Soru - Cevap

Lütfen alış sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz, elinizde bulunan hisseler için sorular iletmeyiniz. Bu tarz sorular cevap bulmayacaktır. Bizim önerilerimizdeki hisseler ve genel konularla ilgili sorularınıza açığız.

Sorunuzu göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

Sorular ve Cevaplar

SE*** KI*** 05.10.2021 10:41
Konu / Hisse Kodu: vertu
Selam Aydın abi :) Öncelikle illa vertu demiyorum, yüklüde yok elimde merakımı gidermek için soruyorum geçen yıl 180 milyon tl karla 37 gören hisse bu sene 500 milyonu büyük ölçüde geçecek karı ile acaba 37-40 bandını görmez mi ? Bu fırsat mal taşıyanlar içinde bir çıkma fırsatı olmaz mı ? Hazır böyle 1 yıllık bir kar yapılmışken yukarı çekip mal boşaltmak en iyi yöntem olmaz mı ? Bu karlara rağmen neden uzun vadeniz de yok ? Meraklarım bunlar :)
Cevap 05.10.2021 12:36

Evet hepsi olabilir:)

Risk girişim sermayesi yatırım ortaklığı şirketi vertu. Bu karlar sanayi ya da üretim yapan diğer şirketlerinki gibi kalıcı olmaz. Temettü vs dağıtırlar, ya da yeni yatırımlara kalkarlarsa bir anda da yok olabilir. O yüzden uzun vadeli listede yok.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

İL*** MA*** 04.10.2021 16:31
Konu / Hisse Kodu: Parsn
Bekleyen Derviş muradına erecek galiba. Düşen trendi kırdık sanırım
Cevap 04.10.2021 16:50

41.34 zirvesini kabul edersek öyle görünüyor. Ama 38.06 tepesinden çizersek henüz kırmamış.41.34 zirvesinden gelen trend için de 28.50 geçildikten sonra daha rahat oluruz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

Fİ*** YE*** 04.10.2021 16:08
Konu / Hisse Kodu: Doas
Aydın bey dediğiniz gibi doas’ta düşüş derinleşti. Mevcut durumda yeni paylaşımınız gelecek midir?
Cevap 04.10.2021 16:30

30.22 - 28.34 arasında yeni öngörü verme ihtimalim olabilir. Ama şimdiden bir şey demek doğru olmaz yine de.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

İL*** MA*** 04.10.2021 09:16
Konu / Hisse Kodu: Erken Seçim
İyi haftalar Aydın bey
Son yapılan market yapıp piyasayı kontrol altına alacağız açıklaması bana tanzim satışı hatırlattı. Gerçi bu marketler zincir marketlerden çok da ucuz değilmiş o da ayrı bir durum. Bu ve yapılan/yapılması muhtemel faiz indirimleri erken seçim ihtimalini sizce de kuvvetlendirmiyor mu? Ben seçim kanunu değişeceği ve ekonomi de kötü olduğu için 1 yıl seçim olmaz diyordum ama kafa karışıyor bu hamleler gelince. Bu olursa borsa nasıl tepki verir ?
Cevap 04.10.2021 09:55

Öncelikle faiz indirimi değil, fiyat indirimleri oya dönüşür. Yoksa enflasyon çıkarken faiz indirirseniz sonra üç yıl önce olduğu gibi, iki kerede 1125 baz puan artış yapıp, kurlara müdahale etmek zorunda kalabilirsiniz. Yani demem o ki, üç yıl evvel de zoraki faiz indirimleri vardı. Ama erken bir seçim olmadı.

Bununla birlikte yazılarımdan benim seçimlerin olması gerekenden önce olmasını beklediğimi hatırlarsınız. Ekonomi kötü iken erken seçim risklidir. Ama gidişat hep kötüye gidiyorsa, daha da kötü olmadan bir seçim istenebilir. Geçen hafta bana iktidardan üyeliğimi kutlayan mesajlar gelmeye başladı. En son da cumhurbaşkanından geldi kutlama. Ama üye değilim! İlginç geldi bana. Hatta başkalarının adı soyadı ile üyeliklerinin kutlandığı mesajları bile almaya başladım. 

Erken seçim nasıl yansır? Açıkçası ilk anda belirsizlik kafa karıştırabilir. Ama ben olası bir erken seçimin sonrasında pozitif yansıyacağı görüşündeyim. Bu yönde bir karar çıkarsa, o zaman detaylarını yazarım. Şimdiden sebep yazmaya gerek yok.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

TA*** AŞ*** 01.10.2021 15:35
Konu / Hisse Kodu: algyo
destek direnç paylaşır mısınız
Cevap 01.10.2021 17:02

Az önce girdim.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

NU*** ÇA*** 01.10.2021 13:37
Konu / Hisse Kodu: Viop ta dönemsel vade
Kolay gelsin hocam viopta vade bitince eğer pozisyon kapatmadıysak ne oluyor.teşekkürler
Cevap 01.10.2021 17:00

Bugün EYLÜL Vadeli açık sözleşmeler için son işlem günüdür.

