Soru - Cevap

Lütfen alış sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz, elinizde bulunan hisseler için sorular iletmeyiniz. Bu tarz sorular cevap bulmayacaktır. Bizim önerilerimizdeki hisseler ve genel konularla ilgili sorularınıza açığız.

Sorunuzu göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

Sorular ve Cevaplar

ER*** AV*** 06.06.2022 12:15
Konu / Hisse Kodu: Uzun Vade Listesi
Merhaba Aydın Bey

En çok yararlandığım, ilgilendiğim yer UV bölümü.
(Günlük destek direnç/ Al Sat gibi) biraz daha Sade olsa ve olası vade öngörüleri eklense olabilirmi ?

Teşekkürler
Cevap 06.06.2022 12:38

Yıl sonu bilançolarını vadeler olarak düşünebilirsiniz. 

Bunun dışında sadelik için çok daha basit, giriş tarihi, fiyatı ve olası beklenti fiyatım olarak da yazabilirim ama temel analizde SPK açısından beklentimin nedenini izah ediyorum. İçerikler o nedenle var. Yani sizleri düşündüğüm gibi, diğer taraftan da SPK'ya uygunluğu da düşünmem gerekiyor.

Ama zaten bu sadeliği siz de yapabilirsiniz. Şöyle ki, bakarken giriş tarihi, fiyatı ve beklentisi neymiş diye bakın. Diğer paylaşımlara bakmayın isterseniz. 

Ya da mesela sade derken nasıl olsun onu da yazar mısınız düşünelim, yapabileceğimiz bir şey var mı acaba diye.

Ayrıca, UVYH listesinde vadeden ziyade eder değer çok daha önemli. Çünkü mesela sahol için şu an o fiyat olmalı aslında. Ama gördüğünüz gibi olmuyor. Eğer vade koyarsak, arada yaşanan Suriye harekatı, FEd kararları, Süper bono, enflasyon, ABD ile gerilimler, Uçak düşürme, rahip bronson gerilimleri gibi gelişmeler yaşandığından vadelerin hiç birisi tutmamış olurdu. Bu da vade için alanları rahatsız ederdi. Eminim şu vade yazdınız ama kaç ay geçti olmadı sitemlerini duyardık. Aynı zamanda o vadeleri görünce, çok da yokmuş diye düşünerek kredili kaynak yaratanlar bile çıkardı. Ama vadeler tutmayınca mağduriyet yaşarlardı. 

Dediğim gibi, sizler en geç yıl sonu bilançoları diye düşünün vadeleri. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

AH*** AT*** 06.06.2022 11:28
Konu / Hisse Kodu: uzun vade listesi
gerçekleşmesi olan uv hisseleride yine listede bir bölümde tutabilirmisiniz hedef gerçekleşmeleri geçmişe yönelik de herkes görebilir .
Cevap 06.06.2022 11:31

O zaman çok kalabalık olmaz mı liste. Hangisi gerçekleşmiş, hangisi gerçekleşmemiş karışır. Bazen de gerçekleşme sonrası hisse yeniden düşer. O zaman görenler sanki düşmemiş gibi görürler.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

AH*** AT*** 06.06.2022 10:12
Konu / Hisse Kodu: kkm ve yeni ürün
yeni ürünü göz boyamak dostlar alış verişte görsün mantığı ile çıkaracaklardır sonrada suyun kaldırma kuvvetini bulmuş gibi evreka diyerek reklam ederler . hiçbir şeye yaramayacak geçici geri çekilmeler olacak . Bu kadar usd yükümlülük varken ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar var . Ülke ülke para dilenir olduk . güvenin israfın yiyip içip talan etme akılların ekonomiyi ülkeyi yönetmesi imkansız 2015-2018 de gitmesi gereken beyefendiyi tek adam şeklinde getirdiler hep dış güçler :))
Cevap 06.06.2022 10:27

Soruna siyasetten ziyada ekonomik verilere bakarak yansımaları olarak dikkat çekiyorum. Yoksa seçimde kim kazanır, kim kaybeder bunu sandık sonuçları söyleyecek. 

Ancak KKM ve DTH toplamında ülkenin tasarruflarının %72'si dolar olmuş durumda. Devletin faiz yükü katlanarak artıyor. Aynı anda cari açık da artıyor. Şimdi ara enflasyon zamları yapılacak. Tüm bunlar ilk anda döviz kurlarının yukarı yönelmesine neden oluyor. 

