Günlük Beklentiler

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

Aşı Haberi Emtiaları Vurdu!

12.08.2020 09:47
 •  A 

Rusya'dan gelen aşıyı bulduk haberi ve Putin'in ''kızıma da aşı yaptırdım'' açıklaması sonrasında ons altın ve gram altında sert düşüşler yaşanıyor. Bu düşüşte önemli diğer bir etki olarak ise, ABD'de gelen enflasyonda artış görüntüsü ile teşvik paketinden vaz mı geçilecek beklentilerini gösterebiliriz. 

Biliyorsunuz Mart başında yazdığım son strateji yazımdan beri ons için 2.050$ - 2.100$ seviyelerinin görülmesini bekliyordum. Hatta 1.921$ seviyesinin üzerinde kalması halinde ons altın için beklenti fiyatımı 2.100$'dan 2.300$ seviyesine çekmiştim. Ama ons uzun süredir beklediğim fiyat aralığına gelince gördüğünüz sert düşüşler yaşanıyor. 1.921$ desteğinin de altına indik. Peki ons altındaki yükseliş beklentileri bitti mi? 

Benim görüşüm onsun asıl geri dönüşü aşı nedeniyle değil, ekonomilerin yeniden ciddi bir büyüme ivmesi kazanması ile yaşanacağı yönündeydi. ABD seçimlerine kadar yeni teşvik paketlerinin sürmesini, piyasadaki likidite bolluğunun da ons altın ve gümüşe yarayacağını düşünüyorum. Şu an için para bolluğu ve ekonomilerde belirsizlik halen sürüyor. Bol paranın ekonomilere de güvenemediği için ons altını park yeri olarak kullanmayı sürdürmesini bekliyorum.

ABD ve AB ekonomilerinde belirgin toparlanma ve büyümenin en erken 2021 ortalarından sonra netleşmesini bekliyorum. O nedenle altında ve gümüşte yaşanan düşüşü, ilk paragrafta paylaştığım gelişmeler nedeniyle görülen bir düzeltme olarak görüyorum. Bu düşüşleri de yeni alım fırsatı olarak kullanmayı doğru buluyorum. Ne zaman ABD Merkez Bankası FED yeniden faiz artışı sürecine girerse, işte o zaman ons altından çıkış başlayacaktır görüşündeyim. Ama bu ana kadar ons altını son gördüğü zirveden de yukarı çekmelerini ve bu sayede 2012'de yüksek maliyetle yakalanmış olanların da gelinecek yükseklerden satış imkanı bulacakları görüşündeyim. FED'in faiz artışı süreci öncesinde ons altında en az 2.300 Dolar seviyelerinin görüleceği ve sonrasında FED faiz artışları ile likiditeyi geri çekmeye başladığında altının gördüğü zirveden en az % 30 civarı geri çekilmeler yaşamasını bekliyorum.

Gramdaki düşüş ise hem onstaki düşüşten, hem de Dolar kurundaki geri çekilmelerden yaşanıyor. Açık Piyasa İşlemlerinde bankaların likidite imkanları sıfırlanınca, fonlama maliyetleri işlem gördüğü %7.34 civarından politika faizlerinin(8.25) de üstüne çıkarak % 8.50'leri de gördü. Bu faizde artış olacak görüşü ile dövize kısmi bir satış getirmiş olabilir. Onstaki düşüşe denk gelince gram altında da gördüğümüz geri çekilme yaşanıyor. Bu durumun şimdilik bir düzeltme olmasını ve alım fırsatı olarak kullanılmasını doğru buluyorum. Ons ve gram altında daha gidilebilecek yerler olduğu görüşündeyim.

Bu esnada ABD endekslerinde de yeni teknik oluşumlar zorlanıyor. 28.069 seviyesi sonrası kar satışları geldi. Dow'da geri gelme 27.532 altına inecek olursa o zaman kar satışları daha da artar. Ama bu destek aşağıya kırılmazsa, Dow 28.234 seviyesine yönelebilir. 

BIST bu esnada dünkü bankacılık sektörü ve havacılık sektörü desteği ile güzel bir yükseliş yaşadı. Bugün de bu yükselişini sürdürebilir. Olası tekniklerini paylaştım bakabilirsiniz. Hisse bazlı ayrışmaların ise endeksten çok daha yüksek olduğunu görüyorsunuz. Bu durum da sürecektir. 

Jeopolitik risklerimiz ise çok ciddi. O nedenle her an yaşanabilecek bir çatışma veya bu yöndeki bir haber sert satışlara neden olabilir. Bu riski yok sayamıyorum. Ama olası bir çatışma ve savaş halinde Yunanistan Ege ve Akdeniz'de çok ciddi kayıplara uğrayabilir. Eğer bunun bilincine varırsa, o zaman tam ilişkiler kilitlendi derken bir anda kökten bir çözüm de bulunabilir. Karşı tarafta yıllardır şımartılmış bir Yunanistan olduğu için bu kadar iyimser olamıyorum. Yoksa Yunanistan Türkiye ile her konuda uzlaşmayı tercih etseydi, ülkesinde ordu barındırmaya ve bu denli askeri harcama yapmaya bile ihtiyacı olmayacağını görürdü. Çevresinde askeri risk olarak bir tek Türkiye var. Diğer sorunlu komşularını risk yaratacak boyutta görmüyorum. Türkiye ile iyi bir komşuluk, turizm, yatırımlar, enerji aramaları gibi çok konuda iki ülkenin de büyük kazançlar elde etmesine yarar.

