Günlük Beklentiler

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

FED Sabır Dedi!

21.02.2019 09:34
 •  A 

Açıklanan FED FOMC tutanaklarında, 3 yıldır süren sıkılaştırma politikasının bir süre daha sürebileceği ama faiz artışına verilen aranın da bir süre daha sürebileceği açıklamalarının yer aldığı görülüyor. Bu nedenle olası FED politikasında bir değişim olup olmayacağının görülmesi için sabır gösterilmesi gerektiği söyleniyor. Anlaşılan o ki, FED yeni bir faiz artışı fikrinden uzaklaşmaya başlamış. Bu durum bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için olumlu bir durum diye düşünüyorum.

BİST'deki Sıkışma Sürüyor!
              BİST bir haftadır dar bir aralıkta işlem görmeye devam ediyor. Bu durumun devamında bir kırılma ve yeni bir trent yaşanmasını bekliyorum. Görüşüm yukarı olması yönünde ama teknik olarak daha alt seviyelere düşme riskimiz de sürüyor. Bu nedenle bir süre endeks olarak değil de, hisse bazlı takipte olmak daha doğru olacaktır.

Algılar Yönetiliyor!
              Algılarımıza sahip çıkamadığımız, kendimiz objektif olarak yönlendiremediğimiz takdirde bize de ülkeye de bir yarar sağlayamayız! Ülkede enflasyon, işsizlik, büyüme sorunu had safhaya ulaşmış. Tüm sektör ve şirketlerden yapılandırma yeni teşvik talepleri geliyor. Market alış-verişlerimizin faturaları uçmuş gitmiş, gündemi ise 10 Krş.luk poşet işgal ediyor. Bakıyorum da ben dahil poşet almayıp, sabit bir poşet ya da poşetler taşıyarak kullanmayı tercih ediyorum. Ya Allah aşkına, markete ödenen faturalar son bir yılda ne kadar artmış kimse farkında değil mi? Ödenen toplam alış-veriş bedeline on Kuruş'tan 5-10 tane poşet bedeli olarak 50 Kuruş ya da 1 TL eklense ne çıkar. Eğer amaç hakikaten doğayı düşünmekse, o zaman poşeti yasaklayalım. Ya da 10 Krş değil, 10 TL yapalım da hakikaten gerçekten kimse istemesin. Çünkü bir süre sonra algılar oturacak ve bu fatura içinde 1 TL'yi geçmeyecek poşet bedelini mi düşüneceğim diyerek, poşet kullanımı aynı şekilde artacaktır.

Aynı şekilde tanzim satışları ile filanca kalem üründe fiyat düşüşü yaşattık diye maharet olarak görüyoruz. İyi de yıllardır bu sorunun kaynağını çözemediğimizi neden sorgulamıyoruz. 

Bütçe fazla verdi diyoruz. Ama normalde Nisan ortasında alınması gereken TCMB kar payı erken tahsil edilmese ciddi bir açık oluştuğunu görmüyoruz. Kardeşim ne değişir sonuçta bu gelir alındı mı alınmadı mı? Evet tabi ki var da alındı. Ama sonrası için yine aynı kaynaklar olmayacağını bilmemiz lazım. 

Açıkçası tarım, ihracat, faiz, kur, teşvik, yatırım politikalarında istenilen amaca ulaşamadığımızı bilmenizi isterim. Bakın dün açıklanan Honda'nın kararını benzer şekilde diğer markalar da almaya başlasa sizce işsizlik, vergi gelirleri vs konularındaki yansımalar ne olur? 

Dünya GSMH ve  Gelir Sıralaması!
              Yıllardır sıralamadaki yerimiz yerinde sayıyor. Kişisel Gelir ve Milli Gelir reel artışlarımızda bir değişiklik yok iken, 15 sene evvel şu kadar dolardı, şimdi ise bunun bilmem kaç katı oldu diye reklamını yapıyoruz. Hepimiz de buna bakıp amma da büyümüşüz diyoruz. İyi de sıralamalar pek değişmiyorsa, hatta bazı kalemlerde geriye bile düşüyorsak, demek ki sıralama içinde bulunan diğer ülkeler de yerinde saymıyor. Herkesin yaşadığı büyüme ile eşit ya da daha az oranda büyüdüyseniz bu bir gelişme midir diye düşünen yok. Ülke olarak büyümede sert düşüşler yaşıyoruz. Ama üç sene evvel kurlar yarı değerlerdeyken 10.800 Dolar civarı milli gelire ulaştık diye övünürken, kurlar ikiye katladı ve biz de büyümede sorun yaşıyorsak, Dolar karşılığı milli gelirimiz, GSMH mız üç sene önceki seviyelerini koruyor olabilirler mi? Ama bakın bundan bahseden yok.

