Günlük Beklentiler

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

TCMB Ne Yapacak?

06.05.2021 09:30
 •  A 

Bugün kapanmalar ve bayram tatili nedeniyle öne çekilmiş bir TCMB PPK toplantısı olacak. PPK(Para Piyasası Kurulu) toplantısında haftalık politika faizlerinde değişiklik yapılıp-yapılmayacağı piyasaların en önemli konusu durumunda. Benim beklentim politika faizlerine dokunulmayacağı yönünde. 

Faizlere dokunulmaması halinde kur baskısı mevcut şekliyle Mayıs enflasyonu görülene kadar yine de sürecektir. Fazla bir geri çekilme beklemem. Aynı şekilde 8.48 - 8.58 dirençlerinin de bu ay için yukarı kırılmasını beklemem. Ama TCMB'nın pas geçme ihtimali bence en güçlü ihtimal olarak görüyorum.

Olası bir faiz indirimi ise bence kuru yukarı iter ve faiz indirimi oranına göre 8.58 direnci yukarı kırılıp, teknik tablolarda dikkat çektiğim üst seviyelere çıktığını görebiliriz. Bu durum sonrası için kur geçişkenliği nedeniyle enflasyon baskısının da sürmesine neden olur. Enflasyonun artmaya devam etmesi ise, sonrasında faizlerin yeniden yükselişi ile sonuçlanır. Şu an için TCMB'nın bu yönde bir karar almasını beklemiyorum. Enflasyonda zirve ve oradan düşüş başladığı görülmeden böyle bir karar bence hatalı ve erken bir karar olur.

TCMB beklentilerin dışında bir faiz artışı yapmaya kalkarsa, bu takdirde yeni başkanın da sıkı para politikası konusunda kararlı olduğu mesajı verilir. Bu durum piyasalarda olumlu etki yaratır. Kurda sırası ile 8.01 - 7.84 ve 7.69 seviyelerine doğru hızlı bir geri çekilme yaşanabilir. Bunun enflasyon ve faizlerin düşmesine, BIST'in de yükselmesine olumlu katkısı olur. yabancıların önce tahvillere, sonra da borsaya giriş yaptığını görebiliriz. Ama bu yönde bir karar alınmasını da zayıf ihtimal olarak görüyorum.

Peki metinde bir takım değişiklikler önemli olur mu? Yani gerektiğinde faiz artışları, ilave sıkılaştırma yapılabilir ya da yıl sonuna kadar faiz indirimi olmayacaktır gibi bir ifade eklenebilir mi? Tabi mümkün. Ama açıkçası aniden gece yarısı TCMB başkanının değiştirildiği bir yerde, metne böyle bir eklemenin çok kalıcı etkisi olacağını da düşünmem. Başkan bile bu kadar kolay değişirken, metinlere ne kadar güveneceğiz. Ayrıca gelen başkanın faiz konusunda öncesindeki sözleri ve yazıları nedeniyle oluşan algının düzelmesi çok kolay olmayacaktır. Piyasada ilk fırsatta faiz indirimleri başlatması beklenen bir ekip algısı oluşmuş durumda.

Tabi bu arada dünya genelinde faiz artışlarının başlaması ihtimali de artmaya başladı. Brezilya Merkez Bankası son olarak 18 Mart'ta % 0.75 faiz artışı yaptı ve devamı da gelebilir mesajı verdi. Rusya'dan da benzer artışlar bekleniyor. Kısacası dış dünyada da faiz baskıları başlıyor. Bakalım bu süreci nasıl yöneteceğiz göreceğiz. 

PPK faiz kararı 14.00'te açıklanacak. Umarım piyasalar için doğru olan yapılır. Ama herkes şunu da bilmeli ki, enflasyon ve faiz konusu sadece TCMB'nın kendi kendine çözeceği bir sorun değildir. Maliye, ekonomi, vergi, hukuk, eğitim, üretim, yatırım, harcama politikaları dahil topyekün bir reform hareketleri ile çözülecek orta-uzun vadeli bir sorundur. Katma değerli üretimin artması ile kalıcı çözülür. Bunun için ise düşük yatırım kredisi faizleri olmalıdır. Düşük mevduat ve kredi faizleri şarttır. İç-dış siyaset gerilimleri azalmalıdır. Dış ilişkilerde yeniden normalleşme süreci başlamalıdır. Maalesef şu an hepsinde sıkıntı sürüyor. Reform paketleri de açıklandı ama piyasaya etkisi pek de ikna edici olmadı gördüğünüz gibi.

