Soru - Cevap

Lütfen alış sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz, elinizde bulunan hisseler için sorular iletmeyiniz. Bu tarz sorular cevap bulmayacaktır. Bizim önerilerimizdeki hisseler ve genel konularla ilgili sorularınıza açığız.

Sorunuzu göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

Sorular ve Cevaplar

İL*** MA*** 07.09.2021 11:51
Konu / Hisse Kodu: Izmdc
Hacim artışından yakaladım galiba
Son öngörünüz de varmış 2.74 den açmışsınız.
Cevap 07.09.2021 13:38

Hisseyi uzun vadeli yatırım hisseleri listesine de dahil ettim. Oradaki beklentime de bakın.

Bilançosunda çok ciddi bir düzelme yaşanıyor. Bedelli sonrası finansman yükü de azaldı. 2021 başında iştiraki olan enerji şirketinin halka arzı için TSKB'ye yetki vermişlerdi. Muhtemelen merkez bankası başkanının görevden alınması ve pandemi derinleşince piyasalar bozuldu diye ertelendi. Her an bu konuda gelişme olabilir diye bekliyorum. Onu da yaparsa, şirket finasman olarak çok rahatlayacak. Böylece faaliyet karı net kara da yansıyacak beklentisindeyim. 

Ama henüz hisse üstünde baskı var. Muhtemelen 3.20'ye doğru hareketlendiğinde alanları dökmek istiyorlar.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

İB*** ÖZ*** 06.09.2021 21:41
Konu / Hisse Kodu: Gsdho
Hocam merhaba, Gsdho yu en son verdiğiniz öngörüden sonra 2.40 lara kadar yükseliş oldu fakat hiç yeni öngörünüz olmadı. Uzun vadeli hisse önerilerinizden olduğu için mi artık yeni öngörü olmuyor yoksa teknik olarak al vermediği için mi. Teşekkür ederim.
Cevap 06.09.2021 23:37

Kar satışları ile yükselir dedim ama öyle olmadı. Uzun süre baskı altında duran hisse takılmadan devam edince öngörü yenilemek için imkan bulamadım.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

İL*** MA*** 06.09.2021 19:39
Konu / Hisse Kodu: Tuprş
En sonunda artık düşen trendi bitirdi ve tutunmayı başardı. Kendi adıma bu sonbaharın flaş bist30 hissesi olmasını bekliyorum geçen yıl KARDEMİR’in yaptığını yapar diye umuyorum. Petrol fiyatları 70 üstünde. Uçuşlar başladı son bilançosu da güzel geldi. Siz ne düşünürsünüz acaba?
Cevap 06.09.2021 23:38

hayırlı olsun. Allah gönlünüze göre versin diyorum:)    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

KÖ*** KA*** 06.09.2021 14:42
Konu / Hisse Kodu: Parsan
Slm hocam. Parsan ile ilgili son destek dirençleri alabilir miyiz ? tşk.ler.
Cevap 06.09.2021 17:40

Hareket beklediğim hisselerde bu paylaşımı yapıyorum biliyorsunuz. Şu an için parsn'da böyle görünüm henüz yok. 

Tabloda paylaşmak yanlış algı yaratabilir. 27.36 - 27.40 - 27.62(blg.drnç) ilk kademeler. İkinci kademe dirençler ise; 27.78 - 28.84 sonraki dirençler olur.

Destekler ise; 26.98 ilk kademe, 26.90 - 26.70 ikinci kademe destekler.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SI*** KA*** 06.09.2021 13:36
Konu / Hisse Kodu: PRKAP
Aydın Bey merhaba

Prkab destek direnç tablonuzda yer alıyor , hisse çıkış sağlayamadı , sanki yükseliyorken tekrar aşağıya çekiliyor, sizin yorumlarınız nedir?

Saygılarımla
Cevap 06.09.2021 17:36

Destek-direnç tablosuna uygun gelişme yapıyor. Şu an ikinci direnç hedeflerinin ilk kademesinde. Devamı gelebilir diye düşünüyorum.  Sorunuz biraz erken olmuş:) 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

İL*** MA*** 06.09.2021 12:59
Konu / Hisse Kodu: Doas
Verus için teşekkürler.
Doaştaki günlükteki oluşum için flama diyebilir miyiz? Dikkat etmemiz gereken rakamları belirtir misiniz?
Cevap 06.09.2021 17:33

Rica ederim kazancınız bol olsun.

