Soru - Cevap

Lütfen alış sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz, elinizde bulunan hisseler için sorular iletmeyiniz. Bu tarz sorular cevap bulmayacaktır. Bizim önerilerimizdeki hisseler ve genel konularla ilgili sorularınıza açığız.

Sorunuzu göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 10 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

Sorular ve Cevaplar

CE*** OV*** 20.06.2022 18:16
Konu / Hisse Kodu: Resesyon
Talebin bu denli yüksek olduğu ve yüksek üretim kapasitesi olan Türkiye gibi ekonomilerde resesyon riski var demek çok iddialı. Enflasyon sürekli büyümeye sebep olmuyor mu?
Stagflasyon , resesyon gibi beklentiler iddialı değil mi? Saygılarımla.
Cevap 20.06.2022 23:53

Sanırım yazılarımı yanlış yorumladınız! Resesyon ya da stagflasyon riskleri Türkiye için değil, ABD ekonomisi için dile getirilen endişedir, Türkiye için değil.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

RA*** TU*** 20.06.2022 15:08
Konu / Hisse Kodu: CEMTs - celha - cusan -yksln
Sevgili hocam, merak ettiğim bir husus var daha doğrusu kafamı kurcalayan

Dünya Demir – Çelik fiyatları yukarıdaki bu tarz şirketleri olumlu veya olumsuz yönde nasıl etkiliyor olabilir daha doğrusu nasıl etkiler
Cevap 20.06.2022 17:06

Bu durum tek cevap içermiyor. Hammadde, stok, fiyatları hedge edebilme becerilerine, üretim cevherden mi, hurdadan mı yapılıyor detaylarına göre değişir. Ama genelde fiyatlar artarken karlılıkları artar. Ama fiyatlar hızlı düşerken ise, enerji maliyetleri çok artmış olduğu için olumsuz etkilenirler. Karları azalır. Hangi şirket kendi özelinde neler yapıyor bu detaylar da önemli. Şu sıra demirçeliklerde olumsuz bir baskı süreci var.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

İS*** ÖZ*** 20.06.2022 12:42
Konu / Hisse Kodu: Eregl
Aydın abi merhaba. Ereglinin ve kardemirlerin bu düşüşlerini gördükçe uzun vade için almamak için kendimi zor tutuyorum. Emtia fiyatlarındaki düşüş ve dolayısıyla demir celiklerdeki düşüş düzeltme için bir bahane mi yoksa gerçekten büyük bir sorun mu. Buralardan ve hatta düşüş devam ederse 25lerden eregli almak istiyorum. Korkmadan almaya devam etmeli miyim? Teşekkürler.
Cevap 20.06.2022 15:04

Bence kormadan alınabilir ama geçici olarak düşük kalmaya devam edebileceğini göze almak lazım. Yüksek maliyetlerle yapılmış hammadde alımı ya da üretimi sonrasında ürün fiyatlarında yaşanan düşüşler karların erimesine neden olabilir. Ama sonrasında bu durumun geçici olmasını bekliyorum. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

MU*** GÜ*** 20.06.2022 10:17
Konu / Hisse Kodu: halka arz
Aydın hocam Halka arz şirketleri açıldıkları ilk günlerde çok yüksek sayılı alım emirleri olmakta fakat satışlar ortalama 30 bin lot . herkes tavandan alım emri vermekte fakat satılan paylar tek bir kuruma veriliyor . Makim hissesi ilk gün 57 bin lot deniz aldı , ikinci gün Yfas aldı. Bunun nedenini öğrenebilirmiyim
Cevap 20.06.2022 11:06

Herkese eşit adet satım ile yapılan halka arzlarda talep çok yüksek olur. Ama alanlar çok az adetler alabilmiş olurlar. Böyle olunca, almak isteyenler yeterli hisseyi alamadığı için, açıldığı gibi tavandan alım emirleri yollanıyor genelde. Bir tarafta genelde tavan açılan hisselerde çok yüksek sayıda pasifte almak için bekleyen alıcılar varken, diğer tarafta ise zaten çok az sayıda alabilmiş olan yatırımcılar vardır. Bu adetler de zaten alıcıların taleplerini karşılamaya yetmez. 

