Soru - Cevap

Lütfen alış sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz, elinizde bulunan hisseler için sorular iletmeyiniz. Bu tarz sorular cevap bulmayacaktır. Bizim önerilerimizdeki hisseler ve genel konularla ilgili sorularınıza açığız.

Sorunuzu göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

Sorular ve Cevaplar

MU*** DO*** 07.09.2023 22:56
Konu / Hisse Kodu: Toaso
İyi akşamlar Hocam,
Toaso için daha önceki yorumunuzda "kademeli alım yapmak doğru olur" demiştiniz. Hâlâ aynı görüşte misiniz? Son zamanlarda endeksin yükselişine uyum sağlayamadı. Döviz kuru eski seviyelerine de geldi ama Toaso yine tepki vermedi. Yorumunuz olur mu? Başka sebepler mi var acaba? Teşekkürler
Cevap 07.09.2023 23:51

Düştükçe kademeli alım görüşümü koruyorum. Yeri de buna uygun diye düşünüyorum. Bazen yeni yükseliş trendleri başlamadan benzer düzeltme düşüşleri olabilir. Bunun da böyle bir düzeltme olduğunu düşünüyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

OR*** GÜ*** 07.09.2023 22:54
Konu / Hisse Kodu: Havacılık
Hocam, thyoa ve pgsus endeksden bağımsız düzeltmeye girdiler.Baskının artan brent fiyatlarından ve covid vakalarından olabilir.Dolayısıyla net kârda maliyet artışına bağlı azalmalar olabilir.Ayrıca araştırdığım kadarıyla bazı büyük fonlarda şuan için portföylerinde azaltmaya gitmişler.
Sizden öğrenmek istediğim; tekniği alım için uygun yerlerde mi? Önümzdeki bilonço beklentisyle uygun desteklerden pozisyon almak doğru olur mu?
KısacasıTakibinizde olan thyoa ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?
Cevap 07.09.2023 23:46

Şöyle yapsak daha doğru olur ki, sitenin prensibi zaten bu! Ben bilanço ve tekniklerine göre uygun gördüklerimi bilanço beklentileri, al/sat tablosu, uzun vadeli yatırım hisseleri ve DD Tablosunda paylaşayım, sizler içlerinden uygun gördüklerinizi tercih edip, değerlendirin. Şimdi tüm üyelerimiz bir şeyleri araştırıp, görüşlerine göre bir sonuç çıkartıp, bana onaylatmak, ya da görüşümü isterse site amacını aşar. Objektif zamanlamalara uymayan paylaşımlar olur. Benim bu tarz taleplere yetişmem mümkün olmaz. Doğru da olmaz.

Ama havacılık sektörü en iyi dokuz aylıklarda bilanço beklentisi yaratır, sonraki dönem ise, karlılıkları düşer. Bu nedenle beklentiler satın alınır, gerçekleşmeler de satılır. Thyao için bilanço beklentimi biliyorsunuz. Dikkat ederseniz bir süredir paylaşımlarıma girmiyorlar. Paylaştığım hisselere odaklanmanız daha doğru olur. Ama bunun dışında zaten sizler benim paylaşımlarım dışında her türlü hisse tercihi yapabilirsiniz. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

ER*** AV*** 07.09.2023 18:58
Konu / Hisse Kodu: Oyakc/Çimento lar
Aydın bey merhaba,

Oyakc için çok teşekkür ederim,
Sizin rakamları baz alırsak (ki alıyorum)Akçansa Cimsa Oyakc özelinde önü en açık olan Cimsa diyebilirmiyiz? nasıl bir strateji izlemeliyiz?

Teşekkürler
Cevap 07.09.2023 23:36

Bilanço beklentilerine göre, şu anki bilançoları için golts ve cımsa benzer potansiyele sahipler. Aralarında çok küçük bir fark var. Ama hangisi daha hızlı olur o belli olmaz.

Oyakc ise beklentisini bugün aştı. Ama onda sonraki bilançolarda da ekstra gelişmeler beklediğim için, muhtemelen önümüzdeki tariklerde, ya da sonraki bilançoda yeniden beklentilerimize dahil olabilir. 

Kararı siz vereceksiniz. Ben bilanço değerlendirmelerimde beklentilerimi yazdım. Artık ötesi size kalıyor.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

UM*** Pİ*** 07.09.2023 11:51
Konu / Hisse Kodu: OVP - Borsa - Yabancı Oranı
Aydın Hocam merhaba, OVP'ye yönelik görüşlerinizi okuduktan sonra, bu çerçevede mevcut OVP ile kredi derecelendirme kuruluşları sizce not artışı yapar mı? (sizin yazdıklarınızı okuyunca ben olsam yapmazdım diyorum) Ayrıca borsadaki yabancı yatırımcı oranı artmadıkça endeks sanki bir noktada tıkanacaktır gibi düşünüyorum, bu düşünce sizce doğru mudur? Son olarak mevcut durumda sizce yabancı yatırımcı oranı yakın vadede artar mı? Teşekkürler.
Cevap 07.09.2023 13:13

Yabancı takası ve not artışı için görüşlerim zaten yazılarımda yer alıyor. Çok kez ve öncesinden hep yazdım. Site İyi Arama satırına not artışı ve-veya kredi derecelendirme yazın ilgili yazılarım sağ taraftaki beklenti başlıklarında yer alacaktır.

