Soru - Cevap

Lütfen alış sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz, elinizde bulunan hisseler için sorular iletmeyiniz. Bu tarz sorular cevap bulmayacaktır. Bizim önerilerimizdeki hisseler ve genel konularla ilgili sorularınıza açığız.

Sorunuzu göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

Sorular ve Cevaplar

SE*** KI*** 29.04.2019 17:22
Konu / Hisse Kodu: Prkab
Şirket kar açıklıyor ! Hatta geçen yıla göre karı % 3000 artıyor yine düşüyor yine düşüyor hadi netaş zarar açıkladı düştü sürekli karını attıran prkab niye düşer anlamadım yani tek kriter Ödenmiş sermaye kadar kar yapaması mı ya da ödenmiş sermeyasinin 2-3 katı kar açıklaması mı iyi de prkab 150-200 milyon kar açıklayacak bir şirket değilki ! Şirketin maksimumu 40-50 milyondur yıllık !
Cevap 29.04.2019 18:08

Soda gibi bir kaç şirket hariç borsanın genelinde durum bu maalesef. Bu iş hisselerle ilgili değil. Şu an yerli ve yabancıda iktidara güven kalmamış durumda. TCMB rezervleri hakkında farklı yorumlar yapılmasına rağmen, TCMB piyasaları ikna edici bir açıklama yapmıyor. 

Ekonomi bakanı şubat ocaktan daha iyi olacak, Mart şubatten daha iyi olacak, Nisan marttan daha iyi olacak demişti. Ocak'ta Dolar kuru 5.16'ya inmişti şimdi ise 5.96. Nerede bu sözler? İçi boş böyle açıklamalar ekonomi kabinesine hiç güven bırakmadı. Zaten yoktu da, daha da güven kaybı yaratıyorlar. 

Hala seçimler ne olacak belirsizlik var.

Böyle bir ortamda da yerli yabancı hisselere dokunmuyor. O nedenle hisse bazlı bir durum değil bu. Bankalara bakın iki ay evvel karlılıkları aratacak denirken, şimdi düşecek diye düşmeye devam ediyorlar. Çünkü siyaseti ve ekonomiyi böyle kilitleyince artan kurlar bankaları faiz ve kurda baskılıyor. Çok güçlü bankalarımız derken kamu bankalarına sermaye destekleri yapıldı. Söylenen ile yapılan farklı olunca güven erozyonu sürmeye devam ediyor ve daha da derinleşiyor.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

AL*** ER*** 28.04.2019 20:46
Konu / Hisse Kodu: Alcar
Alcar neden düşüyor aydın bey yeni alım yapalım mı bekleyelim mi
Cevap 29.04.2019 09:03

Bir çok hissenin düşmesinin özel bir nedeni yok. Piyasanın yarattığı baskının yansımaları olabiliyor. Tabii bir de, gelecek üç aylık bilançoda olumsuz görüntüler var ve bunu bilenler varsa, onların satışları nedeniyle de olabilir. 

Beklentim fiyatları açık öngörülerde görebilirsiniz. Ama teknik olarak endeksin olası yansımaları alcar'a da yansıyabilir. Bu olumlu da olumsuz da olabilir. 

Bu seviyeler alıma uygun seviyeler ama teknik olarak 35,70 - 34,73 gibi sıralı alt destek riskleri var. Aynı şekilde 37.96 aşılırsa kısmi yükseliş de görülebilir. Alıp-almama kararlarını sizler vereceksiniz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

HÜ*** .*** 26.04.2019 18:24
Konu / Hisse Kodu: TRKCM 1. çeyrek bilanço
Merhaba hocam,

Bilanço sanki düşük mü geldi, görüşünüz nedir. Soda ve Anacm iyi gibiler
Cevap 29.04.2019 08:31

Aynen dediğiniz gibi. Ama mevcut ortamda bu tarz yansımalar bilançolarda gayet normal olabilir. Gereksiz o kadar çok gelişme ve stres kaynağı yaşıyoruz ki, iyi olan şirketler bile olumsuz etkilenebiliyorlar.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

