Günlük Beklentiler

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

FED mi, Büyüme Mi?

27.07.2021 09:27
 •  A 

Bugün ABD FOMC toplantısı başladı. Yarın açıklamaları duyacağız. FED pandemide yeni varyantların etkisi ile ekonomilerde yeniden kapanma riskleri olabileceğini, yaşanan talep ve enflasyon artışının kalıcı olmayıp, sonrasında yeniden düşeceğini dile getirip, FED politikalarında yakın bir sürede değişikliğe gerek olmadığını söylemeye devam ediyor. Şu ana kadar bu söylemleri ile piyasaları kontrol etmeyi başardı. Bir kaç ay öncesinde çok daha düşük enflasyon verilerinde bile %1.80'lerin üstünü gören ABD 10 yıllık tahvil faizleri, %5.40'ı gören enflasyona rağmen %1.28 düzeyinde bulunuyor!

Lakin gelecek ABD büyüme verisinde % 8'li seviyeler bekleniyor. ABD'de gelen şirket bilançoları beklentilerin çok üstünde gelmeye devam ediyor. % 80'i aşan beklenti üzeri bilanço seyri dün Tesla ile de tescillendi. Tesla'nın karı da beklentilerin çok üstünde geldi. ABD borsaları gelen şirket karları ile yeniden dirençlerini zorluyorlar. Büyüme ve iyi bilançoların sonraki aylarda da sürmesini bekliyorum. 

Kısacası FED gelecek olası yüksek büyüme verileri sonrasında söylem değiştirmek zorunda kalabilir. Bu şekilde bir algı yönetimi ile yoluna devam etmesini zor görüyorum. Beklediğim yüksek oranda bir ABD büyümesi gerçekleşirse, FED başkanlarının varlık alımlarının azaltılması çağrıları da artacaktır. Eylül ayında yapılacak olan Jakson Hall Toplantısını bu nedenle önemli buluyorum.

İşte bu durum bizim için risk yaratıyor! Olası FED politikalarında geri adım, dünya borsalarında kar satışları riski yaratıyor. Yabancıların BIST'deki durumu malum. Hala geri dönmediler. Eğer kurlarda yeniden yükseliş atağı başlayacak olursa, bu atağın zirvesini görene dek, BIST'den uzak durmayı tercih edebilirler. Şu an için Dolar grafiğinde 8.48 ve 8.44 desteklerine doğru inmek isteyen bir teknik görüyorum. Umarım bu yönde gelişme yaşanır. Ama daha öncesinde 8.63 - 8.68 dirençleri kırılacak olursa, yeniden kur baskılarının hakim olacağı sürece gireriz.

Kısacası piyasalar için FED'in söylemi mi, yoksa ABD büyüme oranı mı daha önemli olacak bunu yaşayıp göreceğiz. İşte bu ortamda TCMB perşembe günü enflasyon raporu konusunda güncelleme yapacak. Piyasadaki riskleri görüp, ona göre mi davranacaklar, yoksa hala bu risklere rağmen faiz indirimi söylemi sürecek mi bu önemli olacak. Eğer TCMB Başkanı tarafından işin ciddiyeti görülüp, sıkı duruşun süreceği, yıl sonuna kadar faiz indirimi beklenmediği, hatta gerekirse faiz artışı bile yapılabilir gibi bir açıklama duyulursa, piyasalar tarafından olumlu karşılanır. Ama olası yeni faiz artışları da krediler ve büyüme üzerinde baskı yaratır.

Gördüğünüz gibi, dünya için çok konuda yaşanan fırsatları maalesef biz bir kez daha kullanamadık. Yapılan TCMB başkan değişiminin etkilerinden hala kurtulamadık. Bu tarz kararları verirken, etkilerini çok iyi hesaplamak gerektiğini sanırım hepimiz görmüşüzdür. Şimdi bizlerin stratejilerini belirlerken zorlanmasının ana nedeni, işte bu beklenmedik müdahalelerin etkileri yüzünden yabancının bakışında ve piyasalardaki bozulmalardır. Bu düzelmeden normal piyasa şartlarına dönmek biraz zor görünüyor. Bozulan güveni yeniden geri getirmek, bozmaktan daha zor olur. ABD ve AB ile ilişkilerdeki son durumun da hala düzelme yönünde bir işaret vermediğini görüyorum. 

