Günlük Beklentiler

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

ABD Tahvil Faizleri Piyasaları Dalgalandırıyor!

04.03.2021 09:35
 •  A 

Dünya piyasaları ABD tahvil faizleri ile dalgalanmaya devam ediyor. Geçen hafta % 1.61'e çıkan on yıllık tahvil faizleri nedeniyle ons altında ve borsalarda satışlar, bizim gibi gelişmekte olan ülke kurlarında da yükselişler yaşanmıştı. Sonrasında FED başkanının açıklamaları faizleri yeniden %1.40 seviyesine indirince, bu nedenle düşen piysalarda tersine yükselişler gördük.

Ama ABD faizleri % 1.47 seviyesi ile yine hareketli bir seyir izliyor. Aksam 20:00'de FED Başkanı Powell tahvil faizleri ve FED beklentileri ile ilgili açıklamalarda bulunacak. Powell'ın piyasaları sakinleştirici bir konuşma yapması bekleniyor.

Bense, kendinizi ABD tahvil faizlerinin yükselmesine hazırlamanızın doğru olacağı görüşündeyim. Çünkü ABD için 2021 yılı büyüme beklentisi % 4.6, İngiltere için % 4. Hal böyle iken, aşılamalarla pandeminin de kontrol altına alındığı yönünde gelişmeler yaşanır ve sosyal yaşamda normalleşmeye başlarsak, yani insanlar sokağa çıkmaya, seyahat etmeye başlarsa, bu takdirde hızlı bir talep enflasyonu artışı görülebilir. Bu durumda % 2'lik enflasyon hedefi çok gecikmeden karşımıza çıkar.

Ben yılın üçüncü ya da son çeyreği gibi bunun yaşanmasını bekliyorum. Şimdilik biraz daha zaman var. Fakat yeniden pandemi patlaması olmazsa, dünya ABD'de enflasyon ve faiz artışı geldiğini gördüğü için, huzursuz olmaya devam edecek ve ons ile ABD borsalarındaki yükseliş sınırlı kalacaktır diye düşünüyorum.

BIST de, ABD Faizlerinden Etkilenir!
              ABD fazileri artmaya başlarsa, gelişmekte olan ülkelerden para ABD'ye doğru yönlenmeye başlar. Bu esnada ABD borsalarındaki asıl alanı para piyasaları olan fonlar da borsalardan çıkmaya başlar. İşte bu durum, bizim gibi ülkelerde kur artışlarına, kur artışları enflasyon artışına, artan enflasyon da faizlerin yükseliş baskılarına neden olur. Faizler yükselirse ekonomik piyasayalar artan kredi maliyetleri nedeniyle baskılanır. Borsa ise, alternatif faiz getirisi yükselirse yatırımcı azalması yaşar. 

Kısacası ABD gibi gelişmekte olan ülkelerde beklenen büyümeler olacaksa ki, ben olmasını bekliyorum. Bu durum brent petrol fiyatlarını da yukarı çekecektir. Brent petrol için öncelikle 68-70$ direncine çıkması, 70$ kırılırsa da 80$ seviyeleri konuşulmaya başlayacaktır. Bizim için en büyük ithalat kalemimiz olan enerji fiyat artışı da ayrıca bir enflasyon nedeni olacağı gibi, cari açık artışına da neden olacaktır. Gelen cari denge verilerinden de bunu anlıyoruz. İhracat artıyor ama cari açık daha da fazla artıyor.

İşte işin ekonomik finansal alanında bu riskler varken, dış siyaset ön plana çıkıyor! Eğer ABD ve AB ile ilişkileri düzeltirsek yukarıda saydığım risklerimiz kontrol edilebilir. Onlara rağmen piyasa dengelerini koruyabiliriz. Ama bir de dış ilişkilerimizdeki riskler artacak, ilişkiler daha da gerilecek olursa, bu takdirde borsa ve kurlar için olumsuz baskılar kaçınılmaz olur. 

Bu ortamda BIST için teknikleri referans alabiliriz!
              Tamam ben düşüş ve düzeltme riskinden korktuğum için öngörülerden uzak duruyorum, ama ABD'den ''Suriye'de Türkiye ile ortak çıkarlarımız var'', Moody's'ten; ''Yapılan politika değişikliği not arttırımına neden olabilir'' açıklamaları geliyor. En gerilimli ilişkilerimizden birine sahip olduğumuz Fransa ile başkanlar düzeyince görüşmeler yapılıyor. Mısır Doğu Akdeniz'de tezlerimizi destekleyen bir ihale tanımlaması yapıyor. Bunlar ise pozitif gelişmeler. BIST uzun zamandır yabancı çıkışı yaşadığı için, dış ilişkilerimizdeki sorunlarımız, yukarıda dikkat çektiğim riskleri katmerli hale getireceği gibi, ilişkilerimizin düzelmesi ise, raiting artışına, yabancı fonların girişine neden olur.

İşte bu bıçak sırtı dengede, tekniklere bakarak yön aramak daha doğru olabilir. BIST için 1.558 - 1.568 - 1.575 ve 1.582 dirençleri var. Özellikle 1.582 çok ama çok önemli bir direnç. Eğer görülür ve yukarı kırılırsa, bu takdirde ikili dip denen sert bir yükseliş formasyonu başlatır ve BIST 1.650 - 1.750 aralığına doğru bankaları da kapsayacak şekilde yeni bir yükseliş trendi başlatır. O zaman benim de sahip olduğum korkularımdan sıyrılmam gerekir.

