İletişim

Mesajınızı göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

İletişim Mesajları

NE*** EN*** TA*** 14.05.2020 16:05
Şu anda siteye girmede bir problem mi var?
Cevap 14.05.2020 16:14

Siz siteden düşmüş gözüküyorsunuz. Yeniden giriş yapar mısınız. Bir sorun yok normalde.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

GÖ*** ÇÖ*** 13.05.2020 21:51
Aydın bey merhaba,finansal piyasaların duayenlerinden birisi olarak, bu işi nasıl başardınız?nereden başladınız? fikirleriniz benim için çok önemli, cevap verirseniz çok memnun olurum. iyi günler
Cevap 14.05.2020 01:01

1987'de Marmara Ü. İkt.İdari Blm.Fak, Kamu Yönetimi mezunu olarak hemen askere gitmek için ASAL'a dilekçe yazıp kısa sürede askere gittim. 1988-1989 yıllarında yedek subay olarak askerlik yaparken borsa haberleri ilgimi çekmeye başladı. Aynı evi paylaştığım bir arakdaşım askerden hemen sonra Birikim Menkul Değerler Adında bir aracı kurumda çalışmaya başladı. Onun da vasıtası ile daha çok ilgi duymaya başladım. 

1990 yılında sonradan rahmetli olan aracı kurum sahibi Mustafa Yılmaz gibi uzmanların ders verdiği bir programdan yatırım uzmanlığı belgesi aldım. Sonra Tektaş Menkul Değerlerde 1992 yılında çalışmaya başladım. Aynı yıl broker oldum. Birkaç ay sonra Kartal Şube müdürlüğüne vekalet etmeye başladım. Ama yılımı tamamlayamadan ailevi nedenle işi bırakıp Didim'e döndüm. 

1993 yılında Tektaş Menkul Değer'lerdeki genel müdürüm fazla dinlendin hadi gel Tat Yatırım Bankasının Menkulünü kuracağız dedi. Yeniden sektöre döndüm. 5 yıl brokerlık, yatırım uzmanlığı, borsa işlemler müdürlüğü yaptım. 1998 yılında Global Menkul Değer'e Nuruosmaniye Şube müdürü olarak transfer oldum. 2003 yılında Şube Koordinatörlüğünde müdür olarak çalışmaya başladım.

2004 yılında İki kızımıza daha çok vakit ayırmak için, Global'in 1990 yılındaki kuruluşundan beri orada çalışan ve 1997 yılında evleninceye dek üç kez Türkiye'nin en iyi fon yöneticisi seçilen eşim ile birlikte İzmir'e yerleşme kararı aldık. Pozisyon indirip İzmir Şube müdürü olarak izmir'e yerleştik. 2009 yılına kadar İzmir müdürü olarak çalıştım. Sanırım Türkiye'de ilk kez bir kuruma bireysel portföy yönetimi sözleşmesi ile porföy yöneticiliği yaptırmaya başlayan ilk portföy yöneticilerinden birisiyim. 

Daha sonra kendi portföy yönetimi şirketimi kurmak istedim. Yatırımcılar beni iyi tanısınlar diye 2009 yılında profesyonel çalışma hayatımı bırakıp müdürlüğü eşime devredip, borsaanalizci.com'u kurdum. Fakat bu kararımdan sanırım yıl geçmeden ya da biraz daha sonra SPK portföy yönetimi şirketlerinin çalışma prensiplerini değiştirip, sermayesini çok ciddi boyutlarda yükseltti. Çok Milyon bazlı sermaye yatırıp, kadro kurarak bu portföy yönetimi işini yapmaktan vazgeçtim. Zaten öyle bir sermayem de yoktu. Ben de bu görüşü rafa kaldırıp sitede bugüne kadar geldim. 

