Teknikler İç Açıcı Değil!

26.06.2024 08:57
 •  A 

Endeks grafiği ile hisseler pek eşleşmiyor. Endeks tekniği hisselere göre daha iyi görüntü vermesine rağmen, hisselerde neredeyse birbuçuk aydır ciddi düzeltmeler yaşanıyor. Ama genel yatırımcı kitlesi endekse odaklandığı için hisse özelindeki teknik düzeltmeler gözden kaçmamalı. 31/05/2024 tarihli ''Mayıs'ta Sat Git Algısı mı, Gerçekleşmesi mi?'' başlıklı yazımda(linki tıklayıp yeniden okuyabilirsiniz) yer alan satış baskılarını hala yaşıyoruz. Cuma günü dört gözle beklenen Gri Listeden çıkma ihtimaline rağmen bu teknik tablo ve ısrarla süren yabancı satışları nedeniyle tedirginliğim sürmeye devam ediyor. Acaba Gri Listeden çıkmak yeniden mi ertelenecek, yoksa, yabancının bildiği başka bir olumsuz gelişme mi yaşanacak diye kafamda sorular cirit atıyor.

Çıkacak vergi düzenlemelerinde yer alacak maddeler, enflasyon muhasebesi sonrası bozulan bilançolar,  jeopolitik alanda savaş söylemlerinin artması, enflasyon henüz düşüşe geçmeden yeniden faiz indirimi söylemlerinin duyulması gibi etkenler de yabancının satışlarına neden oluyor olabilir. Ama hiç bunlara gerek kalmadan, paylaşmış olduğum yazımda eskiden genelde yaza girerken fon yöneticileri ve yatırımcılar tatile çıktıkları için öncesinde hisselerde satışa geçer, yaz sonu gibi yeniden geri dönene kadar hisseler düzeltme yaşar ve işlem hacmi de düşerdi. Belki de arada pandemi ile değişen bu süreç yeniden geri dönmüş de olabilir. Kısacası ben hala endeks ve hisseler için düzeltme tedirginliğinden çıkmış değilim. Umarım Gri Listeden çıkarız ve sonrasında yeni bir yabancı talebi başlar da, beni tedirgin etmeye devam eden bu teknik görüntüler düzelmeye başlar.

Ama hemen uyarayım! Yaz esnasında sahip olduğum bu düzeltme ve düşecek işlem hacmi endişelerime rağmen, yıl bitmeden endeksin 13000-15000 seviyelerini görmesi beklentimde de bir değişiklik yok. Eğer bu süreci doğru hisselerde durarak ve doğru hisse değişimleri yaparak az hasarlı veya kârlı atlatırsak, sonbahar ile başlamasını beklediğim yükseliş trendine daha güçlü girebiliriz. 

Bu dönem için temmuzda elektrik zammı yapılmasını beklemem nedeniyle bir süredir yazdığım enerjiler, ama üretim yanında dağıtımı da olanlar ilgi alanımızda olmalı. Petro kimyalar, çimentolar, otomotivler, gsm, ulaştırmalar gibi sektörlere odaklanmak daha doğru olabilir. Ama ulaştırmalarda nedense thyao diğerlerinden olumsuz ayrışmış durumda. 

Kısacası bir süredir işimiz zor. Yaşanan ayrışmaları yakaladıysak ne ala. Yoksa düzeltme sürüyor. Benden gelen yeni öngörü sayısı bu nedenle azalmış durumda. Potansiyel beklentim olanlar, ya da tekniği iyi görünenlerde de endekste tedirgin olduğum düzeltme endişem nedeniyle rahat yeni öngörü yapamıyorum. Bu nedenle bazen iyi beklediklerimi de kaçırabiliyorum. Ama gördüğüm potansiyel tekniklere teknik DD(Destek-Direnç) Tablomuzda sürekli dikkat çektiğim için, DD Tablosunu düzenli takip etmenizde yarar var uyarımı tekrarlamak istiyorum. Bu tabloda teknikleri tamamlanmamış hisselerde tekrarlamaları çok yapmak istemediğim için, hisselerin öncesinde paylaşılan teknik kademelerini hisse filtreleri yaparak takip edebilirsiniz. 

Yarın açıklanması beklenen TCMB faiz kararında bir değişiklik beklemiyorum. Hatta TCMB'nın bu yıl için faiz indirimi konuşmalarının bile doğru olmayacağını düşünüyorum. Umarım siyasi baskılarla gereğinden önce faiz indirimlerini başlatmazlar. Enflasyon düşmeden yapılan faiz indirimlerinin ülkeyi ne hale getirdiğini hepimiz gördük. Aynı hataları tekrarlama lüksümüz yok. 

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 25.06.2024
  09:28

  Bir süredir birçok ülke liderinden bu yönde uyarılar yapılıyor. NATO üyelerine daha çok silahlanma çağrısı yapmıştı. Dün de Dışişleri Bakanımız Fidan, 3'ncü Dünya Savaşı riski ciddiye alınmalı uyarısı yaptı. Avrupa Parlamentosu seçim... Devamı »

 • 24.06.2024
  09:09

  28 Haziran'da Türkiye'nin Gri Listeden çıkıp-çıkmayacağı yönünde kararın çıkması bekleniyor. Beklenti Gri Listeden çıkmamız yönünde. Ben de aynı yönde beklentilere sahibim. Ama olur da, Gri Listeden çıkışımız ötelenecek ol... Devamı »

 • 21.06.2024
  09:38

  Dün bir, bugün iki ve kısa hafta bitti. BIST dikkat çektiğim 10610 ve 10724 dirençlerini de geçti. Bankalar, eregl, tcell, ttkom, bımas, ulker, tuprs bu yükselişi destekleyen ilk aklıma gelen hisseler. Bakınca bu dirençler geçildiği için TL ba... Devamı »

 • 20.06.2024
  07:58

  Bayram nedeniyle haftayı sadece iki iş günü yaşayıp, bitireceğiz. Bayram öncesinde düşük gelen ABD enflasyon verileri sonrası ABD borsalarında S&P ve Nasdaq rekorlarını tazeledi. Olası FED'in bir faiz indirimi beklentisi ABD borsalarını ve ons altını olumlu etkiledi. Ama... Devamı »

 • 14.06.2024
  08:53

  Bakan Şimşek dün BIST vergisi taslak çalışmasının bir süre için ertelendiğini açıkladı! Açıklama bu şekilde. Yani yine bir belirsizlik var. Bir süre sonra yeniden mi gündeme gelecek peki? Ya da bu bir süre, ne kadar bir süre? Yoksa, şimdi b&o... Devamı »