Günlük Beklentiler

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

2 Konu 2 Sorun!

21.09.2020 08:58
 •  A 

Bu hafta 24-25 Eylül tarihinde AB liderleri Doğu Akdeniz sorunu için toplanıp, Türkiye'ye olası yaptırımları görüşecekler. Öncesinde Avrupa Parlamentosundan bağlayıcı olmayan yaptırım tavsiyesi çıktı. Liderlerden ilişkileri gerecek boyutta kararlar çıkması halinde kur ve BIST için olumsuz baskı söz konusu olabilir. Ben Yunanistan'ın arkasındaki batı desteği nedeniyle gerilimi tırmandırmasını bekliyorum. Türkiye olarak bizim de geri adım atmamızı doğru bulmuyorum. Bu nedenle eğer AB liderleri yaptırım konusunda sert kararlar alacak olurlarsa, o zaman Yunanistan'ın tahrikleri tehlikeli bir süreci başlatabilir. Liderlerin çok sert kararları oy birliği ile almalarını ise beklemiyorum. Ama bölgede işler çok karışık. Bakalım çözüm nasıl çıkacak.

Haftanın diğer önemli konusu ise 24 Eylül tarihindeki TCMB faiz toplantısı olacaktır. Döviz kurlarındaki baskı, enflasyon ile faizler arasındaki negatif faiz görüntüsü TCMB'nın faiz artışı yapar mı beklentisini arttırmış durumda. Ama faizler konusundaki siyasi görüş ve baskı belli. Bu nedenle TCMB'nın faiz artışı kararını alması şu an için zor olabilir. % 8.25 olan haftalık politika faizlerini değil ama, % 11.25 olan gecelik geç likidite penceresi faizini yukarı çekerek, bir önceki merkez bankası başkanı zamanındaki faiz koridoru uygulamasında olduğu gibi, üst faiz koridorunu yukarı çekmeyi tercih edebilir. Bir süre üst koridor faizinden piyasayı fonlamayı tercih edip, gelişmeleri izlemek isteyebilir. Ama sonuçta kurdaki yükseliş böyle bir kararla daha da artacak olursa, sürecin sonunda yine iki sene önceki gibi, baştan yapmadığımız faiz artışından daha fazla bir oranda artışını sonrasında yapmak zorunda kalabiliriz.

İşte bu haftanın iki önemli konusu ve sorunu ile haftaya başlıyoruz. Bu sorunlardaki gelişmeler BIST'i de direk etkileyecek boyuttadır. Ama özellikle uyarıyorum, doğu Akdenizde olası bir çatışma-savaş hali henüz fiyatlanmış değil. Eğer böyle bir gelişme yaşanacak olursa, şimdiden boyutunu ve nereye varacağını kimse bilemeyeceğinden, piyasalar için olumsuz etkisinin çok yüksek olabileceğini göz ardı etmeyiniz.

Biz bu sorunlarla haftaya başlarken, ABD borsalarında da satış baskıları var. Eğer Dow 27.175 civarındaki bollinger desteğini aşağıya kıracak olursa, o zaman ABD borsalarında da sert bir kar realizasyonu başlayabilir. Şimdilik bu verdiğim seviye aynı zamanda önemli bir destek olduğu için, yaklaştıkça alımlar da gelecektir. Ama kırılacak olursa, teknik olarak risk yaratacağını da bilmenizi isterim.

Teknik riskli seviyeleri Destek-Direnç Tablomuzda bulabilirsiniz. 

Hepinize sağlık ve bol kazançlı bir hafta diliyorum. 

NOT: Ailevi bir konu için az sonra ekran başından ayrılıp, Didim'e gideceğim. Bugün bu nedenle ekran başında olmayacağım. Geceden tüm teknik paylaşımları yaptım. Onları dikkate alabilirsiniz. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

 • 17.09.2020
  09:17

  Hemen gündem ile yazıma başlayayım! FED, dünkü toplantısında faizlere dokunmadı. Enflasyon % 2'nin üstüne çıktığı görülene kadar da faizlere dokunulmayacağı ifade edildi. Peki bu kararın dışında bir beklentisi olan var mıydı? Zaten neredeyse tüm ana... Devamı »

 • 08.09.2020
  09:26

  Doğu Akdeniz ile ilgili riskler döviz kurlarını yukarı çekerken, BIST'i baskılamayı da sürdürüyor. Ama bununla birlikte hisse bazlı pozitif ayrışmaların da ciddi boyutta sürdüğünü görüyoruz. Özellikle pandemi nedeniyle iş ve okul ... Devamı »

 • 07.09.2020
  09:14

  Ons altında düşüş var. ABD vadelilerinde düşüş var, brent petrolde düşüş var. Özellikle brentteki düşüş borsaları da baskılayabilir. Herşey düşmüyor tabii. Gümüş yükselişle haftaya başlamış durumda. Ama 27.27$ seviyesini geç... Devamı »

 • 04.09.2020
  08:37

  Dün son dakika haberi olarak NATO Genel Sekreterinin''Türkiye ve Yunanistan teknik görüşmeler yapma konusunda anlaştı!'' açıklaması, acaba uzlaşma olur mu heyecanı yarattı. Ama açıklamadan kısa süre sonra Yunanistan'dan resmi kaynaklara daya... Devamı »

 • 03.09.2020
  00:42

  Bugün işlerim dolayısı ile ekran başında olmayacağım. Doğu Akdeniz konusunda tedirginliklerim ülkemizin 2 yeni navtex ilanı ile artarak sürüyor. Fransa bölgeye uçak gemizi ve eşliğinde denizaltılarını yolluyor. ABD Dedeağaç'a üs kuruyor, NATO ü... Devamı »

 • 02.09.2020
  09:24

  Maalesef kendi özelimizde, Suriye, Akdeniz, Döviz, faiz baskıs S-400, Halkb davası, ABD yaptırımı derken çok büyük fırsatlar kaçırdık. Pandemi sürecinde dünya keni piyasalarını faizsiz likiditeye boğdu. Her alanda finansal destek paketleri açıkladı.... Devamı »

 • 01.09.2020
  09:20

  Doğu Akdeniz kaynaklı risklerimiz artarak sürüyor. Lütfen bu konuyu hafife almayın. Bir uzlaşma haberi çıkmadan riskin tehlikeli tırmanışlar yapabileceğini bilin diyorum. Afrika ve Ortadoğu'da birçok ülkede düzeni bozulan başta Fransa olmak üzere, bir&... Devamı »

 • 31.08.2020
  09:27

  İçeride kur faiz baskısı devam ediyor. Dolar 7.27 altına inmediği müddetçe teknik olarak bu baskı sürecektir. Eğer 7.41 üzerine çıkacak olursa, Destek-Direnç tablosunda Dolar filtresi yaptığınız zaman göreceğiniz üst dirençlere hareketlenme... Devamı »

 • 27.08.2020
  08:50

  Tüm dış gerilim nedenleri, içeride faiz, enflasyon, yeniden artan cari açık, kur baskıları, bitmiş bilançolar genel endeks yükselişini baskılıyor. Doğalgaz gelişmesi ise pozitif bir gelişme. Bunun devamında yeni gaz ve petrol müjdeleri de söz konusu olabilir ... Devamı »