Uzun yıllar çalışma hayatımda, yatırımcı açısından en önemli şeyin temiz ve doğru bilgiye ulaşmak olduğunu gördüm. Özellikle de küçük sermayelere sahip olan yatırımcıların bilgi sahiplerine ulaşamadıklarını gördüm. Bu site ile bana ulaşan herkese, portföy büyüklüğünü, sosyal sınıfını, eğitimini bilmeden, bunu dikkate almadan elimden geldiğince tüm bilgilerimi paylaşarak, tüm bilgi, soru-cevap ve öngörüleri de arşiv şeklinde  sitede depolayarak bugünlere geldim. 

Yanlış gördüğüm ya da olması, yapılması gerekli gördüğüm şeyleri yazarak paylaşmak en büyük hobim. Bu nedenle sanırım 1995-1996m yıllarından beri para dergisi, dünya gazetesi borsa eki gibi birçok finans ağırlıklı yerde makale yazmaya başladım. Dünya ne zaman göndersem yazılarımı yayınlamaya başladı. İsteyen şimdi aklımda olmayan birçok yerde finansal rapor ve görüş paylaştım. Şuan profesör olan Kerem Alkin henüz Dr.iken İMKB başkanlığından özel izinle borsada benimle röportaj yapıp haber programı yaptığı ana kanallardan birinde haberlerde bu görüşmeyi yayınlamıştı. 

İzmir'e geldiğim yıl Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörünün yazılı daveti ile DEÜBİMER(Dokuz Eylül Üni.Bölgesel Araştırma ve işletme Merkezi Danışma Kurulu üyesi olarak sosyal bir sorumluluk aldım. Sanırım 2-3 yıl bu görevi diğer profesyonel iş adamları ve akademisyenlerle birlikte yaptım.

İzmir'deki ikinci yıl Ana Vatan Partisi'ne davet edildim. Bir süre Konak İlçe başkan yardımcısı ve daha sonra da il başkan yardımcılarından biri ve partinin ARGE başkanı millet vekilinin ARGE Başkan Yardımcısı olarak ekonomi hakkında parti il başkanları ve millet vekillerine sunulmak için ekonomik görünüm ve yapılması gerekenlerle ilgili sunumlar hazırlamaya başladım. Daha sonra bu sunumları ben Ankara'da vekillere ve il başkanlarına anlatacak iken, zaman yok diyerek son anda bu sunumu başkalarının yapması kararı iletilip rapor benden istenince, ve sonrasında partinin o zamanki DYP birleşmesinin dümenden bir birleşme görüntüsü vererek aslında merkez sağı bloke edip seçime sokmama kumpası olduğunu gördüğümüz için birkaç arkadaş basın açıklaması ile siyasetten ve partiden ayrıldık. 

Bun arada yerel basın ve tv.kanallarında zaman zaman yazılar yazıp, programlara katıldım. CHP'den ayrılanların o sıra kurduğu şimdi ismini hatırlamadığım  partinin kurucusu olmam istendi katılmadım. Siyaset aslında en çok yapmak istediğim şey. Ama maalesef bu siyasi yapılar ve bu siyasi partiler yasası ve seçim sistemi ile değil. O nedenle de sanırım bu isteğime ulaşamadan dönemimi tamamlayıp, kenara çekilmek zorunda kalacağım.

Siyaset ve ekonomi alanındaki tüm gelişmeleri yurt içi ve dışı çok yoğun takip ederim. Olayları sebep-sonuç ilişkileri ile incelemeyi ve gördüklerimi de yazı ile ulaşabildiğim her yede yazmayı seven bir yapım vardır. 

