Soru - Cevap

Lütfen alış sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz, elinizde bulunan hisseler için sorular iletmeyiniz. Bu tarz sorular cevap bulmayacaktır. Bizim önerilerimizdeki hisseler ve genel konularla ilgili sorularınıza açığız.

Sorunuzu göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

Sorular ve Cevaplar

EM*** AK*** 03.11.2020 18:46
Konu / Hisse Kodu: Cemas
Aydın bey merhaba
Cemas’da bilançoyu nasıl bekliyorsunuz?
Cevap 03.11.2020 19:03

İyi bekliyorum. Ama bu dönem bilanço konuları çok karışık. Deva da bana göre çok iyi gelmeli ama bakın satış baskısı var. Vesbe çok iyi geldi verdiler. Vestl'in de iyi gelmesini bekliyorum, onda da baskı var. Bilançosu anlam taşımayan hisseler ise yollarına devam ediyorlar.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

ER*** İZ*** 03.11.2020 14:38
Konu / Hisse Kodu: Kottan çıkartılan şirketler hakkında.
Hocam merhaba. Sormak istediğim bir sorum olacak yardımcı olursanız memnun olurum. Borsada işlem gören egeli co şirketinden bir miktar hisse senedi aldım ve spk bu şirketi kottan çıkarttı şimdi mağdur vaziyetteyim, benim gibi binlerce insan var . Bir kaç yere ve kişiye danıştım sonuç alamadım.Bu saatten sonra mağduriyetimii gidermek için ne gibi bir yol izlemem gerekiyor. Şimdiden teşekkürler.
Cevap 03.11.2020 17:06

Maalesef yapılabilecek birşey yok. Şirket hissedarlığınız yani ortaklığınız devam eder. Ama şirket borsada işlem görmez. Borsaya da bildirim zorunluğu kalkar. Tabiri caizse ana ortakların keyfiyetine kaldınız demektir. Elinizdeki hisseyi şirkete satmak isterseniz size verecekleri para uygun olur mu bilemem. Bazen sizin gibi diğer ortaklar arasında el değiştirmeler olur. Ama borsa gibi bir sürekli resmi müzayede pazarı olmadığı için, fiyat belirsizlik taşır.

Tabii şirket sonrasında iflas edecek olursa, zaten o zaman hiç yapacak şey kalmaz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** KI*** 03.11.2020 12:54
Konu / Hisse Kodu: DÖVİZ-KUR
1 Papua Yeni Gine Kinası = 2,42 Türk Lirası
Böyle bir ülkede nasıl yatırım yapılabilir ki ? Merkez Bankası veya yetkililer napıyor ? Amaçları ne ? Restorana gitsek menüyü getirseler fiyatı 30 tl olan yemek masadan kalkarken 40 tl olur diye düşünüyorum, yanılıyor muyum ? (not: deprem ve can kayıpları varken insan parayı düşünmek istemiyor ama ülke göz göre göre kötüleşiyor)
Cevap 03.11.2020 14:38

Bu durumu uzun bir süredir yazıyorum. Maalesef makro ekonomide işler iyi gitmiyor. Kur yükseldikçe döviz karşılığı GSYH olarak fakirleşmeye devam ediyoruz. Kurumların özerkliği işte bu nedenle çok önemli diye yazıyoruz. Tabii diğer bir yazdığımız da, liyakat! Yani işi ehlinin yapması. Kurum ve kurulların başına liyakat sahibi olmayanları getirirseniz, şikayet etmek ne kadar gerçekçi oluyor bilemem.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

UM*** AK*** 03.11.2020 00:40
Konu / Hisse Kodu: bıst
Viyanada şuan bir terör saldırısı var. bir videoda saldırgan oldugunu düşündüğüm kişiler türkçe konuşmakta. bu borsamıza nasıl yansır? pozisyon almak için mümkün olduğunca hızlı cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim saygılar
Cevap 03.11.2020 00:45

Benim 7x24 ekran başımda olduğumu düşünüyor olmalısınız ki, ilk sorunuza cevap gecikince tekrarlamışsınız. Bu gece denk geldim yazdım. Ama böyle gece gündüz yorum hizmetim olmadığını ve her konuyu da yorumlamanın detaylarını bilmeden mümkün olmayacağını bilmenizi isterim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

