Soru - Cevap

Lütfen alış sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz, elinizde bulunan hisseler için sorular iletmeyiniz. Bu tarz sorular cevap bulmayacaktır. Bizim önerilerimizdeki hisseler ve genel konularla ilgili sorularınıza açığız.

Sorunuzu göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

Sorular ve Cevaplar

EN*** ŞA*** 20.11.2018 09:55
Konu / Hisse Kodu: krdmb
Yabancı satışlarının henüz durmadığı hisseden uğradığımız zararı sermayesinin 28 katı kar eden ve sizin uzun zamandır görmediğimiz kar oranı ile önerdiğiniz ALGYO dan çıkarmamız mümkün müdür.
Cevap 20.11.2018 10:13

Algyo biraz kendine özel bir hissedir. Ederi hep yüksek seyreder ama ederindeki fiyatları nadir zamanlarda görür. Aslında ben ederi olarak çok yüksek beklentilere sahibim ama bu özelliği nedeniyle çok daha düşük beklentilere yer veriyorum. 

Kısacası olabilir ama mesela borsa yükseliyor diye algyo yükselmez. Borsa düşüyor diye de düşmez. Geri alım programları ve devamında da sürmesi önemli. Ama asıl portföyünde bulunan bilançoda henüz düşük değerlemelerle görünen arazi arsalarının katkısının artması çok önemli. Bu arazilerde ciddi imar gelişmeleri yaşanır da ekstra değerlemeler olursa, yükseliş hızı yüksek olur. Bir de günün birinde artık bedelsizleri vereceğim der ve yüksek bir bedelsiz oranı açıklarsa o zaman da sert yükselişler yapabilir. Ama bunun dışında kaybı yüksek bir hissenin paritesi olabilir mi sorusuna zamanlama riski nedeniyle bir şey diyemiyorum. Karar sizin yani.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

KO*** KI*** 20.11.2018 09:43
Konu / Hisse Kodu: FROTO ve EREGLI
Merhaba Hocam,

FROTO ve EREGLI hakkındaki düşüşüncelerinizi merak ediyorum. FROTO 60 lardan 53 lere geldi ve hatta bugün temettü ödemesi var. Sizce bu düşüş dahada sürermi ?
Cevap 20.11.2018 10:08

Günaydın Arkadaşlar,
              Biliyorsunuz görüşlerimi kendiliğimden uygun gördüğüm zamanlarda beklenti yazılarımda, al/sat ya da Destek-Direnç tablolarımda paylaşıyorum zaten. Bu şekilde hisseleri merak etmenizi anlıyorum ama benzer bağımsız sorularla merak edilenler sorulursa o zaman sitedeki youm objektifliğini kaybederiz. Lütfen benim paylaşım zamanlamalarımla bu konuları takip etmeye çalışınız. Çünkü o zaman daha objektif ve zamanlama olarak da daha doğru olabilir.

Beklenti yazımda da yer alan bilgilerin paralelinde geçici düşüşler yaşandığı görüşündeyim. Ben artık eregl'de toparlanma zamanı geliyor diye düşünüyorum.                  Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

MU*** GU*** 19.11.2018 15:31
Konu / Hisse Kodu: dolar kuru
Aydın bey merhaba,

Atilla yeşilada seçimlerden önce dolar kuru için 7 tl ve 2019 da IMF ile bir stand by anlaşması olacağı tahminlerinde bulundu.Sizin bu tahminler hakkındaki görüşlerinizi merak ediyorum.Siz böyle riskler görüyor musunuz.
Saygılar,
Cevap 19.11.2018 15:48

Öncelikle herkesin görüş bildirme hakkı vardır. Bu nedenle izahı yapılarak açıklanan tüm görüşlere saygı duyarım. Nihayetinde bizler gibi kişiler sadece kişisel öngörülerimizi paylaşıyoruz. Hangisi gerçekleşir, gerçekleşmez bunu zaman gösterecektir.

16/11/2018 tarihli ''Türkiye Daha Büyük Bir Krize Mi Gidiyor?'' başlıklı yazımda sorunuzun cevabını vermiştim. Dediğim gibi, ben böyle bir risk yaşanmasını beklemiyorum. İzahını da yazımda yapmıştım. Lakin yazımda da uyardığım yanlışlar yapılırsa, yanlışta ısrar edilirse, o zaman olası hatalı kararların ve yönetimlerin faturası olarak her türlü seviye görülebilir. Ben beklemiyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

HÜ*** .*** 19.11.2018 09:53
Konu / Hisse Kodu: SATIŞ BASKISI SÜREN HİSSELER
Merhaba Hocam,

Bugünkü beklenti yazınızda "çok yüksek karı olan ihracatı da iyi bazı şirketlerde halen yabancı satış baskıları sürüyor." demişsiniz. Sanırım cam hisselerini kastettiniz. Bunların haricinde varsa isim verebilir misiniz. Özellikle takibe alalım.

İyi çalışmalar
Cevap 19.11.2018 10:00

Camlar, soda, algyo, bankalar...    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

HÜ*** .*** 17.11.2018 23:09
Konu / Hisse Kodu: AKSA
Merhaba Hocam,

12 Kasın tarihli soru cevaplarda AKSA için " Aksa hele tam yabancı hissesidir. İştiraki Dowaksa'da çok güçlü bir yabancı ortağı varken bu fiyatlar anlamak mümkün değil." dediniz. Bu söylediklerinizden anladığım kadarı ile AKSA ucuz diye düşünüyorsunuz.

