Günlük Beklentiler

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

BİST Yeni Rekorlar Kırar Mı?

23.01.2018 09:17
 •  A 

BİST savaş falan hiç bir şeyi takmıyor gördüğünüz gibi. Suriye'ye askeri operasyon yapıyoruz. İlk andaki korkular çok çabuk dağılmış görünüyor. Operasyonun çok hızlı ve en az kayıpla gerçekleşiyor olması, ABD dahil, operasyona gelen tepkilerin alt düzeyde kalması, ABD'nin sınırda tampon bölge konusunda Türkiye ile birlikte çalışabiliriz açıklaması BİST'in çok hızlı toparlanmasına ve gördüğü en yüksek TL bazlı dirence çok yaklaşmasına imkan yarattı. 

BM Güvenlik Konseyini acil toplantıya çağıran Fransa da, yaptığı açıklamada toplantı davetinin Türkiye'nin Afrin'e girmesi nedeniyle olmadığını, bu konunun diğer konular arasında bir madde olduğunu ifade etti. Hoş gerçi konu sadece Türkiye olsaydı da özellikle Rusya, Fransa ve ABD'ye verdiği sert tepki ile, BMGK'de Türkiye aleyhinde olası bir kararı veto edeceği izlenimi verdi.

Dünyanın da Borsa İştahı Çok Yüksek!
              Sadece Türkiye'de değil, tüm dünya da borsalar için çok coşkulu bir alım yaşandığını görüyoruz. ABD borsaları ve Asya'da her fırsatta yeni rekorlar yaşanıyor. Bu durumun da BİST üzerinde pozitif etkisi olabilir. Ama zaten BİST için iskontolu olduğu görüşlerimizi biliyorsunuz.

IMF dünya için büyüme tahminlerini yükseltti. Dünya genelindeki büyüme beklentilerinin yükseliyor olması da, dünyanın borsa iştahının sürmesine neden oluyor.

BİST'deki banka hisselerindeki tekniklere bakınca, dün Destek-Dİrenç Tablosunda paylaştığım gibi yukarı yönlü hareketler olacağı izlenimleri ediniyorum. ABD'deki davadan rahatsız olduğum için banka öngörüsü yapmaktan kaçınıyorum ama aslında tekniklerinin oldukça iyi olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle de, yeni öngörü görmesiniz de, tekniklerini destek-direnç tablosunda paylaşıp, olası hedeflerini görmenizi istiyorum. Bu teknik hedeflere bakıp, kendi kararlarınızı verebilir, risk üstlenebilirsiniz. 

BİST Yeni Rekorlar Kırar Mı?
              Açıkçası yıl sonu bilanço döneminde olduğumuz için, bankalar dahil bir çok şirket için gayet iyi karlar gelmesini bekliyordum. Bu nedenle de zaten iskontolu olduğunu düşündüğüm BİST'in yeni rekorları kırmasınının çok normal bir gelişme olacağı görüşünde idim.  Ama hem ABD'deki dava ve hem de Suriye'deki operasyonun riskleri nedeniyle, yakın tarihte yeni rekorlar herhalde olmayacak diye düşünce değişikliğine girmişken, BİST'in benim gibi korkmadığını görüyorum.

118.395 Çok Önemli Bir Direnç!
              Oldukça güçlü olan bu direnç seviyesine çok yakınız. Bu direnç seviyesi kırılacak olursa, banka hisseleri eşliğinde bu durum yaşanır. Bankaların teknikleri de potansiyel görüntüler veriyorlar. Neyse, eğer 118.395 direnci kırılacak olursa, BİST Destek-Direnç Tablosunda paylaştığım sıralı üst endeks rekorlarına çok hızlı bir şekilde gidebilirler. Kurda düşüş ve dünya borsalarındaki ısrarlı yükselişler de bu ihtimali destekliyorlar. 

