Çünkü yatırım böyle yapılır. 

Ama günlük ve-veya hızlı traderlık ise yapılan, portföy yönetimi ise, o zaman düşecek, şurayı kıracak diye beklendiği yerde herşey satılıp kapatılabilir. Ama sitemizim prensipleri ve tarzı belli. Dünyanın ilk karşılaştığı bu boyutta bir virüs krizinin etkilerini dünya tahmin edemezken, birçok kişi gripten daha çok insan ölüyor rahatlığındayken ben virüsün stagflasyon yaratabilecek risklerine, üretimin  durmasına, tedarik sorunlarına dikkat çekiyordum. BİST 124.500 civarındayken ''iyimser Tablo Sürer Mi?'' başlığıyla yazdığım yazım gibi birçok yazımda dirençlerin güçlü olduğunu düşüş riskinin yüksek olduğunu yazıyordum. Ama dediğim gibi ful nakit ve pozisyonsuz olmak diye birşey sözkonusu olamaz.

Çünkü düşük fiyatlanan hisseler düşmeye devam edebileceği gibi, heran bir anda az önce devanın olduğu gibi de tavan olabiliyor. Yani bir yerlerde kademeli alımlar yapılmak zorunda. Hele ki, öngörü % 5 düştüğünde kapatmak gibi hatalı bir görüş olamaz. Peki sonra nasıl pozisyon açacaksınız? Düşünce mi çıkınca mı? 99.331 sonrası tüm öngörüleri kapatmış olmanız lazım bu mantıkla. Peki sonra aynı hızla 113 Bin olunca ne yapacaksınız seyredecmisiniz nasılsa düşer diye? Yok 109 Binde aldınız diyelim satamadıysanız yine zarar. Yükselirken aldıklarınız bir anda düşüp % 5'ten fazla düşebiliyor. Ya da % 10 düşeni alsanız bir % 10 daha düşebiliyor. Öyle her aldığımız % 5 düşünce kapatayım diye isterseniz nasılsa kararları alanlar sizlersiniz, paralar da sizin deneyin bakın neler olacak görün.

Kızmakla ilgisi yok, lütfen şu kızma sözünü kullanmayın. Ama sanki kararlarınızı alanlar sizler değilmişsiniz gibi, zirvelerde dönüş riskleri yüksek dememişim gibi, burası hisselerin ederleri nedeniyle değil de, idlib ve virüs kaynaklı panikle düşmüyor gibi, kaldı ki bunlara da dikkat çekmemişim gibi, kırarsa ikili tepe risklerine ısrarla değinmemişim gibi, virüs işi çok ciddi çözümü yakın zamanda bulunmazsa kabus senaryolarına hazır olun diye çok kişinin yazmaya cesaret edemediği şeyleri yazmamışım gibi, BİST ciddi düşme riski taşıdığı için orta ve uzun vadeyi göze alıp kademeli alımlarla bu dönemin düşüşlerinde mal almak gerekir dememişim gibi, böyle bir % 5 Lik teknik yorum çok yanlış oluyor.

Tekrar ediyorum, benim prensiplerim ve tarzım belli. Ama buna rağmen sizlere tüm teknik riskleri seviyeleri, destekleri yazıyorum. Kırdığı zaman siz tüm portpöyleriniz için kendi kararlarınızla bir keresinde de tam dediğiniz 118.255 desteği kırılıp ikili tepe başladı dediğiniz yerde tüm senetlerimi sattım iyi ki de sözylemişsiniz deyin lütfen. Hiç birini yapmayıp sanki ben birebir ne aldığınızı biliyorum ve bunları alıp satmaya da ben karar veriyormuşum gibi bu yorumlar doğru olmuyor. 

Bunları yazmak kızmak değil sakın karıştırmayın. Çok basit bir iş yapmadığımızın, bu kadar da kolay olmadığının bilinmesi için yazıyorum. Deneyin dediğinizi görün sonrasını. Haklı çıkarsanız zaten hep yapın sormayın bile. Geçmiş örneklerin hiç birisi geleceği bağlamaz. Havayolu şirketleri için ortaya çıkan durumu iki ay önce kim bekliyordu? Bugün marketler tavan ya da ciddi yükselmişler. Peki düne kadar neden düştüler? Böyle olacağı iranda, italyada, çinde yaşanmadı mı belli değil miydi? Algı ve sürü psikolojisi işte. Şimdi stok alımları nedeniyle bu bilançolarda ekstra kar getirecekler belki, ama sonra marketlere uğranmayınca bir dahaki bilanço karlarında ise sert kayıplar yaşanacak. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_