İletişim

Mesajınızı göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

İletişim Mesajları

GÜ*** EL*** 09.05.2023 10:15
Aydın Bey selamlar,

5983 nolu AGHOL öneriniz için teşekkürler.

Saygılarımla
Cevap 09.05.2023 10:46

Rica ederim. Kazancınız bol olsun.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

AY*** YU*** 05.05.2023 13:49
hocam bugün Gwind destek dirençler yanlış oldu galiba
selamlar
Cevap 05.05.2023 14:04

Merhaba.

Sanırım HUP kısa mesajı üzerine söylüyorsunuz. Ama o paylaşımın üstünü tıklarsanız detaylarını göreceksiniz. O bugüne ait destek-direnç paylaşımı değil. Geçmiş tarihli açık duran öngörü üzerinde yapılan temettü uyarlamasıdır.

Bu vesile ile okuyan herkesi uyarıyorum; HUP paylaşımları yapılan paylaşımların kısa mesajlarıdır. Üstünü tıkladığınız zaman detaylarını kontrol ediniz lütfen. Yanlış anlaşılma olmasın.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

AY*** TO*** 02.05.2023 13:59
Merhaba Aydın Bey,

Son 2 yıl fena alışmıştık hemen her gün kazanmaya :D Şimdi böyle 5 ay yerinde saymak zor gelmedi desem yalan olur. Ama bu da geçecek elbette, az kaldı. Müsaitseniz INDES güncellemesi yapmanızı rica ediyorum, temettüsü var bu gün.

Teşekkürler.
Cevap 02.05.2023 15:38

Hemen yapayım. Gözümden kaçmış. 

Varlık Fonunu falan devreye sokmasalar aylar önce seçimlere nakit girmek gerekir derken, Varlık Fonu düşüş halinde alım yapabilir deyince, maksimum %50 hisse diye gevşedik. Şimdi de maalesef ters yakalanmış sürenin geçmesini bekliyoruz.

Asıl sorun birilerinin bilanço ya da ederlerle ilgisi olmayan şekilde satışlar yapmalarından kaynaklanıyor. Bunu hesaplamak mümkün olmuyor. Aynı ederinin çok üstüne manüpüle ederek çıkartmalarında olduğu gibi.

Dediğiniz gibi, geçecek ve bu sefer umarım çok da kalıcı çekilde geçecek bugünler.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

SE*** ŞA*** 11.04.2023 10:05
Günaydın. Valla Aydın bey gülelim mi ağlayalım mı? Dünden beri karar veremiyorum. Sanki memleket de adam kalmamış gibi. Sürekli aynı insanlar aynı aileler A’dan B’ye geçmiş, B’den A’ya. Millet vekilleri zenginlerden oluyor ama parti başkanları çobanlık yapmış oluyor :) bazen insanın ümidi tükeniyor.
Cevap 11.04.2023 10:22

Bu durumdan kurtulmanın tek yolu, siyasi partiler yasasının tümden değişmesi ve her alanda seçilecek adayların, aday adayları tarafından partilerin üyelerince ön seçimle belirlenmesinin yolunun açılması ile olur.

Yoksa tam bir tiyatro bu durum. Zamanında ağza gelmeyecek sözlerle rakiplerine her şeyi söyleyenler, şimdi birlikte siyaset yapıyorlar. Hatta eleştirenlere de her türlü hakareti ediyorlar gördüğünüz gibi. Kendileri eleştirirken sorun yok, ama sonra ittifak yapınca tüm bunları gece ile gündüz gibi tersine çevirebiliyorlar.

Demokrasi bloke edilmiş maalesef. Umarım dediğim siyasi partiler yasa değişikliği bir gün yapılır. Yoksa bu tablolar devam edecek anlaşılan maalesef. Kimin kim olduğunu ve kime hizmet ettiğini anlamakta zorluk çekiyorum.

