Soru - Cevap

Lütfen alış sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz, elinizde bulunan hisseler için sorular iletmeyiniz. Bu tarz sorular cevap bulmayacaktır. Bizim önerilerimizdeki hisseler ve genel konularla ilgili sorularınıza açığız.

Sorunuzu göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

Sorular ve Cevaplar

SE*** ER*** 31.05.2021 20:49
Konu / Hisse Kodu: Yatas
Üstad; yataş bütün destekleri sırayla kırıyor, bi geri alım kap’ı attılar ondan sonra tutulamıyor. Teknik göstergeler ne diyor? Büyük merakla düşüncelerinizi bekleriz. Saygılar.
Cevap 01.06.2021 00:11

Son dönem artık neye dikkat edeceğiz, neyi kriter alacağız herşey karıştı. Büyük bir TOBO görüntüsü yaparken satış baskısı yaşıyor. Yeni günün tekniklerinde son durumu paylaşırım. Beklentilerimi koruyorum. Ama bizi tüm beklentilerimizde bekletecekler gibi görülüyor. NATO ve TCMB faiz politikaları bu tabloyu ya düzeltecek, ya da daha derinleşen bir düzeltme göreceğiz.

Sabır gösterip beklentilerimize erişeceğimizi düşünüyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

MU*** AY*** 31.05.2021 15:49
Konu / Hisse Kodu: Parsan alcatel
Hocam parsan ve alcatel ile ilgili beklentilerinizi ögrenebilirmiyim
Cevap 31.05.2021 17:42

Açık öngörülerim geçerli. Alctl için sizden önceki soruya verdiğim cevaba bakabilirsiniz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** ŞA*** 31.05.2021 13:33
Konu / Hisse Kodu: Alctl
Slm. Kolay gelsin. Alctl düşen uçak gibi itifa kaybediyor. Elimde tek zarar açıklayan hisse. İnanın korkmaya başladım. Bu yakın desteğide kırarsa nere gider korkudan grafikte bakamadım. Toaso’da aynısı oldu ama o hiçdeğilse temettü veriyor. Ve neden düştüğü belli. Toparlar diye bakılabiliyor.
Cevap 31.05.2021 16:49

Yıl sonu bilançosundaki zarar gayet iyi şekilde kara geçmişti. Üç aylık bilançosunda ise tam tersi oldu. Destek-direnç tablosunda ikinci kademe desteklerden 24.30 önemli bir seviye kırılmaması lazım. Kırılırsa olası teknik risk için güncelleme yapayım. Oradan takip edersiniz.

Sadece bilanço karı ya da zararı bir ölçü olmuyor gördüğünüz gibi. Çok hisse çok yüksek karlarına rağmen düştüler. Birçok zarar bilanço ise yükseliş yaşayabiliyor. Ama üç aylık bilançosunda zarar gelmesi iyi olmadı tabiki.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

NU*** ÇA*** 30.05.2021 22:41
Konu / Hisse Kodu: Megap
İyi akşamlar hocam megapta şirketin çoğunluk payını elinde bulunduran eda Özhan elindeki b grubu 5.700.000 lotun borsada satışı için spk ya başvurmuştu bu rakam hisseyi baskılayıp geri çekilmesine sebeb olmaz mı geçende durduk yere 351 bin TL lik satış yapınca (alırken parça parça almıştı) bende kara geçmişken elimdekileri çıkardım bu haberler hissedeki beklenti sürenizi etkiledimi hedef fiyatlar gelmesi uzar mı?tesekkür ederim
Cevap 30.05.2021 23:06

Bu soru geç kalmış bir soru olmuş! Çünkü 25 Mayıs'ta konuyu cevapladım. Site içi arama satırına megap yazınca göreceksiniz.

Beklentileri geciktirebilir. Ama gelecek bilanço karı çok önemli. Eğer üç aylıkta da iyi bir kar gelir ve tekniği 8.40 - 8.68 seviyesini geçecek olursa, o takdirde beklentilerde gecikme olmaz. Ama bu seviyelere yaklaşınca yine satışlar geliyor. Düşünce de tekrar alıyorlar. Bu nedenle şuan teknikleri henüz bozulmuş değil.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

BU*** TA*** 30.05.2021 18:05
Konu / Hisse Kodu: Çocuklarımız için yatırım öneriniz2
2.uzun vadeli önerdiğiniz hisselerden yine aynı oranda alıp her ay değerlendirmek

bes devlet katkısından dolayı mantıklı gelse de hisseleri kendimizin seçmemesi biraz düşündürdü beni, ama incelediğim kadarıyla genelde bist30/50 f/k si düşük hisseler seçiyolar,
altın dolar yatırımını hiç düşünenlerden değilim
bu konuda düşüncelerinizi öğrenebilirmiyim, farklı önerileriniz var mı? şimdiden çok teşekkürler.
Cevap 30.05.2021 21:27

Altın Dolar normalde yatırım aracı değil, korunma aracıdır. Gününbirinde ülkemiz doğru yönetilmeye başlanırsa, ozaman altın ve döviz kurları düşebilir.

1. mesajınızda doğru düşünceleri dile getirmişsiniz. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

BU*** TA*** 30.05.2021 18:02
Konu / Hisse Kodu: Çocuklarımız için yatırım öneriniz
merhaba hocam
Allah izin verirse agustos başında bebeğimiz dünyaya gelecek.
Yaptığım iş gereği memur gibi rutin bir maaşımız olmadığından gelecek için çocuklarımızın finansal özgürlüğü sağlaması açısından yatırım önerilerinizi almak isterim. Hatta yeni sitenizde böyle makaleler bulunursa çok faydalı olacaktır.
benim iki düşüncem var.
1. bes yapıp aylık asgari ücretin 1/3 ü kadar yatırım yapıp fonları sadece hisse senedine seçmek
2.uzun vadeli sizin önerdiğiniz hisseleri her ay devamm
Cevap 30.05.2021 21:24

Allah sağlıkla kucağınızda görmeyi nasip etsin.