Ama sonraki günlerde gerçekleşen işlem adetleri her gün daha çok artar. Hisselerin bilanço özellerine göre tavan talepleri karşılanmaya başlar. Alıcılar sonraki günlerde fiyat yükselirken azalmaya başlar. Genelde üçüncü gün ciddi bir işlem gerçekleşmeye başlar. Sonra ise fiyat arz talep dengesine göre şekillenmeye başlar.

İlk gün, ikinci gün kim aldı konusu tamemen emri daha hızlı iletmekle ilgili bir durum. Bunun izahı olmaz. Fonların ve kurumların büyüklükleri, kullandıkları emir iletim özellikleri nedeniyle öncelikleri sizlere göre daha yüksek olabilir. Bu da aynı anda verilmesine rağmen, iletilen emirlerin daha öncelikle sisteme düşmesine neden olur.

Ancak şunu da herkesin bilmesi gerekir! Arz sonrası yatırımcının çok yüksek fiyat artışı beklentileri ne kadar gerçekçi bir davranış! Eğer hissenin ederi o kadar yüksek ise, şirket neden çok daha düşük değerle arz yapar? Yani arz sonrası oluşan fiyatlamaların büyük kısmı manipülatif fiyatlamalardır. Bu nedenle tavan tavan giden hisseler çözüldüğünde, ya da zirve gördükten sonra ciddi bir geri geliş yaşayabileceklerini unutmayınız.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

AT*** OZ*** 18.06.2022 13:20
Konu / Hisse Kodu: Bist Genel
Aydın abi merhaba,
Hergün bir yerlerden siyaset ile ilgili değişik haberler duyuyoruz. Sizin bu konulardaki deneyimleriniz bizler için çok önemli. ! Sormak istediğim 1 ay içerisinde sayın Erdoğan çıkıp erken seçim açıklaması yapsa bist de ilk etapta neler olur ? Siz siyaset tarafında böyle çok açıklamalar görmüşsünüzdür bist nasıl tepki verecek ? Büyük fotodan bakmak bir başkadır. Bizlerde kendimize strateji anlamında a b c planları yapmalıyız bu konuda büyük resim için siz ne düşünüyorsunuz ?
Cevap 18.06.2022 22:35

Eskiden insanların etkilendiği tv. ve gazete haberleri olurdu. Onlardaki genel yüksek tirajlıların haber ağırlıkları iktidar lehine olduğu için, genel kanaat okunan, dinlenen haberler yönünde olurdu. Ama şimdi Türkiye'de başka bir gelişme yaşanıyor! tv. ve gazete haberlerini, haber programlarını nüfusla kıyaslayınca çok daha az bir kitle takip ederdi. Halbuki şu an 85 Milyon hanenin her bireyinin farkında ve rahatsız olduğu bir hizmet var. Onlar da elektrik, doğalgaz, su faturaları. Het eve geliyor. Her evin tüm üyeleri bir şekilde bu faturalardan etkileniyor. Araç, toplu taşıma kullanan tüm bireyler de ya pompa fiyatlarından, ya da ulaşım ücretlerinden fazlası ile rahatsızlar. Orta ve alt gelir grubuna ait insanlar ki, nufusun %90'ları olabilir. Bu fiyat artışlarından kesinlikle bir şekilde mudaripler. 