Pay sözleşmelerinde uzlaşma şekli fiziki teslimat olduğundan, son gün yani bugün  pozisyonunu kapatmayıp;

Long pozisyonda kalanlar için :    1 EKİM CUMA   günü sabah ( son işlem gününden 1 gün sonraki işlem günü),  hesaplardan pay sözleşmeleri gitmiş olup,  Bunun yerine 1 kontrata 100 adet ( standart sözleşme için )  denk gelecek şekilde hisse hesaplara gelmiş olacaktır.  Son günkü kapanış seansında oluşan  uzlaşma fiyatına göre,  taşımış  olduğu pozisyon kadar TL paranın  4 EKİM PAZARTESİ  günü  ( son işlem gününden başlamak üzere T+2’ de  ) hesabında olması gerekmektedir.

Short pozisyonda kalanlar için :  4 EKİM PAZARTESİ   günü  (son işlem gününden başlamak üzere T+2’ de), 1 kontrata 100 adet (standart sözleşme için )   denk gelecek şekilde hissenin fiziki olarak hesapta bulunması gerekmektedir.

 

DÖVİZ SÖZLEŞMELERİ ( USD/TRY , EURO/TRY )

Vade sonu uzlaşma fiyatı : Son işlem günü saat 15:30’da TCMB tarafından açıklanan gösterge niteliğindeki ABD Doları alış ve satış kurları ortalaması. Belirlenen vade sonu uzlaşma fiyatı en yakın fiyat adımına yuvarlanır.

Uzlaşma şekli : Nakdi uzlaşmadır.

Pozisyonlar : Gün sonuna kadar kapatılmayan pozisyonlar,  gün sonunda BIST tarafından otomatik olarak kapatılır. Yeni vadeye aktarılmaz.

PAY SÖZLEŞMELERİ

Vade sonu uzlaşma fiyatı : Dayanak varlık olarak kabul edilen her payın son işlem gününde spot piyasadaki seansta oluşan kapanış fiyatı, vade sonu uzlaşma fiyatı olarak kabul edilir

Uzlaşma şekli : Fiziki Teslimattır.

Pozisyonlar : Gün sonuna kadar kapatılmayan pozisyonlar,  gün sonunda BIST tarafından otomatik olarak kapatılmaz. Kapatılmayan pozisyonlar için yükümlülük vardır. Yükümlülükleri yerine getirmek için belirtilen takas süresi son işlem günü dahil olmak üzere T+2’ dir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SA*** KU*** SA*** 01.10.2021 12:32
Konu / Hisse Kodu: GSDDE
Aydın bey merhaba;
GSDDE Bu şirket hakkında bilginiz var mı ARSAN 4.03 lerden ARSAN biriktiriyordum siz uzun vadeli hisselerde ARSAN ekleyince rahatladım ve doğru yolda olduğumu anladım sanki GSDDE aynen GSDHO gibi olacak mümkünse bu şirket hakkında yorumlarınızı çok merak ediyorum.
Emekleriniz için çok teşekkürler.
Cevap 01.10.2021 15:39

Hiç takip ettiğim bir hisse değil maalesef. Özel bir bilgim yok. Ama ana faaliyet alanının deniz taşımacılığı diye biliyorum. Son dönem deniz taşımacılığı, navlun ücretleri çok ciddi artış yaşıyor. Bu nedenle işleri çok iyi olabilir. Teknik olarak 3.50-3.57 güçlü bir direnç seviyesi. 3.57 yukarı kırılırsa 4.00 - 4.50 seviyeleri hızlı şekilde görülebilir. Ama direnç kırılmaz da dönerse, o zaman da 3.00'e doğru düzeltme riski olur.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

İL*** MA*** 30.09.2021 11:48
Konu / Hisse Kodu: Tuprs
Grafiğinde bir sürü formasyon var. Burası çanak direnci mi fincan kulp mu tobo mu? Doas da benzeri idi mesela 28,71 çanak direnci olduğunu ben o grafikten çıkaramazdım bir sürü noktası vardı ama oradan sonra hızlandı hisse. Tuprs da desek dirençteki dirençler bitti.
Cevap 30.09.2021 12:25

Hissede şu an sadece 113.90 üzerinde büyük bir ters omuz baş omuz var. TOBO'nun asıl hedefi en üstteki direnç seviyesi olur. Ama piyasa şartlarına göre aradaki dirençlerde de satışlar görülebilir. Ama 113.90 altına inerse, o zaman TOBO bozulur.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

İB*** ÖZ*** 30.09.2021 11:46
Konu / Hisse Kodu: Doas
Hocama merhaba, doas yine eski haline dönecek gibi duruyor, sanırım biraz daha bekletecek.
Cevap 30.09.2021 12:16

33.18 altına inecek olursa, satış derinleşebilir. Ama o seviyeye kadar her yerden destek bulabilir. Hissede bir kişi işlem yasağı yedi. Bununla ilgili satışlar da geliyor olabilir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

İL*** MA*** 30.09.2021 10:59
Konu / Hisse Kodu: Kords
Giderek güzelleşmeye başladı. Doaşa benzetiyorum. Sonu da onun gibi olur yukarı kırar inşallah flamayı.
Havayollarında bir yükseliş çabası var yabancının da bu alana bir ilgisi var devamını bekliyor musunuz ?
Cevap 30.09.2021 11:29

hayırlısı olsun:)

Teknik paylaşımlarımda olası ihtimalleri görebilirsiniz.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_