Soru - Cevap

Lütfen alış sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz, elinizde bulunan hisseler için sorular iletmeyiniz. Bu tarz sorular cevap bulmayacaktır. Bizim önerilerimizdeki hisseler ve genel konularla ilgili sorularınıza açığız.

Sorunuzu göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

Sorular ve Cevaplar

HÜ*** .*** 30.07.2019 17:05
Konu / Hisse Kodu: ARÇELİK
Merhaba Hocam,
Arçeliğin tekniğini nasıl görüyorsunuz.
20,90 gap bırakıp düştü, tekrar alım seviyeleri hangi seviyeler olabilir sizce, fikrinizi belirtirseniz sevinirim.
ARÇELİK 2019 FAVÖK MARJINI YÜZDE 11,5'TEN YÜZDE 10,5'E ÇEKTİ - BN şeklinde bloombergde okudum, matriks haber twitterda baktığımızda iyi görünüyordu halbuki
Cevap 30.07.2019 17:34

Şu an bu soruya cevap vermeyi doğru bulmuyorum. Benim zaten arclk'i primli bulduğumuz önceki sorulardan ve 24 Temmuz tarihli sorunuzdan da biliyorsunuz. Şimdi hal böyle iken, beklentilerden de düşük kar açıklamış arclk için şimdiden alım yeri şurası olur denmez. 

Uygun teknik oluştuğunu düşündüğüm zaman paylaşımlarıma girmeye başlar.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

EM*** AK*** 30.07.2019 13:07
Konu / Hisse Kodu: Alctl
Aydın Bey merhaba
Alctl için destek ve direnç girmeyi düşünüyor musunuz?Bir beklentininiz var mı?Teşekkürler
Cevap 30.07.2019 14:46

Allah sağlıklı uzun ömürler versin size! Şimdi ona bakıyordum :) Parabolik alım yönüne dönmüş. Şimdi paylaşacağım tekniklerini.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** YE*** 30.07.2019 11:51
Konu / Hisse Kodu: Arçelik
Hocam Arçelikteki %10 luk düşüş alım fırsatı sunuyor mu?
Cevap 30.07.2019 11:59

Sunacaktır tabi ama doğru seviye neresi olacak o önemli! Sitede arçelik filtresi yaparsanız ilgili sorulara hisse için bilanço olarak primli olduğu cevapları verdiğimi görebilirsiniz. Yani haklı çıkmış oldum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

ME*** DE*** 30.07.2019 10:38
Konu / Hisse Kodu: Netas
Merhaba Hocam,

Ulak projesinde çalışan bir mühendis olarak size konu ile ilgili bilgi vermek ihtiyaçı duydum. Proje sahibi SSB'dir ve SSB şirketi olan ULAK Haberleşme projenin sahibi olmuştur. Satış ile ilgili haklar Ulak haberleşmededir. Bundan dolayı Netaş satılmasında beklediginiz gibi bir kar elde etmeyebilir.
Cevap 30.07.2019 11:22

Günaydın. Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Ek bilgi için, SSB(Savunma Sanayi Başkanlığı)'nın kısaltmasıdır diye yazalım okuyan arkadaşlar görmüş olsunlar.

Ulak AŞ'nin % 51'i Aselsan'a ait. Diğer pay ise Savunma Teknolojileri AŞ.'ye ait. Ancak, Ulak'ların yapımında Aselsan ana yüklenici iken, Netas ve Argela da alt yüklenici konumundaydılar. Eğer bu durum değişmedi ise, Ulak siparişlerinden alt yüklenici olarak netas ve argela da pay alacaktır diye düşünüyorum. Ama projenin geliştirilmesinde birlikte yer alıp, ulak ortaya çıktıktan sonra artık tamamı ile Aselsan tarafından yapılmaya başlandıysa bunu bilmiyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** KI*** 29.07.2019 17:59
Konu / Hisse Kodu: Netas
Şimdiye kadar çok çok iyi haberler geldi ama gitmedi bu haberi bir Amerikan şirketti ve dünyanın en iyilerinden birisi olarak kağıtta istediğimiz ivmeyi başlatır mı ? Sanki kötü geride kalıyor netaşta aman dilimi ısırarak söyleyim siz ne dersiniz ?
Cevap 30.07.2019 08:23

Günaydın.

