Soru - Cevap

Lütfen alış sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz, elinizde bulunan hisseler için sorular iletmeyiniz. Bu tarz sorular cevap bulmayacaktır. Bizim önerilerimizdeki hisseler ve genel konularla ilgili sorularınıza açığız.

Sorunuzu göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

Sorular ve Cevaplar

SE*** KI*** 29.07.2019 17:59
Konu / Hisse Kodu: Netas
Şimdiye kadar çok çok iyi haberler geldi ama gitmedi bu haberi bir Amerikan şirketti ve dünyanın en iyilerinden birisi olarak kağıtta istediğimiz ivmeyi başlatır mı ? Sanki kötü geride kalıyor netaşta aman dilimi ısırarak söyleyim siz ne dersiniz ?
Cevap 30.07.2019 08:23

Günaydın.

Netas konusu tam bir bilinmez oldu! Öncelikle teknik olarak zirveden sonra yaşadığı düşüş trendi iki gün evvel kırılmış olarak görüyorum. Ama olası tepki şimdilik 8.60-9.10 gibi dirençlerde takılır mı diye tereddüt ediyorum. Döviz bazında bakınca normalde böyle bir trend kırılmasında hareketin 11.00'li rakamlara kadar sürmesini beklerdim.

Lakin konu netaş olunca işler değişiyor! Geçen aselsan bir bilgi paylaştı, ''Aselsan tarafından üretilen yerli ve milli 4.5 G mobil iletişim antenleri Tcell şebekelerinde kullanılmaya başlandı'' diye. Şimdi benim bundan anladığım kullanılanın baz istasyonu olduğu. İyi de hani yerli ve milli ilk baz istasyonu Asels, argela ve netas'ın ortak ürettiği Ulak baz istasyonu idi! Şimdi bu şekilde bir ifade ne demek oluyor? Tam bir muamma yani. Bahsettikleri Ulak mı değil mi? Değilse, netas baz istasyonu konusunda dışlandı mı? Biliyorsunuz bu konularda Bloomberg'de birkaç kez Güntay Şimşek açık açık sorular iletti ama cevaplarını duyamadık.

Neyse, ben şimdilik teknik olarak bir trend kırılması görüyorum. Bu kırılmanın dediğim ilk seviyelere doğru bir tepkisi sürebilir görüşündeyim. Ama dünkü haber gibi ekstra haber destekleri sürerde, aradaki dirençleri hızlı bir şekilde kırarsa bu beni hepinizden çok mutlu eder. Umarım bunlar olur.

Bu arada 3-4 yıl öncesinden okullarda yürütülen Fatih projesi kapsamında ttkom'dan alacaklı diye söyleniyordu. Ttkom'da işler düzeliyor. Karlılık ciddi şekilde iyileşiyor. Eğer böyle bir alacak varsa, belki de bunun tahsilatı da yakında gerçekleşir. Bakalım yaşayıp göreceğiz.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Sİ*** DE*** 29.07.2019 17:52
Konu / Hisse Kodu: Bsoke
Aydin hocam meraba. Bsoke cuma günü bizi umutlandirmisti ama bugün tekrar 0.94 oldu. Biraz daha bekletecek galiba? Bu tür geri gelmeler hissenin daha da gevşemesi demek olabilirmi?
Cevap 30.07.2019 08:09

Günaydın. Ben sıralı destekler olarak 0.93 bollinger, 0.91, 0.90 ve 0.89 seviyelerini olası düşük seviyedeki destekler olarak görüyorum. Eğer 0.89 aşağıya kırılacak olursa, o zaman 0.85 ve 0.80 olası teknik riskler olur. Ama bakın bu riskler şimdilik geçerli değil. Öncelikle 0.91 bollinger desteğinin kırılması ve sonra da diğer alt desteklerin kırılması gerekir. Parabolic iki gün evvel alış yönüne dönmüş. Bu gevşeme yeni alım fırsatı da olabilir.

Ben de Söke'liyim. Hisse ile ilgili satış görüşmeleri hakkında spekülasyonlar yüksek. Tesise devamlı gelip-giden yabancılar hakkında çıkan spekülasyonlar nedeniyle hareketlilik yaşanıyor gibi. Ama sonra spekülasyonların devamı gelmeyince hisse yine gevşiyor. Kısacası alanlar satılıyor mu diye, satanlar da henüz gelecek bilanço düzelmemiş olabilir diyerek satıyorlar diye düşünüyorum.     Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

AD*** ÇE*** 29.07.2019 16:27
Konu / Hisse Kodu: hup
ios işletim sistemini desteklemediğini biliyorum.bu konuda ne yapılabilir yada ne tür girişimlerde bulundunuz bilmiyorum. ama sitenin bir uygulama programı olsa;biz de bu programı telefonumuza indirsek bu sorun hallolur diye düşünüyorum. tabi teknik alt yapısı nasıl olur hiçbir fikrim yok :))
Cevap 29.07.2019 16:54