Gördüğüm teknikleri Al/sat ve Destek-Direnç Tablolarımızda paylaşmayı sürdüreceğim. Lütfen Siteyi Tanı kısmındaki izahatları dikkatlice okuyunuz. Paylaştığım tüm tekniklerde destek ve dirençlerin kırılması halinde, aynı yöndeki sıralı destek ve dirençler yeni teknik hedefler olur. Destek-Direnç Tablosunda yer alan paylaşımlardaki dirençler kırıldığı takdirde, sonraki dirençlerdeki getiri potansiyelleri sizler için uygun ve yeterli ise, kendi alım kararlarınızda ilgili hissenin al/sat tablosuna girmesini de beklemeyebilirsiniz.

Aynı şekilde zaten al/sat tablosunda aksa misali çok sayıda açık öngörüsü bulunan hisselerde, yeni öngörü için al/sat tablosunda yeni öngörü girmemi beklemeyin. Destek-Direnç paylaşımlarımda dikkat çektiğim dirençlerin kırılması da sizler için bir referanstır.

Hepinize bol kazançlar dilerim.

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

 • 17.01.2018
  09:25

  Görüyorsunuz ki, ne denli tahmini zor bir dönemden geçiyoruz. Ama söylediğim bir başka uyarımı da sakın unutmayınız ki, BİST ve bir çok hisse için iskontolu oldukları düşüncemi koruyorum. Yani yaşadığımız bu belirsiz dış etken gelişmeler olmasa, şu ... Devamı »

 • 09.01.2018
  09:20

  Yeni yıla yükseliş isteği ile başladık. Endeks yeni yıl ile birlikte yeni rekorlar kırdı. Dünya için de bezer bir görüntü yaşandı. ABD endeksleri rekorlarını kırmaya devam ediyor. AB endekslerinde de benzer yükselişleri görüyoruz. Ancak, bence BİST... Devamı »

 • 08.01.2018
  09:25

  Bunda hiç kuşku yok. Ama önemli olan zamanı! Misal bu hafta yeni rekorlar görecek miyiz sorusu hepimiz için önemli bir cevap içeriyor. Geçen haftaki işlemlere bakınca, BİST'in fazla düşmeden, yükselişini en azından 120.000 endeks seviyesi... Devamı »

 • 03.01.2018
  09:23

  Yıla güzel bir başlangıç yaptık ve TL bazında en yüksek endeks seviyesi ve en yüksek TL bazında kapanış rekorlarını kırmış olduk. Sadece tekniklere bakacak olursak, hedefin 120.000 ve hatta biraz daha üstü olabileceğini söyleyebiliriz. Ama benim neden &ccedi... Devamı »

 • 02.01.2018
  09:37

  Bugün 2018'in ilk borsa gününe başlayacağız. Siz bakmayın başlıktaki temenniye! Her zaman için öncelikle sağlık ilk dileğimiz. Dolayısı ile yeni yıl hepimiz için sağlıklı, mutlu olacağımız bir yıl olsun. Ama bu dileklerimizin yanında bol da kazanç getirsi... Devamı »

 • 29.12.2017
  09:32

  Yazılarımdan da anlayacağınız gibi, benim açımdan pozitif gelişmelerin önüne set olan en önemli belirsizlik ABD ile aramızdaki ilişkilerdir. Şu an için üç önemli sorunumuz vardı! Suriye'de PYD'yi destekleyen ABD politikaları, ABD süren dava ... Devamı »

 • 28.12.2017
  09:09

  Bu sözümü ABD süren dava için söylediğimi anlamışsınızdır. O kadar çok spekülasyon yapıldı, o kadar büyük ceza lafları ortalığa atıldı ki, kararı görmeden tekniklere bakarak öngörü yapmaya bir türlü cesaret edemiyoru... Devamı »

 • 27.12.2017
  08:52

  Arkadaşlar, Bugün beklenti yazım olmayacak. Özel bir gündem yok. Son dönem yazdıklarımızın içerikleri geçerli. Gördükçe tekniklerine göre hisse paylaşımlarımı sürdüreceğim. Gerçekleşenleri de kapatacağım. A&cced... Devamı »

 • 26.12.2017
  11:30

  Arkadaşlar, Öncelikle başta yeni gold üyelerimiz olmak üzere önceden okumamış olan tüm üyelerimiz ''Siteyi Tanıyalım!'' kısmını dikkatlice okusunlar. Böylece sitenin tüm bölümlerini ve bu kısımların amacını detaylıca &o... Devamı »