Netas konusu tam bir bilinmez oldu! Öncelikle teknik olarak zirveden sonra yaşadığı düşüş trendi iki gün evvel kırılmış olarak görüyorum. Ama olası tepki şimdilik 8.60-9.10 gibi dirençlerde takılır mı diye tereddüt ediyorum. Döviz bazında bakınca normalde böyle bir trend kırılmasında hareketin 11.00'li rakamlara kadar sürmesini beklerdim.

Lakin konu netaş olunca işler değişiyor! Geçen aselsan bir bilgi paylaştı, ''Aselsan tarafından üretilen yerli ve milli 4.5 G mobil iletişim antenleri Tcell şebekelerinde kullanılmaya başlandı'' diye. Şimdi benim bundan anladığım kullanılanın baz istasyonu olduğu. İyi de hani yerli ve milli ilk baz istasyonu Asels, argela ve netas'ın ortak ürettiği Ulak baz istasyonu idi! Şimdi bu şekilde bir ifade ne demek oluyor? Tam bir muamma yani. Bahsettikleri Ulak mı değil mi? Değilse, netas baz istasyonu konusunda dışlandı mı? Biliyorsunuz bu konularda Bloomberg'de birkaç kez Güntay Şimşek açık açık sorular iletti ama cevaplarını duyamadık.

Neyse, ben şimdilik teknik olarak bir trend kırılması görüyorum. Bu kırılmanın dediğim ilk seviyelere doğru bir tepkisi sürebilir görüşündeyim. Ama dünkü haber gibi ekstra haber destekleri sürerde, aradaki dirençleri hızlı bir şekilde kırarsa bu beni hepinizden çok mutlu eder. Umarım bunlar olur.

Bu arada 3-4 yıl öncesinden okullarda yürütülen Fatih projesi kapsamında ttkom'dan alacaklı diye söyleniyordu. Ttkom'da işler düzeliyor. Karlılık ciddi şekilde iyileşiyor. Eğer böyle bir alacak varsa, belki de bunun tahsilatı da yakında gerçekleşir. Bakalım yaşayıp göreceğiz.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Sİ*** DE*** 29.07.2019 17:52
Konu / Hisse Kodu: Bsoke
Aydin hocam meraba. Bsoke cuma günü bizi umutlandirmisti ama bugün tekrar 0.94 oldu. Biraz daha bekletecek galiba? Bu tür geri gelmeler hissenin daha da gevşemesi demek olabilirmi?
Cevap 30.07.2019 08:09

Günaydın. Ben sıralı destekler olarak 0.93 bollinger, 0.91, 0.90 ve 0.89 seviyelerini olası düşük seviyedeki destekler olarak görüyorum. Eğer 0.89 aşağıya kırılacak olursa, o zaman 0.85 ve 0.80 olası teknik riskler olur. Ama bakın bu riskler şimdilik geçerli değil. Öncelikle 0.91 bollinger desteğinin kırılması ve sonra da diğer alt desteklerin kırılması gerekir. Parabolic iki gün evvel alış yönüne dönmüş. Bu gevşeme yeni alım fırsatı da olabilir.

