Soru - Cevap

Lütfen alış sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz, elinizde bulunan hisseler için sorular iletmeyiniz. Bu tarz sorular cevap bulmayacaktır. Bizim önerilerimizdeki hisseler ve genel konularla ilgili sorularınıza açığız.

Sorunuzu göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

Sorular ve Cevaplar

SE*** KI*** 31.01.2019 10:27
Konu / Hisse Kodu: netas 2
20 li fiyatları görme ! piyasa iyiken çıkmıyor kötüylen zaten herkesten çok düşüyor hisseyi elinde bulunduran büyük oyuncuların amacı ne bilmiyorum ama hisseyi elinde bulunduranlara acı çektirmekten hoşlanan psikopat oldukları kesin ! Yav arkadaş bu piyasada insan 8 geçmez mi anlamadım ....
Cevap 31.01.2019 11:12

Arkadaşlar,

Çok duygusallık aramayın bu işlerde. Psikopatlıkla ilgisi yok  bu işlerin. Kimbilir belki çok ciddi fiyatlara gitmesini bekledikleri bir hissede herkesi aynı bu şekilde yıldırıyorlardır. Ben ortala fiyatlara gelince bile yeter satacağım diyen çok kişiyi duydum. Fiyat böyle süründürmese bu düşünceler oluşur muydu?  

Yaşayıp göreceğiz. Ama gerçekten beni çok yordu.

Hergün gündem oluyor, telefonlarda açıklar varmış, ortam dinlemesi, kameralardan istemsiz izlenme yapılabiliyor diye. Bunlar şimdi mi vardı. Yıllardır var olan şeyler. Peki bunlar oluyorsa, maillerin, şirketler arası, bürokrasi ortamlarında yazışmaların güvenliği olabilir mi? 

Şirketlerin ticari bilgileri, pazar gelişmeleri, anlaşmaları vb. her bilgi ortama açık aslında. Aynı şekilde siber güvenlik olarak kullandığınız yabancı şirket ürünü, sizce tüm bilgilerinize erişim imkanı bulmuyor mu? İşte sadece bunları bile dikkate alınca, son aylarda hep söylenen milli ve yerli bir sektör ön plana çıkacaksa, bu da yazılım, siber güvenlik, bilgisayar ve donanımları vs. alanlarında olmalı ve tüm kamusal bürokrasi ve üniversitelerde yerli siber ürünler, programlar, yazılımlar, donanımlar mecburi olmalıdır. Bunun yapıldığını bir düşünün yerli şirketlerin hisseleri ne olur? Peki mantıksız bir işten mi bahsediyorum? Bence hiç gecikmeden yapılması gereken bir mecburiyet bunlar. Ama misal madem bu konular bu kadar önemli, netas'ın % 48'i neden bir yabancıya satılır ki? Keşke yerli ortak ya da mevcut ortak asels'ye satışı yapılmış olsaydı.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** KI*** 31.01.2019 10:24
Konu / Hisse Kodu: netaş
Endeks 122 binden 95 binlere geldiği 2018 nisan haziran arası 15 li fiyatlardan 8 li fiyatlara gel ki o dönemde sadece 3 aylık - 2 milyon zarar varken ! Şimdi 87.400 başlayan çıkışta 105bin 900 görelim 8 tl yi görme üstüne üstelik 15 li fiyatlardan 6.34 geldin öz sermayesi artan bir şirket ne hikmetse 43 milyon zararı var diye anlamak çok güç bu netaşta bilgi takip sabır uzunvade hiçbir şey işlemiyor ortam çok iyi olduğu dönemlerde bile aylarca 10 fiyatlarda bekletip tarihi tl zirvesinde bile
Cevap 31.01.2019 11:03

Çünkü bilançolarda sadece kar rakamı esas olan değildir. Özkaynak gelişimi önemlidir. Tabii bir de bağlantıların detayları. Bunları da bizler açıklanmadan bilemeyiz. Her gördüğümüz zarar bilanço aslında zarar olmayabilir. Thyao'da örneklerini çok görüyoruz. 

Amaçlar, psikolojiler, ortam hepsi bilanço aynı iken bile farklı fiyatlar yaratabiliyorlar.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** ŞA*** 30.01.2019 15:13
Konu / Hisse Kodu: Netaş
Netaş da citibank istikrarlı bir alıma geçti son birkaç haftadır.Hatta hisse taşımada % 5 lik dilimde ilk defa gözüktü. Bu iyi bir hareketin öncüsü olabilir mi? Nasıl yorumlarız?
Cevap 30.01.2019 18:10

Evet olabilir.