Endeksin tıkanması konusuna gelince, benim de endişem bu olduğu için yeni öngörü vermekte zorlanıyorum zaten. Ama endeks bizi takmıyor gördüğünüz gibi. Organize şekilde borsayı yukarı taşıyan para, borsayı bizim endişelerimize rağmen yukarı götürmeye devam ediyor. Diğer yazdığım şartlar, özellikle faiz artışlarında olmaya devam ederse yabancı takası da artmaya devam eder. Bunu da yazdım birkaç kez. Bugün ekotürk tv. canlı yayınını youtube'den bulup, yayını 10:30'a doğru geri çekerseniz, bugünkü bağlantımda sorularınızla ilgili düşüncelerimi dinleyebilirsiniz.

Sonunda gözü karartıp, tekniklere göre yeni öngörüleri gördükçe yapmaya başlayayım diyorum, ama endeks bu kadar direnç zorlarken, sonra bir anda düzeltmeye yakalanma endişem yüzünden al/sat öngörüsü yapmaktan korkuyor, DD paylaşımlarımla yetiniyorum. Düzeltme olmadan yaşanan ısrarlı yükselişler maalesef böyle stres yaratıyor.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

İL*** MA*** 07.09.2023 01:44
Konu / Hisse Kodu: Faiz enflasyon
Ovp görüşünüzü ben de merak ediyordum siteye birkaç defa girdim göremedim arkadaşa cevapta yazmışsınız.
Ben şunu merak ediyorum iktidarın faiz düşerse enflasyon düşer görüşü maliyeti artırıyora dayanıyorsa neden şirketlere daha düşük faizle kredi vermiyorlar. Yani piyasa faizi enflasyon üstünde olsun ama yatırımcı düşük faizle borç alsın. Esnafa bunu yapıyorlar. Bu durum da tabi zombi şirketleri yaşatmak demek de olabilir. Ayrıca tr de tanıdığa ucuz kredi verme dönemi de mi başlar ?
Cevap 07.09.2023 13:16

Zaten bunu da yıllarca yazdım. Üretimi, üreticiyi destekleyen proje kredilerini düşük tutup, tüketim kredi faizlerini yükseltmek gerekir diye. Ama yapılan ne oldu yıllarca, büyümeyi en iyi destekleyen alanda yani konutta düşük kredi vermeye devam ettik.

Sorunuzun cevabını siyasi iktidarı yönetenlerin vermesi lazım. Yoksa ben de farklı düşünmüyorum zaten.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

HÜ*** .*** 06.09.2023 18:50
Konu / Hisse Kodu: DOLAR 2026 DA 47 GÖRECEKMİŞ
Doları 7 tl den 6 ayda 2 katına çıkaran faizin zorla indirilme süreci idi. Naci Ağbal görevden alındı ve faiz indirimleri başlamıştı, dolar da roketledi. Eğer sıkı para politikası uygulanacaksa dolar nasıl 47 görecek. Dolar 47 olacaksa bunlar ülkeyi batıran ve fiyasko ile sonuçlanan milli ekonomi modeline geri dönecek demektir. Yoksa birçok yerde gördüğüm gibi yerel seçimler sonrası Şimşek affını mı isteyecek. Faiz enflasyon üstüne çıkarsa ve reformlar yapılırsa doların 47 olması mümkün değil
Cevap 07.09.2023 01:30

Bu dedikleriniz tamamen doğru. Bu akşam seans sonrası eşimin dışarıda işi vardı. Sonra da arkadaşlarımızla buluştuk, yemek yedik falan derken eve 21:00 civarı geldik. Biraz tv karşısında uzanayım dedim, şimdi gözümü açtım. Uyumuş kalmışım. Şu anda da gözümü açamıyorum. 

İlk andan beri OVP için görüşümü paylaşacaktım ama bir türlü zaman bulamadım. Yarın sabah artık beklenti yazımda yazmış olurum. 10:30 gibi de Ekotürk tv. skype bağlantım olacak. Muhtemelen OVP sorulacak olursa, orada da görüşlerimi açıklarım.