BE*** DO*** 26.04.2019 13:30
Konu / Hisse Kodu: FX plus
Hocam merhaba. FX plus deneme için sitedeki formu doldurdum. Henüz iletişime gecilmedi. Daha önce size otomatik olarak destekte alan direncte satan bir program var mı diye sorduğum bir mesaj atmıştım. FX plusu siz paylaşıp trade pad özellikle kullanışlı dediğiniz için araştırdım. Tam da benim aradığım özellikleri var. Eğer mümkünse denemek istiyorum programı. İlk 150 kişi yararlanacak demissiniz. Acaba ilk 150 de varmiyim ogeneebilir miyim? İyi günler.
Cevap 26.04.2019 14:34

Evet, trade pad özelliği bu düşüncenize uygun bir özellik. 

Kurum yetkilileri sizleri arayacaklardır. Ben sıranızdaki yerinize göre böyle düşünüyorum. Ama kesin kayıtlar kurumdaki arkadaşlarda.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Cİ*** KA*** 26.04.2019 08:28
Konu / Hisse Kodu: Yatırım Şirketimizi değiştirme
Aydın Bey merhaba ,

Size söyle bir sorum olacak, mevcut hisse senetlerimizi kullanmakta olduğumuz aracı kurumdan ( benimki bankanın yatırım şirketi) başka bir yatırım kurumuna aktartabilir miyiz? Yoksa hisse senetlerimizi satıp nakite dönüp, yeni yatırım hesabımızdan tekrar senet mi almamız gerekiyor ?

Teşekkürler
Saygılarımla
Cevap 26.04.2019 08:45

Günaydın.

Hayır böyle bir zorunluluk yok. Hesabınızdaki hisseleri Takas ve Saklama Bankası nezdinde, aracı kurumunuza vereceğiniz bir yazılı talimat ile bir başka banka ya da aracı kuruma virman yolu ile yollayabilirsiniz. Aynı şekilde nakit varlıkları da eft ya da havale ile yeni kuruma gönderebilirsiniz. 

Satıp diğer kurumdan almak da bir yöntemdir ama gereksiz yere komisyon masrafı yaratır. Buna zorunlunlu değilsiniz. Tercih sizin.     Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

ZA*** DO*** 25.04.2019 11:28
Konu / Hisse Kodu: VAKBN
AYDIN BEY ZARAR KESİ UYGULAYACAK MISINIZ.???
Cevap 25.04.2019 11:53

sitede teknik bir sorun yaşıyoruz. Bu nedenle ilgili işlemleri yapamıyorum! Ama zarar keste rakam duruyorsa, gördüğü zaman yapılacak diye biliniz. Her zaman ekran başında olmayabilirim. Ya da şu an olduğu gibi teknik sorun yaşanabilir.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

HÜ*** .*** 22.04.2019 17:49
Konu / Hisse Kodu: ANACM ile TRKCM
Merhaba hocam, yanlış mı hesaplıyorum bilmiyorum.
ANACM karı 450.000.000
TRKCM karı 955.000.000

ANACM da yabancı oranı azalıyor ama hisse fiyatı TRKCM ı yakaladı. Bi tezatlık yok mu, ben mi bir şey kaçırıyorum.
Cevap 22.04.2019 18:23

Karlar doğru ama sadece karlara bakılmaz. Sermayelere oranları önemli. Ama bu açıdan bakınca da, her ikisi de iskontolu olmakla birlikte, trkcm çok daha iskontolu işlem görüyor son bilançolara göre. F/K olarak da trkcm daha ucuz görülüyor.

