Soru - Cevap

Lütfen alış sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz, elinizde bulunan hisseler için sorular iletmeyiniz. Bu tarz sorular cevap bulmayacaktır. Bizim önerilerimizdeki hisseler ve genel konularla ilgili sorularınıza açığız.

Sorunuzu göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

Sorular ve Cevaplar

SE*** KI*** 17.05.2020 19:36
Konu / Hisse Kodu: Teşekkür ederim
Anladım bilançoyu çok beğenmemişsiniz ? Genelde yorumlar platformalarda olumluydu ! Bende geçen yıldan sonra olumlu gördüm tabi siz kadar anlamam ! Siz diyorsanız çokta yarın için iyi açılır diye bekliyordum umutlu olmayım . Teşekkür ederim
Cevap 17.05.2020 20:12

Kötü değil ama çok da iyi değil. Algı konusu bu bakanlar olumlu yorumlayabilirler.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

BU*** DO*** 17.05.2020 00:00
Konu / Hisse Kodu: bucim
Hocam bucim için nasıl bir strateji belirleyebiliriz. Genel tablo hakkında bilgi verebilirmisiniz .
Cevap 17.05.2020 16:28

Arkadaşlar bu şekilde bir strateji belirlemesi yapmadım bu tip hisselerde hiç. Tekniklerine göre gördükçe paylaşmakla yetiniyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

İB*** ÖZ*** 15.05.2020 23:06
Konu / Hisse Kodu: Uzun vadeli hisse onerileri
Hocam tekrar merhaba.
Biraz önce sorduğum soruya bağlı olarak uzun vadede - 6 ay 1 sene - hisse öneriniz varmı? Tekrar teşekkür ederim.
Cevap 17.05.2020 16:27

Bilanço hareketleri virüs yüzünden sağlıklı gelmiyor. Yani çok yüksek talep olacak sektörler iş durduğu için büyük zarar açıklıyorlar ve açıklayacaklar. Ama sonra hayat normale dönünce de talep patalayacak. Fakat bilançodaki zarar ne kadar dikkate alınacak bunu hesaplamakta zorlandırğım için uzun vadeli listeyi boş bıraktım. Ama en azından detaylı incemele yapmadan beklentilerimdeki hisseler listesini paylaşayım bir şekilde yararı olur belki.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

İB*** ÖZ*** 15.05.2020 22:55
Konu / Hisse Kodu: Beklenti
Hocam merhaba. Biliyorum bu sorunun cevabı çok zor ama en azından fikriniz vardır. Korona mevzusu bittikten sonra Türkiye de hangi sektörler ön plana çıkabilir. Benim inşaat sektöründen umudum var. Teşekkürler
Cevap 17.05.2020 16:25

Bu konuda bir yazıyı yakında paylaşmak istiyorum. Ama otomotiv ve yan sanayi çok sert talep artışı yaşayabilir. Millet evlerde bunaldı. Düşük faizlerle taşıta yüklenebilir. 

Herkes evden de çalışmak zorunda kaldığı için laptop satışları da patlamış olabilir. Hatta salgın sonucunu beklemeden asıl şimdi de artabilir.

Faizler çok ciddi düşük düzeyde olduğu için konut alımına uygun lakin kaç aydır işsizlik, ciro kayıpları nedeniyle satın alma gücünde kayıplar bu talebi düşürebilir mi diye tereddüt ediyorum ama şehir dışında villa ve arsa fiyatlarında ciddi artışlar ve talep patlaması olmasını gayet doğal olacaktır.

Tabii uzun süredir sokağa çıkmayan insanlar normal hayata dönmeye başlayınca seyahatler de artacağı için tuprs, hava yolu şirketlerinin hisseleri de talep görmeye başlayacaktır. Lakin altı aylık bilançolarında özellikle hava yolu şirketlerinde yüksek zarar riski unutulmamalı.

Dünya kriz sonrası Çin'e kesin bir fatura kesecektir. Üretimin ve siparişlerin en azından 1/4'ü Çin dışı ülkelere yönelebilir. Depolama ve lojistikte yatırımlar gelebilir. Mobilya, plastik, tekstil'de ciddi batılı siparişleri almaya başlayabiliriz. Ben asıl Çin'den kayacak siparişlerin sektörel büyüme yaratmasını bekliyorum. 

