PPK ve Aselsan!

07.06.2018 09:04
 •  A 

Bugün TCMB Para Piyasası Kurulu toplantısı var. Yeni bir faiz artışı olacak mı göreceğiz. Olacak, olmayacak, 25-50-75-100 puan olur, hiç olmaz. Gerek var, gerek yok diye her fikir var. Artık zamanında yapılmadığı için, şimdi neyin tepkisi ne kadar olur inanın ben hesaplayamıyorum. Üç ay evvel faizleri arttırsaydık çok daha azı ile döviz ve faiz baskılarını kontrol altına alabilecek iken, şimdi 375 baz puan artışa rağmen, dengeleri kuramadık. 

Ratingçilerden biri bankaları, diğeri borsa şirketlerini izlemeye alıyor. Daha önce bankaları takibe aldım diyen, bir hafta sonra da 13 şirketi izlemeye aldım açıklaması yapıyor. Anlayacağınız bir kere güven sarsıldı bakalım ne zaman ve ne şekilde yeniden tesis edebileceğiz? 

Bu esnada borsanın da ayarları kaçmış durumda. Hisselere bakıyorum, % 10-%15 yukarı tepki veriyor. Aynı hisse bir gün sonra bu yükselişi fazlası ile geri veriyor. Şirketlerle ilgili ihale ya da bir haber çıkıyor. Bir anda alımlar geliyor, bir bakıyorsun sonrasında aynı şekilde geri vermişler. Alan kiiimm, veren kiiim? Maalesef böyle zamanlarda bu işler ve davranışlar aynen böyle oluyor. 

Algılarla yönetilen aniden algıların tersine dönebileceği bir süreç yaşıyoruz. Hacimler bazen çok bazen de az oluyor. Tekniklerin de anlamı kalmadı bugünlerde. Zarar kesi gösterdiler diye öngörü kapatıyorum, hakikaten de hissede hızlı düşüş yaşanıyor. Sonra bir anda yükselmeye başlayıp, bırakın zarar kes seviyesini neredeyse hedef fiyatlara yükseliş yaşanıyor. İyi de o zaman veren kim? Sonra da alan kim? Yani sadece aradaki 10 dk. ya da bir saatlik süre için mi bu fiyat hareketleri?

İşte sizlere bu nedenle böyle zamanlarda geri çekilip, bir süre piyasayı unutun diyorum. Çünkü böyle zamanların hisse davranışlarını birebir ve doğru yakalamak çok zor. Çünkü fiyatlamaların çoğu bilanço dışı gelişmelerle yaşanıyor. Genelde ortam düzelene dek, kısmi yükselişlerde elinde hisse olanlar bir kısmını verip, düşünce geri alırım diye düşünüyorlar. Bu şekilde arada düşük fiyatlı geçecek süreyi ve değer kayıplarını kısmen telafi etmeye çalışıyorlar. 

Bu durum özellikle siyasi ve finansal dengelenme netleşene dek sürebiliyor. İşte bu nedenle seçim sonuçlarını görmemiz lazım diyorum ya zaten. Aynı şekilde bu süreç esnasında finansal dengelenme de sağlanacaktır. Ama biraz daha sabır göstermemiz gerekiyor. 

Bu esnada destekler kırıldıkça paylaştığım alt destekler hem hisseler, hem de endeks için teknik olarak risk taşıyor. Yani artık destekleri değil de, dirençleri kırmaya başlasak diye diliyorum. Olsun bitsin şu seçimler de görelim, sonu yeni bir seçim daha gerektirecek mi, gerektirmeyecek mi?

Aselsan Açılıyor!
              21.35-26.00 fiyat aralığı ile ille de arzı yapacağız dediler. 21.35 alt fiyat ile arz yapıldı. Yabancıdan daha ziyade yerli yatırımcıya satış yapıldı. Bugün hissenin sırası açılacak. Ama kapanışı 23.60 idi. Şimdi ise halka arz fiyatı 21.35. Bu esnada BİST ciddi düşüş yaşadı. Bu düşüşü yaşamış olan yatırımcılar arz fiyatının üzerinde satışa kalkacaklardır diye düşünüyorum. Hatta kapanış fiyatını görmesini beklemiyorum. Çünkü diğer hisselerdeki düşüşler nedeniyle alternatif parite avantajları da oluşmuş durumdadır! Yani şunu demek istiyorum; Aselsan halka arzı için hisse satarak para yaratan yatırımcılar, sattıkları hisselerin değeri düştüğü için, Aselsan'ı arz fiyatının üzerinde gördükleri takdirde satıp, nakit yaratmak için sattıkları önceki hisselerini daha düşük fiyat ile geri alarak parite getirisini hedefleyebilirler. 

Neyse, kısacası aselsan bugün yeniden işleme açılıyor. Bakalım neler olacak göreceğiz.

Hepinize iyi bir borsa günü diliyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 06.06.2018
  08:35

  Maalesef seçimler öncesinde piyasa baskıları sürmeye devam ediyor. Bizim kendimize ait belirsizlik risklerimizin yanı sıra, gelişmekte olan ülkeler piyasalarından da yaklaşık 12.5 Milyar Dolar'lık çıkış yaşanmış durumda. Bu sadece borsalarda değil tabi, para piyasala... Devamı »

 • 05.06.2018
  09:14

  TÜFE'de yıllık %12.15 ve ÜFE'de yıllık % 20.16 seviyelerine ulaştık. Yıllardır enflasyon konusunu bir türlü çözemedik. Şu anda da döviz, faiz artışı ve zamların yaratacağı etkiler nedeniyle yüksek enflasyonda sorun devam edecek gibi duruyor. &Uum... Devamı »

 • 04.06.2018
  09:10

  Bugün 10:00'da Mayıs ayı enflasyon verilerimiz açıklanacak. Kurlar ve faizlerde bu denli yükseliş yaşadıktan sonra, enflasyon düşük gelirse inandırıcı olur mu bilemiyorum. Ama çarpıcı bir yükseliş halinde de, kurlarda ve faizlerde yeni bir baskı ve dolayısı... Devamı »

 • 01.06.2018
  08:50

  Dün beklenti yazımda BİST için 100 Bin desteğinin önemine dikkat çekmiştim. İkinci seansta özellikle bankalarda bir anda gelen satışlar BİST'in bu seviyeye doğru sert düşmesine neden oldu. Aslında önemli destek dediğim seviye 100.600 civarıydı ama bazen kıs... Devamı »

 • 31.05.2018
  09:37

  Seçimler için partilerin vaat mi dersiniz, manifesto mu dersiniz, sözleşme mi dersiniz artık adına ne denecekse seçim sonrası yapacaklarını ve önceliklerini duyuyoruz. Hemen belirteyim ki, kim seçilirse seçilsin en önemli öncelik özellikle ... Devamı »