Soru - Cevap

Lütfen alış sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz, elinizde bulunan hisseler için sorular iletmeyiniz. Bu tarz sorular cevap bulmayacaktır. Bizim önerilerimizdeki hisseler ve genel konularla ilgili sorularınıza açığız.

Sorunuzu göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

Sorular ve Cevaplar

İL*** VU*** 26.07.2018 22:42
Konu / Hisse Kodu: Tam donduk diyoruz.
Hocam iyi aksamlar,

Sanirim ne olacak ulkemizin hali demek yerine ne olacak bu dunya nin hali demek lazim. Su dunya liderlerine soyle demek lazim galiba yaw 5 dk ya 5 dk. bir susun ya. Nefes aldirmiyor ilgiler tansiyon - kalp - sinir ne varsa cikacak yakindir. Yada hic bir olmadi artik delirip kahkaha krizlerine girecez. Vallahi yazarken bile su an kahkaha atiyorum.

Evet evet cildirttilar sonunda.

Saygilarimla,

Ilker
Cevap 27.07.2018 08:12

Günaydın.

Demokrasi, bağımsız yargı, güçler ayrılığı, bağımsız ve tarafsız medya, özerk kurumlar, insan hakları ne denli önemli kavramlar görüyorsunuz. Tüm bu dediklerim dünyanın en gelişmiş ve güçlü ülkesi ABD için de geçerli. Hukuk herkes için adil ve tarafsız olmalı. Şuanda ABD'de de twitlerle ülke ve uluslar arası siyaseti yöneten bir başkan var. Kafasına göre sağa-sola ceza kesiyor. Yürütmenin bu denli kontrolsüz hareketi hiç bir yerde doğru değildir. 

Maalesef güçlü olmak zorundasınız. Dış politika kararlarında hata yapmamalısınız. Suriye ve Irak politikalarımızın faturaları şu anda muhatap olduklarımıza neden oluyor. Eğer bu iki komşumuzun bütünlüğü konusunda zamanında çok duyarlı olsaydık, bölgede stratejik önemimiz nedeniyle bu davranışlara muhatap olmazdık.

Yargı sistemimize bu denli müdahale etmeseydik, şimdi mahkemelerimizin kararlarına kimse bu sözleri söylemezdi. Ama HSYK ve yüksek yargı kadrolarının siyasileştirilmesi kendiliğinden mi oldu? Bunlar yıllarca göstere göstre yaşanırken, zamanında hukuksuz alına kararlara göz yumulurken günü geldiğinde tüm hukuk sistemimize karşı olan saygının zedeleneceğini öngörebilmek lazımdı. 

Bakalım daha nelere muhatap olacağız göreceğiz. Maalesef elimizden bir şey gelmeyen iç-dış etkenleri önceden tahmin edebilmek çok zor oluyor. En kısa sürede bu süreçleri aşmayı diliyorum.

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** KI*** 26.07.2018 14:31
Konu / Hisse Kodu: Amin :))
Çok teşekkür ederim iyi dilrklerinşz ben her tanıdığıma bana dua edecekseniz Netaş 25 ve üstü olsun dşye dua tembihinde bulunuyorum ;) bu arada emlakta lotkarımın 3/2 sini 1.67 sattım ya kağıt gitti uğursuzluk Benmişim :( thy 5.78 maliyetle taşıdım 9.33 verdim 11 ekşmde kağıt o fiyatları 9 aydır görmüyor 20 bile oldu :) Acaba netaşıda 37 aydır taşıyorum Benim yüzümden mi gitmiyor :) hedefimdeki parayı versinler çıkayım Netaştan rahatlasın tahta çıkışa geçsin :)
Cevap 26.07.2018 14:34

:))