BU*** TA*** 02.11.2020 22:18
Konu / Hisse Kodu: Oncelikle
Öncelikle tüm hemşehrilerime gecmis olsun diliyorum. bizizmir.com dan depremzedelere yonelik guzel bir dayanışma platformu kurulmuş burdan destek olmak isteyen vatandas varsa incelemesini ve destek olmasını dilerim.
Size sorum su ozellikle bankalar petrol sirketleri dolar bazında cok ucuz olduğunu cogu zaman dile getiriyorsunuz , artik azar azar sanki temettü hissesiymis gibi bu hisselerden alim yapmak mantikli olur mu. Mesela ben halkbankasi ve tuprasi bu konuda değerlendirmek istiyorum
Cevap 03.11.2020 00:26

Halbank'ın ABD'de süren bir davası varken bu doğru olur mu emin değilim. Ayrıca, bankaların göreceli ucuz olduklarını söylediğimi unutmayın! Evet bilançolarına göre bence ucuzlar. Ama artan kurlar ve devamında yükselen ve yükselecek faizler bankalar için riskler ve maliyet yükü yaratırlar. Ayrıca faizler artmaya devam ederse, kredi geri dönüşlerinde de sorun yaşayabilirler. Bu riskler varken size evet diyemiyorum maalesef.

Ama pandemi bir şekilde son bulacaktır. O zaman ekonomiler yeniden harekletlenecek ve petrol ve türevleri daha çok tüketilecektir. Bu süreç başladığı zaman tuprs yeniden cazip olacaktır. 

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

HA*** TO*** 02.11.2020 19:56
Konu / Hisse Kodu: Vestl
Merhabalar;
Vestel’in hareketlerini nasıl izah edebiliriz ?
Saygılarımla
Cevap 03.11.2020 00:21

Altı aylık bilançosuna göre bile benim için iskontolu işlem gördüğü görüşündeyim. Ama 16.65 altında satışlar artabilir görüntüsü var. Dokuz aylık bilançosunun daha kötü gelme ihtimali varsa ve bu biliniyorsa böyle bir satış baskısı olabilir. Bilançosu gelsin anlamış oluruz. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

AH*** ER*** 02.11.2020 11:55
Konu / Hisse Kodu: deprem öldürmez sorumlular cezasını çekmesi lazim yeter artik
hocam geçmiş olsun herkese, kusadasinda da hasar büyük ve depremin merkezi durumunda artçıların çoğu sisam ve kuşadası körfezinde oturduğum binada bir sıkıntı yok ama yan sitemizde 5 6 blok da çatlaklar var, çoğu insan geceyi dışarda çadırda geçiriyor, yani çürük binalara çözüm bulunması gerekir, ve cuma gününü bankada çalışırken o ses gürültü panik havasını hiç unutmayacak, panik devam ediyor, hocam cemas hissesi brüt takası girmiş sizce hisseyi nasıl etkiler herkese geçmiş olsun saygialrimla
Cevap 02.11.2020 12:07

Herkese geçmiş olsun. 

Hemen her hisse brüt takasa girdi neredeyse. Hisse ve bilançosu iyi ise sorun olmaz. Bu fiyat aşırı bir fiyatlama değil bence. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

EL*** TO*** 02.11.2020 10:52
Konu / Hisse Kodu: Gecmis olsun
Aydin Bey cok gecmis olsun
Cevap 02.11.2020 11:08

  Çok teşekkürler.

  Saygılarımla.

İS*** KO*** 02.11.2020 10:08
Konu / Hisse Kodu: hocam gecmişolsun
tüm izmire gecmişolsun saygılar
Cevap 02.11.2020 10:18

  Çok teşekkürler.

  Saygılarımla.

İB*** ÖZ*** 31.10.2020 11:58
Konu / Hisse Kodu: Geçmiş Olsun
Hocam geçmiş olsun.
Cevap 31.10.2020 21:39

  Çok teşekkürler.

  Saygılarımla.