Günlük Beklentiler

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

Sert Piyasa Dalgasına Hazır Olun!

15.08.2018 09:30
 •  A 

Bir süredir öne atılan rahip Brunson gerekçesi öncülüğünde ABD ile çok sert gerginlikler yaşıyoruz. Aslında ABD ile tek sorunumuzun rahip Brunson olmadığını 06/08 tarihli Tek Sorun Rahip Brunson Değil! başlıklı yazımda yazmıştım. Ama şu an sanki tek sorun Brunson konusu imiş gibi oraya odaklanmış durumdayız. 

Pozitif Dalga Mı Geliyor!
              Dün mahkeme tutuklu bulunan Yunan askerlerini serbest bıraktı. Yunan başbakanı Çipras, bu kararın dostluğu pekiştirecek bir adım olduğunu söyledi. Benzer bir mahkeme kararı da rahip Brunson için çıkar mı göreceğiz. Eğer kısa süre içinde Brunson için de serbest bırakıldığı yönünde bir karar çıkacak olursa, buna piyasaların pozitif ve sert bir tepki vermesini bekliyorum. 

Teknik grafiklere bakınca, Gr. altında 241,00 seviyesinin altında destek-direnç tablomuzda kademelerini paylaştığım çok sert düşüş yaşanabilir. Aynı şekilde BİST için de çok sert bir pozitif ayrışma yaşanabilir. Ki, teknik kademelerini Destek-Direnç Tablomuzda bulabilirsiniz. Aynı şekilde Dolar da, pozitif bir rahip kararı sonrasında 6.29 altına sarktığı anda çok sert bir geri çekilme ile 5.53 ve altındaki seviyelere inebilir. Bu durum aynı yükseliş hızındaki gibi hızlı olur. Kurlar için de olası alt kademe desteklerini Destek-Direnç tablomuzda görebilirsiniz.

Negatif Dalga Gelirse!
              Kurların grafiklerinde sanki negatif dalga hazırlığı varmış gibi görüyorum. Ama rahip Brunson sertbest kalmaz ve mahkeme Brunson'un avukatının bu yöndeki talebine yine olumsuz cevap verirse, bu takdirde piyasanın yukarıdaki beklentilerimin tam tersi sert bir negatif dalga içine girmesini bekliyorum. Böyle bir kararın hemen akabinde ABD tarafından daha da sert yeni yaptırım kararları da duyacağımızı düşünüyorum. 

Maalesef böyle bir ortamda BİST negatif ayrışma yaşarken, kurlar ve gr.altında yeni ve oldukça yüksek zirveler görebiliriz. Bu yönde bir tablonun kurlar ve dolayısı ile faizler açısından ekonomimiz üzerinde çok kötü etkisi olur. Olası kötü senaryo halindeki kur, gr altın ve BİST teknikleri içinde paylaşımlarımı Destek-Direnç tablomuzda göreceksiniz.

ONS Altın Destek Kırdı!
              03/08 tarihli Gündemi Bol Bir Gün! başlıklı yazımda ons için uyarı yapmıştım. 1.204$ desteğinden tepki gelebileceğini ama tepkinin sınırlı kalacağını yazmıştım. Eğer desteğini kırarsa ki, sonrası için görüşüm bu yönde idi, onsda alt desteklere doğru hızlı bir değer kaybı yaşanabileceği uyarımı yapmıştım. Ons bu uyarımdaki gibi desteğini kırdı ve düşüşe başlamış durumda. Muhtemelen Destek-Direnç  tablomuzda paylaştığım alt destek kademelerine doğru indiğini görebiliriz. 

Ons içerideki olası negatif ayrışma risklerinden bağımsız hareket yaptığı için, iç piyasada beklentim olan pozitif dalga değil de, beklemediğim yeni bir negatif dalga dahi yaşansa, onsun düşmesini durdurmayabilir. Kısacası ons altın yeniden 1.204$ seviyesinin üstüne çıkmadığı takdirde alt desteklere doğru düşüşe geçmiş diye görüyorum. 

Hepinize poztif haberlerle pozitif gelişmelerin yaşanacağı seanslar dilerim. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

 • 13.08.2018
  09:16

  ABD ile kılıçlar çekilmiş durumda. Kaptana kızıp gemi yakılmaz. Çünkü hepimiz aynı gemideyiz. İktidarın 2002'den bu yana özellikle ABD odaklı FETÖ terör örgütünün ülke içinde her alanda yapılanmasının asıl amacını g&ou... Devamı »

 • 10.08.2018
  10:07

  Kurlar bir türlü durmuyor. TL son sürrat değer kaybına devam ediyor. Artık bunun nedeni ile ilgili ek bir şey yazmaya gerek yok. Tüm bunları aylardır detaylı yazıyorum. Siyasi kadrolara ve programlarına olan güven sorunu, ABD ile gerilimler ve ekonomik verilerimizle ilgili o... Devamı »

 • 07.08.2018
  09:30

  TL'de Fren Tutmuyor! Türk Lirası'nın döviz kurlarına karşı yaşanan sert değer kayıpları sürüyor. Dün gece de çok sert kayıplar yaşandı. Dolar'da 5.42, Euro'da ise 6.27 seviyeleri görüldü. Bu değerler çok ciddi kayı... Devamı »

 • 03.08.2018
  09:18

  ABD İle Gerilim! Dünyayı bilemem ama bizim için en önemli gündem ABD ile ilişkilerde içinde bulunduğumuz gerilimdir diye düşünüyorum. Sorunların çözümü için iki ülke Dış İşleri Bakanları Singapur'da ger&... Devamı »

 • 31.07.2018
  09:03

  ABD ile rahip Brunson gerilimi nedeniyle yaptırım açıklamaları yüzünden BİST 100 Bin denemesini yapamadı. Ama iyi gelen ya da gelecek bilançolar nedeniyle hisse bazlı hareketler sürüyor. Sürmeye de devam edecektir. Aslına bakarsanız bilançosu iyi gelen h... Devamı »

 • 27.07.2018
  09:39

  Bu başlığa bakınca, ''sanki çok iyiyidi de yeni mi geriliyor?'' diyebilirsiniz. Evet, uzun süredir ABD ile ilişkilerimiz oldukça gergin sürüyordu. Özellikle Suriye politikalarımız başta, Zarrab ve Atilla davaları, Gülen'in iadesi konusu gibi... Devamı »

 • 26.07.2018
  09:23

  Dün sürpriz şekilde ABD'li rahip Brunson'un tutukluluk halinin ev hapsine çevrildiği haberi geldi. Haberle birlikte BİST bir gün evvel TCMB faiz kararı ile uğradığı kayıplarını fazlası ile geri aldı. Hatta BİST'in kayıp telafisinde en ciddi katkı veren bankacılık se... Devamı »

 • 25.07.2018
  09:30

  Dün genel piyasa beklentisi 75-125 baz puan arasında bir faiz artışı yapılması yönünde idi. Bu beklentilerin artmasının en önemli nedeni, bakan Berat Albayrak'ın; ''piyasaların önünden gidileceği, piyasalar ile kavga edilmeyeceği'' şeklindeki a&ccedi... Devamı »

 • 24.07.2018
  08:57

  Bugün 14:00'te TCMB Para Piyasası Kurulu'nun(PPK) faiz kararını öğrenmiş olacağız. 75-100 baz puan arası bir faiz artışı beklentisi var. Şahsi görüşüm de; bugün 100 puanlık bir artış ile faiz artışlarının sonuncusu yapılır ve bir süre sonra tam tersi faiz i... Devamı »