İletişim

Mesajınızı göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

İletişim Mesajları

MU*** KA*** 27.09.2018 21:03
hocam iyi aksamlar. Biraz inceledigim kadar devletin destekledigi bazi firmalar cok yukselmis ve gecen gun bu kalkinma bankasi icin de boyle bir kelimeler soylendi ve hisse ruzgari arkasina aldi gidiyor acaba bu hisse ne olur?
Cevap 28.09.2018 11:24

Dolaşımdaki adetleri çok az olduğu için her türlü spekülasyona ve manipülasyona açık bir hisse. Yorum yapmam mümkün değil. Ama şöyle bir geçmiş tecrübemi anlatabilirim. sanırım 1993 senesinde idi. Dünya gazetesinde bankanın ogünkü genel müdür 46 olan iştirakimizi yıl sonuna kadar 30'a düşüreceğiz diye bir açıklama yapmıştı. O an fiyat 1.30 diye hatırlıyorum. İnceledim bir çok çimento şirketi, denizli cam, didimdeki sonradan jet fadılın olan o zamanki may otel, eregl'nin % 8 civarıydı galiba bir payı ve daha bir çok iştiraki olduğunu gördüm. Olası değerlemelerini hesaplayınca hangilerini satabileceklerini bilemesem de fona alınabilir diye düşündüm. Tatbank diye bir kurumda çalışıyordum. Bankanın yönetim kuruluna bu görüşümü açıkladım. Uygun görmediler. biz de yatırımcılara almaya başladık. Gn.müdürün dediği gibi iştirak satışları gelmeye başladı. 1994 Ocak ayında da geriye yönelik olarak eregl'nin satışını 31 aralık 1993 olacak şekilde yaptıklarını açıkladılar. Bu esnada fiyatı 16.25'e çıkmıştı. Altı ay falan mı ne bir süre içinde oldu bunlar. 

O sıra bir tek tatbank'tan biz aldığımız için başka kurumlardan alamayan kişiler bile bize yatırımcı hesabı açmaya geliyorlardı. Peki sonra ne oldu? Mümtaz hoca telekomun satışını iptal ettirince, ratinglerimiz düşürüldü. Borsa göçtü. Faizler uçtu, dolar 16 civarı mıydı neydi 42,00 TL oldu. Bu çöküşün ilk iki gününde tkbnk(ozamanki kodu) yükselmeye devam edip dediğim gibi 16.25'i de gördü. Ama sonra bir düşüşmeye başladı. Yanlış aklımda kalmadıysa 3 TL civarına eviyelere kadar düşmüştü diye hatırlıyorum. Aynı boyutta olmasa da sonra da bazı dönemlerde böyle sert yükselişler ve sonrasında aynı şekilde düşüşler yaşadı. 

Şimdi bankanın yapısı değiştiriliyor. Eğer Ak Parti'nin teklifi kabul edilirse bankanın çatısında Türkiye Kalkınma Fonu kurup, makine techizat, sanayi, yazılım ve bilişim, tıbbi cihazlar gibi stratejik yatırımların finansmanını sağlayacaklar. Fon ve kredi verecekler, gerekirse ortak olacaklar. 

Kısacası çok ciddi bir yapısal değişim. Ama bunların hepsine rağmen piyasa değeri ne olmalı, yeni sermaye nasıl oluşacak, bankaya ortak gelecek mi, gelirse ortaklık payı kaçtan satılacak filan hiç bir bilgim ya da fikrim yok. Bu haberi spekülatif olarak 4.60 civarında iken duymuştum. Ama tam olarak ne olacağını duymamıştım. Sonra 3.60'a düştü hatta. Dediğim gibi manipülasyona ve spekülasyona çok açık bir hisse olduğu ve benzer örneklerini de yaşadığı için hiç bir yorum yapamam. Sadece yaşadığım tecrübemi paylaşmak istedim. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Sİ*** KA*** 27.09.2018 19:50
Siteyi tanı bölümünde gayet net açıklamalar gördüm çok teşekkür ederim Aydın Bey.
Cevap 28.09.2018 11:03

Ben teşekkür ederim. Yine de aklınıza takılanları soru olarak iletebilirsiniz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** ŞA*** 27.09.2018 14:36
slm... Buyurun üstat. ttkom yukarıya mı kıracak aşağıya mı. Sizin bunca yıllık tecrübeniz ne diyor. bu risk alınır mı.? Son karar bizde;;)) kolay gelsin.
Cevap 27.09.2018 15:11

Şimdi önceki soruda buna cevap verdim. 