Brent petrol 2012 yılında 147$ gördü. Şu an ise 111.00$ seviyesinde. Ama 2012 yılında motorin litre fiyatı 3.99 TL iken, şu an 30.00 TL olmuş durumda. Şimdi bu fiyar artışlarını dünya petrol fiyat artışlarına bağlarsak, bu ne kadar gerçekçi olur? Sonuçta rakamlar belli. Hala 2012 brent petrol fiyatının altındayız. Ama şu an pompa fiyatı %750 yukarıda. Peki brent petrol düşükken artış nereden kaynaklanıyor? 2012 yılında 1.15 olan Dolar kurunun şu an 17.30 olmasından kaynaklanıyor. Peki kurlar neden artar? Hatalı ekonomi, maliye, para politikalarından, cari açıktan, bütçe açıklarında, iç-dış siyasetteki gerilimlerden dolayı çıkan paraların da yarattığı baskıdan artar.

Neyse, bunları zaten çok yazıyorum. Şimdi böyle ortamlarda seçmen ekonomiden çok etkilenir. İktidarları ekonomik krizler değiştirir. Gün geçtikçe ekonomideki hasar büyümeye devam ediyor. Sayın bakanın dediği gibi kkm'nin hazineye büyük bir maliyeti yok sözleri gerçekçi değil. Neden değil? Çünkü sonuçta kkm'ye yatan paralarda eğer kur düşerse faiz geliri var. Ama kur yükselirse yatırılan TL için satılan kurlar garanti dövizler kişilere garanti ediliyor. Şu an yaklaşık 1 Trilyona ulaşan bir kkm TL büyüklüğünden bahsediyoruz. Bire bir değil ama şöyle bir örnek vereyim. KKM başladığında 500 Milyar TL, o sıra 11.00 civarı bir kurla bozdurulup yatırıldı ise yaklaşık 45 Milyar Dolar yapıyordu. Şu an o dövizlerin sahipleri paralarımızı çekmek istiyoruz derse, devlet kur garantisi verdiği için alıp geri vermesi gerekir. Peki ilk yatarken 45 Milyar Dolar'a deng gelen bu para şu an o döviz kenarda beklemediği için piyasadan bir şekilde alınacak. Şu anki 17.30 kurla alınırsa kabaca 786 Milyar TL yapar. aradaki 286 Milyar TL hazineye yüktür. 

Bu hesaplamayı örnek olarak konuyu anlayın diye izah ettim. Uygulama tamamında bozdurulan döviz toplamı ve ortalama bozma kuru biraz daha farklı olabilir. Ama kurlar bu şekilde yükseldikçe hazineye yükü devamlı artıyor. Hayır öyle olmasa kur satılan değerden daha aşağıya düşmüş olsa, bu sefer de piyasaya verilen politika faizinin çok üstünde bir faiz elde ediliyor. Tabii bu faizi mevduat sahipleri elde ederken, hazine ise yük almış oluyor. 

İşte tüm bu ek yükler nedeniyle, ötv.ler artıyor. Akaryakıt, doğalgaz, elektrik, et, süt, tahıl, un, tütün, alkol, taşıt vergileri devamlı artıyor. Fiyatlar üzerinden alınan kdv ve ötv gibi dolaylı vergilerde patlama oluyor. Devlet üstüne gelen yükü bir şekilde finanse etme zorunluluğundan bunu halka yansıtıyorlar. İşte bu durum yani fiyat artışları dış dünyada paralarının değerlerinde çok değişim olmadığı için daha sınırlı olurken, biz de ise kurların devamlı artması yüzünden paramız değer kaybettiği için bizde daha çok yaşanıyor. Asgari ücret Dolar bazında 2016'dan bu güne 450 Dolar iken 250 Dolar seviyelerine indiyse bunun asıl nedeni kurların sürekli artmasının ithal ekonomi üzerinde yarattığı fiyat artışlarıdır. Paranın değer kaybetmesinin nedeni ise iktidarların yanlışlarıdır.