1994 yılında Çiller zamanında yaşanan  döviz krizinde Dolar 16 TL'den 42 TL'ye (rakamlarda kısmen hatalar olabilir. Çok zaman oldu hafızam artık eskisi gibi değil) fırladığı zaman, ANAP dönemi maliye bakanının Dolar 80 TL olabilir dediğini görünce, dönemin 14 ulusal gazete ve ekonomi dergilerinin genel yayın yönetmenlerine bir rapor yazarak, dolar için eski maliye bakanının dediği rakamların gerçekçi olmadığını, ama bunu bir maliye bakanından duyanların gereksiz yere dolara yönelip zarar edebileceklerini belirtip, Dolar kurunun o zaman için olması gereken rakamın sanırım 26.50TL civarında olması gerektiğini izah eden bir hesaplamayı yollamıştım. Lütfen bunları da yayınlayın ki, paniğe sevkedilen halkın kulağına bir başka ses ve fikir olarak kar suyu kaçıralım dedim. Böyle de bir düşünce var diye düşünenler belki de 42 TL ve üzeri fiyatlara saldırıp Dolar almazlarsa bir toplumsal hizmet yapmış oluruz dedim. O zaman yazdığım yerlerden sadece dönemin Sabah Gazetesi( ozaman bu halinde değildi)genel yayın yönetmeni bir mektup ile bana teşekkür cevabı yollamış, diğerleri hiç dikkate bile almamıştı. 

Sonra ne mi oldu. Üç buçuk ay sonra Dolar 42 ya da biraz daha üstünden yeniden 26.50 veya 28.00 gibi bir değere inmiş ve uzun süre bu seviyelerde seyretmişti.

Çok ilginç başka bir anım da şöyle, Nuruosmaniye müdürü olarak çalışırken, o zaman da birçok yerde yazılar yazıp, Matriks'te de beklenti yazılarımı yayınlıyordum. Birgün Ak Parti diye bir parti kurulacağı, başkanı olarak hapiste olan İstanbul Belediye Başkanı R.T.Erdoğan'ın seçileceğini söyleyip, bana sermaye piyasaları için yapılması gerekenleri rapor olarak Erdoğan'a sunmam istendi. Global'in Yönetim Kurulu Başkanı M.Kutman ve Başkan yardımcısı iki ana ortaktan diğeri E.Göker'den izin istedim. Nasılsa sen şirketi riske edecek konulara dikkat edersin diyerek bu izni verdiler. Raporu hazırladım. Ben gidip anlatacağım derken, ''kusura bakmayın, Global'in sahibi M.Kutman ANAP genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın kuzeniymiş. Şimdi siz bu raporu sunarsanız ANAP ile ilişkilendirebilirler. Siz sakıncası yoksa bize verin biz takdim edelim dediler. Ben de verdim gitti. 

Kısacası ben tam bir sektör profesyoneli olarak bu alandaki hemen her kademede çalıştım. İlk yıllarda çok sayıda teknik analiz kitabı okuyarak teknik analiz öğrendim. Borsanın ilk yıllarında Yasemin Vanli teknik analiz eğitimleri veren nadir kişilerdendi. Ondan da çalıştığım kurumda teknik analiz eğitimi aldık. Borsanın brokerlık eğitim programına katılıp brokerlık belgemi almıştım. Daha sonra da bilgisayarlı işlemler ELİT brokerlığı eğitimi aldım. İlk yılların veri kurumları BDP, BDP line, Euroline ve oradan ayrılanların kurduğu Matriks'te borsa programlarının geliştirilmesi için çeşitli katkılarım da oldu. Hatta Matriks ekranı kullananlarınız varsa, indikatörlere girdiklerinde bir Parabol, iki tane de Parabolic Sar görürler. İkinci parabolic Sar'ın üzerinde AYD diye bir kod görürsünüz. Bu benim adımın kısaltılmasıdır. Sanırım ilk kuruldukları yıllarda, ekibin önceki kurumları euroline'daki ekranımda olan ama bir türlü matrikste eşleştiremediğimiz için, isteğimiz üzerine bana özel ekledikleri parabolic sar'ı ifade eder. Ekranlarının yayılmasında, Global ve daha birçok kurumda kullanılmasında ciddi yardımlarım olmuştu. Çok iyi bir ekip ve kurumlardır.