Ancak, hep yazıyorum, bizim bundan önce de bir çok OVP'miz oldu. Hatta sonlardan birine YEP diye yeni ekonomi programı(paketi) falan demiştik sanırım. Ama sonuçta hepsinin hemen hemen içerikleri aynıydı. Üretimi arttırmak, enflasyon ve işsizliği düşürmek, cari açığı düşürmek, faizleri düşürmek, ekonomik istikrar vs.vs. bunların hepsi önceki ovp'lerde de aynıydı. Peki neden hala aynı şeyleri yeniymiş gibi tekrarlıyoruz? Çünkü tutmadığı için.

Kısacası önemli olan hedefler, beklentiler, programlar falan değildir. Doğru, tespit yapmanız, doğru çözümleri de bulmanız değildir. Önemli olan doğruları uygulayabilmenizdir. Bunu yapmazsanız gerisi boş olur, hikaye olur, tekrarlanıp duran laflar olur.

2018 yılında sayın cumhurbaşkanı yanlış hatırlamıyorsam mayıs ayında Londra ziyareti yaparken, kur 5.00 TL civarında idi. Tahvil faizi de %21 civarındaydı. Hiç yeri yokken birden faizler ve bankalarla ilgili sert açıklamalar yaptı. ''Düşük faiz düşük enflasyonu getirir, lütfen bunu bilin'' dedi. Hatırlayın, bunun üzerine Dolar bir anda 3-4 gün içinde 7.21 TL.ye çıktı. Sonrasında enflasyon ve faiz problemlerimiz artarak sürdü. Yabancı yatırımcı hızla ülkeyi terketmeye başladı.

Kasım 2020'de göreve getirilen Naci Ağbal da enflasyonu düşürmek için faiz artışlarını başlatmıştı. Göreve geldiğinde 8.58 olan Dolar kuru, 5 ay sonra  20 Mart 2021'de Naci Ağbal görevden alındığında 6.90 TL civarına inmişti. Nağci Ağbal'ın yerine Prof.Dr. Kavcıoğlu atandı. İlk anda faizler enflasyonun altında kalmayacak dedi. Daha sonraki faiz toplantılarında faizler çekirdek enflasyondan düşük olmayacak dedi. Sonra ise enflasyon faiz denklemi tümden değişti.

2021'de enflasyon %17.75 ve faizler %19 iken, 100-200 baz puan faiz artışı yapsak, şu ana kadar yaşadığımız birçok sorun belki de yaşanmayacaktı. Ama biz o tarihte para politikasını tümden değiştirip, Yeni Ekonomi Programı(YEP) söylemi ile, yükselen enflasyona rağmen inatla faiz düşürmeye başladık. Biz faiz düşürdükçe kurlar arttı. Kurlar arttıkça enflasyon yükseldi. Ama biz enflasyon artışına rağmen kurları daha da düşürmeyi sürdürdük. Kurlar çıkmasın diye de, önce rezervlerden, sonra bankalarından, sonra da şirketlere zorlama tedbirlerle döviz satışları yaptırdık. Bu şekilde döviz talebinin duracağını düşündük. Ama bu görüş yanlış çıktı.

Sonuç, ülkede sonrasında her alanda enflasyon, cari açık patlaması yaşandı. Rezervler sıfırlandı, hatta nette eksiye düştü. Hayat pahalılığı herkes için hayatı çok zor hale getirdi. Bir de bunlar pandeminin yarattığı tedarik sorunları esnasında yaşanırken, üstüne bir de savaşın enerji fiyatlarında yarattığı artışlar eklenince, yükselen kurlar ekonomideki tüm rakamları ve verileri darmadağın etti. 

Kısaca şunu demek istiyorum! Bizim zaten yıllardır OVP'lerimizde içerikler hep aynı idi. Biz OVP sorunu yaşamadık. OVP'lerde hep doğru hedefler tespit ettik. Ama dünya iktisat kurallarının tersine ''faiz sebep, enflasyon sonuçtur'' ısrarımız nedeniyle 2018'den sonra kendi kendimize ülkeyi bugünlere getirdik. Şimdi ise bakın ne yapmak zorunda kaldık? Sebeptir dediğimiz faizleri arttırmaya başladık. Ama hala OVP'de yıl sonu %65 olmasını beklediğimiz bir enflasyona rağmen politika faizlerimiz %25 seviyesinde duruyor. 

