Soru - Cevap

Lütfen alış sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz, elinizde bulunan hisseler için sorular iletmeyiniz. Bu tarz sorular cevap bulmayacaktır. Bizim önerilerimizdeki hisseler ve genel konularla ilgili sorularınıza açığız.

Sorunuzu göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

Sorular ve Cevaplar

İS*** ÖZ*** 25.03.2024 17:22
Konu / Hisse Kodu: Gyolar
Aydın abi merhaba. Gyoların bu kadar kötü performans göstermesinin sebebi nedir. Ozkgy algyo isgyo üçü de hedeflerinin oldukça uzağında hareket ediyorlar. Teşekkürler
Cevap 25.03.2024 18:14

Faizlerin çok ciddi artmış olması. Talep azalmasına neden oldu.Muhtemelen bu nedenle yaşanıyor bu durum.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

AT*** OZ*** 21.03.2024 16:58
Konu / Hisse Kodu: Aygaz
Aydın abi merhaba aygaz'ı teknik olarak yırumlayabilirmisiniz 168 direncini geçemedi fincan kulp oluşumu devam ediyor gibi DD tablosunda bahsetmiştiniz. Tşk.
Cevap 21.03.2024 17:51

Teknik ortada. 169.00-171.10 güçlü bir direnç. Orayı kırarsa fincan-kulp söz konusu olur. Ama 148.00 aşağı kırılırsa, bu takdirde de omuz baş omuz denen düşüş formasyonu tetiklenir. Şimdiden teknikler için iki formasyonu da söyleyemeyiz. Önce hangisi seviye kırılıp, o yöndeki formasyon tetiklenecek onu görmemiz gerekiyor.

Piyasada likidite sınırlı. Bankalar, holdingler, otolar, sigortalar, ulaştımalar alınıyor. Yabancı gelirse genele yayılacaklar. Yabancı gelene kadar önce bazılarını alacak, sonra onları satarken diğerlerini alacaklardır. Bu nedenle yükselen ortamda aygaz gibi diğer birçok hissede düşme görülüyor.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

HÜ*** ÖZ*** 20.03.2024 18:06
Konu / Hisse Kodu: Uzun vade hisseleri tablosu
Merhaba hocam, ISMEN ve CEMTS 12 alık bilançolarını açıkladı, şu anki bilanço tablonuzda halen 9 aylık bilanço ederleri görünüyor, henüz güncelleme yapmamışsınız, sanırım bu bilançolarda (az önce farkettim) yorum yapmak istemiyorum demişsiniz.

Ayrıca bu tabloda gerçekleşenleri çıkarabilir misiniz, sayfa göze çok kalabalık görünüyor :) Yeni bir uzun vade bilançoları şeklinde sayfa açıp hedefe gelmemiş olanları da koyabilirsiniz sadece. Bu şekilde düşününce sizinle paylaşmak istedim :)
Cevap 20.03.2024 18:28

Yeni sitede açık, yani henüz gerçekleşmemiş olanları filtreleme imkanı olacak. Neredeyse bitti site. Mobil kısmını gördüm. Web'i de yarın göreceğim. Sonra bir test grubuna açacağız. Hep birlikte son haline karar verip, mümkünse ayı bitirmeden kullanmaya başlamayı planlıyoruz.

Listeden gerçekleşenleri çıkartmaktan ziyade al/sat tablosu benzeri bir şey olacak. Ama dediğim gibi, yine de test grubu ile birlikte şekillendireceğiz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

İB*** ÖZ*** 20.03.2024 14:50
Konu / Hisse Kodu: İsmen
Hocam ismen bu kadar düşecek kadar kotu bir bilanço açıklamadı diye düşünüyorum. Güçlü destek olarak nereyi baz alalım hocam.
Cevap 20.03.2024 15:14

Ben de aynı görüşteyim. Özkaynaklar ve esas faaliyet karı artmış. Ama net kar önceki çeyreğe göre düştüğü için bu düşüş bence. Olası alt destekleri paylaştım. Kötü bir piyasada 30.10 bir altındaki daha da güçlü destek seviyesi olur. Ama bu seviyelere inmesine gerek olmayan bir bilançosu var. O nedenle aralardaki tüm desteklerden tepki gelebilir.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

BA*** YE*** ÇO*** 18.03.2024 09:54
Konu / Hisse Kodu: KOZAL
hocam kozal hem revize fiyatı yazdınız hem sonradan al öngörüsü verdiniz şimdifiyatı bunların çok altında 24,74 maliyetli olduğumu yazayım bir strateji yazabilir misiniz
Cevap 18.03.2024 10:08

Günaydın.

Tuhaf işler olmaya devam ediyor. Teknik görüşlerim açık olduğu müddetçe geçerlidir. Beklentilerimi koruyorum. Ama bu şekilde bir strateji yazmıyorum biliyorsunuz. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

İL*** MA*** 17.03.2024 20:05
Konu / Hisse Kodu: Akenr
Hocam yıllar sonra kar açıkladı. Ne düşünürsünüz ? İnceleyebildiniz mi bilançoyu
Cevap 18.03.2024 08:54

Günaydın iyi haftalar.