Bu ortamda BIST'de iyi gelmesini beklediğim bilançolar otomotiv, beyaz eşya, demir-çelik, sigorta sektöründe olacaktır diye düşünüyorum. Buna bazı çimentolar, gsm ve teknoloji şirketleri de eklenebilir.

BIST'in ve hisselerin paylaştığım tekniklerine dikkat etmekte yarar var. Olası kırılmaların yönüne göre etkileri yaşanacaktır. 1341 desteği aşağı kırılırsa satışların 1308 ve altına doğru arttığını görebiliriz. Dirençler ise yakın mesafeli olarak çok fazla sayıda engel teşkil ediyor. Tüm bunları Destek-Direnç Tablomuzda bulabilirsiniz. Maalesef 1400 seviyeleri geçilmeden riskin süreceğini düşünüyorum. Bu ortamda genel değil, hisse bazlı odaklanmaya devam etmek doğru olacaktır.

Hepinize sağlık ve bol kazanç diliyorum. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

 • 16.07.2021
  09:00

  Pazartesi - Salı takas öncesi kredililerin satması için önemli ve son günlerdi. BIST bu iki günü de düşüşle kapattı. Çarşamba ise, takas avantajı olanların alım günüydü. Yani alanlar parayı bayram sonrası ödeyeceklerdi. BIST niteki... Devamı »

 • 14.07.2021
  09:30

  Son açıklanan TÜFE ve ÜFE verilerimiz artarak geldi. Ki, % 42 üzerindeki ÜFE yüzünden TÜFE'nin henüz zirve yapmadığı görüşündeyim. Bizdeki durum bu iken, sanayi üretimimiz yıllık beklenti olan %38 seviyesinin üstünde % ... Devamı »

 • 08.07.2021
  09:34

  15-16 Haziran FED tutanakları açıklandı. Çok özel bir durum yok. Benim gördüğüm FED başkanları varlık alımlarını daha erken azaltmayı düşünüyorlar. Ama olası bir varyant riskinden çekiniyorlar. Eğer ABD ve dünya için pandemi yeni bi... Devamı »

 • 07.07.2021
  09:28

  Yaz aylarının sıkışık bir aralıkta, sıkıntılı geçeceğini yazıyorum. Bu nedenle de hisseler arasında dolaşan yetersiz kaynak, bir bu hisseleri, bir o hisseleri alıyor. Ama sonrasında çok geçmeden dirençlerde satıp yeniden düşmesine neden oluyorlar. O yüzden hisse... Devamı »

 • 06.07.2021
  09:28

  Önceki aylarda enflasyon riskine, pandemi sonrası normalleşmeler başlayınca talep artışlarının enflasyonu tetikleyeceğine, üretici enflasyonunun ve artan kurların olası baz etkilerine dikkat çekip, enflasyonda yeni zirveler göreceğimiz uyarılarını yapıyordum. Bu nedenle de, bu ... Devamı »

 • 05.07.2021
  09:24

  10:00'da Haziran enflasyonumuzu öğreneceğiz. Beklenti, önceki enflasyonun biraz üzerinde bir veri açıklanması yönünde. Ben de % 17 üstünde bir enflasyon bekliyorum. Sonrasındaki ay da enflasyonda artışın sürebileceği görüşündeyim. Ge&... Devamı »

 • 30.06.2021
  09:26

  Cuma günü ABD Tarım Dışı İstihdam verisi açıklanacak. ABD'den artan büyüme ve enflasyon rakamları tüm piyasayı FED politikalarında dönüş başlatabilir diye tedirgin ediyor. Gelecek veride yüksek bir istihdam verisi bu tedirginliğin daha da artmasına,... Devamı »

 • 29.06.2021
  09:27

  BIST için bir süredir uyarıyorum. 1400 - 1392 seviyeleri çok önemli diye. Maalesef bu destekleri kırdık. Biraz altta yer alan 1379 desteğini de kırdık. Bunların olması halinde BIST için 1345 ve 1300'e doğru düşüş yaşarız görüşüm maalesef ge... Devamı »

 • 28.06.2021
  09:16

  Uzun süredir düşen yabancı takası geçen hafta % 43.08 seviyesini aşınca, acaba yabancı dönüyor mu diye umutlanmıştım. Çaktırmadan ufak ufak alan yabancı %44-%45 takasa yükselir mi diye heyecanlandım. Ama maalesef %43.18 oranı sonrasında yeniden yabancı satışlar... Devamı »