Günlük Beklentiler

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

TCMB Faizleri Değiştirir Mi?

21.02.2024 09:06
 •  A 

Bence 22 Şubat Perşembe toplantısında bir değişiklik yapılmaz. İndirim takvimi konuşulmaz. Mevcut faiz düzeyi enflasyon düşmeye başlayana kadar yüksek kalmaya devam edecektir diye de açıklama desteği gelmelidir görüşündeyim. Ancak seçimler sonrası olmasını beklediğim kur yükselişinin enflasyonu yukarı çekmesi nedeniyle son bir 250 baz puanlık artış daha olabilir beklentim var. Bu görüşüm seçimler sonrası kur hareketlerinde düşündüğüm olmazsa değişir. Hatta beklediğim bu artışı da, algı oluşturmak açısından ikiye bölerek yapmak da doğru olur. Yani Nisan'da 150, Mayıs'ta 100 baz puanlık iki artışla artık bitirdik denebilir.

BIST'e gelince; dün görüşümü yazdım. Teknik düzeltme olsa çok daha sağlıklı olur ve gönlümde yatan bunun olması ama, son yükselişin teknik görüntüsü nedeniyle bunun yaşanmasını beklemiyorum. Yine sınırlı bir realizasyon sonrası yükselişe geçebilir demiştim. Bu görüşüme paralel bir gün yaşadık. Bugün de alıcılı bir açılış bekliyorum. 9404 zirvesini kıramayı ve yeni TL rekor zirve görmeyi bekliyorum. 

Önümüzdeki dönemi TL karşılıklarından ziyade Dolar karşılıklarına bakarak takip daha kolay olacaktır. Dün de yazdığım gibi; 305$ - 307.51$ ilk kademe dirençleri. Sonraki kademeleri de DD(Destek-Direnç) Tablomuzda bulabilirsiniz. Ama en son 312.85$ seviyesi ki, şu anki kurlar TL karşılığı 9676 seviyelerine denk geliyor. Bu son dolar direnç seviyesi de geçilecek olursa, bu takdirde bir anda her sektörde ama başta ana hisselerde alımların arttığını ve hızlı bir yükseliş trendi başladığını görürüz. Böyle bir yükselişin Dolar karşılığı ilk anda 350$ civarlarına denk gelir. Dolar bazındaki olası teknik seviyeleri de DD Tablomuzda paylaştım bulabilirsiniz.

Peki böyle bir yükseliş yabancısız olur mu? Bence endeks 312.85$ seviyesini geçecek olursa, sonrasındaki yükseliş trendine yabancı da katılacaktır. Ama İsveç'in NATO'ya katılımına onay vermemiz, F16 ların satışına onay çıkması yabancıların alımlarını hızlandırmasına yetmez. Bence ABD ile ilişkilerin düzelmeye başlaması sonrası Gri Listeden çıkmamız konusunda bir kararın çıktığını da duyabiliriz. İşte bu gelişme yabancıyı BIST'e çekebilir. 

Ancak yabancılar yine de seçim sonuçlandıktan sonra kur, enflasyon ve tahvil faizlerinde görülecek zirveleri bekleyip, sonrasında azalan kur riski ile birlikte Türkiye piyasasına girmeyi tercih edebilirler. Yani ben asıl yabancı alımlarında artışı seçimler sonrası kur, enflasyon ve tahvil faizlerinde zirveler görüldükten sonra bekliyorum. Ama bu durum öncesinde BIST'in sıralı Dolar dirençlerini geçerek 312.85$'daki direnci görmesine mani olmaz. 

Anlayacağınız teknik düzeltmeler tabiki sağlıklı fiyatlamalar yaratır. Ama bunu beklerken piyasayı da kaçırmamak gerekir. Son duruma bakınca, şimdilik derin bir düzeltmeyi istemeyen bir piyasa görüyorum. O nedenle hisselerin tekniklerine odaklanmak, tekniklerin gereklerini yapmak çok daha doğru olacaktır. Ne zaman ki destekler aşağı yönlü kırılır o zaman realizasyonlar ve nakite dönmek doğru olur. 5 ve 8 günlük ağırlıklı ortalamalar referans olarak destek verebilir. Eğer bu seviyeler sıralı şekilde aşağı kırılırsa, o zaman nakit pozisyonlara dönmeyi tercih etmek riskleri azaltır. Bu yaşanmadan yükselişin içinde kalmak daha doğru olacaktır.