Ama çekincelerime neden olan önce 1.515 - 1.500 destekleri aşağıya kırılır, sonrasında ise bir süre evvel dikkat çektiğim 1.431 desteğinin altına inecek olursak, bu takdirde de önce kırsaydı ikili tepe denecek olan ama şimdi kırarsa omuz baş omuz denen riskli bir düşüş formasyonu devreye girer. BIST arada Destek-Direnç Tablomuzda dikkat çektiğim ara desteklerle birlikte 1.283 seviyelerine kadar sürebilecek derin ve uzun bir düzeltme yaşayabilir. Üç haftadır tedirgin olmamın nedenlerinde bu grafikler de yer alıyor.

İşte teknik bu görüntüler ve yukarıda iki yöne de etki edecek gelişmeler beni inanılmaz bir kararsızlık içinde tutuyor. Ben her şekilde temkinli olmanızı ve yaşanan yükselişlere bakıp da, gereğinden fazla rahatlamamanızı doğru buluyorum. Powell akşam sakinleştirici bir konuşma yapsa da, dikkat çektiğim riskler sürecektir. Bu nedenle krediden uzak durun. Her şekilde % 50 civarı nakit pozisyon koruyun derim. Eğer olumlu süreç yaşarsak elinizdeki hisseler bundan yarar görmenizi sağlarken, olumsuz yönde gelişme yaşanır ve korktuğum düşüşler olursa, bu takdirde nakit pozisyonlarınız kayıplarınızın daha az olmasına ve düşüşlerde ortaya çıkacak fiyatlardan alım fırsatlarını değerlendirmenizi sağlar.

Satıcılı bir güne başlayacağız. Ama sonrasında ne olacak o önemli.

NOT: 11.10 civarı Ekotürk tv.'de Paratoner programında skype bağlantısı üzerinden sevgili Murat Tufan ile gündemi değerlendireceğiz. Merak edenleri bekleriz...

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

 • 26.02.2021
  09:23

  Öncelikle çok yazdım, hiç bir şey olmasa da yıl sonu bilançoları bitince teknik bir düzeltme olması gayet normal bir süreç olurdu. Sadece 1.582 direnci geçilecek olursa bu görüşüm ötelenir diye çok kez yazılarımda uyardım. ... Devamı »

 • 25.02.2021
  09:30

  ABD FED Başkanı Powell, Temsilciler Meclisindeki konuşmasında, merkez bankasının enflasyon hedeflerine üç yıldan önce ulaşılamayacağını söyledi. Böylece pandemi sonrasında olası yüksek büyüme döneminde de düşük faiz ve piyasayı destekleme poli... Devamı »

 • 23.02.2021
  12:43

  Bir süredir BIST için düzeltme beklediğimi ve olası bu düzeltmenin öncekinden daha derin olmasını beklediğimi yazılarımda çok kez değindiğim için biliyorsunuz. Ama bir türlü bu düzeltmeyi yaşatmamışlardı. Bugün ise, dünyadan negatif a... Devamı »

 • 18.02.2021
  09:42

  Bugün 14:00'te TCMB PPK(Para Piyasası Kurulu) toplantısı var. Haftalık politika faiz kararı açıklanacak. Genel beklenti % 17 olan faizlerde bir değişiklik olmayacağı yönünde. Bence de şu an zaten düşen bir kur varken, TCMB en azından bu ay için faiz değişikliği ... Devamı »

 • 12.02.2021
  15:56

  Ne kadar zor böyle ciddi bir düşüş bekleyip de, endeksin bir eksi, bir artı gidip gelmesi. Acaba düşmeyecek mi hissi ve çelişkileri yaratır insanda. Tabii aynı zamanda da düşüş sonrası almayı düşündüğünüz olası hisseler de, düşmeyip ... Devamı »

 • 12.02.2021
  09:41

  BIST 1.550 civarını direnç yapmış gözüküyor. Üstünde duramıyor. Ama net bir düzeltmenin başlaması için, önce 1.530 bollinger desteğinin, sonra da 1.519 seviyesinin kırılması gerekir. Bu olmadan yeniden yukarı dönecek bir gelişme olur mu bilemiyor... Devamı »

 • 11.02.2021
  09:43

  Benim birkaç gündür dünya ve BIST olarak dirençlerde olduğumuz ve S-400 dahil, yıl sonu bilançolarının bitmesi ile beklenti bitecek olmasından ötürü bir kar satışı riskinden çekindiğimi biliyorsunuz. Bu nedenle de bir süredir yeni ö... Devamı »

 • 10.02.2021
  09:26

  Gündem bombardımanı sürüyor. Hangisine yetişeceğimizi şaşırdık. Yeni yeni gündemlerle neredeyse ülkenin içindeki ve TCMB'nın yüksek faiz vermek zorunda kalmasına, bunu da bu yıl boyunca sürdüreceğini söylemesine neden olan finansal-ekonomik sık... Devamı »

 • 09.02.2021
  09:26

  Dün satış yiyen borsa, eksilerde gezerken cumhurbaşkanının ''Çarşamba günü grup toplantısındaki konuşmamı kaçırmayın. Güzel haberlerim var!'' dedi. Hadi buyurun bakalım, acaba yeni sürprizler mi gelecek? Bu güzel haberler ne olabilir. Borsa... Devamı »