Tasarruf Önlemleri Açıklanacak!

13.05.2024 09:15
 •  A 

Enflasyonun kontrol altına alınması için bir süredir uygulanan para politikalarının yanında, tasarruf tedbirleri de maliye politikaları olarak devreye alınacak. Bugün kamu harcamalarında israfı önlemek kamu açıklarını düşürmek için tasarruf paketinin açıklanması bekleniyor. Tedbirlerin içeriğini görmemiz lazım. Bakalım borsadaki sektörlerle ilgili fiyatlama etkisi yaratacak mı göreceğiz. Ama hemen şunu söyleyebilirim, tedbirlerin ciddiyeti yabancı alıcıların ilgisinin ve güveninin artmasına katkısı olacaktır. 

Ancak ne kadar sonrasındaki süreci olumlu beklesek de, arada teknik bir düzeltme riskinin sürdüğünü, yeni bir yükseliş trendine girmeden evvel, önce teknik bir düzeltme yaşanmasının çok daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Cuma günü kapanışa doğru gelen satışlar düzeltmenin ayak sesleri gibi geldi bana. Eğer bugün 10144 desteğinin altına inersek, satışlar genelde artabilir. 

Bu nedenle bir düzeltme görmeden %50 nakit pozisyon koruyarak yeni alımları yapmakta yarar var. Olası bir düşüş halinde, çok daha uygun seviyelerden alım fırsatları çıkacaktır. Ama sonuçta iki haftadır düzeltme beklediğim halde kısa düşüşler sonrası alımlar geldiğinden beklediğim düzeltmeyi yaşayamadık. Sonuçta piyasa ille de benim beklentime göre davranmayabilir. Eğer düşüş beklerken, yeniden yükselişe dönecek olursa kaçırmayalım diye, arada yeni öngörüler de yapıyorum. Ama yeni alımları, düşüş halinde alt desteklerden kademeli şekilde yapmanın uygun olacağını biliniz. İlk kademede tüm alım imkanınını kullanırsanız, düşüş devam ederse, daha düşük maliyetle alım fırsatlarını kullanamamış olursunuz.

Hepinize sağlık, bol kazanç ve iyi bir hafta dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 10.05.2024
  09:15

  TCMB'nda Normalleşme Devam Ediyor! Değişen TCMB kadroları sonrası, para politikalarında da normalleşme başlamıştı. Bu normalleşmeyi dünkü TCMB Enflasyon Raporunda da gördük! TCMB artan enflasyona paralel olarak 2024 yıl sonu enflasyon beklentisini %36'dan ... Devamı »

 • 09.05.2024
  09:09

  Bugün TCMB enflasyon sunumu var. TCMB 2024 yıl sonu %36, 2025 yıl sonu %14, %2026 yıl sonu için de %9 enflasyon hedeflerini açıklamıştı. %70'e dayanan enflasyon sonrası bakalım hedeflerinde değişiklik yapacak mı bugün duyacağız. Açıkçası ben 2024 yılında... Devamı »

 • 08.05.2024
  08:56

  BIST dün 10375 ile yeni bir TL bazlı zirve ve 10336 ile de yeni bir TL kapanış rekoru kırdı. Bu durumun ekonomide normalleşme ile devam etmesini bekliyorum. Haziran ayında Türkiye'nin gri listeden çıkması halinde çok daha fazla rekor görülmesi beklentimi zaten b... Devamı »

 • 07.05.2024
  09:24

  Maalesef en başından beri söylüyorum, Hamas'ın sivillere saldırı yapması sonrası başlayan süreç Filistin'in mağduriyetinin giderilmesine yaramadı. Tam tersi, İsrail'in zaten arkasında yer alan batı iktidarlarının da desteği ile Gazze, Refah bölgesini yakıp, yık... Devamı »

 • 06.05.2024
  01:01

  S&P 3 Mayıs gecesi yaptığı Türkiye değerlendirmesinde kredi notumuzu B'den B+'ya Yükseltti! Devamı »