Evet umarım sorunuza olabilecek tüm detaylarla cevap vermişimdir. Kısaca herşey sizde biter. Çok okuyacak, gelişmeleri tüm dünya için izleyecek ve sebep-sonuçlarıyla nerelere yansıyacağını inceleyeceksiniz. Bunu yapınca her finansal konuyu, siyasi ve dış ilişkilerin de etkisiyle gözlemleyebiliyor olursunuz. Bunun size çok katkısı olur. Arada unuttuğum bazı eksikler olabilir ama geneli bunlar. Olta ile balık tutmayı çok severim. En önemli hobimdir. Muhakkak stresi atmak için, kitap okumak, yazmak, spor, balık tutmak vs. gibi bir hobiniz olmalı. Stres atılmazsa insanın üzerindeki yük ağırlaşır. 

Bir de her zaman karşımdaki her kim olursa olsun, belli bir saygı çerçevesinde hitap etmeyi, imtina etmeden herkese eşit davranmaya özen gösteririm. Yılmadan soruları cevaplarım. Ama bazen yazdıklarım okunmadan, sitenin arşiv özelliği kullanılmadan, hatta daha yeni yazdığım beklenti yazım okunmadan içeriğinde yer alan bir konu sorulursa işte o zaman biraz agresif cevap verebiliyorum. Ama bunu da saygı çerçevesinde neden bunun beni gerdiğini izah ederek yaparım.

İşte bu. Yine çenem çok düştü. Sözüm ona 23.30 gibi ekran başına oturup, biraz destek-direnç verisi paylaşacaktım. Sorunuzu görünce saati 01.02 yapmış olduk. 

Umarım sizi aydınlatabilmişimdir. İyi geceler.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** ŞA*** 13.05.2020 10:24
Slm. Ttrak için teşekkürler
Cevap 13.05.2020 10:43

   Rica ederim. Bol kazançlar dilerim.

   Saygılarımla.

SE*** ŞA*** 12.05.2020 16:16
Ben de akenr baktım baktım sonra bilançosu gelmediği için almaktan vaz geçtim. En son bilanço dönemin de kötü bilançolara yakalanmıştık. Ttrak aldım. Hayırlısı. Bu arada daha durun deva ikinci tavanı yaptı. Alkim yetişmesi mümkün değil. Bir kaç tavan daha yaparsa Mart öncesi borsaya koyduğumuz parayı en azından yakalamış oluruz. Kolay gelsin.
Cevap 12.05.2020 16:49

Dünya ekonomileri böyle sarsılırken, başabaşı yakalamak da bir kazantır. İnşallah çok daha fazlası olsun kısa zamanda.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** ŞA*** 12.05.2020 13:31
Slm. Kolay gelsin. Enerji şirketleri sanki ön plana çıkıyor. Bunun için bir gerekçe var mı. Bakıldığın da geneline yakını Mart öncesi seviyelerini geçmişler. Enerjiye mi yatırım yapalım acaba. Teşekkürler
Cevap 12.05.2020 15:11

Ben de aynı fikirdeyim. Hemen hepsinde bilançolar da düzelmeye başlamış olmasının bir sebebi var. Böyle de devam edebilir. Yıllar evvel aldıkları dağıtım ihalelerinin yapılan yatırımlarının finansman maliyetleri bitiyor olabilir. Bu nedenle artık tahsilatlar finsanman faizlerinden ziyade borçlar azldığı için kar hanesine yansımaya başlayacak olabilir. 

