Büyüme BİST'i Toparlar Mı?

11.06.2018 09:24
 •  A 

Bugün Nisan cari hesap ve 1.çeyrek büyüme verimiz açıklanacak. Bir önceki büyüme % 7.3 idi. Bugün açıklanacak büyüme verimizin de % 7 ve üzerinde yüksek bir büyüme rakamını içermesi bekleniyor. Önemli olan gelecek büyüme verisi ne kadar kalıcı bir veri olur? Son yaşanan yüksek faiz artışları ve kur yükselişleri nedeniyle önümüzdeki dönem için enflasyonumuzda da ciddi artış yaşanacaktır. Bu nedenle, bugün duyacağımız oranlar uzun dönem için son yüksek büyüme verileri olabilir. Bu nedenle de pozitif etkisi sınırlı ve geçici olacaktır görüşündeyim.

Teknik Riskler Sürüyor !
              1 Haziran tarihli ''BİST Kritik Tekniklerde!'' başlıklı yazımda dikkat çektiğim 100 Bin desteği kırılacak olursa, bu sefer 94.000'li alt desteklere doğru düşeriz uyarım halen geçerli bir risk olarak duruyor. Bugün gelecek büyüme verisi bu açıdan önemli! 

Eğer gelececek büyüme verisinin desteği ile BİST yeniden önce 100 Bin ve aslında teknik olarak 101.490 seviyesinin üstüne çıkamazsa, maalesef 94.000 seviyelerinin de altını görme riskimiz yüksek diye görüyorum. Ama hemen belirtmek isterim ki, bu düşüş banka vb.ana hisselerde çok daha sert olup, hisse bazlı yükselişlerin de olduğunu görebiliriz. Yani tüm hisselerde paralel bir düşüş yaşanmayabilir. Olası teknik riskleri Destek-Direnç Tablomuzda görebilirsiniz.

FED ve ECB Faiz Kararları!
              Bu hafta gelişmekte olan ülkeler ve BİST için FED ve ECB'nin faiz kararları da olumsuz baskılar yaratabilir.  FED'den faiz artışı beklentisi var. Zaten beklendiği için bu yönde bir karar çıksa BİST'de satış yaratır mı, yoksa zaten biliniyordu mu denir görceğiz. Ama içinde bulunduğumuz seçim sürecinde, bu iki bankadan da faiz artış kararları gelecek olursa, borsamızda olumsuz etki yaratmasını daha güçlü bir risk olarak görüyorum. Cumhurbaşkanımızın Londra'da yaptığı açıklamaların yarattığı güvensizlik henüz aşılmış değil. Bu nedenle, seçim sonuçlarını görmeden rahat bir nefes almak için erken diye düşünüyorum.

Kısacası, eğer büyüme ve cari hesap verisi ile yüksek bir açılış yapacak olursak, 100 Bin ve 101.490 dirençlerini geçecek bir yükseliş yaşanmasını beklemediğim için, olası bir yüksek açılış sonrasında yeniden satışların gelmesini bekliyorum. 

Hepinize iyi bir hafta dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 08.06.2018
  09:29

  Ekonomi yönetiminde doğru zamanlama ve güven çok önemlidir. Maalesef bir kaç yıldır faizleri zorlama ile sabit tutmaya çalışıyorduk. Siyasi baskı ile TCMB politika faizlerine dokunmadan sözüm ona faiz artışı yapmıyordu. Ama aslında Gecelik Geç Lik... Devamı »

 • 07.06.2018
  09:04

  Bugün TCMB Para Piyasası Kurulu toplantısı var. Yeni bir faiz artışı olacak mı göreceğiz. Olacak, olmayacak, 25-50-75-100 puan olur, hiç olmaz. Gerek var, gerek yok diye her fikir var. Artık zamanında yapılmadığı için, şimdi neyin tepkisi ne kadar olur inanın ben hesaplayamıy... Devamı »

 • 06.06.2018
  08:35

  Maalesef seçimler öncesinde piyasa baskıları sürmeye devam ediyor. Bizim kendimize ait belirsizlik risklerimizin yanı sıra, gelişmekte olan ülkeler piyasalarından da yaklaşık 12.5 Milyar Dolar'lık çıkış yaşanmış durumda. Bu sadece borsalarda değil tabi, para piyasala... Devamı »

 • 05.06.2018
  09:14

  TÜFE'de yıllık %12.15 ve ÜFE'de yıllık % 20.16 seviyelerine ulaştık. Yıllardır enflasyon konusunu bir türlü çözemedik. Şu anda da döviz, faiz artışı ve zamların yaratacağı etkiler nedeniyle yüksek enflasyonda sorun devam edecek gibi duruyor. &Uum... Devamı »

 • 04.06.2018
  09:10

  Bugün 10:00'da Mayıs ayı enflasyon verilerimiz açıklanacak. Kurlar ve faizlerde bu denli yükseliş yaşadıktan sonra, enflasyon düşük gelirse inandırıcı olur mu bilemiyorum. Ama çarpıcı bir yükseliş halinde de, kurlarda ve faizlerde yeni bir baskı ve dolayısı... Devamı »