İki düşünceniz de olabilir. Devamlı büyüyen şirketler mesela froto, eregl, toaso, arclk, vesbe dahil uzun vadeli liste hisseleri mantıklı olur.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

ON*** YI*** 30.05.2021 11:25
Konu / Hisse Kodu: Hup ve mobil uygulama hk.
Hocam biz ios kullanıcıları olarak uzun zamandır gelişme beklediğimiz mobil uygulama/hup yazılımsal destek haberleri ile ilgili gelişme var mıdır?

Mutlu pazarlar.
Cevap 01.06.2021 10:46

Günaydın.

İki gündür cevabı geciktirdim. Aynı şekilde yapacak olan arkadaşa atmıştım. Artık bu iş ne zaman bitecek diye! Bugün, yarın, az sonra demosunu atıyorum deniyor ama bir türlü göremdik. Çünkü tüm hup ve site uygulamasının alt yapısını tümden değiştiriyorlarmış. Hepsini bitirip de yollamak için bizleri oyalıyorlarmış.

Neyse, HUP tüm telefonlar için yapılmış. Az sonra son durum izahı yer alan bilgilendirmeyi yollayacaklarını söylediler. Şimdilik hup mesajları görülecekmiş. Bittikçe tüm site için HUP güncellemesi yapılıyormuş.

İnanın sizler gibi ben de çok sıkıldım bu işten. Bir bitse en çok sevinen ben olacağım:) Umarım bu sefer dediklerini yaparlar da bugün bir bilgi ya da kullanım için gelişme bitmiş olur.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

MU*** YI*** 28.05.2021 15:53
Konu / Hisse Kodu: megap
Aydın hocam, megap için 8.68 geçerse fincan kulp olur mu ne dersiniz? Bu ortamda artık teknik falan işlemiyor ama :)
Cevap 28.05.2021 17:56

Olur diye düşünüyorum. Ama çok teknik işler yapıyorlar. Sanki kıracak gibi alınıyor, tam dirençlere yaklaşırken bir anda vermeye başlıyorlar. Bu hareketi bir kaç kez daha yapıp, arada trade ile zaten amaçlarına erişirler. Tam emin değilim yani


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

RA*** 28.05.2021 13:19
Konu / Hisse Kodu: Hisse senedi
Akbank üzerinden hisse senedi alıp satmayı düşünüyorum. Aldığım bir hisse senedini en kısa sürede ne zaman satabilirim? Mesela aldığım hisse senedi 5 saat içerisinde makül ölçüde kazanç sağlamamı sağlarsa o hisse senedini satıp kazancı alabilir miyim? Yoksa aldığım hisse senedinin kazanç yada zarar etmesi için belirli bir iş günü orada durmasını lazım?
Cevap 28.05.2021 14:37

Aldığınız anda hemen satabilirsiniz. Alım satım için bir sınır yoktur. Lakin bazı hisselerde SPK manipülatif hareketi engellemek için brüt takas uygulamasına gider. Brüt takas uygulanan hisseleri ancak aldıktan bir gün sonra satabilirsiniz. 

Bir de yine benzer sebeplerle farklı pazarlarda işlem gören hisseler var. Normal hisseler gibi devamlı alım satım yapılmaz. Onları da günde sanırım belirlenmiş saattlerde o da beş kez diye aklımda, oluşan tek uzlaşma fiyatı ile satabilirsiniz. Aradaki sürelerde ise sadece işlem girişi yapabilirsiniz. İşlemler belli saatlerde gerçekleşir.

Lakin sorunuz akbank ise, dediğim gibi, aldığınız saniye itibarıyla kar zarar bakmadan satmak sizin tasarrufunuzdaki bir karardır.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

RE*** ÇE*** 26.05.2021 14:29
Konu / Hisse Kodu: Doas
Aydın bey artık yüklselmesini gectim düşmedigi gün yok kırmadıği destek kalmadı teknik olarak artık şu rakamda düşmesinin bitmesini düşündüğünüz rakam varmı stop loss icinde gec kaldık sanırım artık bu saatten sonra
Cevap 26.05.2021 14:44

Böyle bir kar ile bu hisseye bu satışlar nasıl ve neden geliyor gerçekten çok ilginç. Ama ben görüşlerimi koruyorum. Düştükçe alınıp beklenecek bir hisse. Lakin borsada en iyi hissede dahi şuradan daha aşağısı olmaz diye bir şey söz konusu değildir. Şartlara göre en sağlam hisse dahi çok ciddi düşüşler yaşayabilir. 

Bu nedenle şuradan daha aşağısı olmaz diye bir seviye veremem. Ama teknikte olası alt destekleri tabloda az önce paylaşmıştım. En alt olarak gösterdiğim destek görülmemeli ve kırılmaz diye düşünüyorum. Ama orası da kırılacak olursa, satışlar 20.00'ye doğru yine sürer. 

BIST 1.400 altına düşer ve satışlar hızlanırsa bu risk yüksek olur. Ama BIST 1.400'de tutunur ve yukarı dönerse, o zaman Doas da bu yükselişe ayak uyduracaktır diye düşünüyorum.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_