Günlük Beklentiler

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

Lütfen Yazıları Dikkatli ve Öncelikli Okuyunuz!

21.02.2020 09:15
 •  A 

Bugün yeni bir yazı yazmayacağım. Yatırımcılarda yaşanan düşüşler nedeniyle panik havasının hakim olduğunu görüyorum. Peki neden? Bizim için en öncelikli sorun şu an için İdlib. Bunun yanında dünya ve yine bizi etkileyecek virüs riski de söz konusu. Bu risklerin hafife alınmaması gerektiğini neredeyse bir aydan fazladır endeksin teknik uyarıları ile birlikte ısrarla yazdığımı biliyorsunuz. Teknik destekler kırılırsa nasıl bir düşüş görülebileceğini de yazılarımda paylaştım. Yeni bir söz yok şuan için. Çok önceden söylediğimiz gelişmeler maalesef piyasaları belirlemeye başladı.

Şimdi hissede yakalanmış olanlar bence geriye çekilip, ortamın düzelmesini beklemeli. Nakiti olanlar da, uygun destek seviyelerine geldikçe, ortama da bakarak yeni alım fırsatlarını değerlendirmek isteyebilirler. Bu arada bir süredir yazdığım yazılarıma göz atmanızı yararlı görüyorum. Lütfen yazılara zamanında göz atmaya özen gösterin ki, sonrasında gelişmeler yaşanmaya ve piyasaları etkilemeye başladığında nedenleri ve yansımaları hakkında fikir sahibi olmanızda yararlı olabilir. 

''Felaketler Birbiriyle Yarışıyor!'' 29/01/2020

''Virüs İçin Acil Durum İlanına Rağmen Borsalar Neden Yükseldi?'' 31/01/2020

''Bilanço Sürprizlerine Dikkat!'' 04/02/202

''İyimser Tablo Sürer Mi?'' 06/02/2020

''İdlib Ateşi Yakmaya Başladı!'' 10/02/2020

''İdlib'de Dengeler Yine Değişiyor!'' 11/02/2020

''Büyüme Virüs Etkisi İle Daha da Artabilir!'' 14/02/2020

''Sıkıntılı Haberler Sürüyor!'' 19/02/2020

Eskiden yeniye doğru sıraladım. Böylece ne kadar zaman öncesinden sebepleri ve teknikleri ile uyarıları ısrarla sürdürdüğümü göreceksiniz. Keşke son öngörülere ve yukarı revizelere yakalanmadan gerçekleşmelerin hepsini kapatıp da düşüşü izleyerek geliyor olsaydık. Maalesef son öngörülerde beni de teknikler ve açıklanan bilançolarla yakaladılar.

Hissede olanlara diyeceğim, moraliniz bozulmuştur gayet normal. Ama bunun olmasını istemiyorsanız, zaman zaman da kaçırır mıyım diye düşünmeden satmayı ve sattıktan sonra da hemen ne alayım diye ısrarcı olmamayı öğrenmeniz gerekiyor. 

Tabii bir de, hisseler hep yükselmezler. Gördüğünüz gibi her türlü gelişmeden olumsuz etkilenebilirler. En güçlü ve sağlam hisse bile arada düşüşler yaşayabilir. Önemli olan elinizde hisse varsa, bunun bilanço ederine göre iskontolu olmasıdır. Eğer taşıdığınız hisseleriniz iskontolu ise, kriz yaratan dış etken riskleri geçtikten sonra kayıplar hızla telafi edilecektir.

Hepinize iyi bir hafta sonu dilerim.

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

 • 20.02.2020
  09:25

  Bir süredir, virüs, İdlib, Libya gibi ülkemiz ve piyasalarımız için sorun yaratabilecek gelişmeler hakkında uyarılar yapıyorum. Bu uyarılar içinizi karartmasın! Ben olası gelişmelerin piyasalarımıza yansıma risklerine dikkat çekiyorum. Yoksa, bu risklerimizi b... Devamı »

 • 19.02.2020
  09:25

  Maalesef piyasalar için sıkıntı yaratabilecek haber ve gelişmeler sürmeye devam ediyor. Beni rahatsız eden bazı başlıklar şunlar; Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın'dan gelen açıklama; Rusya ile yapılan İdlib görüşmelerinden bir sonuç &cced... Devamı »

 • 18.02.2020
  09:34

  4 Şubat Tarihinde ''Bilanço Sürprizlerine Dikkat!'' başlıklı bir yazı ile olası yıl sonu bilançoları konusunda uyarıda bulunmuştum. Hisselerin bilanço döneminde olduğunu, ara dönemlerde tekniklerin çok etkili olduğu, ama bilanço d&oum... Devamı »

 • 11.02.2020
  09:20

  Öncelikle dün kaybettiğimiz şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar, yakınları ve ülkemize de baş sağlığı dilemek istiyorum. Suriye'ye Rusya ile uzlaşı içinde yaptığımız kara harekatları sonrası, Rusya ile ilişkiler zirveye taşınmıştı. ABD ile ilişk... Devamı »

 • 10.02.2020
  17:18

  Maalesef bu gidişin sonu riskli olduğunu gördüğüm için, bir süredir İdlib riskine dikkat çekiyordum. Sonuçta başka bir ülkenin topraklarındayız. Adım adım da gözlem noktalarımızı çeviriyorlardı. Ruslarla birlikte bölgeye uçak sald... Devamı »

 • 06.02.2020
  09:31

  Öncelikle Van'da yaşanan çığ felaketinde ve İstanbul'da pistte yaşanan uçak kazasında hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine baş sağlığı, yaralılara da acil şifalar dileyerek yazıma başlamak istiyorum. Maalesef 29 Ocak tarihli ''Felaketler Birbiriyle Yarışıyor!&#... Devamı »

 • 04.02.2020
  16:11

  Malum yıl sonu bilançoları dönemine girdik. Gün gün bilançolar gelecek. Ara dönemlerde teknikler çok etkili oluyor. Ama bilanço zamanlarında gelecek bilançolar teknikleri ciddi derecede etkileyebiliyor. Eğer öncesinde takibinizdeki his... Devamı »

 • 03.02.2020
  09:15

  Öyle bir jeopolitik bölgedeyiz ki, bir sıkıntı bitiyor olsa, bir başkası karşımıza çıkabiliyor maalesef. Dünyanın korkulu rüyası virüs salgını nedeniyle geçen cuma ABD ve AB borsalarında sert kayıplar yaşanmıştı. Tatil sonrası açılan Çin borsasınd... Devamı »

 • 31.01.2020
  09:38

  Dün acil toplanma kararı alan Düya Sağlık Örgütü, virüs nedeniyle uluslararası kamu sağlığı acil durum çağrısı yaptı. Ama dikkat çektiği ülke Çin değil de, sağlık sistemleri yeteri kadar gelişmemiş Çin dışındaki ülkeler oldu. Seyaha... Devamı »