Ne zaman bunları gerçekten analiz etmeye başlar, nedenlerini sorgularız, işte o zaman kalıcı şekilde gerçekten de gelişme ve büyüme yaşarız. İşte bu yüzden gidişatı görmek ve daha iyi analiz edebilmek için seçimlerin sonrasını görmek tedbirli ve doğru bir davranış olur görüşündeyim. Çünkü eğer gerçekten de ekonomik verilerimizde ciddi boyutta sorunlar varsa, o zaman seçimler sonrası radikal tedbirler görülecek ve bunun karşılığı olarak faiz ve kur seviyelerinde yukarı yönlü ciddi değişimler olacaktır. Ama bu korkularım yersiz ise, o zaman bu korkularla devamlı döviz tevdiat hesaplarına yönelen hane halkımız, bu hesaplardan mevduata dönmeye başlayacaktır. Bu gelişme de, kur ve faizlerin düşmesine, piyasanın normale dönmesine yarayacaktır.

Yapılan her türlü resmi veri paylaşımında sorun yok deniyor. Ben de buna inanmak istiyorum. Ama dediğim gibi, aslında bir çok veride ciddi sorun var. Algılarımızla oynanarak pozitif görmemiz sağlanıyor ise işte bu kötü olur diyorum. Umarım öyle olmaz.

Hepinize bol kazançlar dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

 • 14.02.2019
  09:11

  Birkaç gündür teknik olarak Destek-Direnç Tablomuzda dikkat çektiğim 102.451 seviyesindeki gap boşluğu son kar satışları ile dün kapanmış oldu. Maalesef bu gapler stres kaynağı oluyorlar. Bir an önce kapanmaları daha hayırlı bence. Ama bilançolar sonra... Devamı »

 • 13.02.2019
  09:37

  İşler iyiye gidiyor derken bir bakıyorsunuz Trump bir tweet atıyor Çin ile görüşmem diyor haydii iyi giden piyasa bir anda bozuluyor. Aynı şekilde kar satışları gelirken de yine bir Trump tweeti bu sefer tam tersi Çin ile ilgili pozitif bir açıklama içerebiliyor... Devamı »

 • 12.02.2019
  09:09

  Sürpriz Açıklamalarla Ayarlarımız Bozuluyor! Tam banka karları iyi geliyor borsa yükselişe devam eder diye düşünürken, İş Bankası'nın CHP'deki hisseleri ve diğer iştiraklerdeki payların Hazineye devri gündeme düşüyor. Yüksel... Devamı »

 • 01.02.2019
  08:53

  Yıl sonu bilançoları bağımsız denetici kontrolüne girdiği için gecikmeli gelen bilançolardır. Genelde bilançolar açıklandıktan sonra borsalarda bir rehavet oluşur. Lakin yıl sonu bilançolarında bu durum tam olmaz. Çünkü hemen arkasından... Devamı »

 • 31.01.2019
  09:14

  TCMB enflasyon raporunda enflasyon beklentisinde iyileştirme açıkladı. FED de aynı şekilde dünya genelinde büyümelerde yavaşlama risklerine dikkat çekerek, önümüzdeki faiz artışlarında sabırlı olmak gerektiğini söyleyip, yeniden faiz indirimi sür... Devamı »

 • 30.01.2019
  09:21

  Günaydın. Sanırım bu hayretimin BİST'deki güçlü alımlara olduğunu söylememe gerek yoktur. Normalde, 100.000 üzerinde realize riskleri ile birlikte dünkü kapanış seviyeleri hatta 106 Bin üzerindeki endeks seviyelerine bir süredir destek-dire... Devamı »

 • 29.01.2019
  09:39

  ABD dün Venezuela hükümetine yeni bir yaptırım kararı aldı. Venezuela'nın devlete ait olan petrol şirketi PDVSA'nın ABD'de bulunan 7 Milyar dolarlık malvarlıklarına el konuldu. Gerekçe Maduro'nun bu varlıkları talan etmesine mani olmak. Bunu basın karşışında a&c... Devamı »

 • 28.01.2019
  08:59

  Aynı kelime olmasın diye kelime canbazlığı yaptım gördüğünüz gibi. Yoksa Bir önceki yazımın başlığı da ''Pozitif Algılar Sürüyor!'' idi :) Evet sadece bizde değil, tüm gelişmekte olan ülkelerde risk iştahı sürüyor ve piyasalarına... Devamı »

 • 25.01.2019
  09:09

  BİST ve hisseler olarak pozitif ayrışmamız sürüyor. BİST 100 Bin direncini kırdı ve yoluna devam etmeyi sürdürüyor. Bunu yaparken endeks olarak yükselmek istediğimizde öncülük bankalarla gerçekleşiyor. Ama endeks olarak sanki yerindeymişiz gibi dur... Devamı »