Neyse bir ara daha daha detaylı yazmaya çalışırım. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** KI*** 15.05.2020 20:11
Konu / Hisse Kodu: Netaş
Her anlamda iyi bir bilanço göndermiş ! Favök artıya geçmiş, brüt kar artmış , özsermaye 16 milyon TL artmış, borçlar % 25 azalmış zarar çok ciddi oranda azalmış. Artık baskı azalır hissede güzel bir hafta sonu geçireceğim. Kusura bakmayın heyecanımı mutluluğumu sizle paylaşmak istedim .
Cevap 17.05.2020 16:04

Hayırlısı olsun. Ama esas faaliyet olarak halen zarar gözüküyor ve geçen yılın da üstünde. Umarım düz bakınca görülen pozitif gelişmelere odaklanırlar.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

AH*** ER*** 15.05.2020 15:15
Konu / Hisse Kodu: Kızınız 17 aylıkmı
17 yaşındamı hocam Allah bağışlasın bgfasda tebrikler darısı ttrak başına diyelim genelde son yarım saat hareket başlıyor ama ttrakda bakalım kapanışa yakın napacaz bagfas sanırım ttrak göre daha hacimli bir senet
Cevap 15.05.2020 16:11

17 aylık kısmetse ileride torunum olur inşallah. 17 yaşında.

20 yaşından küçüklerin evden çıkması yasaktı ya, bugün ilk izin verilen gün oldu. 

Kazancınız bol olsun.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

HA*** TO*** 15.05.2020 14:31
Konu / Hisse Kodu: Teşekkür
İsabetli öngörüleriniz için ÇOK ÇOK Teşekkür ediyorum. Bu hafta sizin hızınıza yetişmek için çok yoruldum :) 7.73 'ten Garanti bankası aldım biraz soluklanacam...
Selam ve Saygılarımla...
Cevap 15.05.2020 14:50

Kazancınız bol olsun.

Ben de son dönem yaklaşık 3-4 saatlik uykularla geliyorum. Çok yoruldum ben de. Hafta sonu imdada yetişti diyebilirim.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

UĞ*** AK*** 15.05.2020 14:22
Konu / Hisse Kodu: bagfs
Hocam merhaba

Bagfs öngörünüz de gerçekleşti.

Emekleriniz için teşekkürler.
Cevap 15.05.2020 14:29

Farketmedim. Teşekkürler.

Küçük kızımın(17) 2 ay sonra sokağa çıkma izni vardı bugün. Dolaşmaya çıkmıştık. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** KI*** 15.05.2020 13:09
Konu / Hisse Kodu: netas
Bugün şu an yönetim kurulu toplanıyor, mini bir 3 aylık bilanço değerlendirme toplantısı arkasından 18.05-19 arası bilanço gelecek. Bilanço akşam 7 geçmeyecekmiş geçen ki gibi gece 2 de göndermeyeceklerini bana ilettiler. Burada netaş taşıyan bir çok üyeniz var bilgilendirme yapmak istedim.
Cevap 15.05.2020 14:15

Teşekkürler.

Hayırlısı diyelim. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

ZA*** DO*** 15.05.2020 12:24
Konu / Hisse Kodu: banka hiseleri
aydın bey merhaba: bilindiği gibi banka hisseleri çok düşük kaldı. bir swap anlaşmasıdır gidiyor. diyelimki swap anlaşması yapıldı. anlaşmanın şartları veya tutarı banka hisselerini hangi oranda etkiler. yani sert bir tepki ile yükseliş trendine girerlermi. yoksa tepkiler sınırlımı kalır. yada hiç tepki vermezlermi.
Cevap 15.05.2020 12:39

Anlaşmanın şartları, swap tutarının boyutu ve kiminle yapıldığına göre az ya da çok etkileyebilir!

Eğer ABD menşeili yapılırsa en pozitif etki bu gelişmede olur. Kurlarda düşüş, borsada bankalar öncülüğünde 105.000-108.000 aralığına doğru bir yükseliş yaşanır. Sonrası güncel gelişmelere göre devam edebilir.

İngilterenin içinde olduğu ama ABD'nin olmadığı bir anlaşma olursa, borsala bankalarla yükselir ama bankaların yükselişi ilk örneğe göre daha düşük kalabilir. Kur gevşer ama gevşeme daha sınırlı olur.

ABD ve Batının olmadığı, Çin&Japonya gibi ülkelerle olursa, bu durumda ilk anda etkisi pozitif olur ama hemen akabinde ABD yaptırımları yine gündeme taşıyabilir. Bu durumda tam pozitif hava eserken, yeniden sonbahara girebiliriz.

Bu konudaki denklemler çok fazla. S-400, F35 konularının gidişatı çok önemli olacaktır. Aynı şekilde Suriye'deki gelişmeler de önemli olacaktır. Doğu Akdeniz'de İsrail'in bizi kınayan Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Mısır ve BAE'lerine katılmamış olması da önemli bir gelişmedir. İsrail ile Akdeniz'de yapılacak bir münhasır karasurları anlaşması da gelişmeleri çok pozitif etkiler. 

Ama ABD ile yukarıdaki konularda uzlaşma olmadığı ortamlarda dış kaynak finansal olarak nefes aldırsa da, olası yaptırım gündemini yeniden hızlandıracağı için huzur kısa sürebilir.

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_