Hisseler enflasyon ve kur artışlarına göre ucuz kaldılar. Bunu zaten yazıyorum. Şu anda yaşadığım tedirginlik, olası bir enflasyona endeksli süper bono-tahvil gibi bir şey çıkartacaklar mı, çıkartmayacaklar mı sorusu! Çünkü çıkmazsa ve bu ekonomi anlayışı ve kabinesi ile devam edersek, kurlar ve enflasyonda yükseliş sürecektir. Bu durumda hisseler de kur ve enflasyon değerlemelerine ayak uydurmak için yükselebilirler. Ama enflasyona endeksli bir ürün çıkartırlarsa, bunun detayları çok önemli. Çünkü kime hitap edecek, enflasyonun üzerinde kaç puan bir faiz verilecek, vadeleri ne olacak? Tüm bunlar çok önemli detaylar. Çünkü şu an normal mevduatlarda enflasyon garantisi yok. Eğer enflasyon garantili bir ürün çıkarsa, acaba bu banka mevduatlarından da çıkışa neden olacak mı belirsizliği var. 

Aynı şekilde enflasyon üzerinde garantili bir ürün borsada bu şekilde bir gelir garantisi olmadığı için hisselerde satış riski yaratır diye çekiniyorum.

Tüm bu belirsizlik de sürdüğü için tekniklerine göre yapabileceğim bir çok öngörüyü yapmaktan çekiniyorum. Sonuçta bunları yazsam da, olası düşüş geçici olacak, daha sonra yeniden hisseler ederlerine yükselecek desem de, satışlar geldiğinde yatırımcı davranışlarını görüyorsunuz. Bir anda panik başlıyor. Maliyetli yakalanmak yatırımcıların morallerini hemen bozuyor.

Ama teknik olarak şu an alımlar ve yükseliş eğilimi sürüyor. Zaten piyasada da bunu gösteriyor. Her şekilde borsa yükselir diye düşünenler için zaten öngörülerdeki açık hisseler, uzun vadeli liste ve destek-direnç tablosundaki paylaşımları görüyorsunuz. 

Bu sefer de ben kaçırmış olurum yapacak bir şey yok. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

RA*** AY*** 03.06.2022 18:35
Konu / Hisse Kodu: Al-sat
Merhaba Aydın Bey Brisa parsan çimsa yükselen Petkim öngörünüz ile aldım bist düştü yüklü aldığım için zarar yazdılar. İki hafta sonra BİST çıktı zirveler yaşanıyor siz daha düşebilir diyorsunuz Ben de Petkim çimsa ve brisayı sizin hedeflerinize gelmeden sattım alış fiyatına.Tabi ben sattıktan sonra gittiler. Yükselen ve parsan hala alış fiyatıma gelmedi Bu cendereden nasıl çıkılır anlamış değilim.Sistem oturtmakta zorlanıyorum.
Cevap 04.06.2022 00:05

Al-sat tablosunda brısa, cımsa, petkm, parsn yazınca zarar yazıp satacak bir öngörü yok gördüğünüz gibi. Parsn ve yksln'de mayıs ayında verilmiş ve açık olan öngörüler var. Acaba destek-direnç tablosunu mu yanlış anlıyorsunuz? 

Bazen beklentilerimi aşağı-yukarı yönlü revize yapıyorum. Dediğiniz hisselerde zararına bir gerçekleşme yok çünkü son öngörülerde. Bir yerde siteyi yanlış kullanıyorsunuz sanırım. Siteyi tanı kısmını detaylıca okudunuz mu? Pazartesi 11:00 sonrası beni site telefonundan arayın, siteyi kullanım konusunu bire bir konuşalım isterseniz. Nerde aksama oluyor buluruz belki.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

Sİ*** DE*** 03.06.2022 16:59
Konu / Hisse Kodu: aghol
tekrardan merhaba :) soruları tek tek sorun dediğiniz için ayrı soruyorum. Aghol de kötü bilançoya denk geldik tekrar toparlıyor gibi ama durumu nedir uzman gözüyle ? yorumlayabilirseniz sevinirim
Cevap 03.06.2022 18:29

Aslında çok kötü bir bilanço yok. Hatta ciro ikiye katlamış, brüt kar ikiye katlamış, hatta esas kar üçe katlamış. Ama yatırım faaliyetlerinden giderler çok artmış. Bu nedenle de finansman gideri yüksek gelmiş. Karı bunlar yemiş. Ama sonuçta şirket son çeyrekte de 1 Milyar TL öz kaynak olarak büyümüş aslında.