Maalesef fiyatlama çok farklı etkenlerden etkilenebiliyor.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** KI*** 22.04.2019 15:50
Konu / Hisse Kodu: ttkom
Ttkom yine bir katarlıya satılacakmış ! Uzun zamandır bankalara devredilmişti acaba diyorum katarlı belli bir bedelle aldığı telekomdan gelen para bankaların alacaklarına oradan da iş yaptırdığı firmalara kayar mı ? Zira geçenler bir yazı okumuştum netaşın telekomdan alacağı 900 milyon tl deniyor tabi bunun ne kadarı net kar olarak şirkete yansır bilemiyorum ama sanki netaşın kaderi sanki telekomun akıbetine bağlı gibi geldi bana napacan aydın abi sinekten yağ çıkarmaya çalışıyorum netaş için:)
Cevap 22.04.2019 18:19

Tabii bu alacak rakamı nedir bu net değil ama gördüğünüz gibi rakamların spekülatif boyutu ciddi tutarlar içeriyor. Sorun da burada zaten. Alacak nedir bir açıklama yok. Sonuçta yapılan bir iş olduğu için bir tahsilat olacak ama ne zaman ve ne kadar maalesef bir şey söyleyemiyorum. Türkiye'nin hali bu işte!

Ayrıca kar olarak yansıyacak rakam tabii önemli. Ama maliyeti bile tahsil etmek önemli. Çünkü bu maliyet rakamlarının da şirkete bir yükü var, faiz vs gideri olarak.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** YÜ*** 19.04.2019 13:09
Konu / Hisse Kodu: DOAS
İYİ NİYETLİ BİR BİLGİLENME SORUSU. DOAS İÇİN YANLIŞ GÖRMEDİYSEM ŞUBAT VE MART 2018 AL/SAT GİRDİLERİNİZ VAR. BU KADAR UZUN VADE HALA LİSTEDE OLMASI VE DAHA ÖNCE STOP YAZMAYIŞIN BELİRLİ BİR TEKNİK YA DA TEMEL NEDENİ VAR MI AYDIN BEY? KİMİ ZAMAN BAZI HİSSELERDE ZARAR KES VERDİĞİNİZ İÇİN MERAK EDİYORUM
Cevap 19.04.2019 14:26

Şöyle, hisse zamanında gayet iyi bir bilançoya sahip iken, bir anda yaşatılan kur zıplaması nedeniyle ithalat pahalı oldu. Bu nedenle de cirolar sert düştü. Çok yüksek karı varken bir anda bu karlar eridi. Kar nedneiyle yanıldım. Ama Şimdi sorun, bu kur sıkıntısı aşılacak mı, yoksa daha da mı artacak. Ben kur riski azalacaktır diye düşündüğüm dönemlerde maalesef hep yeni bir sıkıntı yaratıldı ve kurların baskısı sürdü. Kendi yarattığımız seçim üstüne seçimler nedeniyle de bu durumun devam etmesine neden oluyoruz. Yoksa piyasalar açıldığı anda yeniden hızlı ciro artışı yaşayabilecek bir şirkettir.

Bir süredir omuz baş omuz mu yapacak diye teknik bir korkum var. Lakin son görüntünde aynı zamanda da flama oluşumu var. Bu yüzden hangisi olacak diye takipteyim.

Kurdan yaşanan tepki nedeniyle korkup kapattığım bazı hisselerde de sonrasında yükseliş yaşandığından kaçırmış oldum. Şimdi karar veremiyorum. Hatalı bir zamanlamayı da bu seviyelerde yapmak istemiyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** ZE*** 17.04.2019 02:18
Konu / Hisse Kodu: Teşekkür / Hisselerin Ortak Yüzdeleri
Aydın bey; Hisselerin Ortak Yüzdeleri konu başlıklı sorumun cevabını gün boyu işim olduğu ve İnternet'in başına geç geçtiğim için çok geç saatte gördüm. Çok detaylı bilgilendirmeniz ve emeğiniz için çok Teşekkür ederim. Benim dışında diğer üye arkadaşlarında fikir sahibi olmasını sağladınız. Sağlıkla kalın.
Cevap 17.04.2019 08:43

Günaydın.

Rica ederim. Aklınızdaki sorulara cevap bulabildiyseniz ne mutlu bana.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_