İşte şimdi sorunuza gelelim. Eğer bu durum en kısa sürede düzeltilemezse, zamanında yapılacak bir seçime kadar sorunlar daha da artabilir. Bu da iktidarın oy erimesinin daha da artması demek olur. Anayasal olarak cumhurbaşkanı üçüncü defa normal olarak seçime girme hakkına sahip olmadığı için de bir erken seçim karar çıkmasını ben de bekliyorum. Ama şu anki şartlarda yapılacak seçimde kesin bir iktidar değişimi olacağı görüşündeyim. Ama şartlar düzeltilir, ekonomide sıkıntılar düzelecek olursa, ki bu kurların, enflasyonun düşmeye başlamasıyla ancak olur. o zaman eriyen oyların bir kısmı geri kazanılabilir. 

Tüm bunların olası yansımaları nedeniyle erken seçim mi tercih edilir, yoksa normal süresine yakın bir seçim mi bu net değil. Ama ben kendimce net söylüyorum şu anki şartlarda bir erken seçimde iktidar değişir. Erken seçim ilan edilirse, seçime giderken iktidar borsanın da yükselmesini tercih edeceği için, borsanın yükselmesini görebiliriz. Diğer taraftan tüm bu sorunlar nedeniyle sürekli satan yabancı ve yerli fonlar, erken seçim ilanı ile iktidar değişimi beklentisine sahipseler, onlar da alıma geçebilirler. Yani ben erken seçim ilanı halinde borsanın yükselişe geçme ihtimalini daha güçlü buluyorum. 

Lakin seçim sonrası iktidar değişimi beklentisi, iktidara yakın hisselerde düşüşler, muhalif olanlarda ise ekstra yükselişler yaşanmasına da neden olabilir. 

Ama şimdiden yine de çok net konuşmak doğru olmaz. Çünkü seçime yaklaşırken, sınır ötesi bir gerilim oyların yönlerinde değişimlere neden olabilir. Bu nedenle Yunanistan ya da Suriye ile gerilim risklerini de gözardı etmemek gerekir. 

Kısacası, böyle bir karar ilan edildiği zamanki şartlara göre yeniden değerlendirmek ve sonraasında sandığa kadar geçecek sürede bile yaşanan gelişmeleri dikkate almak gerekir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

SE*** Yİ*** 17.06.2022 14:30
Konu / Hisse Kodu: Yukselen
Aydın bey rahatsız ettim.Yukselen çelik maliyet düşürelim mi.temettü öncesi sanki toparlar gibi düşünüyorum.Ama yaz aylarında borsa düşecekse maliyet düşürmek için acele etmesem mi.kararsızım.çok iyi yerlere gidecek ondan da eminim.söylediginiz hisselerin çoğu uçtu.sira bunada gelecek elbet
Cevap 17.06.2022 14:36

Ben beklentilerimi koruyorum. Buralar artık dip olabilir ama kesin bir şey söylemem mümkün değil tabi. 15 Haziran'da şirketten gelen aşağıdaki açıklamalarda hasılat dedikleri gibi(benim de beklentim bu yönde olduğu için zaten uzun vadeye eklemiştim) gerçekleşirse, yıl sonu bilançosu için bekletim olan fiyatlar gerçekçi olacaktır. Karar sizin.

Yükselen Çelik/Göktürk: İhracatın toplam ciro içindeki payı 3 yılda %30'a çıkacak - Bloomberg HT

15.06.2022 14:36:21 Yükselen Çelik/Göktürk: İhracatın toplam ciro içindeki payı 3 yılda %30'a çıkacak - Bloomberg HT

15.06.2022 14:35:19 Yükselen Çelik/Göktürk: Bu sene geçen yıla göre ihracatımızın 10 kattan fazla arttığını göreceğiz- Bloomberg HT

15.06.2022 14:34:41 Yükselen Çelik/Göktürk: 200 bin ton çelik işleme kapasitesine ulaşacağız - Bloomberg HT

15.06.2022 14:34:21 Yükselen Çelik/Göktürk: Kapasite artışımız 2023 birinci çeyrekte herhalde tamamlanmış olacaktır- Bloomberg HT

