İletişim

Mesajınızı göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

İletişim Mesajları

İS*** AK*** 15.10.2019 11:46
Merhaba Aydın bey,

dün ındes almıştım7.15 maliyetim var. maliyet düşürsem mi yoksa beklesem mi
Cevap 15.10.2019 12:00

Merhaba.

Bu tip kararları sizler almalısınız. Böyle sorulara cevap vermeme. Tek söyleyeceğim, açık öngörülerimdeki beklentilerim geçerli demektir. Ama olası harekat ve yaptırım riskleri nedeniyle her türlü riskin halen mevcut olduğunu da bilmeniz gerekir. 

Site içi arama kısmına maliyet düşürmek yazıp bu konudaki geçmişten bu yanan paylaştığım görüşlerimi bulabilirsiniz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** ŞA*** 14.10.2019 14:15
Slm. Hocam ben küçük yatırımcı olarak 100 küsür binlerden aldığım hisseleri 90 bin küsürlerden satmıştım. Sonra tekrar 102000 den aldım yine. Şimdi satacak seviye bakınıyorum. Bakalım kaçtan satacaz. 94350 kırsın sonrasına bakarız. Küçük yatırımcının durumu bu. Son yükseliş keşke olmasaydı. Hiç değilse param dolara karşı eriseydi. Sanki böyle biraz daha kötü oldu. ::))
Cevap 14.10.2019 14:48

Suriye gündemli yaşananları takip ediyorsunuz sanırım. Gelişmeler tahminler ötesinde gerilim yarattı. Bu ortamda borsa düşünülerek bir iş yapılmıyor. Bir tarafta ABD ile yaptırımlar ayyuka çıkmış durumda, diğer tarafta da Rus askerleri ile çatışma riski soruluyor. İki ayrı bloğun en güçlü ülkelerinin askeri ile karşı karşıya gelme riski aklımızda yoktu? Hadi diyelim ABD ile gerginsiniz, ama aynı anda Rusya ile de gerilebiliyorsanız bir yerde yanlış giden bir şeyler var. Bu nedenle gelişmelerin gidişatı çok önemli. Yaşayıp göreceğiz.

Böyle ortamda bu harekat bölgesel savaşa çatışmaya dönüşür diye düşünüyorsanız zaten en başında borsadan uzaklaşmak gerekirdi. Ben böyle bir beklentiye sahip değildim. Halen de değilim. Ama bu işler bizim kontrolümüzde gerçekleşmiyor. Eğer PKK/PYD/YPG dışında, Suriye, ABD ya da Rusya ile karşı karşıya gelinecek olursa, işler çok farklı yöne gider. 

Teknik olarak beklenti yazımda olası risklere dikkat çektim. Daha ötesinde diyebileceğimiz bir şey yok maalesef. Umarım en kısa zamanda normale döneriz. Böyle ortamda hissede olanlar hisseleri unutmak zorunda kalacaklar. Fiyatlamalar hisselerle ilgili oluşmuyor. Panik satışlarına maruz kalıyoruz. Gelişmelere göre sert düşüş ya da sert toparlanma yaşanabilir.     Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** ŞA*** 10.10.2019 15:49
Slm. Hocam siz yokken bütün destekler kırıldı. Keşke destekleri girseydiniz.
Cevap 11.10.2019 12:45

Şöyle yapın o zaman; arada bunu söylüyorum zaten, tabloya bıst falan her neyse onun kodunu yazıp filtreleyin böylece önceki alt seviyeler de altaki paylaşımlarda görülecektir. Dün Trump'tan böyle twit beklemediğim için girmemiştim.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** ŞA*** 08.10.2019 13:00
Kolay gelsin. Üstat bu SPK öğlen mesaisini kaldırması çok güzel oldu. O arada para kazanamıyorduk şimdi artık orda da kazanmaya başladık. Valla endeks yukarı giderken de aşağı gelirken de kaybetme rekorları kırıyoruz. İki banka almıştık ikisi de zarar kes gördü. Olsun yine de sizin ana sayfa daki pastalara göre bundan sonra aldığım 8 hisseden kazanacam. Hatta ikinci pastaya göre de aldığım 7 hissede 1 ay geçmeden karlı kapanacak. Allah bereket verdin ne diyim.
Cevap 08.10.2019 13:33

İnce alay ediyorsunuz sanırım yine! İşin ilginci de beni 2011'den beri takip eden biri olarak bunu yapmanız.

Tablolar sitedeki öngörülerin otomatik istatistiklerini gösteriyor. Sizler dalga geçin diye değil de, genel görünümü anlayın diye paylaştığım tablolar. Ama gerçekleşen %90'a ya da Gerçekleşmeyen % 10'a mı girersiniz bunu bilemem. % 99 gerçekleşme ile çalışsa, belki yine gerçekleşmeyen %1'e de denk gelebilirsiniz.