İşte bu ortamda BIST'in 1.430 ve 1.445 dirençlerini kırdığını görürsek, 1.460-1.491 ve 1.500 seviyelerine doğru bir yükseliş başladığını görebiliriz. Ama 1.405 - 1.400 - 1.394 ve 1.390 seviyesi aşağı yönlü kırılacak olursa, bu takdirde de satışların artmasını ve daha alt desteklere doğru düşüş yaşandığını görebiliriz. Ben üst dirençler kırılmadan, yine kısmi bir düzeltme yaşanmasını bekliyorum.

Ama buna rağmen hisse bazlı pozitif ayrışmalar yaşanabilir. Sanayiden gayet iyi karlar açıklanıyor. Kardemir, tuprs, ttkom, aefes de güzel bilançolar açıkladılar. Tuprs yine zarar açıkladı ama bilançoda 1.5 Milyar'lık bir zararda dönemsel azalış var. Eregl, gsmler, kardemir, şişe, tcell, aefes, thyao da bilançolarla pozitif görüntü verdiler.

Umarım sıkıntıları en kısa sürede aşarız. Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.

NOT: 11.15 civarı Ekotürk tv.skype bağlantım olacak. Sevgili Murat Tufan ile Paratoner Programında gündemi değerlendireceğiz. İzlemek isterseniz bilginiz olsun.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

 • 05.05.2021
  09:28

  ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, hızlı büyüyen ekonominin açıklanan teşfik paketleri ile aşırı ısınmasına engel olmak için, ılımlı bir faiz artışına ihtiyaç olabilir dedi. Ama bu açıklama ile ABD borsa endekslerinde %2-%3 düşüş tepkisi görül&... Devamı »

 • 22.04.2021
  09:28

  ABD dün Türkiye'ye F35 projesinden çıkartıldığını resmi olarak iletti. Bu durum zaten bilindiği için ekstra bir sorun değil. Sadece resmileşmiş oldu. Belki ülke olarak bu karar sonrasında uluslararası tahkim için hareketlenebiliriz. Ama dediğim gibi yeni kriz ... Devamı »

 • 21.04.2021
  09:42

  Bir süredir kabinede değişiklik, revizyonlar bekleniyordu. Ekonomi kadrolarında ne gibi değişiklik olacağı merak konusu idi. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan da değişir mi, yeni bir ekonomi-maliye politikası uygulayacak farklı biri gelir mi düşüncesi vardı. Neyse, beklenen... Devamı »

 • 20.04.2021
  09:25

  Çok özel gündemlere sahip olmadığımız bir günü eksik kısa bir haftaya başlamıştık. Bu denli sert kayıplar neden yaşandı? Bu sorunun cevabını ben de sizler gibi merak ediyorum. Normalde DXY(Dolar Endeksi)'deki 91 altına düşüş, ABD tahvil faizlerinde yaşan... Devamı »

 • 16.04.2021
  09:49

  TCMB faiz politikasında şimdilik değişiklik olmadı. Beklentim de bu yöndeydi. Ama karar öncesi yükselen bankalar, karar çıkmadan realize oldu. BIST de buna uygun önce yükseldi, sonra düştü. Aslında karar doğru. Ama bir kere algılar bozulduğu için, şim... Devamı »

 • 15.04.2021
  09:40

  Nihayet TCMB başkan değişimi sonrası ilk PPK toplantısı günü geldi! Neden böyle söyledim? Çünkü bir önceki başkan 200 baz puan faiz artışı kararı aldıktan sonra gece yarısı görevden alınmıştı. Yerine faizlerin indirilmesini, faizin düşük olmas... Devamı »

 • 14.04.2021
  09:28

  Dün pandemi konulu toplanan kabineden iki haftalık kısmi kapanma kararı çıktı. Zorunlu haller dışında şehirlerarası seyahat kısıtlandı. Sokağa çıkma yasağı akşam 19.00 ile sabah 05.00 arasına çekildi. Daha birçok alanda yeni yasaklara uygun kısıtlamalar getirildi. Um... Devamı »

 • 13.04.2021
  09:29

  Halkbank'ın ABD'deki temyiz duruşması yapıldı. Taraflar iddia ve savunmalarını verdiler. Mahkemeden karar bekleniyor. Ancak, savcılığın bankanın yargılanması için sunduğu iddialarından birisi, ABD'nin ambargo uyguladığı İran'ın 1 Milyar Dolar civarı kara para a... Devamı »

 • 12.04.2021
  09:36

  Önemli bir haftaya başlıyoruz. Bugün ABD'de Halkbank duruşması var. Halbank'ın avukatları dinlenecek. Karar bugün çıkmayabilir ama, çıkacak kararda Halkbank avukatları haklı bulunursa, alt mahkemede görülen dava düşmüş olacak. Yok eğer üs... Devamı »