Muhtemelen bu habere rağmen 20 Eylülden bu yana meksa ve globalden 150 milyon adet satış olmuş. Bunun 23 milyon tanesi meksa'dan bugün olmuş.

Şimdi soru şu sizin 150 milyon adetiniz olsa, bu habere istinaden bu fiyatlardan satar mısınız? Satıyorsanız neden satarsınız? 

Biliyorsunuz oger telekom şirketin 5 milyar üstünde temettüsünü lübnan'a aktarmış ama bankalara olan yaklaşık 4.5 milyar dolar borcunu ödememişti. Bu nedenle şirketin varlık değeri nedir bilmek lazım. Maalesef bu yorumu yapamıyorum. Ama kırarsa ne olacağını her iki yön için de sabah beklenti yazımda paylaşmıştım. Tam da gününe denk gelmiş.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** ŞA*** 27.09.2018 10:13
Bu da kulağımıza küpe olsun. Önce netas yüzde 80-90 karı göre göre erittik, sonra aksa da aynısını yaptık yada yaptım. O kadar kar etmişken hedefleri beklerken belki de belirlenen bir sağlam destek kırılınca karı almak gerekiyordu. Piyasayla inatlaşmaya gerek yoktu. Kendi adıma önemli bir ders aldım. Ttkom'la ilgili olarak, çok ciddi yabancı satışı varmış. Buda garip değilmi. Yalnız o kadar satışa rağmen alıcılar karşılıyor. Teşekkürler
Cevap 27.09.2018 10:23

Günaydın.

Bunları öyle ustaca yapıyorlar ki, siz o anda hisse yıktıklarını anlamıyorsunuz bile. Hatırlayın aksa zirve yaparken açıklamalar, teknik işlemler nasıldı. Bir anda çökerttiler. Gelişmeleri birileri bilerek işlem yapıyorsa, sizleri çırak çıkartıyorlar. Evet teknik olarak önemli destekler kırılınca ısrar etmemek doğru. Ama bunu gördüğünüz gibi ben bile bir çok öngörüde yapamazken, sizlerin yapması çok dah kolay değil.

Çünkü o an hisse ile ilgili bir gelişme nedeniyle bu düşüş yaşanmıyor piyasa ile ilgili seçim kararı, not indirimi, farklı bir gerilim nedeniyle bu düşüşün olduğunu düşünüyoruz. Böyle düşününce nasılsa döner derken, bir bakıyoruz hisseye özel gelişmeler çıkıyor. Hatırlarsanız şirket de ciddi geri alım kararı açıklamıştı. Şimdi tüm bilgileri bilen yönetim kurulu, gerçekten de bu kadar kötü olacaksa neden geri alım kararı açıklar? Ya da tamam açıklasın da, bunu çok daha alt fiyatlarda neden yapmaz? 

Görüyorsunuz çok karışık işler bunlar. Ama yine de alt destekleri ciddi düşüşleri gösteren destek seviyeler kırılınca satmak teknik olarak doğru bir davranış. Gerektiğinde hisseyi kaçırmayı göze almak lazım. Yoksa acaba kaçırır mıyız diye bu işler başımıza geliyor.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

MU*** KA*** 25.09.2018 21:41
Hukumetin bugun biz bankalarin yanindayiz demesi banka hisselerini nasil etkiler ?hukumet bir yandan faiz arttirimina gidiyor bir yandan otv de indirim yapiyor ama insanlarin arac alabilmesi icin kredi cekmesi gerekiyor ve faiz yuksek bu nasil aciklanir nereye gidiyor bu kisir dongu.
Cevap 26.09.2018 08:19

Günaydın. İlk anda pozitif bir söz. Bankaların ihtiyaç duyacağı ne varsa gereğini yaparız diyorlar. Ama diğer taraftan da bankalarda bir sıkıntı olduğunun altını da çiziyor. 