Maalesef borsa böyle. Geçen haftaya bakın bir de iki gündür olanlara. Peki Trump'ın twitlerinden de biz mi sorumluyuz acaba? Ya da bu tarz ani gelişmelere rağmen, hisse ve borsanın aldırmadan yükselmesi mi lazım? Maalesef olmuyor işte. Arada yaşanan her gelişmenin bir yansıması olabiliyor. Keşke tümünü anlık olarak öngörebilsek.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

TU*** ÜR*** 02.10.2019 11:02
Aydın bey altın ile ilgili düşünceleriniz nelerdir
Cevap 03.10.2019 09:04

Günaydın.

1.480$ altında omuz baş omuz denen teknik düşüş formasyonu etkisi ile hızlı bir düşüş yaşaması uyarısı yapmıştım. Alt desteklerden birisi 1.456 Dolar idi. Daha da altında 1.435-1.400$ seviyelerine doğru düşüş riskini güçlü görüyordum. Ama dışarıdaki borsa kayıpları, kötü gelen abd verileri 1.459$'a kadar yaşanan kayıp sonrası hızlı toparlandığını görüyoruz. Bugün olası dirençleri paylaştım. Bugün bollinger direncinden kısmi gevşemesini bekliyorum. 

Ons için önemli teknik seviyeler 1.480$ altı ve bir şekilde geçilecek olursa 1.535$ - 1.557$ üstü olur. Çünkü iki gün içinde yaşanan tepkinin devamı gelir ve dikkat çektiğim üstteki dirençler geçilecek olursa, bu takdirde de Ters omuz baş omuz denen bir yükseliş formasyonu oluşur. Son direnci geçilince bu sefer de yükseliş hızlanır. Ben bunun olmamasını ve yeniden buralardan gevşeyeceğini düşünüyorum. Ama teknik durumu özellikle söyledim. Teknik gelişmeler görüşleri etkiler.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

AL*** OS*** DU*** 01.10.2019 16:23
Aydın hocam. 28.03.2018 tarihli DOAS öngörünüzü karsız kapatmışsınız. Oysa verdiğiniz %3,72 beklentiyi gerçekleştirdi.
Cevap 01.10.2019 17:58

Getirinin farkındayım ama çok zaman geçtiği için öyle yaptım. Önemli olan öngörülerde sizlerin kazanması. Benim gerçekleşme oranım değil. Uyarı ve dikkatiniz için teşekkürler.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

AL*** OS*** DU*** 30.09.2019 17:31
Merhaba aydın hocam. 28.03.2018 tarihli DOAS öngörünüz gerçekleşti. Ayrıca Doas hissesinin destek ve dirençlerini verebilirmisin?
Cevap 30.09.2019 17:49

Uyarınız için teşekkür ederim.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

ED*** ÇA*** 27.09.2019 08:54
Günaydın aydin hocam. Bu uzun ve açıklayıcı cevabiniz için teşekkür ederim. Kolay gelsin. Bu arada dun eczyt 8.26 gördü. Ama kac adetle onu bilmiyorum.
Cevap 27.09.2019 09:02

Dün İstanbul havaalanında depremi yaşadıktan sonra ekranımı açtığımda eczyt sorunuzu gördüm. Tekniğine bakınca çanak formasyonu sürdüğü için o an gördüğüm fiyatla yeni öngörü verdim ve ekranımı yine kapattım. Şimdi detayına bakma fırsatım oldu. Sonrasında piyasaya iyi bir kar satışı gelmiş ama eczyt öngörüm yine gerçekleşmiş. Şimdi kapattım. Çanak formasyonu halen paylaştığım teknik seviyelerle sürüyor.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

ED*** ÇA*** 26.09.2019 16:20
aydin hocam. merhaba iyi tatiller. uzun zamandir aklima gelen bir çalışma vardi. 100 bini 10 a bölüp. sırasıyla borsa düşüş trendindeyken yaptığınız (i01. 03.2018) onerilere sanal al-sat olarak baktim. malesef 3 ayin sonunda kabaca 7 bin arti ama acik kalip kitlenen 6 işlem (60) bin oluyor. ki kitlenenlerde 1 yil acilmayanlar olmus. stop calistirmayi pek sevmiyorsunuz ya. acaba bu yonden ongorulere bir istatistik yaptirma sansiniz olurmu? ya da düşünceniz.
Cevap 27.09.2019 08:30

Günaydın.