15.06.2022 14:33:48 Yükselen Çelik/Göktürk: Bu yıl satış gelirlerinde 1.5 milyar TL'yi geçeceğiz - Bloomberg HT

15.06.2022 14:33:27 Yükselen Çelik/Göktürk: 2022 ilk 6 aylıklarda çok olumlu senrayo göreceğiz- Bloomberg HT

15.06.2022 14:33:01 Yükselen Çelik/Göktürk: 2022 yılında FAVÖk ve net karda ciddi bir artış olacaktır- Bloomberg HT

15.06.2022 14:32:33 Yükselen Çelik/Göktürk: Hurda fiyatındaki gerilemeden dolayı sektörde bir problem olduğu görünüyor- Bloomberg HT

15.06.2022 14:31:01 Yükselen Çelik/Göktürk: Halen günlük 200 milyon TL net nakit pozisyonundayız Bloomberg HT

15.06.2022 14:30:15 Yükselen Çelik/Göktürk: Şirket özelinde bir sıkıntı görmüyorum ama sektör için bu sıkıntılı- Bloomberg HT

15.06.2022 14:29:11 Yükselen Çelik/Göktürk: Son bir haftadır ticari kredilerde daralma başladı - Bloomberg HT    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

ER*** AV*** 17.06.2022 12:18
Konu / Hisse Kodu: Gıda
En son Davos toplantılarında en önemli konulardan biri Gıda arzı, güvenliği , kaynak ülke milliyetçi'liği idi, önümüzdeki zamanların en büyük sorunlarından biri enerji ile beraber Gıda diyebiliriz herhalde, bu açıdan gıda hisselerinden Uzun Vade'yi hakeden hisseler olabilirmi?

Teşekkürler
İyi günler
Cevap 17.06.2022 12:30

Evet tespit doğru. Lakin sizin gıda üretiminiz varsa bu dediğiniz geçerli. Yoksa üretim ve tedarik sorunu yaşanırsa, şirketler de olumsuz etkilenebilir. Ama şu an için gıda şirketleri olumlu etkilenecek en azından bir süre daha diye düşünüyorum.

Uzun vade konusu ise biraz daha farklı! Bilanço gelişimleri daha istikrarlı olan ya da olabilecek olanları tercih etmek istiyorum. Maalesef bizdeki gıdalarda arada çok istikrarsız bilanço hareketleri de olabiliyor. Bu nedenle daha ziyade teknik takip etmek daha uygun geliyor bana.

Enerji konusu da tam düşündüğümüz gibi olmayabilir! Eğer ABD fazi artışları devam ederse, ekonomide olası bir durgunluk yaratması enerji tüketimini de azaltır. Bu takdirde enerji emtialarında yükseliş beklerken, sonrasında rakamların düştüğünü de görmek mümkün. Yoksa enerji artarken büyümeler düşerse, bu stagflasyon riski yaratır. Stagflasyonu da hiç bir ülke istemez. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

BU*** TA*** 17.06.2022 11:32
Konu / Hisse Kodu: VESTL
Aydın Bey, iyi günler.
Vestel konusunda bir öngörünüz var mı acaba? Olası kötü bir bilançonun fiyatlanması yaşanıyorsa 24.50-25.00 seviyeleri alım için uygun olabilir mi acaba? Piyasanın diğer dinamikleri haricinde fiyatın daha aşağıya çekilmesi için bizim göremediğimiz sizlerin gördüğünüz bir süreç mi var ?
Cevap 17.06.2022 12:06

Sorunuz üzerine az önce güncel tekniklerini paylaştım. 24.50 çok önemli bir seviye. Burada tutunup ikili dip desteği yapabilirler. Ama ikili dip demek için 27.76 seviyesinin geçilmesi gerekir. Lakin 24.50 aşağıya kırılırsa, bu takdirde ikili dip yerine, ikili tepe ve omuz baş omuz teknikleri risk olarak karşımıza çıkar. Bu takdirde olası düşüşlerin teknik seviyelerini de paylaştım.