Türkiye ekonomisi daralacak. Şirketler ve kişilerden batanlar, el değiştirenler olacak. Maalesef dünyanın para bolluğu zamanında ülkemize de akan düşük kur ve faizli dış kaynaklar üretim artışı yaratacak yatırımlara değil de, alt yapı yatırımlarına ve inşaat sektörüne harcandığı için, iki senedir başlayan FED faiz artışları ve ülke içinde yaşanan terör, yargı sıkıntıları, hain bir darbe girişimi, FETÖ operasyonları, sınırlarımızdaki riskler, mültecilerin maddi külfeti ve ABD ile gerilimler gibi gelişmeler sermayenin Türkiye'den kaçmasına, daha az tercih etmesine neden olmuş durumda. Cari açığın artmaya devam etmesi, arka arkaya seçimlerle de bütçe-harcama dengemizin de açık vermesi nedeniyle kurlar artmaya başladı. TCMB'nın en başında faiz müdahalesi engellenince bu yükseliş kontrolsüz bir panik haline döndü. Sonra malum arka arkaya faiz artışları ile bu faiz düzeyine çıkıldı. 

Bir süre sadece parası olanlar araba vs alımları yapacak. Kredi ile alım sayısında ciddi düşüşler yaşanacak. Sadece o alanda değil tüketimin her alanında daralma yaşayacağız. Şimdi gözler ABD ile halkbank davası ile ilişkili bir yaptırım çıkacak mı o önemli. Eğer böyle bir yaptırım olmazsa, faizler ve kurlar bankaların yeni sendikasyon imzalamaya başlaması ile düşmeye başlayacaktır. Bir süre sonra işler yeniden yoluna girecektir. 

Maalesef şu an ülke olarak çok ciddi bir ekonomik ve finansal kriz içindeyiz. Yok demekle hiç bir şey kendiliğinden düzelmiyor. Tüm bu konuları önceki beklenti yazılarıma ve strateji yazılarıma bakarsanız görebilirsiniz. 

Kriz dönemlerindeki yaşananları yaşıyoruz. Eğer doğru tedbirler uygulamaya alınırsa, ilk önce borsa, sonra da şirketler ve ekonomi düzelmeye başlayacaktır. Henüz krizin zirvesi görüldü mü bu sorunun cevabı net değil. Cevap ABD ile yaşanma riski olan yeni yaptırımlarda gizli. Yeni yaptırımlar gelirse boyutuna göre ekstra yeni döviz ve faiz zirveleri görülebilir. Yok eğer yeni bir yaptırım olmayacaksa, o zaman kur ve faizlerin gördüğü zirveler uzun bir süre bir daha görülmez ve düzelme başlar. Ben yaptırım belirsizliği için bir şey diyemiyorum ama bana göre düzelme sürecine gireceğimiz görüşündeyim. Benim için en önemli gösterge bankaların dış borçlanmalarını yapıp-yapamamaları olacaktır. Ben yapacaklarını düşünüyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

MU*** KA*** 25.09.2018 19:31
flama riski nedemek
Cevap 26.09.2018 07:56

Günaydın. Flama bir teknik analiz tabiridir. Öngörülerde açıklama kısmında da teknik gerekçeler bu şekilde ilgili formasyon adı ile yer alır. Flama görüntüsü iki yönlüdür. Yukarı kıran görüntüyü flama diye belirtirken, aşağı yönlü olası hareketi de flama riski olarak belirtiyorum. İnternette teknik analiz tabirleri yazınca flama, çanak, fincan-kulp, OBO(omuz baş omuz), TOBO(ters omuz baş omuz), üçgen, stochastic, parabol, destek seviyesi, bollinger tanımlarını bulabilirsiniz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** ŞA*** 19.09.2018 16:13
Slm. Kolaygelsin. Son dönemde netas yabancı payında artış varmı acaba teşekkürler.
Cevap 19.09.2018 16:25