Değerli üyeler, ben ısrarla yazıyorum ama dikkate alınmıyor nedense! Enflasyon muhasebesi nedeniyle bilançoları yorumlamak mümkün değil bu nedenle bu bilançoları yorumsuz bırakacağım dedim. Ama aynı şekilde bilanço soruları sürüyor. Keyfi şekilde yorumlamak istemiyorum demiyorum öncelikle bu kesin şekilde anlaşılsın. Birebir değerleme farklarını bilmeden, uyarlamalar önceki bilançolara yapılmadan bu değerlendirmeyi yapma imkanım yok ki.

Ayrıca kar sabah açıklandı sanırım, Matriks ekranına sadece yıl sonu karı eklenmiş. Diğer bilanço detayları eklenmemiş. O nedenle de bilanço detaylı gözükmüyor. Ama zaten gözükse de dediğim gibi sağlıklı bir değerlendirme yapılmaz. 

Yoksa sadece düz net kara baksak, uçuk kaçık bir kar açıklanmış. 9 aylık karı -3.3 Milyar TL net zarar varken, yıl sonu bilançosunda 5 Milyar TL net kar açıklanmış. Bunda enflasyon muhasebesi nedeniyle bir hesaplama var mı, hangi kalemlerde hepsi önemli. Kısacası bu kar rakamına göre bu fiyat çok ciddi iskontolu kalmış durumda. Ama tekrar ediyorum, bu karın arkasından üç aylık bilançoda yine yüksek bir zarar da çıkabilir.

Kısacası tüm bu nedenlerden dolayı maalesef sağlıklı bir yorum yapma imkanım yok. Tavan açılacak gibi duruyor. Ama devamı ne olur bilemiyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

SA*** KU*** SA*** 15.03.2024 23:27
Konu / Hisse Kodu: DOAS
Aydın bey merhaba;
Doas bilançosu nihayet geldi mümkünse yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.
Emekleriniz için çok teşekkürler.
Cevap 16.03.2024 23:43

Henüz Matrisk ekranına 12 aylık bilanço detayları gelmemiş. Sadece net kar gözüküyor. Ama zaten enflasyon muhasebesi nedeniyle sağlıklı bir yorum mümkün değil. O nedenle de bu bilançoları yorumlamayacağım biliyorsunuz.

Ama görünen kara göre 500 TL üstü bir hisse olmalı. Normalde çok daha yüksek rakamları telaffuz ederdim ama bu hissede gördüğünüz gibi her zaman inanılmaz bir baskı oluyor. 

Bu arada 36 kusur TL gibi de harika bir temettü açıklamış. Yani benim çok zamandır çok beğendiğim hisselerden birisi. 40 TL gibi fiyatlardan beri takipteyim ama dediğim gibi çok yorucu. Hep baskı hep baskı. Ben aldırmam diyenler için çok iyi bir uzun vadeli yatırım hissesi görüntüsünü net kar rakamı ile de korumuş. Bir önceki çeyreğe göre net karda düşüş var ama, total rakam çok ciddi yüksek. Bu paralarla her alana girer bu firma isterse. Ki, 5 markada sanırım 11 elektrikli model getireceklermiş 2024 yılında.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

HA*** TO*** 14.03.2024 17:16
Konu / Hisse Kodu: Krdma,b,d
Aydın bey merhabalar ;
Krdma ve Krdmb hisselerini D/D tablosunda paylaşırken rica etsem Krdmd hissesinide paylaşabilirmisiniz..(D grubu çok daha likit olduğu için yabancı hisseye ilgi gösterdiği zaman genelde D grubuna yöneliyor diye takip ediyorum ve alım satımı D grubundan yapıyorum...O nedenle rica ediyorum)
Saygılarımla...
Cevap 14.03.2024 17:38

Hepsi aynı oranda temettü veriyor. O nedenle ben yine de teknikleri uygun olduğu yerde ucuz olan a ve b'yi paylaşmayı tercih edeceğim. Ama o esnada da d'ye de yer veririm. Uygunsa.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

BA*** YE*** ÇO*** 12.03.2024 22:52
Konu / Hisse Kodu: KOZAL
hocam öncelikle halanız için allah rahmet eylesin,bu dönem kozal al sat ve destek direnç tablosunda olan bi hisse abd verisi öncesi yukarı revize etmiştininz abd enflasyon verileri sonrası ons altın ve gümüş düştü kozal dadevre kesti kozal ilgili ne yazmak istesiniz selamlar
Cevap 12.03.2024 23:29

Kozal için görüşümü koruyorum. ABD'de yıllık enflasyon beklentinin üzerinde yıllık %3.2 geldi. Beklenti %3.1 idi. Yani aslında bana göre bu veri ile çok ilgisi yok.  Tamamen algılara oynuyorlar. Sonuçta %.3.1 değil de %3.2 arttı. Çok büyük sapma yok. Ama zaten on günde 2026$'dan 2190$'a çıkış yaşamış olan ons böyle bir veri olmadan da 2156'a düşebilirdi. Bana göre aynı borsa hisselerindeki düzeltme gibi düşünün. 

Kozalar da biraz bundan, biraz endekste yine yaşanan geri çekilmeden etkilenmiş olabilirler. Ben görüşümü koruyorum. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

MU*** MA*** 12.03.2024 12:45
Konu / Hisse Kodu: Allah sabır versin
Allah sabır versin
Cevap 12.03.2024 23:13

Amin. 

     Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_