İletişim

Mesajınızı göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

İletişim Mesajları

SE*** ŞA*** 24.07.2018 17:30
Slm. Endeks nereye kadar gelir tahmininiz var mı? Nereyi kırarsa satıp alttan almayı deneyebiliriz? Destek direnç paylaşırmısınız. Teşekkürler
Cevap 24.07.2018 17:47

Borsalarda şartlara göre her türlü üst ve alt seviyeler söz konusu olabilir. Nereye kadar gelebilir sorunuzun cevabı da yapılacak yanlışların boyutuna göre değişir. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

HÜ*** Cİ*** 22.07.2018 15:58
MERHABA USTAD
sanırım klgyo kanal istanbul projesine hazırlnıyor. 45 adet kanal istanbul patenti başvurusunda bunulmuş. Son torba yasada projenin yap işlet devret modelle ihaleye çıkacağı belirtilmiş. Soru değil sohpet
Cevap 23.07.2018 00:32

Eğer bu proje gerçekleşecekse bir çok şirket projeden farklı paylar alacaktır. Ama resmi açıklamalar olmadan bir iddiada bulunmak spekülasyondan öteye gitmez. Bakalım kimler alacak. Ama kamu kurumu olarak ekgyo daha şanslı olabilir. Tabii birden fazla firma olması daha doğal olacaktır. Olsun görelim. 

Bu projeye özellikle misal Katar gibi ülkelerden sermayedar getirebilirler. 
 

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

EN*** DE*** 17.07.2018 09:10
Aydın hocam koşuşturma arasında yazınızı okumamıştım. Yazınızı okumayınca da notunuzu göremedim :( Kusuruma bakmayın. Ailenizle birlikte iyi tatiller diliyorum..
Cevap 17.07.2018 12:20

Çok rica ederim kusurluk hiç bir şey yok.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

EN*** DE*** 16.07.2018 13:29
Aydın hocam merhaba. Bugün hızlı uyarı penceresinde herhangi bir veri girişi ve bildirim göremedim. Acaba benim telefonum ya da hesabımla alakalı bir durum mudur? Yoksa paylaşım yapmadınız mi? Merakımı mazur görün:) saygılar sunarım
Cevap 16.07.2018 23:32

Cuma gününe ait yazımın sonunda ''Bu Negatif Sarmaldan Çıkmamız Şart!'' başlıklı yazımın sonunda belirtmiştim. Bu hafta cumaya kadar tatilde olacağım. Cuma günü ekran başındayım. İnternetim çektikçe sizlerle olacağım ama maalesef üç gündür telefonlarımız bile çekmiyordu.

Akşam fırtına yüzünden Çökertme Limanına sığınmak zorunda kalınca internetimiz geldi nihayet. Gerçekleşmeleri de görünce kapattım. Sıkıntılı bir hava var kısmetimize. Akşam çapa taradık. Allahtan bir kaza yaşamadık.

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** ŞA*** 13.07.2018 16:02
Slm kolay gelsin. Sizce muhalefet doğruları söyleyemiyor mu bu konuda başarısız mı. Yoksa söylüyorda sesini duyuramıyor mu. Siyaset yapmak için falan sormuyorum. Sizin bu konudaki görüşlerinizi merak ediyorum. Bu ülkede muhalefet yetersiz mi sizce. Ayrıca muhalefet doğruları söylese bile etkisi olur mu ki. Teşekkürler.
Cevap 16.07.2018 23:10

Arkadaşlar,
              2000 yılına kadar medya kurumlarının patronları kamu ihalelerini almayı bırakın, teklif dahi veremezlerdi. Bu nedenle işleri sadece habercilikti. Tabii o zamanlarda da medyada belli partilere yakınlık olabilirdi. Ama 2000 yılında patronları medya şirketlerindeki paylarını %25 altına indirmeleri halinde kamu ihalelerine girmenin önü açıldı. İşte ondan sonra medya artık devlet ile her türlü ticari ilişkiye girer oldu. 

Kısacası ben uzun yıllardır medyanın tarafsız olmadığı görüşündeyim. Sorunuzun cevaben ben size bir soru sorayım; seçimler öncesinde iktidara ait cumhurbaşkanımız, başbakanımız ve diğer yetkili siyasilerin seçim programları aynı anda bir kaç kanalda birden varken, muhalefeti birebir tam olarak takip edebildiniz mi? Aynı şekilde kaç tane gazete muhalefete yer verdi? 

Aynı şekilde ekonomide bir süredir sıkıntı olmasa üç yıldır kurlar devamlı yükselir miydi? Kaldı ki aynı anda faizler de yükselmesine rağmen. Cari açık, enflasyon, işsizlik verilerinde ciddi bozulmalar olmasına rağmen medyada bu konulara yeterince dikkat çekildiğini görüyor musunuz? 