Çok ciddi bir maliyet yaratıyor bana söylediklerine göre.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** KI*** 29.07.2019 15:33
Konu / Hisse Kodu: Netaş
Hisse bugün çıkışta olmasına rağmen kimse soru yöneltmemiş ! Demekki millet gerçekten bu hisseden umudunu kesmiş. Nvidia ile yapay zeka anlaşması yapmış acaba ondan mı çıkıyor ? 7.5 üzerinde kalsa bari o zaman bilançodan da çok umutlanacağım ?
Cevap 29.07.2019 16:53

Tekniğinde yukarı bir görüntü gördüğüm için bugün iki kez destek-direnç Tablosunda teknik görünüm paylaştım.

İlgili açıklamanın detayı da şöyle;

'' Netaş, bugün yapılan basın açıklamasında; dünyanın en büyük GPU tabanlı yapay zeka teknolojileri üreticisi Nvidia ile iş ortaklığına imza attğını açıkladı

Nvidia işbirliği sayesinde Netaş, şirketlere en yeni yapay zeka (AI), yüksek başarımlı hesaplama (HPC) ve GPU destekli masaüstü sanallaştırma (GRID) çözümlerini sunmaya başladı.

Nvidia, Türkiye'nin de içinde bulunduğu MENA Bölgesi'nde bir yıl içinde yapay zeka üzerine 207 milyon dolar yatırım yapılacağı öngörülüyor.''

 

             Muhtemelen bu açıklamanın bilgisi ve sonra da açıklanması ile bu hareketlenme başlamış olabilir. Ama teknik olarak 1,5 yıllık düşüş trendinden çıkıyor diyebiliriz.     Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** YE*** 29.07.2019 12:06
Konu / Hisse Kodu: Aselsan
Hocam aselsanda hızlı yülselişler görülüyor. Düşüş bitti mi? Bu hızlı yükselişler devam eder mi? Teşekkürler
Cevap 29.07.2019 14:51

19.31 üzerinde hareketin sıralı hedefleri; 19.60 - 20.18 - 20.36 - 20.92... diye görüyorum. ABD'den ek yaptırım çıkmadığı için toparlanma yaşanıyor sanırım. Umarım dediğim yerlerden de öteye gidecek alımlar görülür.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

CÜ*** EM*** 29.07.2019 11:51
Konu / Hisse Kodu: Soda
Mrb. Aydın bey; bilanço geldi hisse hakkında güncel yorum ve düşünceleriniz nedir? Satışlar bitti mi sizce?
Cevap 29.07.2019 11:58

Merhaba.

Beklentiden iyi bir bilanço geldi aslında. Ama hisse son yükselişteki 6.54 seviyesini direnç yaptı. 6.32 bollinger desteği var. Öncesinde bu seviye ve altında 6.27 desteğini aşağıya kıracak olursa teknik görüntüsü bozulur. Ama bu seviyeleri kırmadan öncesinde 6.47 ve sonrasında 6.59 seviyesini yukarı kırabilirse, yükseliş formasyonu olan ters omuz baş omuz formasyonu başlar ve alımlar yeniden hızlanır. Şu an yön arıyor gibi. Bu sıkışmanın kırılacağı yön önemli olacak.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

AŞ*** SA*** 26.07.2019 10:41
Konu / Hisse Kodu: BTCIM
Aydın bey merhaba
19.03.2019 da ki öngörünüz üzerinden 2.48 ile 3000 adet btcim alımı yaptım 4 aydır hissedeyim 2.72 direnç noktası verdiniz 2.62 yi gördü hisse ama hala kapatmadınız buradan hala 2.70 göreceğini düşündüğünüz şeklinde yorumluyorum.
1. bu yorumum doğrumu?
2. 2.72 görecek ise tahminen ne kadarlık bir süre de olacaktır?
3. benim için bir zarar kes önerisinde de bulunursanız sevinirim.
bu hisseyi güzel umutlarla almıştım ama 4 ay beklemek biraz moral bozukluğu yarattı. teşekkürler
Cevap 26.07.2019 11:15

1-Doğru

2- piyasa gelişmeleri nedeniyle bunu bilmek mümkün değil. Ama normalde kısa süre içinde olması gerekir diye bu paylaşımlar yapılıyor. Sonrasında piyasalardaki gelişmeler bu beklentileri öteleyebiliyor. 2.65 geçilirse o gün bile görür. Bugün yine direnç deniyor ama kıracak mı bilemiyorum.

