İletişim

Mesajınızı göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

İletişim Mesajları

HÜ*** Cİ*** 31.05.2019 09:12
Konu / Hisse Kodu: günaydın
ÜSTAD İYİ BAYRAMLAR
YAZILARINIZI OKUMAYA DEVAM EDİYORUM. BAZEN BAŞKA EKONOMİ VE FİNANS SİTELERİNDE DE KARŞILAŞIYORUM. DÜN MEVZUAT PROGRAMINDA BES İLE İLGİLİ KARARI GÖRÜNCE SİZİN YAZIYI OKUMADAN PAYLAŞTIM. SAYGILAR
Cevap 31.05.2019 10:49

Günaydın.

Size de iyi bayramlar. 

Arada sözlü yapacağım bundan sonra :)    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

AL*** TE*** 28.05.2019 21:45
Hocam iyi akşamlar dgate bugün tepki verdi hakında bilgimiz varmı elimde var yüksekten yakaladm hakında bilgi verebilirmsin teşekkür ederim
Cevap 29.05.2019 08:07

Günaydın.

Bir çok hisse için benzer bu tip hareketleri görebileceğimizi bu nedenle hisse odaklı takip etmenin önemine dikkat çektiğimi biliyorsunuz. Bu düşüncemin yansımalarından bir örnek diyelim. Dün 4.94'te olası hareketi tekniklere bakarken gördüm. Yeni öngörü girmek için yazarken, 4.86'yı gördüğünü farkettim. Sekiz kademe çıkmış olduğu için tekrar geri gelmesin diye çekinip öngörü girmekten vazgeçtim. Hata olmuş ciddi bir tepki verdi kaçırmış olduk. Maalesef yaşanan düşüşler ve içinde bulunduğumuz belirsizlikler bizi böyle ürkek yapıyor.

Birçok hisse bilanço olarak çok düşük fiyatlanıyorlar. Ama piyasalardaki çok farklı risk ve belirsizlikler yüzünden mevcut fiyatlara düşmüş durumdalar. Zaman zaman bazılarında bu tip sert yükselişler yaşanacak. Ama piyasa riskleri genel olarak geçmediği takdirde, bu sert tepkiler kalıcı olmaz. Hisseler ilk dirençlerinde yine takılabilirler. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Bİ*** ŞE*** 24.05.2019 00:06
Aydın Bey cevaplarınız için teşekkür ederim.
Cevap 24.05.2019 07:56

 

Rica ederim

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

AL*** TE*** 23.05.2019 15:25
Aydın bey merhaba dgate hakında bilgi vere bilirmisin teşekkür
Cevap 23.05.2019 15:52

4.92 - 4.87 güçlü bir destek bölgesi. Ama olası bir gelişme ile kırılacak olursa, kademe kademe 4.75 - 4.49 - 4.27 diye alt desteklere sarkma riski de var. Destek direnç tablosunda az önce teknikleri paylaştım.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Bİ*** ŞE*** 23.05.2019 11:47
4105 nolu önerinizle aldığım btcim için öngörünüz nedir
Cevap 23.05.2019 13:04

Önceki soruda cevaplamıştım. 

O tarihte açıklamada seçim riskleri için % 50 nakit durmalı diyordum. Maalesef seçim sonuçlarındaki gelişmeler tüm piyasaları bozduğu için bu ortama düştük. Dediğim gibi, bir süre borsayı unutmak lazım. Bu fiyatlarda zararları realize etmek çok riskli olur. 

Sadece aynı oranda düşen farklı bir hisse ile değişim yapılmak istenirse belki bu olabilir. Onun için de diğer hissenin iyi incelenmesi gerekir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Bİ*** ŞE*** 23.05.2019 11:20
aydın bey 2.53 ortalamalı 8200 adet btcim hissem var ve şuan için hisse hergün kaybetmekte yarın bedelli açıklanırsa durumun daha da kotüye gideceğini düşünüyorum.elimdeki hisseler durduğu sürece kayıpta sayılır mıyım
Cevap 23.05.2019 13:00

Bu fiyatlarla bu denli kayıplarla satış yapmak doğru olmaz. Beklemek en doğrusu bence. Bedelli kötü bir şey değil. Şirketin sermayesinin güçlenmesidir. Fiyat nominal üzerinde olursa eldekilerin bir kısmını satarak kalanların bedellisine kaynak yaratılabilir. Bazen bedelli artışlar fiyatın bile yükselmesine neden olur. 

Site içi arama kısmında bedelli sermaye artışı yazarsanız bu konudaki arşiv bilgileri görürsünüz. 

Evet şu an kayıptasınız ama satmadığınız sürece bu sadece değer üzerinden kayıptır. Fiyat toparlandığı zaman bu kayıplar telafi olur.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Sİ*** AL*** 15.05.2019 11:11
Günaydın Aydın Bey, VIOP'ta otomatik stop çalıştırıldıktan sonra bence büyük zararlar yazmayız. Diğer konu; bugün resmi gazetede 1106 sayılı CB kararı ile döviz alacak kurumlara binde 1 oranında BSMV kesintisi yayınlandı. Yani ihracatçı yurtdışından aldığı döviz bedellerini TL'ye çeviriyordu, ardından hemen tekrar döviz alıyordu. Şimdi sanırım buna engel olmak için binde 1 BSMV getirdiler. Kanunu belki yanlış yorumlamışımdır. İlerde görürüz. Saygılar.
Cevap 15.05.2019 11:27