Hal böyle iken muhalefet bunlara dikkat çekiyor olsa bile yer veren medya olmadıktan sonra kimseye bunları duyurma şansları yok. Ayrıca muhalefetin yetersizliği de kesin. Şöyle söyleyeyim; yıllardır iktidar girdiği tüm seçimlerden kazanan olarak çıkıyor. Sayın Erdoğan da tüm girdiği seçimlerde oyunu arttırarak yoluna devam ederken onu demokratik değil diye eleştiren ana muhalefet lideri yıllardır katıldığı seçimlerde kaybeden olmasına rağmen yerini bırakmamak için çok mu demokratik davranıyor? Anlayacağınız muhalefet kesinlikle yetersiz. Ülkede yanlış giden şeylere dikkat çekiyor olsalar da, çözümleri ne ben bile tam bilmiyorum. Eleştirmek çok  kolaydır. Önemli olan çözümleri çareleri anlatmaktır. Bu konuda çok eksikler. 

Ama bir de şu var! MHP de bir muhalefet partisi idi. Yakın zamana kadar iktidara ve sayın Erdoğan'a neler söylediklerini biliyorsunuz. Ama aynı MHP şu an muhalefet mi peki? Türkiye'de dengeler neden ve nasıl değişti bunları bilmek mümkün değil. Belki yıllar sonra bunları öğreneceğiz.

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SÜ*** AY*** 13.07.2018 11:20
Aydın abi hiç tekneyle tatile çıkmadım. Akşamlarıda tekne mi uyuyorsunuz?Rahat oluyormu?Bizler için zor olurmu acaba?Tabi teknenin şekli de önemlidir
Cevap 13.07.2018 12:36

Merhaba.
              Tabii ki teknenin konforu önemlidir. Benim için en keyifli tatil tekne tatilidir. Denizi seviyorsanız çok temiz ve sakin koylarda yüzüyorsunuz. 5* otellerde oteller çok büyük olduğu için oradan oraya yok kahvaltı, yok öğle-akşam yemeği koşuşturması, akşam ne giysem derdi, kalabalık, gürültü vs. vardır. Hep bir curcuna yani. Ama teknede bir deniz terliği, bir kaç tsört, serin hava için kollu bir üst. bitti. Alan zaten sınırlı olduğu için eğer mavi tur teknesinde iseniz yemek zaten önünüze geliyor. Denizden çıkıp masaya oturuyorsunuz. Kendi ya da arkadaş teknesinde iseniz, eğer yardımcı birileri yoksa, bu şekil hanımlar için biraz sıkıntılı çünkü mutfak işleri ile uğraşarak tatil o kadar da dinlendirici olmayabiliyor. 

Neyse, dediğim gibi bizim aile tekne tatilini diğer hepsine tercih ederiz. Ama tabii bu bir tercihtir. Kişiden kişiye değişir. En ideali birkaç aile birlikte tutulan bir guletir. okey, kağıt oyunları çok keyifli olur. ne yemek istiyorsanız aldığınız erzağı teknenin elemanları istediğiniz zamanda önünüze hazır getirir.

İmkanı olanların denemesini tavsiye ederim. Ama kesinlikle çok az eşya almalısınız. Ev ya da otel gibi düşünün tekneyi de. Yani evet teknede uyuyorsunuz. Genelde gulet tipi teknelerde güvertede yatmak çok keyifli olduğu için bu tercih edilir. Ama sonuçta odalar da var.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** ŞA*** 11.07.2018 11:31
Siz yabancı bir fon yöneticisi olsaydınız damadın ekonomi bakanı olmasıyla ilgili ne düşünürdünüz. Çok doğal mı karşılardınız. Şimdi çok fazla tepki veriliyor diyorsunuz. Son olarak bildiğim ve aklımda kalan tek şey son 4 yıldır asıl birikimimi yatırdığım borsadan tek kuruş kazanamadım. Ama mutluyum çünkü hiç değilse koyduğum ana parayı Türk parası olarak geri aldım. ::))
Cevap 11.07.2018 12:31

Yabancı fon yöneticisi olmama gerek var mı ki, kabine konusunda benzer uyarıları bir süredir ısrarla yapmıyormuyum. Azarbaycan ve bizde sadece böyle bir durum var. Eğer fonlar bundan memnun olsa şu an zaten böyle negatif yansımamış olurdu. Ama başkanın damadı olmak benzer pozisyona gelmeye mani bir durum değildir. Sonuçta kesinlikle başarısız olacak diye bir hükümde bulunabilir miyiz? Belki de doğruların yapılmasına yeni bakan ikna edecek. Bunları bilmiyoruz. Ama benim dediğim, henüz kimsenin bilgi ve tecrübesini bilmediği biri yerine, uluslar arası çapta heyecan yaratacak birini kabineye alsaydık, o zaman tepki ilk andan olumlu olurdu diyorum. İçinde bulunduğumuz hassas duruma neden önem vermiyoruz diye de eleştirel bakıyorum. Ama karar makamı ben değilim. 

