Soru - Cevap

Lütfen alış sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz, elinizde bulunan hisseler için sorular iletmeyiniz. Bu tarz sorular cevap bulmayacaktır. Bizim önerilerimizdeki hisseler ve genel konularla ilgili sorularınıza açığız.

Sorunuzu göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

Sorular ve Cevaplar

AL*** BO*** 21.04.2021 15:09
Konu / Hisse Kodu: ENDEKS
Aydın Abi Merhaba,

iç siyaset ve türkiyenin konjoktürü kötü olmasından dolayı endeksin 99.500 lere gelmesi söz konusu değil mi?
Cevap 21.04.2021 16:25

Yani tam açıkçı, viop'da short(kısa) pozisyon açmış bir foncu gibi soru sormuşsunuz! Sonuçta ülkerin yönetimlerine ve aynı anda dış etkilerin de gelişmeleriyle yukarıda ya da aşağıda olası bir çok seviye için kesin olur-olmaz diyemeyiz. Ama o seviyeye kadar arada çok fazla destekler var. Şu an onlar kırılmadan bunu dile getirmek doğru değil. Şu anki teknikle de bunu dile getiremeyiz. Ama aradaki destekler kırılırsa, sonrasında gündeme gelebilir mi? Onu bilemem ama olmaz da diyemem. Bunu demem o seviyeyi beklediğimi göstermez. Ben beklemiyorum. Ama ilk düşüş uyarılarında 1.260 seviyelerine dikkat çektiğim sıra, 1.192 bırakılan gap'a dikkat çekmiştim.

Olası düşüş riski sürüyor. Bakalım nerelere kadar olacak göreceğiz. Bir doğru karar ve gelişme bir anda çok sayıda hisseyi de tavan yapabilir. Borsa böyle bir yerdir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

MU*** YI*** 21.04.2021 15:07
Konu / Hisse Kodu: GENEL
Sizin uyarılarınız ile %50nakite geçmiştim. Bu nakiti de dolar, altın, faiz ve yatırım fonu şeklinde dağıtmıştım. Bu düşüşlerden ve uyarınızdan çıkarttığım Türkiye'de hiç bir zaman %100 ile borsada olunmaz. En fazla %50. Cumhurbaşkanının konuşmasını izledim ve ülkem için maalesef üzüldüm. Uyarılarınız için teşekkürler.
Cevap 21.04.2021 16:19

Yani çok şey diyebilirim, zaten kısmen de bunları yazıyorum. Ama maalesef çok uzun  zamandır iyi yönetilmiyoruz. Doğru kararlar almıyoruz. Tüm bunların sebebi bunlar. Yıllardır hiç dokunulmadan biriken TCMB yedek akçelerini de geçtiğimiz yıllarda hazineye aktarmıştık biliyorsunuz. Yani bu kadar tedbirsiz olmak hiç ama hiç doğru değil.

Artık yapılan açıklamaların hangisine inanacağız onu bile bilmiyoruz. Çünkü aynı partinin, iktidarın farklı konumlardaki yetkili kişilerinden aynı konuda çok farklı açıklamalar yapılabiliyor. Lakin, piyasa artık bu akçıklamalardan uzun zamandır ikna olmuyor.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

BU*** TA*** 21.04.2021 14:53
Konu / Hisse Kodu: Klgyo
Hocam klgyo da karar vermek için destek direnc paylasabilirmisiniz , bu hisseden tamamen çıkmayı dusunuyorum, iktidarla bağlantılı artik hic bir hisseye girmeyi dusunmuyorum. Iyi calismalar.
Cevap 21.04.2021 16:15

Paylaşımlarım aşı randevum yüzünden yarım kalmıştı. Dönünce onu da girmiştim. Sanırım görümüşsünüzdür.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

HA*** TO*** 21.04.2021 11:35
Konu / Hisse Kodu: Kchol
Aydın bey merhabalar sakıncası yoksa Kchol güncel destek/direnç paylaşabilrmisiniz...
saygılarımla...
Cevap 21.04.2021 16:13

Aşı randevum yüzünden paylaşımlarım yarım kalmıştı. Dönünce girdim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

NU*** ÇA*** 21.04.2021 10:10
Konu / Hisse Kodu: Megap
Hocam bu megapta yaşananlar artık suç olmaya başladı bu tür manipülasyonları engellemek için idari para cezası yetersiz bunlara 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası getirmek lazım.
Cevap 21.04.2021 16:13

Hisselerin düşmesinde bir şey yok. En iyi hisse bile böyle zamanlarda düşebilir. Ama megap'ta ısrarlı ortak alımları açıklanan hissede, bu alımlar sonrasında ciddi bir sipariş açıklanıp, hemen aynı gün sert satış gelmesi sorulanması gereken bir gelişme bence de. Ama alım açıklayan ortaktan bu düşüş esnasında satış açıklaması gelmedi. Görünen alan ortaktan satış yok. 

Ortamdaki satış baskısında kaybolan alıcılar yüzünden teknik olarak 7.50 civarındaki büyük bir kanal desteği de kırılınca, 5.00'e doğru bir teknik düşüş yaşanıyor. 

Sadece megap'a özel bir durum değil. Açıkladıkları karlara göre çok ciddi ederleri olan arclk, doas, vestl, vezbe, kchol, sahol gibi çok sayıda hisse de benzer hatta daha bile yüksek düşüşler yaşıyorlar. 