Zaten kambiyo işlemlerine gelen bu BSMV piyasayı bozmuş durumda. Ben bu haberi atladım. Bitmiyor, hergün bir sorun. İki gün sakin dursalar da yüzümüzdeki tebessüm hemen uçmasaydı:(

Viop konusuna gelince, bu kadar ani gelişmenin yaşandığı ve ters köşelerin olduğu ortamda çok riskli gerçekten.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** ŞA*** 09.05.2019 12:19
Slm. Kolay gelsin. Bu doların nerde durabileceği ile ilgili bir fikriniz var mı? Okadar sıradanlaştı ki kimseden hiç bir tepki gelmiyor. Tüm Türkiye’ye beklentisi gerçekleşiyormuş gibi. Herkes sessiz izliyor.
Cevap 09.05.2019 12:27

Destek direnç tablosunda paylaştım sabah. Eğer oradaki nihai seviye de geçilecek olrsa, o zaman daha üst seviyeleri paylaşırım.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Sİ*** AL*** 08.05.2019 13:48
Merhaba Aydın Bey, gram altında direnç destekleri yazdığınız için ben de inceledim. Altın ons grafiğinde alçalan bi kama var. Ayrıca 1266 dolarda ikili dip yapmış. 1288,50 dolar üzeri ikili dip başlar. Bu gidişle sanırım altının onsu 1350 doları görecek. Böyle olursa gram altının 6.20 kurdan fiyatı 270 TL gibi bişey olur. Saygılarımla.
Cevap 08.05.2019 14:56

İşte böyle hangi fiyatlarda bu dedikleriniz oluşur bunları yazarak dile getirmelisiniz. Şimdi hemen bir iki uyarı daha yapayım. 

1.288,84$ geçilirse ikili dip başlar. Burası doğru ama bu yaşanamdan 1.266$'da ikili dip yapmış denemez!! İkili dip için öncelikle geçildiği takdirde ikili dibi başlatacak seviye geçilmeli. Yani siz yazdığınız saatte geçmemiş olduğunu düşünerek bu uyarıyı yapıyorum. Ama geçip de ikili dip oluştuğu zaman ikili dip desteği için sözleriniz doğru.

İkili tepe için de kırdığı zaman ikili tepe başlayacak destek seviyesi kırılırsa ikili tepe denir. Yoksa yan yana iki tepeye bakıp ikili tepe denmez. Teknik şartları bilgi olsun diye söylüyorum sadece...

Ama bana teknik bir görüş yazarken ayne böyle detayı ile yazmalısınız ki, neyi gördüğünüzü anlamış olayım. Bu arada alçalan kama varsaysak, henüz direnci içinde devam ediyor. Yukarı kırmamış. 1.292$ gibi bir direnci var. Eğer oradan dönerse ikili dip düşüncesini bozar.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

OS*** NU*** UL*** 07.05.2019 12:23
Aslında mantık çok basit ama hiçbirimiz bunu uygulayamıyoruz maalesef. Bu yüzden küçük yatırımcının çoğunluğu zarar ediyor diye düşünüyorum. Ama ben diplerden dönüş aramaktansa trend hisselerde kısa vadeli al sat yapmanın daha karlı olacağını düşünüyorum. Sohbet amaçlı sadece düşüncemi belirteyim dedim sizce de öyle değil mi Aydın Bey? Engin tecrübeleriniz bu konuda ne düşünüyor merak ediyorum.
Cevap 07.05.2019 12:49

Evet doğru söyeledikleriniz. Ama dediğiniz gibi bu durum da görecelidir. Çünkü işler gördüğünüz gibi kötüye giderken diğer hisseler çok ciddi değer kayıpları yaşarlarken, saydığınız birkaç hisse gibi bazıları ise gördüğü en yüksek fiyatlarla işlem görüyor olurlar. Bu yüksek fiyatlama bozulmadan daha da yükseklere doğru sürebilir. 

Şimdi genel trend de önemli düşüşler varken, siz gidip de en yükseğinden bu hisseleri almaya ne kadar cesaret edebilirsiniz? Çünkü bir süre sonra bir sebepten piyasalar düzelmeye başlayınca, düşüş dönemlerinde yükselmiş hisselere sadece parite mantığı ile bile ciddi satışlar gelebilir. Misal bir dönem için aksa böyle bir hisse idi. Piyasadan pozitif ayrışmış yükselişine devam ediyordu. Sonra ise şimdi ne oluyor bu aksaya dedirtecek duruma geldi.

Benzer örneklemeler yapılabilir. Ama söyledikleriniz yine de doğru. Lakin zamanı geldiğinde çıkmayı bilmek gerekir. Mesela kardemirler de bir dönem için hiç düşmeyen hep çıkan hisseler olarak ön plandaydı. Ama sonra bilançolarında çok ciddi kar getirmeye devam etmelerine rağmen, yarı yarıya düştüler.

İşte zamanı gelince çıkmayı bilmek o kadar kolay yapılamıyor. Çünkü zamanı doğru tespit etmek öyle kolay olmuyor. Yüksek bilançolara rağmen birileri güçlü satışlar yapabiliyorlar. Sonra fiyatlar düştükten sonra bir bakıyorsunuz bilanço olarak bu satışları izah eden gerçekleşmeler yaşanıyor. Yani çıkma kararını bazen tesadüfi şekilde bu kar bana yeter diyerek yapmak gerekiyor. 

Tabi diğer önemli bir korku ise, olur da piyasa kötüye dönerse, elimde en yüksekten değil de düştüğü yerden hisse olsun diyor insan. Genel piyasalar iyi iken bu mantık, genel piyasalar kötü iken sizin verdiğiniz trend mantığı daha doğru işliyor.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_