Dua eden sağlık ve hayırlı kazanç dilesin. Bunlar olmadan çok paranın anlamı olmaz.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** KI*** 26.07.2018 14:20
Konu / Hisse Kodu: Aşk olsun ;)
O kadar mı rahatsızlık verdim benim düşüncem para yerli yatırımcıda kalsın yabancı yatırımcı hep kazanmasın biz kazanırsak parayı bu ülkede harcayacağız bu ülkenin müteahhittinden ev alacağız bu ülkenin turizmine para harcayacağız bu ülkenin bankalarında birikimsizi tutacağız kazan kazan politikası Benimki ben kazanacağım ülkemde kazansın milyonluk olup parayı Zürich Basel taşımayacağım benim için başka ülke yok :) kayak yapmaya İsviçre’ye giderim gezmeye saat almaya :)
Cevap 26.07.2018 14:24

:))) Bak şimdi nereden nerelere gittiniz yine :)

Ben evlilik konusunu diyordum. Niyet var ama hep bir bahane de var. Para katlasın çok da güzel, iyi bir de gelinimiz olsun inşallah diyorum.     Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** KI*** 26.07.2018 12:23
Konu / Hisse Kodu: öyle olacak :)
Zengin olunca yaş olacak 38-39 25-30 bandında bir kızla evlenmek için sadece 1 milyonluk olmak yetmez:) saçımızla başımızla şükür yerinde onlar dişlerde iyi ama sıkmaktan kırlırsa zengin işi porselen veya vidalı yaptırırız kılık kıyafet borsa tecrübesi kazanma motivasyonu ile kısmetlerim artar artmazsa bol para dönemi yaşarım hayatımda hep dünya mı yaşayacak bol para dönemin, biraz biz garibanlar yaşasın öyle değil mi ?
Cevap 26.07.2018 14:02

Mürüvetinizi görsek de hepimiz bir rahatlasak :)    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** KI*** 26.07.2018 11:46
Konu / Hisse Kodu: kaldı 33 ay :)
Bu arada 3 senelik sürenin 3 ayı geçti kaldı 33 ayımız biraz daha diş sıkacağız kazandığımız paraları ağzımızda sıkmaktan kalmayan dişleri yaptırmak için dişçiye vereceğiz :)
Cevap 26.07.2018 12:01

Dişçi zengin olacak yani :)    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** KI*** 26.07.2018 11:15
Konu / Hisse Kodu: ben görüşümün arkasındayım :)
Ben toparlanma derken kendimin ciddi karlarda olmam için 3 sene geçer demek istemiştim yoksa orta vade netaş 12-13 prkab 2.2-2.3 aksa 13-15 arası bekliyorum zaten :) ama netaş 22 üstü aksa 18.88 üstü prkab 4.6 hedeflerimiz için 3 sene demiştim çünkü bu kağıtlar buralara geldiğinde bu pozisyonumuz ile ve yıllarca borsada çektiğimiz sıkıntıyı telafi edeceğiz :)
Cevap 26.07.2018 11:38

:))yes    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** KI*** 26.07.2018 10:33
Konu / Hisse Kodu: prkab
Tahta yine güzelleşiyor yakın zamanda 2 üstüne geçenki gibi atacak! Sanki netaşta olduğu gibi prkabta çile yavaş yavaş bitiyor. Kağıt en ufak bir olumlu piyasada yukarı yapma niyetinde olduğunu piyasa artıda olduğu zamanlarda gösteriyor..
Cevap 26.07.2018 10:59

İki üç yıldan önce düzelmez bu hisseler diyorsunuz :)

ABD ilişkileri çok önemli. Beklenti yazımda da yazdıklarımı aşarsak borsa ve hisselerde çok farklı bir trend başlayabilir bir anda. O zaman bu hisselerin çoğu çok hızlı toparlar. Bakalım yaşayıp göreceğiz.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

EN*** DE*** 25.07.2018 17:31
Konu / Hisse Kodu: Cimsa
Aydın bey CİMSA hakkında satış iddiaları var. Sabancı Grubu'nun ana hissedarı olduğu Çimsa'ya ait Kayseri ile Niğde Çimento'nun ve Akçansa'ya ait Ladik Çimento'nun satışı için Ünlü & Co'ya yetki verdiğine dair haberler mevcut. Eğer bu iddialar doğruysa hisseye etkisi ne yönde olur sizce? Saygılar...
Cevap 25.07.2018 17:51

Satış fiyatına göre değişir. Ama çağrı fiyatı son altı aylık fiyat ortalamasına göre yüksek olur. O yüzden bu konu gerçek çıkarsa pozitif etkisi olur.