900 bin adet ay başına göre citi artmış, 678 bin yatırım fonları isim artmış, 226 bin de emeklilik artmış. Bu kısım güzel ama 941 Bin eksi olan takas toplam fark diye çıkıyor kim olduğu önemli. Aynı ikişiler karşılıklı ise çok espri yok. Ama birileri verirken diğerleri geri almaya başladı ise çok güzel bir gelişme demektir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

LE*** YA*** 30.01.2019 15:07
Konu / Hisse Kodu: güven
Hocam piyasalara güven gelince her şey normale dönüyor. Siz zaten temkinli iyimserdiniz. size güvenip inananlarda meyvesini aldı. şimdi size serzenişte bulunanlar 2 ayda yüzde 30 luk öngörüz gerçekleşince de takdir etmeli bence. Kağıtlar bir şekilde ederini buluyor. Sizi seviyoruz hocam. Netaş, aksa da güzel olacak inşallah. bir de dohol için öngörünüz var mı. iyi çalışmalar.
Cevap 31.01.2019 10:51

Günaydın. 

Maalesef gördüğünüz gibi algılarla piyasalar şekilleniyor. Yani öncelikle algıları yönetiyorlar. Bir çok hisse için, madem bu denli iyiydi o zaman neden o kadar düştü diye geçiyor insanın aklından değil mi? Ama öyle oluyor işte. Hatta bu yarattıkları korkular nedeniyle bazen yukarı revizelerde daha ısrarlı olmayıp, hisseleri erken bile kaçıracağız. 

Aksa, netas için de telafi edici yükselişlerin olmasını bekliyorum. Umarım bana o zaman da, neden bu kadar yükseldi diye sorular gelir.

Biz bir an önce açık öngörülerin gerçekleşmelerine bakalım, sitem falan onları geçelim. Bu işin içinde bunların hepsi var. Ben alışığım lakin, hisselerin hareketlerine herkesin de alışması lazım. Cirolar, piyasalar, karlar, büyüme, faizler, enflasyon sonuçta bunlar siyaset, yönetim becerileri ya da diğer iç dış gelişmelerle etkilenebilecek şeylerdir. Bu gelişmeleri ise bizlerin birebir tahmin etmesi çok güçtür.

Ama yine de çok rehavet olmasın. Daha önümüzde seçim var. Bu nedenle bir yerden seçim realizasyonları da bir risktir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** KI*** 29.01.2019 17:23
Konu / Hisse Kodu: NETAŞ
Bugün öngörü açmısınız 18 ekim günü döndüğü 8.27 hedef belirlemişiniz . Benim sorum bu bilançosu ile pek parlak bir şey beklemiyorum ama hiç yoktan 10 fiyatlara kısa da yerleşir mi çünkü çok aşağıda kaldı :(
Cevap 29.01.2019 17:33

Teknik olarak düşüş trendinden çıktığını düşünüyorum. Bu nedenle netas'ın da kısmi bir toparlanma yaşamasını bekliyorum. Ama kalıcı bir seviye oluşturması ya da daha yukarı hedeflere hızlanarak gitmesi bilançoda ekstra iyileşme görülmesi halinde olur. Bu olur mu olmaz mı bilemiyorum. Beklenti yıl sonu bilançosunda kar gelmesi yönündeydi. Bir önceki bilançoda da aslında kısa vadeli borçlar 176 Milyon TL azalmış ve karşılığında da öz kaynaklar 165 Milyar TL daha yükselmişti. Yani son rakam zarar gözükmesi gerçek bir görüntü değil bana göre. Öyle olsa özkaynaklar da azalması gerekirdi.

Neyse bu konuyu çok fazla izah ettim. Dediğim gibi, bir tepki yükselişi yaşamasını bekliyorum. Umarım bu beklentim kar gelecek bir bilanço ile de desteklenir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

AH*** FU*** BÜ*** 29.01.2019 17:03
Konu / Hisse Kodu: açık öngürüler
hocam 2015-2016 tarihli açık öngürüler geçerlimi?
Cevap 29.01.2019 17:27

Açık olan tüm öngörüler geçerli arkadaşlar. Sadece o tarihte gerçekleşmelerine çok az bir oran kalmış ama yaşanan gelişmeler nedeniyle bu düşüşler nedeniyle beklentiler ötelenmiş durumdalar. Ama halen geçerliler. 

Şöyle takip edin! Açık ve yüksek beklentili bir öngörü hissesi, destek-direnç tablosunda da yer almaya başlıyorsa, teknik olarak paylaştığım dirençleri kıra kıra sıralı üst dirençlerine gidebilir diye düşünüyorum demektir. O nedenle ilgili açık öngörüler için yakın beklenti olarak, ya sonrasında yakın tarihli yeni öngörüler olduysa onların beklentilerini ve-veya destek-direnç tablosundaki ilgili hisse paylaşımlarını dikkate almak gerekir. Açık öngörülerdeki en yüksek rakamlar için biraz daha zaman geçebilir çünkü.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

