Günlük Beklentiler

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

BIST'de Düzeltme Derinleşir Mi?

18.01.2021 09:46
 •  A 

BIST'de bir süredir devam eden ısrarlı yükseliş trendinin desteği teknik olarak 1.506 seviyesinde bulunuyor. Hadi diyelim 1.500 olsun. Eğer bu seviyenin altına inecek olursak, satışlar derinleşebilir. Hep yükselişe alışmış özellikle yeni yatırımcılar, böyle bir derinleşen düzeltme halinde panik yapabilirler. Şimdiden uyarıyorum. BIST sağlıklı bir düzeltme yaparsa bu borsa için çok faydalı bir davranış olur. Şu ana kadar yaşananlar kısmi kar satışlarıdır. Tam bir düzeltme için sıralı destekler 1.492 - 1.484 - 1.460 - 1.400 şeklinde yaşanabilecek teknik seviyelerde bulunuyor. Sıralı destekler kırıldıkça bir altındaki destek yeni teknik hedef olur. Açıkçası ben dirençlerin daha da zorlanmasından ziyade, desteklerin kırılması ve düzeltmenin yaşanması riskini daha güçlü görüyorum. Bu süreçte bir süredir dediğim gibi, en az % 50 nakit bulunmak tedbirli bir davranış olur.

Yoğun Bir Haftaya Başlıyoruz!
              Çarşamba günü ABD'de Biden'ın yemin töreni var. Neredeyse bütün eyaletlerde asker yoğun tedbirler almış durumda. Sözüm ona demokrasi ülkesi denen ABD'de, yemin töreni sürecinde yeni bir kalkışma hareketinden çekiniliyor. Böyle bir gelişme piyasaları sarsacak gelişmeler yaratır. 

Biden görevi aldığı gibi, Trump'ın bazı kararlarını tersine çevirecek kararnameleri imzalaması bekleniyor. Bunlar normalleşmenin işaretleri olur. Ama bizimle ilişkilerde neler olacak bu konu çok hassas. ABD, Rum ve Yunanistan askerleri Girit Adasında askeri birliktelik görüntüleri ile gerilimi arttıran mesajlar veriyorlar. Bizim taraftan da ikinci bir S-400 anlaşması resti var. Hassas bir sürece gireceğiz. Bu nedenle Biden görevi aldıktan sonra yaşanacak karşılıklı açıklamalar ve gelişmeler çok önemli olacaktır.

TCMB Haftası!
              Perşembe günü faiz toplantısı var. Beklenti faizlere dokunulmaması yönünde. Ama enflasyonun artmaya devam ediyor olması nedeniyle 100-150 puanlık daha faiz artışı kararı benim için çok sürpriz olmaz. 

Hafta Sonu S&P Sürpriz Yapar Mı?
              ABD ile ilişkilerin yönünü ve gelişimi görmeden mevcut durumu değiştirmesini beklemiyorum. Pas geçecektir.

BIST'in olası düşüş riski olsa da, hisse bazlı pozitif ayrışmalar yine de görülebilir. Bu ihtimali yaşayabileceğimiz hisse tekniklerini destek-direnç tablomuzda paylaştım.

Hepinize sağlık ve bol kazançlı bir hafta dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

 • 06.01.2021
  09:33

  Kar satışları zaten bir süredir devamlı yaşanıyor. Bazen gün içi olup bitiyor, BIST yine artıya dönüyor. Bazen ise, eksi-artı-eksi yapıp günü bir gün önceye göre eksi kapatıyor. Ama bir bakıyorsunuz bir-iki gün içinde o eksi kapattığı k... Devamı »

 • 05.01.2021
  09:25

  1.401 seviyelerinden beri bir kar satışı riski olduğunu ara ara yazıyorum. Lakin teknikleri göz ardı etmemek gerekiyor. ''BIST Yönünü Arıyor!'' başlıklı 23 Aralık tarihli yazımı okursanız, 1.410 seviyesinin çok önemli bir direnç olduğunu, kırars... Devamı »

 • 30.12.2020
  09:47

  BIST dünkü yükselişi ile rekorlarını yine kırdı ve uzun süredir dikkat çektiğim ara kademe direnci olan 1.460 seviyesine ulaştı. Yeni yıla girmeden kısmi bir banka hisseleri yükselişi ile 1.476 - 1.500 dirençlerini görüp, rekorlarını yenileyebilir. ... Devamı »

 • 29.12.2020
  09:52

  Ülkemiz ve dünya genelinde pandeminin tehlikeli boyutta artışının sürmesine rağmen, BİST ve dünya borsa iştahı sürüyor. Hatta pandemi nedeniyle, ülkeler şirketlerini ve sektörleri yaşatabilmek, ayakta tutabilmek için yeni yeni ekonomik destek-kurtarma p... Devamı »

 • 28.12.2020
  09:37

  Trump paketi onaylamış. ABD dowj. yükselişle tepki verdi. Genel pozitif ama beklenti bitti realizasyonunu da peşinden getirebilir. İngiltere ile her an bir serbest ticaret anlaşması yapmamız bekleniyor. Olumlu bir gelişme yaratır. Bu gelişme AB'nin de Türkiye'ye bakışını olumlu... Devamı »

 • 25.12.2020
  09:22

  Bugün dış piyasalar Christmas tatilinde. Yani BIST'de biz bizeyiz. O nedenle nasılsa yabancı satamaz, ya da alamaz diye yabancı ağırlıklı hisselerde spekülatif hareketlerin olması da mümkün. Dün TCMB beklentilerin de üzerinde kararlı duruşunu gösterdi ve p... Devamı »

 • 24.12.2020
  09:37

  Trump Savunma Yetkilendirme Yasasını Veto Etti! Zaten öncesinde bunu yapacağını söyleyen Trump, sözünü tuttu. Savunma bütçesine 740 Milyar Dolar ayıran yasayı bu rakamı yetersiz bularak veto etti. Yasanın içeriğinde Türkiye'ye yapt... Devamı »

 • 23.12.2020
  09:18

  BIST'in gördüğü, görüp döndüğü, çıkıp kar satışlarının geldiği seviyelere ve bir de destek-direnç paylaşımlarımdaki seviyelere bakarsanız, tekniklerin nasıl da sıkıştığını, işlemlerin nasıl da tekniklere uygun gerçekleştiğini göre... Devamı »

 • 22.12.2020
  09:35

  Dünya borsaları ve BIST dün mutasyona uğrayan yeni virüs korkusu ile kar satışları yaşadı. DSÖ'den gelen aşının mutasyona uğramış virüs için de etkili olduğu yönünde açıklamalar ve ABD'de yeni teşvik paketinin onaylanması sonrasında kısmi alım... Devamı »