Gelişmeler devamlı değişiklik gösteriyor. Bu nedenle net bir şey söylemek mümkün değil. Tekniklere odaklı gitmek daha doğru olacaktır.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

MU*** AK*** 17.06.2022 10:19
Konu / Hisse Kodu: CDS
Aydın bey günaydın

Günlük beklenti yazılarınız ve aynı zamanda dün soru cevapta uzun uzun detaylı vermiş olduğunuz cevaplar için çok teşekkür ederim. Benim son dönemlerde en çok tedirgin etmeye başlayan konu yükselen CDS ler olmaya başladı açıkcası. Dün eski ekonomi bakanının açıklamalarında gidişat böyle olursa ülkenin temerrüte düşme riskinin olacağından bahsetti. Umarım böyle bir noktaya gelmeyiz. Bir ülkenin temerrüte düşmesi için CDS lerin hangi seviyeleri dikkate alınmalıdır?
Cevap 17.06.2022 11:57

Günaydın.

CDS'ler bizi rahatsız etmesi gereken değerlerdir. Ülkelerin aldıkları kredileri geri ödeyememe riskinin puanını gösteren değer cds'lerdir. Bu geri ödeyememe riski sigorta faizidir. Maksimum 300 puan olmalıdır. 300 puanın üstündeki rakamlar ülke ekonomilerinin riskler karşısında kırılganlığının arttığını gösterir. 800'lü puanlar iflas puanlarıdır. Ama puanla eş görüyor olsalar dış kredi yenilemeleri yapılamazdı. Oysa bire bir yenileme yapmakta sorun yaşanmıyor.

Peki ödeyememe ne demektir? Vadesi gelen dış borca, kusura bakmayın elimdeki döviz kaynaklarım vadesi gelen borcu ödemeye yetmiyor. Borcu yenileyemediğim için de ödeyemeyeceğim demektir. Bu nedenle merkez bankalarının rezervleri ve cari denge rakamları çok önemlidir. Biz cari dengede açık üretmeye devam ediyoruz. TCMB rezervleri de swaplar hariç -60 Milyar Dolar civarında. 

Yani iki önemli göstergemiz de maalesef sorunlu. Böyle bir ortamda 829 cds riskine sahibiz. Ama şu ana kadar bankalarımız vadesi gelen dış borçları için yenilemeye çıktıklarında %100 yenilemelerle geri dönüyorlar. Yani şuana kadar yüksek cds'ler nedeniyle borç yenileme sorunu yaşamadık. Ama cds'ler böyle devam ederse, kur yükselişi de aynı şekilde sürecek olursa sıkıntılarımız söz konusu olabilir.

Ama şunu da bilelim ki, Türkiye'nin borcunu ödememe gibi bir alışkanlığı yok. Osmanlının borçlarını bile üstlenip, ödemiş bir Cumhuriyetiz. Ben yine sorun olmadan bu sıkıntılı dönemi atlatmayı bekliyorum. Ama cds'lerin ekstra yüklerinden olumsuz etkilenmemiz sadece ödeyeme riski değil. Dışarıdan borç yenilemesi yaparken, ödediğimiz faiz yükü artıyor. Şöyle bilin ülkenin yaklaşık 448 Milyar Dolar civarı dış borcu, dövize endeksli iç borcçları da ekleyince yaklaşık 530 Milyar civarı dövize endeksli borcu var. İçerideki dövize endeksli borçlar için o anki döviz karşılığı TL ödediğimiz için her şekilde bunu ödeme gücümüz var. Ek maliyeti sadece kur artış farkı.