Bu ortamda yaptığımız işin zorluğunu, yazdığımız eleştirilerin risklerini görüyor, anlıyorsunuzdur. Umarım gençler bu durumu düzeltirler. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

AŞ*** SA*** 06.04.2023 13:21
Doas temettü

Aydın bey merhabalar
Bir konuda bilginizi almak istedim. Garanti ve Ziraat Bankası hesapları temettü dağıtımında temettü miktarını maliyete yansıtmıyor ve mevzuat böyle diyor. Ama aynı hissede iş Bankası hem maliyete yansıtıyor hemde nakit ödemesini yapıyor. Eğer bu kâr dağıtımı ise firma işlem gören fiyatını temettü oranında aşağı çekiyorsa bu oranın maliyete yansıması gerekmez mi
Cevap 06.04.2023 14:15

Kurumların uygulamaları farklı olabilir. Maliyeti düşüren daha gerçekçi ve işi size bırakmadan yapıyor demektir. Yapmayanlarda ise, bu farklı sizin bilmeniz gerekir. Yani kurum kendisi otomatik yapmıyorsa siz maliyetinizin temettü kadar düştüğünü bilmelisiniz.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

SE*** ŞA*** 06.04.2023 10:06
Günaydın. Bu iş o kadar kolay mı? Yani çıkıp pardon diyecekler olay bitecek. Ya insanların yaşadıkları, sıkıntılar, hayat pahalılığı herkes her şeyi unutacak. Vallahi bize yazık. Bu kadar kolay olmamalı. Teşekkürler.
Cevap 06.04.2023 11:05

Maalesef hep öyle yapmadılar mı? Yine aynısı olacak. Çünkü en başından beri bu politikaların ülkeye bunları yaşatacağını hep yazmıştım. Barış Sürecinde Oslo görüşmelerini kim yaptı, yaptırdı? Ogünlerde HDP muhalefetten daha ülke meselelerine destek veren parti görülüyordu. Şimdi ise hdp ile görüşen muhalefet terörle ortak görülmüyor mu? Nağci Ağbal öncesi de benzer şekilde zorlama ile düşürülen faizler yüzünden Nağci Ağbal ve Lütfü Elvan ekonominin başına geldi. Tam işler yoluna giriyorken bir anda ekip görevden alındı, getirilenler ve uygulamaları tam tersi görüşlerde olmadılar mı?

Terörist liderlerin gizli tanıklığı ile ordunun komuta kademelerini ergenekon, balyoz davaları ile hapse atmadık mı, aynı delilleri ayrı davalarda da delil olarak gösterip, askeri darmadağın etmedik mi? O zaman FETÖ yapılanması orduya, devlete sızdı bunları bu yüzden yaşıyoruz derken, bu sözlere kargalar güler diyenler kimdi? Daha sonra 5-6 yıl hapiste kalmış birçok asker-subay suçları yok diye serbest kalmadı mı? Zamanında onları içeri atanların cemaat olduğunu söylediğimizde dikkate almayanlar, ne istedilerse verdik derken, daha sonra FETÖ suç örgütü tanımlamasını yapmadı mı? Peki o zaman Türkçe Olimpiyatlarında nağme düzülen kişi ve bu nağmeleri düzenler kimdi? Terörist başı Öcalan'a sayın demeyi suç olmaktan biz çıkardık, pkk payraklarını sallamayı suç olmaktan biz çıkarttık diyen kimdi? Bu kelimeleri girin internmete söyleyenleri olayları tarihleri ile görün. Şimdi ise İsveç teröristlere destek veriyor diye NATO şerhi koyuyoruz. Aynısını barış süreci esnasında kim yaptı? Tüm bunları muhalefet söylese, yapsa neler denirdi?

Barış Süreci döneminde imralının mektupları okunmadı mı, terörist başının kardeşine devlet kanalı açılmadı mı? 100 kişiden az terör unsurlarının intikallerinde askerin mülki amirlerden yani kaymakam ve vali izni ile müdahale etmesi şartı getirilmedi mi? Bu nedenle güneydoğuda şehirlerimizde terör tünelleri kurulmadı mı? Kobani'ye Irak'tan peşmerge törenle geçirilmedi mi? Teröristlerin ayağına hakimler götürülmedi mi? Suudilere, BAE, Mısır ve Suriye liderine neler denmedi mi? Bu nedenle tümm komşularla ters düşmedik mi? İlk defa Araplar İsrail ile bize karşı tutum sergilemedi mi? Şimdi ilişkileri bu şekilde bozduğumuz Mısır, Suriye, BAE ve Suriye'nin başında aynı kişiler yok mu? Ama şimdi ise görüşmeye kalkan biz değil miyiz?