Farklı zorlukları olan, başka ülkelerde yaşanmayan gelişmeleri yaşayan, yazmak istemediğim bir çok sorun ile uğraşan bir ülkeyiz. Tüm denklem içinde mümkün olan doğruları yapmaya çalışıyorum. Bütün öngörüler kapatılan bir anlayış zaten olmaz. Çünkü ben tekniğin yanında temel analizle birlikte öngörülerimi oluşturuyorum. Net bir bozulma beklediğim zaman zararkesleri zaten yaptığımı görüyorsunuz. Ama temeli bozulmadığı hallerde teknikteki bozulmalarda maalesef dediğiniz gibi kapatmak istemiyorum. Çünkü bunu yaptığımız o kadar çok sayıda öngörüde çok kısa zamanda hedeflerin de üzerinde ani gerçekleşmeler olduğunu incelerseniz görebilirsiniz. Sadece teknik analize göre öngörü yapsam haklı olursunuz. Ama benim tarzım bu.

Ana sayfada sizlere iki tablo hazırladım. Sürelerine göre de gerçekleşmeler var. oranlar ortada açıkta duranların da oranı ortada. Ama ayrıca da destek-direnç tablosu paylaşıyorum. Detaylı da izahını veriyorum. Diyorum ki, sıralı desteklerin ya da dirençlerin kırılması halinde altındaki sıralı destek ve üstündeki sıralı dirençler yeni teknik beklentiler olur. Neden bunu diyorum? Sizler ben kapatmasam da, ellerinizde bu hisseler varsa, desteği kırılınca gerekirse alttan almak için verip alt seviyelere alış yazın, ya da satıp çıkın diye. 

Portföy yönetimi yapmadığım için açık öngörüyü buraya verin şuraya yazıp geri alın şeklinde zincir öngörü şablonumuz yok. Bu olsa zaten açık kalanların bir çoğu şuanda olmaz ve gerçekleşme ile kapanmış olurdu. Neden? Çünkü alttındaki fiyatlarla ilgili hisselerde ne kadar çok gerçekleşen öngörü olduğunu görebilirsiniz. Demek ki, şuradan açık olan şu öngörüyü ver, altta şu seviyeye alış yaz zincir öngörü şekli olsa, gerçekleşmedi, takılı kaldı diye gördüklerinizin maliyetlerinin düştüğünü görmüş olacaksınız. Böylece değerlendirmeniz çok farklı olacak. Ama SPK bu şekildeki bir zincir öngörü tarzını portföy yönetimi kapsamında düşünebilir. Maalesef SPK sınırlamalarını da düşünmek zorunda kalıyoruz.

Ama bunları sizin yapmanıza mani yok. Destek-dirençlerde parantez içinde not düşüyorum, kırarsa flama riski, OBO riski, ikili tepe riski falan diye! Bunları görüp de gerekeni yapmak sizlere kalıyor. Çünkü ben alttan almak için öngörüyü kapatsam bu sefer de bir çok kişi gerçekten öngörüden vazgeçtim diye zararına kapatıp hisseden çıkar. 

Dediğim gibi, ana safya tablosunda durum ve istatistikler çok net. Artık size de biraz iş düşüyor sanki. Aslında SPK gereksiz sınırlamaları yapmasa, portföy yönetimi için kişilerin hesapları ile ilgisi olmadan bu şekilde öngörüleri kişiseldir, herkes sonuçta kendi kararını verir gözü ile görüp, serbest bıraksa, o zaman dediklerimi yapmak çok kolay olurdu. Yatırım danışmanlığı ya da portföy yönetimi, yatırımcıların yatırım hrsaplarını bizzat yönetmek, paraları üzerinde alım-satım kararları verme yetkisi bulunmak şeklinde tanımlanmalı. Benim gibi her konuda kişisel görüş açıklayan ama kişilerin neyi ne kadar alıp-sattığını bilmeyen kişilerin yaptıkları işlerin yatırım danışmanlığı ya da portföy yönetimi ile hiç bir şekilde ilgisi bulunmamalı. Ama maalesef SPK gibi bir çok kurumun başında bizler gibi meslekten gelen kişiler yok. Öyle olunca bu deiklerimizi kabul ettirmek zor oluyor. O zaman da sektör gelişmediği gibi, liyakatsiz, lisanssız, art niyetli takma ad kullanıp, kim olduğu belli olmayan kişilerin whatsapp gruplarının önü açılıyor.  


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Jİ*** BE*** 26.09.2019 01:49
Gece mesaisi.
Aydın Bey kolay gelsin.Bu saatte HUP mesajlarını görünce yazmadan edemedim.Benim gibi siz de gece mesaisindesiniz.Kolaylıklar, saygı ve sevgiler.
Uykuyu ihmal etmeyin.
Cevap 26.09.2019 02:04

:)) Bugün arkadaşlar, kızım derken ekrana bakmaya ancak imkan bulabildim. Sizleri iki gün sessiz bırakmak istemedim. Şimdiden teknikleri paylaşmış olayım. Bu gece 3-3,5 saat uykum olacak sanırım. Zaten normalde en fazla 5-6 saat arası uyuyan biriyim. Perşembe akşamı İzmir'de telafi ederim artık.

Size de iyi nöbetler. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_