Ağırlıklı ortalamalar yükselen bir trend içinde ilerlediği için her gün daha yüksek bir rakama denk geliyorlar. Dünkü kapanışa göre; 9222- 9165 seviyelerine denk geliyorlar ki, bugün karşılıkları biraz daha artacaktır(bugün için 9278 ve 9203 seviyelerine denk geliyor). Eğer bunları takip etmek zor gelirse, şu anki tekniklere göre 9173 ve 9112 desteklerinin kırılması sonrasında da nakit pozisyonları arttırabilirsiniz.

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_

 • 20.02.2024
  09:17

  Dün TL bazında yeni bir BIST zirvesi rekoru gördük. Endeks 9404 seviyesini gördü. Ama sonrasında bunu koruyamadı ve hemen her yerde kar realizasyonlarının yaşandığını gördük. Bu gayet doğal bir durumdur. Zaten bir süreden beri teknik düzeltme olması gerek... Devamı »

 • 08.02.2024
  09:27

  Tüm teknikleri taradım ama destek direnç paylaşımım gördüğünüz gibi oldukça az oldu. Bu da bana acaba bir teknik düzeltme riski mi yakın endişesi yaratmış durumda. Bu nedenle temlinli olmak, gerçekleşmeler olunca hemen yerine ne alalım diye aceleci ... Devamı »

 • 07.02.2024
  09:29

  Yıl sonu bilanço günleri başladı. Bu oldukça zor bir bilanço dönemi olacak! Çünkü bazıları enflasyon muhasebesini uygulayacak, bazıları muaf olacak. Uygulayanların net karlarını değil de özkaynak artışlarını ve esas faaliyet karlarını bu seferlik ... Devamı »

 • 06.02.2024
  09:17

  Geçen yılın son aylarından beri pozitif açıklamaların geldiği bir sürece başladık. Ortodoks para politikalarına dönüş sonrası mı oldu, İsveç'in NATO'ya katılımını sağlamak için mi, yoksa olası bir İran'a müdahale planları için mi bil... Devamı »

 • 04.02.2024
  17:43

  Bir süredir sosyal medyada yer alan haberler nedeniyle görevi bırakması, ya da görevden alınması beklenen TCMB Başkanı sayın Hafize Gaye Erkan cuma akşamı görevden affını isteyerek ayrıldığını açıkladı. Aynı gece yayınlanan resmi gazetede ise; “375 sayılı Kanun ... Devamı »

 • 02.02.2024
  09:25

  BIST, Hamas-İsrail çatışmaları ile birlikte döndüğü TL zirveyi nihayet dün kırdı. Dün 8682 ile yeni TL zirve gördük ve 8646 ile yeni TL zirvesinden kapattık. Yükselişi holdingler, gsm, çimento, otomotivler, petrokimyalar öncelikli ve daha y&... Devamı »

 • 01.02.2024
  09:09

  Dün endekste 8577 ile yeni bir TL zirve görüldü. Ama kapanış önceki 8562 zirvesinin altında gerçekleşti. Endeks için yeni bir şey yazmayacağım. Önceki iki güne ait beklenti yazılarımın içerikleri geçerliliklerini koruyor. Dün tam da... Devamı »

 • 31.01.2024
  09:19

  BIST Dün 8516 seviyesini gördü ama TL zirve olan 8562 seviyesine ulaşamadan realizasyonlar gelmeye başladı. Zaten düne ait yazımda da bu uyarıyı yapmıştım. Gece tüm teknikleri taradım. Yeni hisse paylaşımım daha az çıktı. Görüntülerin çoğunda kar... Devamı »

 • 30.01.2024
  08:58

  Aralığın son haftasından sonra başlayan ısrarlı yükseliş sonrası, bir süre 8000 üzerinde kalmak için ısrarlı davranın BIST, sonrasında sıralı üst dirençleri kırmaya yöneldi ve bunu oldukça hızlı yapmaya başladı. İsveç'in NATO'ya katılımını... Devamı »