Bu çelişkileri saymaya devam etsem akşam olur. Maalesef ekonomide de aynısı olacak. Pardon bile demeden yapacaklar. Çünkü aklın yolu bir. Biz en başında bunlar yapılırsa ülkede enflasyon patlar, zam yağar, cari açık artar, rezervler yok olur derken muhalefet olsun diye söylemiyorduk ki. Yansımasının ne olacağını anlatmak için bu uyarıları yapıyorduk. Tüm dediklerimiz aynı şekilde yaşandı maalesef.

İşte bu nedenle liyakat o kadar önemli diyoruz. Bu nedenle kurumların özerkliği bu denli önemli diye yazıyoruz. Şimdi TCMB'nın özerkliğini korusak rezervler swapları çıkınca neredeyse 60 Milyar Dolar eksi boyutuna gelebilir miydi? TCMB başkanı çıkıp da yetkisi yokken 30 Milyar TL bağışladık deyip de, sonrasında hemen aynı gece bağış yetki sınırının kaldırılması kararnamesi resmi gazetede yayınlanır mıydı? 

Yabancı neden bu ülkeden devamlı çıktı sanıyoruz? Dış güçler üstümüze oynadığı için mi? Tüm bunları bizler yaptığımız için itibar bu hale geliyor. CDS'lerimiz dünya da en yüksek seviyelere çıkıyor. Şimdi enflasyon buradan düşse başarı mı diyeceğiz? Gerek var mıydı bunları sizin de dediğiniz gibi ülkeye yaşatmaya?

Ama her şeyde olduğu gibi bunu da aynı şekilde deneme yanılma misali yaşadık. Hatta size başka bir şeyi daha söyleyeyim, Erdem Başçı TCMB başkanı iken, tam enflasyon %6.80'ler seviyesine inmişken, Londra'da durduk yere bankalara ve faizlere yüklenen, bu nedenle kurların o sıra 3 TL civarında iken bir anda yükselişe geçmesine, 6.80 olmasına sebep olan da yine bizim yöneticilerimiz değil miydi? Dolar 3.60, 4, 5 tl olacakmış diye millete 3.40'tan, 3.60'tan döviz aldıran medyanın başındaki kişiler, akademisyenler, patronlar neredesiniz, çıkın milletten özür dileyin diyenleri cumhurbaşkanı finans danışmanı yapmadık mı? Aynı şekilde dolar 6-7-8-9 TL olacakmış, çok beklersiniz diyenler yok muydu? Şimdi dolar 19.26 TL oldu, çıkıp da yanlış yaptık diyeni gördüğünüz mü? 

Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş öncesi verin yetkiyi, başkanlık sistemine geçince görün döviz ve faizle nasıl uğraşılırmış diyenler kimdi? 

Kısacası tüm bunlar bu şekilde yapılmasına ve yaşanmasına rağmen, balık hafızalarımız nedeniyle her seçimde bunları unutan seçmen yüzünden ülke ve ülke insanı olarak bu yaşadıklarımızı yaşamaya devam ediyoruz. Bir anda alınan, açıklanan yanlış kararların neticesi piyasaları bozunca da, bizler de yaptığımız öngörülerde yanılmış gibi gözüküyoruz. Böyle bir ortamda yanılmamak, kendini koruyabilmek ne kadar mümkünse, o kadarını sağlamaya çalışmak ne kadar zor bunu herkesin bilmesi lazım.

Yoksa şu an bu seviyelerde bir sürü yeni öngörü yapıyor olurdum. Ama gelen satışlar, bunları kim neden yapıyor diye düşününce elim bağlanıyor. Ya iktidar gidiyor diye düşünen belli para sahipleri satıp da çıkayım, günü gelince beni de sorgulayacaklardır diye satıyorlarsa endişesi hakim oluyor. Şu an Varlık Fonuna bu alımlar yaptırılırken, aynı şekilde satım yaptırılırsa neler olur? 

