İsrail Refah Bölgesine Saldırıyı Başlattı!

07.05.2024 09:24
 •  A 

Maalesef en başından beri söylüyorum, Hamas'ın sivillere saldırı yapması sonrası başlayan süreç Filistin'in mağduriyetinin giderilmesine yaramadı. Tam tersi, İsrail'in zaten arkasında yer alan batı iktidarlarının da desteği ile Gazze, Refah bölgesini yakıp, yıkmasına, insansızlaştırmasına, topraklarını daha da fazla büyütmesine yaradı ve yarayacaktır. Çünkü yıktığı yerleri hayatın devam edemeyeceği şekilde her türlü alt ve üst yapıları da yok ederek yıkıyor. Yıkılan evler, iş yerleri, mallar, mülkler bir şekilde yerine konabilir. Ama binlerce masum hayatlara da kıydı. Tam anlamıyla bir soy kırım yapıyor. Şimdi Hamas kalkmış ateşkesi kabul ettik diyor. Karşındaki tanıyor mu ki? Kaldı ki, artık ateşkesi kabul etsen ne yazar. Binlerce masum kadın, çocuk, yaşlı, sivilin hayatları geri gelecek mi? İlave kaybedilen topraklar, o kadar yıkılan evler, barklar ne olacak? Açıkçası en başından beri, nasıl ki Zelenski Rusya'ya kafa tutmakla Ukrayna halkına bana göre ihanet etmiş ve hem batıya, hem de Rusya'ya hizmet etmişse, Hamas'ın sivillere karşı yaptığı saldırı ile başlayan savaş sonrası başlayan süreç de, İsrail ve siyonizme yaramıştır. 

İsrail Hamas'ın ateşkes önerisini taleplerini karşılamadığı için redetti. Uluslararası sivil eylemlerin artması nedeniyle, İsrail üstünde baskılar artıp bir yerde İsrail de ateşkesi kabul edebilir ama bakalım daha nereleri yakıp, yıkıp, ele geçirdikten sonra bunu yapacak göreceğiz.

BIST Realizeler Yaşıyor!
              S&P not artışı ile dün ek yükseliş yaşadığı gibi realizelere sahne olup, çok az eksi kapatan BIST seans içi realizasyonlar yaşadığı bir günü tamamladı. Ama henüz bunun teknik bir düzeltmeye dönüştüğünü söyleyemem. Ama stochastic gibi indikatörlere göre her an realizasyonların artarak düzeltmeye dönüştüğünü görebiliriz. Ama bunun için önce 10000, sonra 9942 seviyelerinin aşağı kırıldığını görmemiz lazım. 

Yabancı Takasında Kısmi Satış Var!
              29 Nisan tarihinde %37.64 iken, bir haftada %39.59 seviyesine kadar endeksle birlikte yükselmiş olan yabancı takasında geçen hafta kısmi bir satış yaşandığını ve takas oranının %39.15'e düştüğünü görüyoruz. Yani yabancı da biraz soluklanmış gözüküyor. 

Ekonomideki doğruların yapılmaya devam edilmesi halinde yıl içinde not artışlarının sürmesini beklediğimi, haziran ayında gri listeden çıkarsak yabancı ilgisinin artacağını, endeksin de 13000 - 15000 seviyelerine doğru daha çok sayıda yeni TL zirve görmesini beklediğimi geçen yıldan beri dile getirdiğimi biliyorsunuz. Şu an aynen bu süreç yaşanıyor. Ama beklediğim tüm pozitif süreçlere rağmen, ara ara endeks düzeltmeleri de söz konusu olacaktır. Bu nedenle teknikleri de çok yakından takip etmemiz lazım. Eğer yabancı ısrarlı alımlarına devam ederse, beklediğim düzeltmeler çok daha yüksek seviyelerden olur. Yok ama yabancı da kısmi satışa geçerse, o zaman düzeltme bulunduğumuz seviyeler de dahil her an yaşanabilir. Açıkçası ben kısmi bir düzeltmeye yakın olduğumuzu, endeksin 10300, hadi belki 10400 seviyelerinin şimdilik çok üstüne gitmeden bir teknik düzletme yaşanmasını bekliyorum. 

Bugün için taradığım tekniklerde de çok az sayıda hisse paylaşabildim. Bu durum da beni dikkatli olmamız gerektiği konusunda uyarıyor. Gördüklerimi paylaşmaya devam edeceğim. Bu arada özellikle yeni üyelerimiz doğal olarak yeni teknik alım öngörülerimi soruyorlar. Geçen hafta tatilime denk gelen yükselişte yeni öngörü yapmadığım için ne zaman yeni öngörüler yaparsınız diye soruyorlar. Ama ben zaten yaşanan yükseliş öncesinde çok sayıda öngörü yapmıştım ve bu öngörülerim yükseliş esnasında gerçekleşme ile kapandılar. Yani esas olan yükselişlerde öngörü yapmaktan ziyade, öncesinde öngörü yapılıp, yapılmadığıdır ki, son bir ay içinde 52 öngörüm gerçekleşme ile kapanmış. 

Ayrıca, siteyi tanı bölümündeki destek-direnç izahını herkesin dikkatlice okuması gerekir. Çünkü cesaret edip teknik alım öngörüsü veremediğim zamanlarda da, tekniklerini potansiyel gördüğüm hisseleri DD(Destek-Direnç)Tablomuzda paylaşıyorum. Kırılan seviyeler destek ise, sıralı alt destekler, kırılan seviye direnç ise sıralı üst dirençler yeni teknik hedefler olur. Bunlara göre de kendi alım satımlarınıza karar verebilirsiniz.

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 26.04.2024
  09:14

  İki ay öncesinden zaman zaman hatırlattığım tatil tarihimiz nihayet geldi. Kısmetse bu akşam İstanbul yolunda olacağız. Yarın İstanbul'da aileden bir genç kızımızın nişanına katılacağız. Pazar günü de bir haftalık tatil için vizesiz dönemini kaçırmayalım ... Devamı »

 • 25.04.2024
  09:02

  TCMB Para Piyasası Kurulu 14.00'te faiz kararını açıklayacak. Mart toplantısında 500 baz puanlık bir artış yapmış olan PPK'dan bugün mevcut %50 olan politika faizinde bir değişik yapması beklenmiyor. Açıkçası ben de bu toplantıda faizlere dokunmayıp, 500 baz puanlık... Devamı »

 • 24.04.2024
  09:27

  IMF ve Dünya Bankası toplantılarından dönen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: ''ABD'de Türkiye'ye yatırımcı ilgisi tek kelimeyle mükemmeldi, Sabah 7'den akşam 11-12'lere kadar toplantılara katıldığımız günler oldu. Cuma gün&u... Devamı »

 • 22.04.2024
  09:32

  Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 yıl sonra bugün Irak'a çok önemli bir ziyaret gerçekleştiriyor. İki ülke ilişkileri için çok önemli beklentiler var. Irak ziyarete büyük önem veriyor. Irak petrolünün Türkiye üzerinden ge&... Devamı »

 • 19.04.2024
  09:05

  Sabah 03.30 civarı dünya ajanslarında İsrail'in İran'a karşı saldırı başlattığı haberleri düşmüş. ABD medyası İsrail'in haber vererek İran İsfahan'da bazı askeri hedefleri vurduğunu söylemiş. Ama Pentagon'dan henüz bu konuda bir doğrulama yok. İran İsfah... Devamı »