Bir değişiklik yok.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** ŞA*** 18.09.2018 10:06
Günaydın üstat. Öncelikle netaş son direncini yanlış yazmışsınız. 9 yerine sekiz girilmiş. Naçizane bir de piyasanın düzelmesini beklemektense elindeki hissenin düzelmesi gerekmez mi? Piyasa düzgün olsa bile elindeki hisse gitmeyebilir . Örnek netas yıllarca düzgün piyasada gitmedi. :)teşk
Cevap 18.09.2018 10:25

Günaydın.

Uyarı için teşekkürler. Düzelttim. 

Eldeki hisse sizin için ya da başka bir çok kişi için netas olabilir. Diğer başkaları için de, krdmrler, soda, eregl, aksa vs olabilir. Nihayetinde sitede çok sayıda üye olduğu için kişiden kişiye farklı hisseler için beklentiler takip ediliyordur. Bu nedenle her ayrı kişi için piyasadan ziyade elindeki hisselerin düzelmesi ve yükselmesi önem ifade eder. Ama piyasanın genelde yükselmeside, eldeki hisselere katkı yapabilir. En azından genelde düşmesinden daha iyidir. Yoksa tüm piysada bir panik oluşunca gördüyorsunuz en sağlam hisseler bile düşebiliyorlar.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** KI*** 17.09.2018 17:36
Artık yazacak bir şey bulamıyorum size:) Bu borsa bizi 5 ayda tüketti:( Ama para kaybetmeye alıştık. Sanki borsa hiç çıkmayacakmış gibi geliyor ! İnsanı alıştırıyorlar bu borsada :( Heee netaş bakıyorum kalkıyor 30 dk aşağı çakarlar diyorum.Bu fiyatlarda da ömrümün sonuna kadar yaşarım diyorum. Şikayetçi değilim yanlış anlamayın içimden bir his 7 ay sonra toparlanma başlar diyor.Sebebini bilmiyorum ama 5 aydır hep nisan 2019 dan sonra ortam düzelir diyorum :)
Cevap 17.09.2018 17:54

Yaşayıp görürüz...    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** ŞA*** 17.09.2018 17:13
Slm. Ciddi derecede faiz artırılmasına rağmen kurların çok aşağı gelmemesi durumun çok daha kötü olduğunu mu kanıtlıyor acaba. Ovp diyeceksiniz biliyorum yinede anormal gibi durmuyor mu. Ovp beklentileri karşılarsa 6 altı görülecek mi dolar da. Valla üsdat Allah sonumuzu hayır etsin. Kurlar çok dişli duruyor. Kolay gelsin.
Cevap 17.09.2018 17:53

Yok onunla ilgisi yok. Normal süreç bu şekilde olur. Faiz çıktı diye üç günde pat diye ineceği yere inmez zaten. Öyle olursa yeni döviz getirenlerin kur riski olur. Mümkün olduğunca dalgalanmalarla süreci yukarı aşağı uzatıp, kurları daha uzunca bir süreçte düşündüğüm şekilde düşürmeleri çok daha tutarlı olur. 

2001'de 10. ayda 1.65 iken 2002 4.ayda 1.35 civarına indi sonra 2003 yılında 1.66 oldu ama ondan sonra benzer iniş çıkışlarla 2008 yılında 1.15'e inmişti. Şimdi şartlar aynı değil. O dönemden çok daha önemli risklerimiz var. Bu dalgalanmalar olmadan olmaz.

Ben ekonomik olarak çok büyük krizler beklemiyorum. ABD olası yaptırımlarının haricinde! 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_