Programda daha öncesinde ilan edilenden daha düşük büyüme beklentileri ilan edilmiş. Enflasyon için gizlenen oranlardan vaz geçilip, doğruya dönüş olmuş ve yıl sonu enflasyon beklentimiz de %65 olmuş. Ama kur seviyeleri 2025'e kadar 47'lere ulaşacak denmiş. Şimdi eğer aynen sizin tespitinizdeki gibi, sıkı para politikası uygulanırsa faizlerin enflasyona doğru yükselişinin sürmesi gerekir. Faizler sonraki toplantılarda da artarak %45-%50'lere bile çıkartılsa, Dolar kurunda bırakın denen yükselişin olmasını, 25.00'lerin altına düşmemesi için TCMB'nın alım ihalelerini başlattığını bile duyarız. Kurlarda böyle bir düşüş başlarsa 2001- 2007 arası dönemi hatırlayın enflasyon da otomatikman düşmeye başlar. Ama 2001 sonrası hatayı yapmamak, kurların sürekli düşmesine engel olmak gerekir. Esas olan kurların devamlı düşmesi ile suni bir enflasyon düşüşü yaratmak değil, kurların yükselişinin durdurularak, sonrasında enflasyon düşerken ekonominin toparlanmasının sağlanmasıdır. Bu da kur riski biten ortam yaratıp, dış kaynak girişinin ve içeride yatırım iştahının önünü açmakla olur. Bunu sağlarsanız enflasyon ve sonrasında da faizler zaten düşer.

Ama artarak 47'ye kadar çıkmasını beklediğimiz bir kur varsa, o zaman demek ki, fiyat istikrarı kararlılığımız çok uzun soluklu olmayacak demektir. Faizler enflasyonun üstüne çıkartılmayacak, muhtemelen yine ''bakın faizleri arttırıyoruz ama enflasyon hala yükseliyor'' algısı ile düşük faiz tezine dönülecek endişesine sahibim. Umarım bu yapılmaz. Ama açıklanan hedeflerden sizinle aynı sonucu çıkartıyorum. 

TCMB Başkanı H.Gaye Erkan'ın tanışma toplantısındaki açıklamaları sonrası, söylemler doğru ama ''Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz!'' demiştim. OVP sonrasında da aynı görüşümü koruyorum. Bu programları 22 yılda çok kez açıklayıp, hala aynı hedefleri koruyorsak, o zaman sorun içerikte değil, uygulamalarda yaptığımız yanlışlardadır. Neden bunlardan ders almaz hala aynı hataları tekrarlarız, inanın ki bunun cevabını bulamıyorum.

Nereden bu sorunuzu okudum, sözüm ona kısa bir cevap yazıp yatacaktım. Bir saattir yazıyorum snaırım.

İyi geceler.

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

YU*** TO*** 06.09.2023 09:37
Konu / Hisse Kodu: cep telefonuna yükleme için
I phone cep telefonuma sitenizi yüklemek istiyorum fakat apple store da sizin sitenizi ait programı bulamıyorum

bu konuda nasıl işlem yapılabilir
Cevap 06.09.2023 09:49

aplikasyonumuz yok. Google chromeden siteyi masa üstü yapabilirsiniz. Sonra da HUP özelliğini aktif ediniz.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

OR*** GÜ*** 05.09.2023 19:12
Konu / Hisse Kodu: 1.Eğitim ve 2. saygı
Aydın hocam merhaba. Hiç eğitim verdiniz mi daha önce bilmiyorum , gelecekte vermeyi düşünürmüsünüz ? . Uzun vadeli hedeflerinizde bilançolara göre temel çarpanlar ile nasıl hedef belirliyorsunuz gerçekten öğrenmek isterdim :). Birde size çok fazla saygı duyuyorum.. Başkaları sağda solda 3-5 lira kazandırıyor diye havasından geçilmiyor. Siz oldukça mütevazi ve alçakgönüllüsünüz. Tanışmadık ama öyle görüyorum. Sevgiler saygılar hocam.
Cevap 05.09.2023 22:14

Eğitim konusuna zamanım yok maalesef. Zaten o kadar yoğun bir tempom var ki, beni fazlası ile yoruyor. 

Benimle ilgili sözleriniz için çok teşekkür ederim. Bu sözleri duymak gerçekten çok güzel. Tam olduğum gibi davranıp, görülmek istiyorum. Bunu başarıyorsam ne mutlu bana.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

MU*** ÖZ*** 05.09.2023 18:50
Konu / Hisse Kodu: uşak
selamlar aydın hocam, uşak hakkında bi yorumunuz olur mu? teşekkürler
Cevap 05.09.2023 22:10

Yorumlarımı teknik paylaşımlarımda görebilirsiniz.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

AL*** OS*** DU*** 05.09.2023 18:24
Konu / Hisse Kodu: Netaş destek/dirnç
Hocam mümkünse netaş ve ereğli destek dirençlerini verebilirmisiniz. Teşekkürler. İyi çalışmalar.
Cevap 05.09.2023 23:06

Eregl'yi paylaştım ama netas yanlış algı yaratabilir. Zarar artmasına rağmen fiyat yükseliyor. Açık öngörülerimi yukarı revize yapıyorum ama teknik paylaşıma uygun görmüyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_