3-2.37 ama 2.42 aşağıya kırılırsa da zarar kes teknik olarak mümkün olabilir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Cevap 26.07.2019 17:44

Hisse sizin sormanızı bekliyormuş:) Bir daha aldığınız hisselerde sorunuzu çok geciktirmeyin. Sonra tüm alanlar sizin yüzünüzden bekliyor bakın:)) Hayırlı olsun. Bol kazançlar.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

AY*** TO*** 25.07.2019 21:59
Konu / Hisse Kodu: USD-TRY
Merhaba Aydın Bey,
Dün kime sorsanız yarın faiz indirimi olacak ve USD-TRY 5,80 veya üzerini en azından test eder derdi. Aksine dolar açıklamanın ardından 5,60larda gezinmeye başladı. Borsa da değer kaybetti. Tamam, beklentiler genelde önceden satın alınıyor ama, bu kadarı da ilginç. Acaba bunu FED kesin faiz indirecek, USD bu sebeple TRY faiz indirimine hiç tepki vermedi şeklinde yorumlayabilir miyiz?
Saygılarımla.
Cevap 26.07.2019 08:59

Günaydın.

Dün kime sorsanız sözü ile benim birkaç gündür yazdığım yazılarımı ve beni ''kim'' katagorisine sokmuyorsunuz sanırım :)

''Bir de ekstra indirim hali var! 400 ve üzerinde bir faiz indirimi yapılacak olursa, bu takdirde usd 5.79 - 5.83 arası bir tepki gösterebilir. BİST de 105.930 seviyelerini zorlayabilir. Ama sonrasında kurların da, BİST'in de yeniden kar realizasyonu yaşamalarını bekliyorum.''

''Ben bu ihtimali beklemiyorum. Borsa 103.755 - 104.248 aralığında takılır ve realizasyon yaşar beklentisindeyim.''

Gördüğünüz gibi bu iki alıntı dünkü yazımdan yani indirim öncesi sözlerim. Dolar'da dediğim seviyenin biraz altı 5.77 tepkisi görüldü. Ama sonra beklentimde olduğu gibi kurlar da düştü. 

Neyse, cevap konusunda FED'in faiz indireceği beklentisi, ABD'nin ek yaptırım almaması(şimdilik), 186 Milyar Dolar'a çıkmış DTH'larında duranların yükselişi satış için fırsat olarak görmesinin etkileri (ki, bunu da öncesinde yazmıştım), AB bölgesinde resesyon riski nedeniyle yeniden varlık alımı ve faiz indirimi beklentilerinin artması dünkü tablonun yaşanmasına neden olmuş olabilir. Dünya finans piyasalarındaki gelişmeler bizi destekliyor.

Ancak, yine de dünkü gelişmeye bakıp, kur tepkisi bitti demek için erken! Kurlar dün özellikle kamu tarafından da baskı altında tutulmuş olabilir. Tekniğine bakınca, eğer 5.68 altına bir-iki gün içinde inmezse yeniden dün gördüğü yükseği ve hatta üstünü deneyebilir. Eğer 5.68 desteği bugün yarın kırılacak olursa o zaman bu risk biter. ABD'den ek yaptırım belki çıkmadı ama, bu konuda salı günü açıklamalar bekleniyor. 

Kısacası herkes şunu bilmeli bence; ABD Türkiye'ye F-35'leri vermezse ki, S-400'ler oldukça vermeyeceğiz dediler. Bu takdirde Türkiye S-400'leri muhakkak aktif edecektir. Ayrıca da kendisine kendi uçakları devreye girene kadar bir yerlerden uçak tedarikinde olacaktır. ABD Suriye'de Türkiye'nin istediği şekilde güvenli bölge oluşumuna olur vermezse, Hem F-35 blokajı, hem Suriye'de anlaşmazlık hali sonrasında ek yaptırımlar kaçınılmaz olur. Çünkü Türkiye ABD'nin oyalama taktiklerine artık kanma lüksüne sahip değildir. Ama uçak tedarikini İngiltere ya da AB içinden başka şekilde çözebilirse, o zaman S-400 konusu bir süre göz ardı edilip iki ülke ilişkilerindeki kötüye gidiş dondurulabilir. 

Ben bu konuyu detaylı yazdım son yazılarımda. F-35 verilmezse Türkiye 17 Temmuz'da yazdığım ''Yaptırımlar Dünya Güç Dengelerini Bozar!'' başlıklı yazımdaki gelişmeleri yaşama konusundaki görüşlerimi aynen koruyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** KI*** 25.07.2019 15:07
Konu / Hisse Kodu: Merkez ters köşe yaptı herkesi !
Ben açıkçası 400 baz puan ve üzeri faiz indirimi bekliyordum. Neyse önemli olan bizim için borsa ne olur ? Herkes şimdi borsanın 106 binden döneceğini konuşuyor. Ben borsada şunu öğrendim en çok ne konuşuluyorsa tam tersini yapıyor! Gerçi çıksa ne olacak bizim hisseler aksa netaş prkab yerinde sayıyor.Herhalde 106 bini geçersek hareket yapacaklar ne dersiniz ?
Cevap 25.07.2019 15:14

Beklenti yazımda endeks için görüşlerim yer alıyor. Hisseler özelinde ise onu bilemem.     Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_