Ama ben Yunanistan'ın bunu göreceği iyimserliğine sahip değilim. Hatta bir kademe daha fazlasını söyleyeyim, siyasiler bu yönde davranış gösterirlerse, askeri olarak iç siyasetlerinde farklı riskler yaşayabilirler.

Kısacası dünyadaki likidite bolluğunun en az ABD seçimlerine kadar sürmesini, ons ve gümüşte bugün görülen düşük seviyelerin alıma uygun fırsatlar olduğunu, BIST için de Akdeniz riskinin her an tehlike yaratabileceğini, bu durum çözüme kavuşmadan 1.143'ün geçilmesinin zor olduğunu, eğer bunu başaracak olsa bile 1.159 direncine takılacağını düşünüyorum. Ama hisse bazında pozitif ayrışmaların yine de sürmesini bekliyorum.

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

 • 05.08.2020
  09:26

  Bir süredir ısrarla BIST'in 1.204(120.464) direncini geçmesinin zor olacağını ve bu direnç seviyelerinde kar realizasyonu beklediğimi, bu nedenle en az % 50 nakit korunmasının tedbirli bir yatırım davranışı olacağını yazıyordum. Tüm bu beklentilerimin ana dayanağı da tama... Devamı »

 • 04.08.2020
  09:27

  Bayram tatilini bitirdik ve yeniden işimizin başına döndük. Benim için dinlendirici bir tatil oldu. Şimdi sorun en kısa zamanda piyasalara adapte olmak. Umarım zorlanmadan bunu başarırım. BIST'e teknik bakınca yükseliş kanalı aşağı yönlü kırılmış ve teknik bir... Devamı »

 • 23.07.2020
  09:28

  Bugün 14.00'te TCMB PPK(Para Piyasası Kurulu) toplantısında haftalık politika faiz kararı açıklanacak. Mevcut ortamda % 8.25 olan politika faizlerinde indirim yapılmasını beklemiyorum. Enflasyonda artış yönlü sinyaller tersine dönmeden, yeni bir faiz indirimini bu orta... Devamı »

 • 22.07.2020
  09:29

  Dün ABD ve AB'de yeniden gündeme gelen yeni finansal paketlerin katkısı ile ABD ve AB borsalarında yukarı yönlü grafiklere dikkat çekmiştim. Bunların etkisi ile BIST de yükselişe katılabilir dedim. Pozitif bir açılış bekliyordum. Eğer BIST de yükselişt... Devamı »

 • 21.07.2020
  09:30

  Ben kar satışlarından korkuyor olsam da, BIST 7 Bin puanlık bir düzeltme sonrası yine bu dirençleri zorlamaya başladı. Peki düzeltme beklentim bitti mi? Hayır bundan halen korkuyorum. Ama SP500, Dax, Nasdaq grafiklerine bakınca, sanki öncelikli Almanya Dax teknik bir fincan-kul... Devamı »

 • 20.07.2020
  09:43

  BIST geçen hafta 7 Bin puanlık kısmi düzeltme sonrası yeniden 119.451 seviyesine doğru hızlı bir toparlanma yaşadı. Peki düzeltme bitti mi? Bana göre teknik olarak bitmedi. Bu hafta da benzer düzeltmeler yaşanabilir. Ama bu arada destek-direnç tablosunda görece... Devamı »

 • 14.07.2020
  09:29

  Her şeyimiz abartı! Bir anda gelen yaklaşık 7 Bin puanlık düzeltme sonrasında dün 3.600 puanlık bir toparlanma yaşadık. 115.450'de gap bırakarak yaşanan bu toparlanma da bana göre biraz sert ve abartılı oldu. Tamam 119.350 - 120.464 endeks seviyelerine yükselirken kar satışla... Devamı »

 • 13.07.2020
  09:24

  Pandemi yüzünden 17 Mart tarihinde düştüğümüz 81.936 seviyesinden bu yana bir yükseliş kanalı içinde hareket ederek yükseliş trendi yaşıyorduk. Cuma günü bu kanal kırıldı. Zaten birkaç gündür kar satışlarının aniden gelebilece... Devamı »

 • 10.07.2020
  09:36

  Aslında bu soruyu soranlar sanırım hiç düşme olmadan yükseliş bekliyormuş. Çünkü bir haftadır özellikle kar satışları gelebilir uyarıları yapıyordum. Teknikler artık aşırı alım seviyelerine gelmişti. Ama piyasadaki düşük faizli bol para ve borsa ile t... Devamı »