29.70, ya da daha sağlam olsun 29.96 üstünde flama denebilir.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** ŞA*** 06.09.2021 11:53
Konu / Hisse Kodu: Cimsa
Slm. Çimentolar ile ilgili bir düzenleme oldu. Muhtemelen olumsuz etkilenecekler. Bu konu da ne kadar etkilenirler bir öngörünüz ve görüşünüz var mı. Teşekkürler
Cevap 07.09.2021 13:41

Hangi düzenlemeden bahsediyorsunuz? Ben bu detayı kaçırdım sanırım. Haberleri tarıyorum iki gündür bulamadım.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Cevap 07.09.2021 14:57

Sektör ile ilgili fiyatlar çok yükseldi diye ihracat durdurulmuş. Dokuz aylık bilançoyu olumsuz etkilemez. Belki satışları ve fiyatları düşecek olursa yıl sonu kar artışları biraz düşebilir. Ama bakın karları değil, kar artışları. Yani çok fazla olumsuzluk beklemiyorum. Sektör şirketleri için pozitif bir gelişme değil, ama şu an için satışları çok iyi.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** KI*** 06.09.2021 09:51
Konu / Hisse Kodu: Borsa
Günaydınlar aydın abi. Borsa ile ilgili sanki böyle 3-4 aylık bir iyimser havaya girdiğimizi, en fazla şubat sonuna kadar bir çıkışın olacağını seziyorum. Öyle geçen yılki büyük getiriler olmaz ama sizin uzun vadede önerdiniz hisselerde % 50-80 getiriler oluşacak bir döneme girdik gibi ama sizin tecrübeniz grafik yorumlarınız ne diyor bunu merak ettim. Çok teşekkür ederim.
Cevap 06.09.2021 10:03

Günaydın.

Dikkat ederseniz benzer içeriklerde yazıyorum bir süredir. Ama tabii şu aya kadar diye bir şey söylemek doğru olmaz. Gelişmelere bağlı değişkenlik gösterir tüm yansınmalar. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

AL*** Rİ*** OR*** 05.09.2021 14:58
Konu / Hisse Kodu: tek bir hissenin küçük oyuncusu olmak
Aydın bey merhaba;
borsada büyüyen şirketler uzun vadede her zaman kazandırıyor, ama sadece alıp beklemek bizim borsamızda çoğumuzun kaldırabileceği bir şey değil.inandığımız tek bir hissede alış satış yaparak lot miktarımızı arttırmak için nasıl bir yol izlemeli ? tek o hisse ile ilgileneceğimizden belli bir zaman sonra hareketlerini tahmin edebilme gibi bir beceri kazanılabilirmi. satış yapılırken taşınan hisse miktarında belli bir oranın altına düşmemek
adına nasıl hareket edilebilir.tşkr
Cevap 05.09.2021 15:37

Evet doğru bir mantık ve yatırım yöntemidir bu. Bunun için hissede tekniklerine göre alım-satım yapmanız gerekir. Dirençlere gelince satıp, sonra düşerse desteklerden adetleri arttırarak alınır. Yok eğer direnç kırılır ve kırılırsa daha yukarıda hedefler varsa, o zaman gerekirse sattığınız seviyenin de üstünden geri almak gerekir.

Ama destek-direnç tablosunda bazen üst teknik hedefler görülmez. Böyle durumlarda siz dirençten sattınız ama hisse yükseliyorsa, geri çekilip beklemek gerekir. Hisse yeniden teknik uygun olunca o zaman yeni pozisyon açılır. Bu hareketleri hissenin büyüme beklentisi bitene dek yaparsanız, elinizdeki hisse adeti ilk andakine göre çok daha fazla artmış olur. Aynı şekilde verdiği tüm temettülerle de aynı hissenin alınması gerekir.

Yalnız dediğim gibi, zaman zaman eldeki hisse geçici kaçar ve adet bazen azalır. Bunu da göze almak gerekir. Aynı şekilde bazen ise, hisse ile ilgili değil ama piyasaları bozacak önemli riskler varsa, o zaman da eldekiler satılır, risklerin gerçekleşmesi halinde yaşanan düşüşlerde güçlü görülen desteklerden gerin alınır.

Adı çok geçen öngörü hisselerimizin adı ile tablolarda filtre yapın, o şekilde inceleyin. En eski tarihten itibaren ilgili hisseyi alıp sattığınızı düşünerek incelerseniz dediğiniz şekilde adetlerin ve toplam yatırım değerinizin daha çok olduğunu görürsünüz.

Ama bazı hisseler ise, alttan almak için sattıktan sonra çok fazla yükselir ve geri gelmezler. O zaman mecburen başka hisselere dönmek zorunda kalacağınızı da bilmek lazım. 

Diğer bir husus; düşündüğünüz hissede bir zaman gelir işler tersine dönemeye başlar. Sektör ya da hissede olumsuz bir sürece girilir. Bunu gördüğünüz takdirde ilgili hisseyi terk etmeyi bilmek gerekir. BIST'de Uzel Makina diye çok iyi bir şirket vardı. Traktör ve tarım makineleri üretiyorlardı. Baba ölünce, varisler birbirine girdi ve maalesef şirketi batırdılar. Hatta fabrikadaki ekipmanlar bile sahipsiz kalınca talan edildi. Benzer durumları görünce, elinizdeki hisseyi terk etmeyi de bilmelisiniz.

Umarım yeterince izah edebilmişimdir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_