Ama bu tip duyumlar gerçekleşinceye dek sadece spekülasyondur. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

UM*** SA*** 25.07.2018 15:50
Konu / Hisse Kodu: Uluun
Aydın abi dolar borcu olduğu kur sebebiyle zor zamanlar geçirdikleri kur belirsizliği sürdükçe hissenin baskı altında olacağı söyleniyor doğru mudur?sanki sen de yoruldun şu öngörüler gerçekleşse de siteyi kapatıp emekli olsam, bol bol balığa çıksam sabahları beklenti yazmasam diyor musun aydın abi :))
Cevap 25.07.2018 16:57

Bilançosuna bakınca dediğiniz gibi vahim bir durum görmüyorum. 

Yorulduğum kesin. Ama işten beklenti yazmaktan, öngörü girmekten değil. Piyasanın aksi ekonomik ve siyasi davranışları kestirmeye çalışmaktan yoruldum. Misal dün faiz artışı yapılacak gibi piyasa hazırlanıyor yapmayınca 3.200 puan eksi. Bugün rahip bronson'un tutukluluğu ev hapsi şekline dönüşüyor 3.000 puan artı. Şimdi bunları ekonomik verilerle falan kestirebilmenin imkanı var mı? 

Yapılacak çok basit bir şey var. IMF çağırılıp, ekonomik bir reform paketi hazırladık. Kamu ciddi tasarruf tedbirleri alacak, bütçe fazlası verecek program yaptık, faiz dışı fazla vereceğiz, enflasyonist baskıyı girecek üretim politikalarımız şunlar şunlar inceleyip takibini yapın desek, tek kuruş para istemeden kendimizi uluslar arası bir kuruma denetleterek, kendi kendimizin oto kontrolünü sağlasak bir anda yabancı fonlara güven gelir. Ciddi fon girişleri başlar. Faiz ve kurlar düşer. Ama IMF'e o kadar çok laf söyledik ki, şimdi bunu göze alamıyoruz. Halbuki IMF programları her zaman para almak için yapılmaz.

Normalde IMF denetimi şart mı ne gerek var diyebiliriz. Gerçekten de yok. Ama yıllardır % 5 enflasyon hedefi koyuyoruz. Faiz koridoru uygulamasında % 8 faizde diretiyorduk. Ama piyasa faizinin bu oranla hiç ilgisi yoktu. Tasarruf yapacağız deyip, alt yapı ve teşviklerde ciddi rakamları harcıyoruz. Teşvik olarak verilen paraların gerçek açamlarına kullanılmadığı kesin ki, üretimde halen istenen artışı sağlayamıyoruz. Özel amaçlı kobi, çifti kredisi vs. açması gereken kamu bankaları bile özelleştirme, inşaat kredilerine boğulmuş durumda. Yani bunlar doğru davranışlar olsa, şu an ne kurlar burada ne de faizler bu seviyede olurdu. 

Üretimdeki hataları, pazara ulaştırmada aracı rantını hala kırmayı başaramayıp, gıda enflasyonunda eziliyoruz. Her fiyatı artan üründe hemen ithalata kalkıp söz de fiyat kontrolü sağlıyoruz. Peki ürettiğimizi ürünü ithal edince kendi kendimize döviz harcaması yaratmıyor muyuz? Kurlar çıkarken ithalat yaptığımız ürünün içeride fiyatı düşürebileceğine inanıyor muyuz? Peki o zaman hala et fiyatları neden düşmüyor? Yani yapanlar her kimse, ithalat rantiyecileri yaratmaktan başka bir faydası olmayan politikaları neden halen bırakmıyoruz anlamak mümkün değil. 

İşte tüm bunları hesaplamak, düşünmek, hatta hesaplayamamak insanı gerçekten yoruyor. Ama yıllarca siyaset ve ekonominin içinde olup, yeter ben oynamıyorum diyrek kenara çekilmek de o kadar kolay değil. Bir gün yapacağım ama sanırım daha o güne süre var. Ama gerçekten de çok yoruldum. 