İşin aslı hepsi algı. Ne istiyorlarsa gerisi detay kalıyor. Bir çok hisse var. Karı ile ilgisiz son sürrat çıkmaya devam ediyor. Aslında 35.00 destek yapıp güzel toparlamıştı ama geçemedi. Şimdi biraz geri gelip yeni bir destek yeri bulacak sanırım. Burası en fazla olursa 37.50 olur sonra yeniden yukarı döner diye düşünüyorum.

Soruların çok olması önemli değil, böyle tek tek olması daha doğru. Birbirine karışmıyor. Okuyanlar için de daha kolay takibi

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

Sİ*** DE*** 03.06.2022 16:54
Konu / Hisse Kodu: Deva
Aydın hocam meraba, Deva almıştım ama Deva bir türlü yukarıya dönemedi, şimdi de 50 günlük hareketli ortalamasının altına sarktı bu gibi durumlarda ne yapmalıyız daha aşağıda biryerlere inme durumu olabilirmi? bu endekste biraz ters hareket ediyor.
Cevap 03.06.2022 17:42

33.56 - 33.38 - 32.34 alt destek riskleri var. Ben elimdeki hisse için bir şey yapmazdım. Ama daha alacaksam o başka. Bu destekleri kollardım.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

TA*** ÖZ*** 03.06.2022 15:39
Konu / Hisse Kodu: KARTN
Merhabalar Hocam. Kartn maliyet düşürmek için desteklerden kademeli alım yapmak uygun mudur?Öneriniz de herhangi bir revize yok değil mi?
Cevap 03.06.2022 15:57

Zaten öngörünün açıklama kısmında belirtmiştim ben de. Ama maliyet düşürmek için bu kadar az geri gelmelerde bu alımlar yapılmaz. Ya hiç alınmaz yükselirse eldekilerden kazanırsınız, ya da %10-%15 arası düşüş olursa maliyet düşürmek için alım yapmak anlam taşır.

66.44 ve 66.10 daha güçlü olabilecek destek seviyeleri. O seviyelerin üstünde kaldığı takdirde beklentisi bozulmaz. Revize düşünmüyorum. Ancak bilançosunda ciddi bozulma olursa düşünürüm.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

OS*** NU*** UL*** 03.06.2022 12:29
Konu / Hisse Kodu: Bntas
Aydın Bey selamlar,
Uzun vadeli listenizde olan Bantaş için sanırım kısa vadeli öngörünüze zarar kes girdiniz. Ani sert bir hareketten çekindiniz herhalde diye düşündüm yoksa uzun vadeli listenizde olan bir firma için zarar kes pek girmezdiniz. Teşekkürler
Cevap 03.06.2022 14:19

Evet aynen düşündüğünüz gibi. 

Piyasa gerdi beni iyice. Tekniklerde destek-direnç paylaşımlarına bakar mısınız, flama, çanak, fincan-kulp vs kıran gidiyor. Tekniğin gereğine göre 3.84 zarar kes girdim. Hatta önce zarar kes yerine revize fiyat da 3.84 girmişim. Sonra fark edip düzelttim. Ama az önce baktım 3.83 de görülmüş zararkesle kapattım. Arada nazar boncuğu olsun.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

AT*** OZ*** 02.06.2022 23:34
Konu / Hisse Kodu: Sise Takas Hk.
Aydın bey merhaba ,
Şişe nin takasında 3-4 gündür yabancı çıkışı vardı bugün baktığımda 25 mio gibi giriş olmuş yabancı mal mı topluyor tekrar bu konudaki yorumunuz nedir. Tşk.
Cevap 02.06.2022 23:54

Ay bazında bakınca eksilmişler. Ama son takasta alım var. Belli olmaz. Alım-satımları var. Sonrasını görmek lazım. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

SE*** Yİ*** 02.06.2022 14:37
Konu / Hisse Kodu: Yükselen çelik
Aydın bey rahatsız ettim.yukselen çelikte 7.22 ile 7.31 arası gap boşluğu var sanki.sizce burası kapanır mi yakın zamanda yada önemsiz bir gap boşluğu mu.tesekürler
Cevap 02.06.2022 15:58

Çok önemli bir boşluk değil bana göre    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_