Açıklanacak tedbirler bir anda bu kötüye gidişi tersine çevirebilir. Piyasa tasarruf tedbirlerini görmek istiyor. Enflasyon için ciddi politikaları duymak istiyor. Bunları duyarsak ne ala. Yoksa sıkıntı artar diye devamlı yazıyorum. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** ŞA*** 11.07.2018 11:25
Slm. Kolay gelsin. Varlık fonu nerde hani böyle durumlarda alışa geçip piyasaları tutacaktı:) bizi kandırdılar mı yoksa. Dolar 3 liraya çıktığında bu spekülatif bir ataktır diyenler nerde. Bizim milyonumuz yok. Birikimlerimiz damla damla eriyor. Yabancı takas oranlarını azalması eklendi şimdi. Ve sizde şuranın altına inerse demeye başladınız. Ama bu bir kriz değil diyorsunuz. Bizim krız olmadan haberdar olmamız gerek evet bu bir krızdir denildiğinde geç kalmış olabiliriz.
Cevap 11.07.2018 12:21

Kriz nedir biliyor musunuz, bu gördüğünüz kurların 1994, 2001 de olduğu gibi bir kaç gün içinde misli yükseliş yaşaması. Bu esnada da faizlerin şu anki seviyelerinin misli düzeyde artamasıdır. Bu yaşanacak olursa, şu an sözde indirim yaptık diyen konut satıcılarının çok ciddi indirimlere rağmen ellerindeki konutları satamaması demektir. Yoksa milletin satın alma gücü yerlerde sürünürken, 120-180 metre karelik konutlar için halen milyon TL'ler istemek kriz değildir. Şu an yaşanan sadece ekonomik dalgalanmadır. 

Umalım da kriz denecek boyuta girmeyelim. O zaman her sektörde işten çıkartmalar, kapanmalar, iflaslar gibi bir çok sıkıntıların içine gireriz. Tabii bu süreç siyasi olarak şekilleninceye ve bir takım sert tedbirler alınıncaya kadar da borsadaki bir çok şirkette çok sert düşüşler daha yaşanır. Daha ne olsun hisselerimiz yarı yarıya hatta, %60-%70 düştü diyorsunuz ya bana, mortgage krizi esnasında hisseler bir kaç ay evvel gördükleri seviyelerin 1/5 - 1/6 'sına indiler. 2007'deki borsa hisse fiyatları ile 2009 krizin dip yaptığı seviyelerdeki fiyatlara bakınca ne dediğimi anlayacaksınız. Bu durumun yurt dışı örneğine de en çarpıcı şekilde citi group ile dikkat çektim çok kez. mortgage krizi öncesi 275 Milyar Dolar'lık şirket. 5 Milyar Dolar civarlarına düşmüştü. Şu an bizde böyle bir durum var mı? Yoksa tüm kurumlarda yatırım yapılamaz ülke notuna sahip iken, şu an her alanda çok daha kötü durumda olurduk. 

Olmadan haberdar olmak sizce o kadar kolay mı? Hal böyle iken, benim krizdeyiz dememi beklemiyorsunuz sanırım. Alınacak kararlarla şu anki tablo tamamen değişebilecekken bu durumun net bir kriz olduğunu söylemek dediğim gibi yanlış olur. Ama tedbirler alınmadığı müddetçe hızlı bir şekilde bu riski büyütüyoruz. Bu durumun muhatabı da ben değilim. Doğru adresi hepiniz biliyorsunuz. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

ER*** ÖZ*** 11.07.2018 10:33
Konu / Hisse Kodu: Netaş ve Klgyo
Gün gün yavaş yavaş 2,34 ve netaş da 9 üzerine attık dedik. Fakat bir buçuk günde hepsi geri geldi. Özellikle Klgyo beni hep terste bıraktı.
Cevap 11.07.2018 10:56

Beklenti yazımda sebebini yazdığım düşüşler sürüyor. Asıl piyasayı düşüren yabancıların banka satışları. Bankalardaki düşüşler genel endeksi de sert düşürünce tüm hisselere yansıyor. Netas teknik dirence gelmişti. Bu nedenle ortamın baskısı ile teknik düzeltme yaşıyor görüşündeyim. Stochasticler alım seviyelerine doğru indiği için yeniden güçlenmesine yarayacaktır. 

Klgyo'nun dün yetkilisi ekranlarda satışlarının ve yatırımlarının gayet iyi gittiğini anlatıyordu. Dediğim gibi, endeks ve bankalarda bu denli satış olunca, elinde hisse bulunan herkes bir panik haline düşüyor maalesef. Yeni kabine de piyasanın  beklentilerini karşılamadığı için bu satışlara muhatap oluyoruz. Açıklanacak özellikle ekonomi programlarının detayları piyasaların yönü açısından çok önemli olacaktır. 

Kayıplar aynı hızla telafi de olabilir. Daha da artabilir. Ama negatif tepkinin şu an için biraz fazla olduğu görüşündeyim. Bu kadar olumsuz algı için henüz kabinen programını duymadan biraz fazla gibi geliyor bana.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SA*** YA*** 10.07.2018 11:00
yeni HUP sesinin değiştirilmesi bence çok iyi oldu .Teşekkürler
Cevap 10.07.2018 11:04

Günaydın.

Haklı taleplerinizin bu kadar gecikmesi nedeniyle özür dilerim. Bence de güzel olmuş.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_