2011'de şike gündemi ile başlayan, 2013 gezi olayları ile alevlenen, şehir terörleri ile şiddetlenen, hain darbe denemesi ile zirveye çıkan komplolor sürecinden halen kendimizi çıkartamadık. 

Dün Yunanistan'da bir yangın çıkıyor. Maalesef çok sayıda kişi yanarak can veriyor. Hatta sanırım 25 kişilik çoluk-çocuk-kadın-erkek alevler arasında kaça kaça bir uçuruma geliyorlar. Ya atlayıp parçalanacaklar ya da yanacaklar. Maalesef birbirlerine sarılı şekilde yanarak ölüyorlar. Sosyal medyada bu elim olaya verilen tepkileri okuyorum da, biz ne zaman bu kadar gaddarlaştık, insanlığımızı kaybettik diyorum! 

Kendini bilmez iki kişi zavallı eşeklerin kafasına çuval geçirip, ellerindeki sopalarla vura vura hayvanları bayıltıyorlar. Bunu yaparken nasıl oluyor da vicdanları sızlamıyor. Zavallı hayvanın ne suçu varki bu zulmü yapabiliyorlar. Bu yaptıklarını da videoya kaydedip sosyal medyada paylaşmaktan da hiç çekinmiyorlar.

İşte tüm bunlar Türkiye'nin yıllar içinde yargı, eğitim, yasama, yürütme sisteminin FETÖ gibi özel amaçlı cemaatlar tarafından sistemli şekilde bozulmasından kaynaklanıyor. Sonra insanlarda ne ahlak kalıyor ne vicdan. Cüretkarca ve utanmadan bu görüşlerini sesli ya da görsel paylaşabiliyorlar. 

Küt diye en çok sosyal-ticari ilişkimiz olan ülke Rusya'nın uçağını düşürüyoruz. Bunu ilk anda sahiplenme yarışına giriyoruz. Sonra bir bakıyoruz faturası kabarıyor, suç FETÖcü iddiası ile pilotlara atılıyor. İlk andaki açıklamalara bakıp, milliyetçi güdülerimizde egemenlik hakkımızın ihlali diye olayı biz de haklı görüyoruz. Sonraki açıklamalara bakınca işin cemaatin provakasyonu olduğunu anlıyoruz. 

Ama tüm bunlarla piyasalar dal gibi sallanıyor her seferinde. Şimdi bunların neresinde ekonomik veri ya da gelişme var? Hepsi kişisel kararlar ya da siyasi davranışların neden olduğu dış etkenler yüzünden kaynaklanıyor. 

O kadar çok denklem içindeyiz ki, hangisinden başımıza hangi çorap örülecek hesaplamaktan işimizin doğalını yapmaya fırsat olmuyor. 

Neyse, yorulduğum kesin ama dediğim gibi işimi yapmaktan değil, yapılmaması gereken yanlışların etkilerini hesaplamaktan, zararlarından korunmaya çalışmaktan yoruldum. Umarım artık bu dönemden düzlüğe çıkarız da herkes derin bir nefes alır.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

FA*** TO*** 25.07.2018 14:33
Konu / Hisse Kodu: ARCLK
merhaba,
hisse ile ilgili şu anki düşünceniz nedir? orta ve uzun vade için bu seviyelerden alım yapmak mantıklı mı?

teşekkürler
Cevap 25.07.2018 14:41

Açıkçası iki gündür ben de aynı sebeple öngörü vermek için doğru seviyeyi tespit etmeye çalışıyorum. Sanırım kötü bilanço bekleniyor ki, bu denli düştü. Teknik olarak 11.83 zarar kes düşünülüp buralardan yeni alım düşünülebilir. Eğer hissede 11.85 aşağıya kırılmazsa, bu seviyelerde ikili dip oluşur ki, ikili dip formasyonları yükseliş yönlü görüntülerdir. Ama hala ilgili desteğe çok yakın olduğu için, yeniden gevşer ve kıracak olursa, yeni alt destek riskleri de söz konusu. 

Ben tam karar veremedim. Belki zarar kes verip buralardan yeni öngörü yapabilirim. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_