Arapları, Rusları, Ukraynalıları 250 Bin Dolar'a vatandaş yaptığımız için şu an Antalya'da, ülkenin bir çok yerinde Türk olarak bizlere satın alma, kirada oturabilme imkanı kalmadı. Dünyada gıda fiyatları yıllarca düştüğü halde bizde hep neden çıktı hiç sorgulamadık. 

Neyse, bunları ilk kez yazmadım, öncesinde de hep yazdığım konulardı biliyorsunuz. Yine aynı sonuçlanacak, ülkeye ve insanımıza bunları boş yere yaşatmış olacağız. Düşünün iki yıl önce kıyma-et 40-60 tl değil miydi? 35-40 krş'a yumurta almıyor muyduk? süt 4-5 TL, yoğurt 7-8-10 TL değil miydi? Orta segment bir arabayı en fazla 200 Bin TL civarına almıyor muyduk? Kiralar ev fiyatları çok değil, iki sene önce kaç TL idi bir düşünün. Bir de şimdi tüm bunların geldikleri fiyata bakın.

Asgari ücret ile de bir hesap yapın bakalım, 20-10-5-2 sene evvel kaç tane çeyrek altın, ekmek, et, süt, vs alabiliyordunuz şimdi kaç tane alınıyor bir bakın! Eskiden tüm ülkede şu kadar olan demiryolu ağı, şimdi bu kadar oldu derken, eskiden emekli ikramiyesi ile ev, yanında ikinci el bir araba da alınırken şimdi emekli maaşı ile ne alınabiliyor diye bir bakın! 

İşte tüm bunlara bakmadığımız için, bu uyarıları siyaset yapıyor diye düşünerek dikkate almadığımız için şu an ülke bu durumda. Siz öğretmensiniz, duyuyorsunuzdur. Özel okul paraları ne oldu biliyorsunuz değil mi? Bu yıl bitmeden iki ay önce insanlardan gelecek yılın ücretleri istenmeye başlandı buna siz ne yapıyorsunuz diyeni duydunuz mu? Öğretmen olarak, okullarınızda çalışan hizmetli çalışanlardan daha az maaş aldığnızı biliyorsunuz değil mi?

9000 iş günü ile 3600 iş günü prim ödeyenlerin maaşlarını eşitledik. Düşük maaş alanlara asgari yaşam standartı sağlamak için bu yapılırken, yıllarca yüksek prim ödemiş kişilerin de enflasyon karşısındaki mağduriyetlerini görmemek, aynı oranda artışı onlara da uygulamamak nasıl bir mantık.

Ama diyeyim, bana bu şekilde bir soru sormayın bir daha. Görüyorsunuz sonra duramıyorum. Yine aynı şekilde tüm politikalardan geri dönüş olacak. Ama olsun, doğru olan uygulansın da yaşadıklarımıza üzülsek de, en azından geleceği kurtaralım.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

GÜ*** EL*** 04.04.2023 14:53
Aydın Bey selamlar,

Hup bildirimde, ses ile ekran uyarısı arasında yaklaşık 30 saniyelik bir fark var, önce ses bir süre sonra uyarı ekranı geliyor, bugün yaptığınız tüm bildirimler bu şekilde geldi, bilginiz olsun.

Saygılarımla
Cevap 04.04.2023 15:01

Çok teşekkürler.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

İS*** ÖZ*** 02.04.2023 23:14
Aydın abi yeni site çalışmalarından vaz mı geçtiniz. Kasım gibi bitecekti diye hatırlıyorum ama sonrasını takip edemedim
Cevap 03.04.2023 00:00

Hayır vazgeçmedik. Geçen hafta başında site kısmını tamamlamışlar. Yönetim panelini de kontrol eder misiniz dediler. Baktım, site kısmındaki hataların çoğu yönetim panelinde de aynı şekilde duruyordu. Buna kızdım. Birebir elinizde bir site var. Bakıp önce siz düzeltin, sonra incelememi isteyin, sitedeki panellerin aynısını istiyorum dedim. Şu sıra yönetim panelini eş hale getirmekle meşgul olduklarını düşünüyorum. Ama süre veremiyorum artık. Bu denli geciktirdikleri için, bitti diye görmeden bitişi ile ilgili bir şey söyleyemiyorum. 