SISE, SODA, PETKM, ULUUN gibi hisseler F/K 4-6 arası değişiyor, halen ucuzlar. AKSA bu fiyatıyla bile F/K 15 lerde. Bana göre AKSA bu fiyatıyla bile iskontolu değil, pahalı gibi görünüyor. Bakış açım yanlış mı sizce.
Cevap 18.11.2018 21:22

Şöyle, fk lar kara göre değişiklik gösteriyor. Aksa'nın karı düştüğü için böyle durum. Ama ben aksa'nın karının sonrasında yine hızla iyileşmesini bekliyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** KI*** 16.11.2018 17:54
Konu / Hisse Kodu: prkab
Sonuçta benim her dediğim olsa borsadan parayı çuvalla götürür yeğenlerime kalacak demezdim :) Ben fikrimi söylüyorum sizin fikirlerinizi benim için önemli ne diyorsun üstad prkab harekete söylediklerimde haklı çıkartır mı beni ?
Cevap 16.11.2018 18:11

Hangi söylediğinizde haklı çıkartır diye sordunuz? Daha geçenlerde hepsi için iki sene bekleriz derken şimdi güzelleşiyor gidici sanki diyorsunuz. Benim görüşlerim aynı. 

Evet evet güzelleşmeye başladı hisseler. BİST gayet iyi olacak merak etmeyin. Hele yabancı fonlar gelmeye bir başlasın BİST nasıl canlanacak göreceğiz.

İyi hafta sonları


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** KI*** 16.11.2018 17:23
Konu / Hisse Kodu: prkab
Aydın Abi nasılsın prkab ufak ufak hareketler yaptırmaya başladılar. Tahtayı çaktırmadan güzelleştirip sonra bir noktaya taşıdıktan sonra ciddi bir hareket çekecekler gibime geliyor. Sanki 2 ye kadar çaktırmadan götürüp sonra ciddi bir hareket havası seziyorum ne dersiniz?
Cevap 16.11.2018 17:45

En az iki yıl düzelmez bence :) Artık ilgilenmeyin henüz evlenmemiş kardeşinizden olacak yeğenler düşünsün boş verin siz.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** ZE*** 16.11.2018 16:07
Konu / Hisse Kodu: Kanal İstanbul
Kanal İstanbul projesi hayata geçmeye başlarsa en fazla hangi GYO karlı çıkar. Herhangi bir bilgi veya öngörünüz varmı?
Cevap 16.11.2018 16:15

Özel bir bilgim ya da görüşüm yok. Sadece Ekgyo kamunun olduğu için projenin asıl ilgili gyo'su olacaktır yine. Sadece büyük çekmece tarafında Algyo'nun henüz tam değerlemesi yapılmamış büyük yerleri olduğunu biliyorum. Eğer Kanal İstanbul yapılırsa, bu yerleri ciddi projelendirilebilir. Ama bunun dışında kime yaracağını şimdiden söylemek kolay olmaz. Çünkü projenin yapımında yap işlet devret ve ihaleli işler de olacakmış sanırım. O gün gelince bunların nasıl olacağını göreceğiz. Şimdiden konuşmak için erken olur.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

OĞ*** DE*** 16.11.2018 10:59
Konu / Hisse Kodu: algyo
Selamlar Aydın bey
umarım iyisinizdir..
Algyo çok güzel bir kar acıkladı, geçen ay sonu ancak borsa ne cıkarken ne de düşerken hisse bazlı bir hareket yapamadı.
sizin de öneriniz halen geçerli görüyorum, bir revize düşünüyor musunuz? bugün alınsa, sizin verdiğiniz hedef rakamından%40 lar da bir kar elde edilir ki bu uzun vade de bile güzel bir kar denilebilir..Acık oldugunu görüyorum ama yorumunuzu almak isterim zira biraz uzun zamana kaldı galiba..
Cevap 16.11.2018 11:11

Karı ve olası bedelsiz potansiyeli çok yüksek bir şirket. Ayrıca Büyük çekmece bölgesinde imar değeri düşük görünen çok ciddi bir arazisi var. Bunun değerlemelerinin ileri tarihlerde çok ciddi olabileceğini bekliyorum. Kanal İstanbul projesinin şirkete pozitif katkısını bekliyorum. Ama gördüğünüz gibi bir anda kopup gidemiyor. 

Benim bilanço beklentim orada gördüğünüz rakamlardan da yüksek ama, daha da yüksek bir beklenti sizleri ekstra etkilemesin istedim. Sonra hisse uzun süre takılırsa yatırımcılar sıkıntı yaşıyorlar. Yeni öngörü girmeyi düşünüyorum. 50.90 civarını teknik olarak bekliyordum yeni öngörü için. Ama görür mü bilemiyorum. Belki de görmeyebilir. Stochastic seviyesi gayet uygun yerde çünkü.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

LE*** YA*** 16.11.2018 09:33
Konu / Hisse Kodu: ekonomi
hocam günaydın, ekonomistler kasım ayındaki büyük ihaleler çok önemli diyordu iki ay önce, ancak tahvil ihaleleri iptal edildi, 17 milyar dolar (net hata ve noksan) bir anda ülkemize yurt dışından nasıl gelmiş olabilir. bunun bilgisi gizli midir?
Cevap 16.11.2018 09:59

Arkadaşlar,
              Bugünkü yazımda da bu tarz olası girişlere dikkat çektim zaten. Kaşıkçı cinayetinde arka planda neler oluyordur bilemeyiz. Ortadoğudan ve dışarıya kaçmış kendi sermayelerimizden de geri dönüşler buna neden olabilir.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_