Ben de Söke'liyim. Hisse ile ilgili satış görüşmeleri hakkında spekülasyonlar yüksek. Tesise devamlı gelip-giden yabancılar hakkında çıkan spekülasyonlar nedeniyle hareketlilik yaşanıyor gibi. Ama sonra spekülasyonların devamı gelmeyince hisse yine gevşiyor. Kısacası alanlar satılıyor mu diye, satanlar da henüz gelecek bilanço düzelmemiş olabilir diyerek satıyorlar diye düşünüyorum.     Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

AD*** ÇE*** 29.07.2019 16:27
Konu / Hisse Kodu: hup
ios işletim sistemini desteklemediğini biliyorum.bu konuda ne yapılabilir yada ne tür girişimlerde bulundunuz bilmiyorum. ama sitenin bir uygulama programı olsa;biz de bu programı telefonumuza indirsek bu sorun hallolur diye düşünüyorum. tabi teknik alt yapısı nasıl olur hiçbir fikrim yok :))
Cevap 29.07.2019 16:54

Çok ciddi bir maliyet yaratıyor bana söylediklerine göre.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** KI*** 29.07.2019 15:33
Konu / Hisse Kodu: Netaş
Hisse bugün çıkışta olmasına rağmen kimse soru yöneltmemiş ! Demekki millet gerçekten bu hisseden umudunu kesmiş. Nvidia ile yapay zeka anlaşması yapmış acaba ondan mı çıkıyor ? 7.5 üzerinde kalsa bari o zaman bilançodan da çok umutlanacağım ?
Cevap 29.07.2019 16:53

Tekniğinde yukarı bir görüntü gördüğüm için bugün iki kez destek-direnç Tablosunda teknik görünüm paylaştım.

İlgili açıklamanın detayı da şöyle;

'' Netaş, bugün yapılan basın açıklamasında; dünyanın en büyük GPU tabanlı yapay zeka teknolojileri üreticisi Nvidia ile iş ortaklığına imza attğını açıkladı

Nvidia işbirliği sayesinde Netaş, şirketlere en yeni yapay zeka (AI), yüksek başarımlı hesaplama (HPC) ve GPU destekli masaüstü sanallaştırma (GRID) çözümlerini sunmaya başladı.

Nvidia, Türkiye'nin de içinde bulunduğu MENA Bölgesi'nde bir yıl içinde yapay zeka üzerine 207 milyon dolar yatırım yapılacağı öngörülüyor.''

 

             Muhtemelen bu açıklamanın bilgisi ve sonra da açıklanması ile bu hareketlenme başlamış olabilir. Ama teknik olarak 1,5 yıllık düşüş trendinden çıkıyor diyebiliriz.     Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** YE*** 29.07.2019 12:06
Konu / Hisse Kodu: Aselsan
Hocam aselsanda hızlı yülselişler görülüyor. Düşüş bitti mi? Bu hızlı yükselişler devam eder mi? Teşekkürler
Cevap 29.07.2019 14:51

19.31 üzerinde hareketin sıralı hedefleri; 19.60 - 20.18 - 20.36 - 20.92... diye görüyorum. ABD'den ek yaptırım çıkmadığı için toparlanma yaşanıyor sanırım. Umarım dediğim yerlerden de öteye gidecek alımlar görülür.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

CÜ*** EM*** 29.07.2019 11:51
Konu / Hisse Kodu: Soda
Mrb. Aydın bey; bilanço geldi hisse hakkında güncel yorum ve düşünceleriniz nedir? Satışlar bitti mi sizce?
Cevap 29.07.2019 11:58

Merhaba.

Beklentiden iyi bir bilanço geldi aslında. Ama hisse son yükselişteki 6.54 seviyesini direnç yaptı. 6.32 bollinger desteği var. Öncesinde bu seviye ve altında 6.27 desteğini aşağıya kıracak olursa teknik görüntüsü bozulur. Ama bu seviyeleri kırmadan öncesinde 6.47 ve sonrasında 6.59 seviyesini yukarı kırabilirse, yükseliş formasyonu olan ters omuz baş omuz formasyonu başlar ve alımlar yeniden hızlanır. Şu an yön arıyor gibi. Bu sıkışmanın kırılacağı yön önemli olacak.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_