Çalışmanın sürdüğünü söyleyebilirim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

İS*** ÖZ*** 31.03.2023 21:36
Aydın abi merhaba. Gerçekten zor bir süreçten geçiyoruz. Hisselerin uzun vade hedeflerinize gideceğinden şüphem yok ancak yine de sürekli düşmeleri çok can sıkıyor. Kendimi sadece zaman kaybettiğimi düşünerek avutuyorum. İnşallah doğru düşünüyorumdur.
Cevap 02.04.2023 23:32

Bu süreci Mart başından beri yazıyorum. Maalesef BES hisse payının arttırılması, Varlık Fonu'na alım yaptırılacağı kararları, şirketlerin geri alımları, bilançoların gayet iyi olması, bir an acaba seçimlerden önce de TL bazlı rekorlar görür müyüz beklentisi yaratmıştı. Ama gördüğünüz gibi, az yabancı, ama daha çok yerliden ciddi satış geliyor. Muhtemelen seçim sonrası olası ihtimallerden rahatsız olanlar bilanço, eder bakmadan satıp nakite dönüyorlar.

Yapacak bir şey yok. Seçim sonrasını beklemek zorundayız. Çok yazdım bu belirsizlikleri, ekstra diyecek bir şey yok. Öncesinde daha da düşme riski var. Ama bunlar ederlerle ilgili değil. Olası nedenlerini son yazılarımda da yazdım birçok kez. 

Aynen dediğiniz gibi, zaman kaybettiriyorlar bize. Ama yapacak da bir şey yok. Eğer seçim öncesi kesin daha düşer, sonrası kurlarda ilk anda %10-%15 yükseliş olur, faizler de en az 10 puan falan yükseltilir diyorsanız, Mart başında zararına verip, geri çekilip döviz ve nakit ile bekleyip, seçim sonrası ya da hemen öncesi girmek gerekirdi. Ama bunların hiç bir kesinliği yok ki sonuçta. Bir anda bazı hisseleri tavan da yapabilirler hala. O zaman da sattıklarınız bunlardansa daha kötü duruma düşer insan. 

Bu nedenle mecburen seçimlerin sonunu ve sonrasındaki süreci beklemek durumunda kalacağız diye düşünüyorum. Belki ekstra değer kayıpları daha da olacak, belki de olmayacak. Ama olası bir iktidar değişimi sonrası bir süre bocalarız sonra hisseler hak ettiği seviyelere çıkarlar diye düşünüyorum. Çok örnekleriniz yaşadık. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

BA*** YE*** ÇO*** 30.03.2023 00:48
SELAMLAR HOCAM VE SİTE ÜYELERİ,1- HOCAM AYEN 50+ÜZERİ Mİ YOKSA 60+ ÜZERİMİ İKİ FARKLI YERDE FARKLI RAKAMLAR VAR.2.Sİ HOCAM ENERJİ FİYATLARINDA DÜŞÜŞ AYEN VE ENERJİ SEKTÖRÜNÜ VE İLK ÇEYREK BİLANÇOSUNU NASIL ETKİLER HERKESE SELAMLAR VE TEŞEKKÜRLER
Cevap 30.03.2023 01:11

Lütfen, paylaşımlarda fark ettiğiniz bu şekildeki farkları anında söyleyin. Esas olan son değerlendirmedir. Ogün revize edecektim, demek ki sonradan atlamışım. Uyarınız iyi oldu, hemen revize ettim. Teşekkür ederim.

İlk çeyrek için değil ama ikinci çeyrekte olumsuz etkisi olur. Bir anda zam, bir anda indirim hangisine yetişelim gerçekten işimiz zor.

İyi geceler.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_