Ama dışarıya karşı bir yıl içinde ödenmesi gereken yaklaşık 160 Milyar Dolar civarı borcumuzu ise vadesi gelince döviz olarak ödemek durumundayız. Eğer bu döviz kaynaklarımızda yoksa, tedarik etmek için yeni döviz borcu arıyoruz. İşte sorun da burada yatıyor. 160 Milyar Dolar'ın vadesi gelen parçaları için yeni borçlanma yapıyorsak, libor + borçlanma faizi üzerine bir de cds primi ekleniyor. Cds'ler 300'den 800'lere çıkınca, arada 5 puan daha faiz yükümüz artıyor demektir. Bunu tüm borç için düşününce, hazinenin faiz yükünün ne denli arttığını herkesin bilmesi, görmesi lazım. 

Yine de dediğim gibi, şu an dış borçlarımızı %100 çeviriyoruz. Şirketler de zorlanmadan borç çeviriyorlarsa, şirketlerimize güvende bir sorun yok, ama devlet kadrolarına, ekonomi politikalarına güven eksikliği var demek olduğunu anlıyoruz. Bu durum seçimlere kadar radikal politika değişikliği olmayacağını düşünürsek değişmez. Umarım seçimlere kadar çok daha derin hasar göreceğimiz kararlar alınmaz.

Ödeyememe hali ne demektir, ne olur diye düşünenler, site sayfasının üzerindeki arama satırına, ya da soru panelindeki soru hanesine konsalidasyon veya moratoryum kelimelerini yazsınlar. Bu riskler artmaya başladığında paylaştığım yazımda bu iki tabirin anlamını bulacaksınız. 

Ben böyle bir duruma düşmeyeceğimizi umuyorum. Umarım öyle olur.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

SE*** KI*** 16.06.2022 18:49
Konu / Hisse Kodu: Şapkayı önümüze koymak gerek
Yazınızı iş yoğunluğumdan yeni okuyabildim. Çok uzatmayım abi ama bu yaşananlara rağmen yatırımcı olarak bizlerin de hataları olduğunu düşünüyorum. 2019 elimizde 2.18 maliyetli prkab, 5.6 maliyetli aksalar bugün nerede ? Bunlar minimum 22 ay taşındı. Bugün yoksa hisseler bilmem kaça katlamışsa hatayı kendimde ararım. Borsada suçu Aydın EROĞLU'ya ona buna atarak bir yere varamayacağı mı geç te olsa öğrendim. Anlayışınız için çok teşekkür ederim.
Cevap 16.06.2022 18:58

Arkadaşlar,

Bana suç atan yok zaten. Atılacak bir durum da yok. Ben olayları sizlere sebep sonuç olarak en başında hep izah ederek anlatıyorum. Ama sonuçta olması gerekenler arada yaşanan gelişmelere göre değişebilir, ötelenebilir. Ülke doğru yönetiliyorsa borsa için çok sabır gösterilmesine gerek yok. Çünkü bu ortamlarda borsalar çok daha fazla fiyatlanıyorlar. Ama ülke yönetiminde yanlışlar çoksa, o zaman da borsalar maalesef çok daha düşük fiyatlanırlar. 

Bizde durum bu. Çok değil, iki ay evvel bana % 50 nakit olun dediğiniz için daha yüksek oranlı nakit kaldım. Bu yükselişi kaçırdık maalesef. Borsa pek düşecek gibi durmuyor diyorsunuz. Bakın o tarihten sonra dış borsalar ve BIST'de neler oldu. Sabır her zaman gerekebiliyor. 

Ama sonuçta algılarla yönetilen bir dünyadayız. Bir kişinin farklı konuşmasından ziyade, çoğunluğun söyledikleri daha çok dikkat çekiyor. Ama sonuçta doğru neyse o yaşanıyor.

Çok hisse var önümüzdeki dönemde yatırımcılara çok fazla para kazandıracak. Ama mecburen yaşananlar yüzünden biraz sabır gerekecek. 

Yapacak bir şey yok. Keşke elimizde sihirli bir değnek olsa.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_