GO*** OZ*** 29.01.2019 15:07
Konu / Hisse Kodu: Bildirim sorunu
Aydın bey güncelleme sonrası devam eden bildirim sorunu hiçbir şekilde çözülmedi ve cok önemli bir özelliği kullanamaz hale geldik. Telefonu değiştirdim ona rağmen bildirim alamıyorum hala.
Cevap 29.01.2019 23:57

Yapılması gereken ile ilgili çalışıyoruz. Test yapıp, çözüldü ise yapmanız gerekeni video anlatımıyla sizlere ileteceğim.     Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

MU*** MA*** 28.01.2019 18:50
Konu / Hisse Kodu: Teşekkürler.
Gerçekten uyarılarınızı ciddi olarak uyguladım. Piyasayı iyi okuyan Eğer Aydın Bey korkun diyorsa bir hayır vardır dedim ve Zararlar başabaşta ve Çok küçük kar olsa bile nakite döndüm. (BSOKE dışında )Ben bankaların öncülüğündeki piyasanın uzun sürmeyeceğini diğer hisselere yükselişlerin sıçramasını bekledim. Ben de sizin gibi düşünüyorum, seçim sonuna kadar aşırı düşük olabilenlerin daha düştüğünde alıp geekirse uzun vade olmasını bekleyeceğim. Her kese iyi akşamlar ve bol kazançlar dilerim.
Cevap 29.01.2019 08:25

Günaydın.

Kararınız hayırlı olsun diyorum. Bsoke değil tüm çimentolar, demirçelik ve ev camı için uyarımı yeniliyorum! Dün cumhurbaşkanımız güvenli bölge kurup 4 Milyon Suriyeli mülteciyi bu bölgelere göndereceğiz diyor. Peki sınır boyunca bu kadar çok insanın konaklayacağı, iş, aş, ticaret, sağlık, okul, bürokrasi, güvenlik, alt-üst yapısı bulunan hazır yerleşim yerleri var ve boş bir şekilde bu insanları mı bekliyor? Hayır tabii ki. Sınırlarımız boyunca bu denli mülteciyi Suriye topraklarında barındıracak hazır yerleşimler yok. Belki çok az sayıda kişiyi karşılayabilir ama 4 Milyon ciddi bir sayı. O zaman demek ki, eğer Türkiye ABD ile güvenli bölgenin yapımı ve kimin kontrolünde olacağı konusunda uzlaşabilirse, bu bahsi geçen güvenli bölgeler baştan yapılacak. Tüm bahsettiğim birimleri yeniden inşa edilecek demektir.

İşte o gün geldiğinde bu bölgelerin hızlı bir şekilde imarı için ciddi bir çimento, demirçelik, cam kullanımı söz konusu olacak. Bu nedenle bölgeye en yakın ülke ve hazır tesisler Türkiye'de olduğu için, bizim ilgili şirketlerimiz bu dönem gelince yoğun bir ciro-kar artışı yaşayacaklar görüşündeyim. Bir de tüm Suriye için barış sağlanacak olursa, o zaman bütün ülkenin yeniden imarı durumu söz konusu olacak ki, bu süreç en az 10 yılı aşacak zaman içerecektir.

Bu nedenle şu an için ülkemizdeki malum faiz-kredi gelişmeleri nedeniyle inşaat sektöründe sıkışma yaşanıyor diye özellikle çimento sektör hisseleri sıkıntı yaşıyorlar ama, ne zaman başlayacağını söyleyemeyeceğimiz bir süre sonra önleri açılacaktır. Tabii bölgedeki anlaşmazlıklar daha da çetrefelli hale gelir bu konuda daha uzun yıllar muğlak kalırsa o zaman şimdiden sektöre yatırım yapanlar için bekleme süresi uzun olur. Ama bu potansiyeli kimse göz ardı etmemeli!


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** KI*** 28.01.2019 10:24
Konu / Hisse Kodu: bilanço bekletilenleri
Elimizdeki hisseler bistte önemi olmayan şirketler olunca aracı kurulumların tahmini 4 . çeyrek veya yıl sonu bilanço beklentilerine ulaşamıyoruz! Aksa netaş prkabla ilgili globalle ilişkilerinizi devam ettiren bir profesyonel olarak bize bilgiler aktarabilir misiniz araştırma bölümlerinden öğrenip teşekkür ederim ...
Cevap 28.01.2019 15:22

Elime ilgili bir rapor gelirse size de bilgi veririm.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

AL*** BO*** 25.01.2019 12:07
Konu / Hisse Kodu: Anadolu Cam
Aydın Bey Merhaba, endeks giderken anadolu cam bekleme yapıyor, acaba bizim bilemediğimiz extra bir durum olabilir mi? Birde Parsan hakkında görüşünüzü öğrenebilir miyim rica etsem?
Cevap 25.01.2019 12:30

Parsn aşırı manipülatif bir hisse haline geldi. O nedenle takibimde değil.

Anacm beklentimi koruyorum. Durmasının özel bir nedeni varsa ben de sizin gibi bilmiyorum maalesef:)


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_