Ama dediğiniz şekilde bir süredir enerjilere bakıyorum ciddi düzelmeler var. Hatırlarsanız ilk üyelik yıllarınızda akenr öngörülerime girerdi. 2010-2011 arasında o yıllar tüm kurumlar enerjileri raporlarınada gösterirlerdi. Ben 2012 gibi uzaklaştım. 2014 bir kez daha öngörü yapıp sonra 6 yıldır ilgilenmiyordum. Bakıyorum da akenr mesela 10 yıldır neredeyse hep düşmüş. Ama devamlı eriyen özkaynaklar ise 9 ile 12 ay arasında çok ciddi bir pozitif değişime uğramış. Dokuz aylık bilançoda 37 Milyona düşen özkaynaklar 12 aylık bilançoda 961 Milyon'a yükselmiş. Geçen yıl ile dönemsel 800 Milyon düzelme görüyorum. Böyle giderse her an bilanço kara dönebilir. 12 aylıkta 740 Milyon zarar var. Düşündüğüm olursa şirket çok ciddi prim yapar. 

Diğer enerjilerde de benzer görüntüler var. Teknik olarak şimdilik akenr'i listeye ekledim. Ama beklentilerim yukarı yukarı revize olabilir. Ya da daha sık öngörü vermeye başlayabilirim. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

AH*** YI*** 11.05.2020 16:49
İyi günler ödeme yaptım ama acaba güncel analizleri görmem için ne kadar süre geçmesi lazım
Cevap 11.05.2020 17:18

EFT olduğu için şimdi farkettim. Az önce onayladım. Siteden çıkıp yeniden girince aktif olacaktır.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

MU*** KA*** 11.05.2020 11:31
Aydın bey; Jantsa- Selec için teşekkürler. Emeğinize sağlık.
Sayğılarımla.
Cevap 11.05.2020 15:26

   Rica ederim. Bol kazançlar dilerim.

   Saygılarımla.

UĞ*** TE*** 07.05.2020 09:36
Aydın bey günaydın. Sizin tavsiyelerinizi takip ediyorum. Tekrar teşekkürler. Ben paramı beş parçaya böldüm. Al-sat bölümünde acikladiginiz her hisseye bir birim alım yapıyorum. Bazen para fonda bağlanmış oluyor. O gün alım yapamiyorum. Sormak istediğim konu şu ki, al-sat takı hisseleri o gun almadigimiz takdir bir veya bir kaç gün sonrasında almak uygun müdür. Tavsiyeniz hala devam ediyor mu. Bazen fiyat öngörü fiyatının altında kalıyor. Aslında cazip görünüyor. Genelde yükselmiyor ama
Cevap 07.05.2020 10:29

Aynı gün almak teknik olarak daha doğru. Altına indiği zaman ise ya yeniden bir öngörü beklemek, ya da destek-direnç paylaşımı yapılırsa oradaki dirençlerin geçilmesi halinde alımı düşünmek doğru olur.

Paranız fona bağlansa da alınan hisselerin para-mal takası iki gün sonra yapıldığı için bu sizin alım yapmanıza mani bir durum değil. Sadece brüt takasa girmiş bir hisse alacaksanız, o zaman nakit hazır olması gerekiyor. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

ME*** CÖ*** 06.05.2020 20:04
merhaba;
gram altın vermiş olduğunuz destek ve dirençler tablosundaki 389 geçmiş oldu ve kapanış yaptı bu konuda yorumunuz, ayrıca GLDTR Hissesi altına parelel gibi davranıyor altın gibi düşünebilirmiyim teşekkür ederim.
Cevap 06.05.2020 22:05

Gldtr'yi hiç inceleyip, takip etmedim. Yorum yapamıyorum.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

ME*** CÖ*** 06.05.2020 20:01
merhaba;
gram altın vermiş olduğunuz detek ve dirençler tablosundaki 389 geçmiş oldu ve kapanış yaptı bu konuda yorumunuz, ayrıca GLDTR Hissesi altına parelel gibi davranıyor altın gibi düşünebilirmiyim teşekkür ederim.
Cevap 06.05.2020 22:04

Ons düşerken Dolar kurunun yükselmesi nedeniyle fiyat artıyor. Döviz girişi için bir anlaşma haberi kurları ve gram altını düşürür. Bu olmazsa olası üst seviyeleri sadece gram altın diye yazıp filtrelerseniz önceki paylaşımlarımda görebilirsiniz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_