Ama ortak alımları, sonra da sipariş bağlantısı açıklanıp hemen arkasından satış gelmesi yine de dediğiniz gibi şaibe yaratıyor.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

DE*** SE*** 20.04.2021 21:13
Konu / Hisse Kodu: Indes
Indes hisselerindeki büyük düşüş ile ilgili düşünceleriniz nedir?
Cevap 20.04.2021 23:12

Sayfanın üstünde yer alan site içi arama satırına ındes yazınca aslında öncesinde bu cevabı verdiğimi görebilirsiniz. Ayrıca böyle düşüşlerin olduğu piyasalarda düşüler çok farklı sebeplerle de olabilir. Misal hisse iyi diye elinde taşıyanlar, başka hisselerde çok daha kötü yakalandılarsa, nakit yaratmak için elinde sağlam gördükleri hisseleri satmaya kalkarlar. Böyle bir durum en son yaşanır. O yüzden baştan düşmeyen benzer hisseler piyasa düşüşleri sürerse, sonradan bu şekilde görülebilir.

Başka özel bir neden bilgim yok.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

BU*** TA*** 20.04.2021 20:03
Konu / Hisse Kodu: Aylik strateji
Merhaba hocam iyi aksamlar, Son iki aydır ozellikle ay sonları dusus, ay başları yukselis yaşanıyor.Sanirim bu kredili işlemlerden kaynakli , malesef bazı hisselerde terste kaldık, yine de ay sonunda hisse oranını artirmak bu genellemeye dogru bir davranış olabilir mi?
Cevap 20.04.2021 23:00

Böyle bir genelleme yapamayız.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

RE*** ÇE*** 20.04.2021 19:44
Konu / Hisse Kodu: Uyarılarıniz
Aydın bey siz 2 3 ay öncesinden saden surekli yuzde 50 nakitte kalın düzeltme gelecek diye sürekli uyarınızı yapıyordunuz ancak hisselede bu derece düşüş olacağını düşünüyormuydunuz yoksa sizcede cok fazlamı oldu bu neredeyse yarı yarıya düşcek hisse fiyatları bu gidişle düşenlerde oldu saden bu işin sonunda 2020 yilindaki mart ayindaki
Dususun sonundaki sert yukselis olmustu yine aynısı olurmu sizce iyimsermisiniz
Cevap 20.04.2021 22:59

Olmaz diyemem. Ama şartlara ve gelişmelere bağlı. Şu anda yapılmayan ya da yanlış yapılan çok şey var.

Çok önceden beri yaptığım o uyarılarda BIST'in 1.260 lara inme riskini yazıyordum. Ama biliyorsunuz çok uzun süre bu beklentim gecikti. Sonrasında da bankalar ağırlıklı satışlarla dediğim seviyelere indi. Sorun öncesinde düşmeyen banka dışı hisselerde şimdi sert kayışların olması. 

İlk düşüş beklentilerimi yazarken bunun teknik ve genel bir süreç olarak yaşanmasını bekliyordum. Bu ozaman olsaydı gayet doğal olurdu. Ama şimdi bozulan piyasa şartlarının yarattığı panik nedeniyle yaşanıyor. Ve şu anki fiyatları ben de fazla düşmüş görüyorum. Ama endeks hala benim beklediğim seviyelerin üzerinde gördüğünüz gibi.

Neyse yine de sert yükseliş yaşanmaz demek doğru olmaz. Yaşanabilir. Hatta bir çok hissede tavanlar bile olabilir. Ama dediğim gibi, yanlışlar değil de doğrular yapılırsa. 

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SO*** TE*** 20.04.2021 18:47
Konu / Hisse Kodu: Doas-Mipaz
Hocam selamlar,mağlum gündem yoğun ekonomik baskılar,siyasi krizler derken ibre genel olarak aşağıyı gösteriyor.
Genel düşüşler var evet ama bu Doas ve Mipaz ile alakalı bir yorumunuz varmı ,bu hisselerde ekstra düşüşler yaşanıyor endeks ve diğer hisselere bakarak Kolay gelsin .
Cevap 20.04.2021 22:42

Dediğiniz ayrışmaların nedenini bilemem ama beklentilerimi koruyorum.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

NU*** ÇA*** 20.04.2021 17:34
Konu / Hisse Kodu: Açığa satış
Kolay gelsin hocam acaba açığa satış yasağı tüm bistten kalktı mı bu kadar satış olması hiç normal değil ya da çok ciddi zararına yapılıyor bu satışlar.
Cevap 20.04.2021 17:40

Zararına satışlar yapıldığı doğru. Böyle olur, yüksekte satmayanlar, riskleri ciddiye almayanlar, satışlar geldiği ilk anda, yine yakın zamanda piyasa dönecek diye düşünürler. O nedenle de hemen alıma geçerler. Ama ciddi kayıplar sonrası yeniden satış dalgası gelince paniklenir. Özellikle kredi kullanıcıları kayıplara rağmen, kredileri sıfırlamaya giderler.

Sanırım  yine böyle bir durum yaşanıyor. Yoksa açığa satış yasağı hala sınırlı hisseler için uygulanmaya devam ediyor. Bu fiyatlarda açığa satış yapanın çok olacağını da peki düşünmüyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_