Tatilden Önceki Son Gün!

26.04.2024 09:14
 •  A 

İki ay öncesinden zaman zaman hatırlattığım tatil tarihimiz nihayet geldi. Kısmetse bu akşam İstanbul yolunda olacağız. Yarın İstanbul'da aileden bir genç kızımızın nişanına katılacağız. Pazar günü de bir haftalık tatil için vizesiz dönemini kaçırmayalım diye Karadağ'a gidiyoruz. Konaklama yerimiz Budva olacak şekilde bağımsız araçla çevreyi bir hafta dolaşacağız. Gündüzleri dışarıda olacağımız için piyasaları takip etmem mümkün değil. Ama akşamları otele döndüğümüzde ekranımı açma imkanım olacak. O zaman tekniklere ve haberlere bakıp, paylaşımlar yapmayı düşünüyorum. Ama bu tatilde yıllar sonra belki de ilk kez, gerçekten tatil yapmayı düşünüyorum. O nedenle beni biraz özleyebilirsiniz! 4 Mayıs'ta İstanbul'a, 5 Mayıs'ta da İzmir'e dönmüş olacağız. 

Bu arada son dönem yine maşallahımız vardı. Endeks ve piyasalarla ilgili stratejileri doğru kurguladığımız için, yine çok güzel getirileri yakalamış olduk. Son ay içinde 50'den fazla gerçekleşme kapanışımız olmuş. Uzun vadeli listeye eklediğim hisselerde de güzel tespitler yapmışsız. Bu tabloyu yokluğumda bozmayın lütfen. Piyasalar yükselecek olursa eyvah kaçırıyoruz telaşınız olmasın. Borsada fırsatlar bitmez. Nakite geçtiyseniz, yeni öngörü de gelmediyse gerekirse faiz geliri elde edersiniz. Sonuçta çok yüksek bir faiz getirileri olan bir dönemdeyiz. Para piyasaları fonlarındaki getiriler mevduat faizinden daha yüksek. İşlem yaptığınız kurumlarda bu detayları lütfen sorunuz.

ABD'de Büyüme Beklentilerin Altında Kaldı!
              Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH), 2024'ün ilk çeyreğinde yüzde 1,6 artış kaydetti. Bu oran, 2022'nin ikinci çeyreğindeki daralmanın ardından kaydedilen en düşük büyüme oranı oldu. Beklentilerin altında kalması borsalarda satışlara neden oldu.

        Yılın ilk çeyreğinde kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi yüzde 3,4 artarken, gıda ve enerji harcamalarının hesaplama dışı tutulduğu çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi de yüzde 3,7 yükseldi.

        Analistler, ülkede büyüme beklentilerinin altında kalmasına rağmen, enflasyonist baskıların devam ettiğini söyledi. Geçen yılın son çeyreğine göre artışı hızlanan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin ısrarcı enflasyon sinyalleri verdiğini belirten analistler, bunun ABD Merkez Bankasının (Fed) yakın zamanda faiz oranlarını düşüreceği yönündeki umutları zayıflattığını kaydetti. 

       Bugün de çekirdek kişisel tüketim verileri gelecek. Açıkçası, ben ABD borsalarının olması gerekenin üstünde fiyatlandığı görüşündeydim. Bu ekstra fiyatlamanın bir kısmını 2-3 haftadır geri verdiler. Ama devamı önemli. FED faiz indirimi beklentisi ile yüksek fiyatlanırken, büyümelerde düşüşler bilanço karlarının da düşmesine neden olacağı için, ek borsa realizasyonlarına neden olabilir.

        Lakin ben BIST için kalıcı bir kötümserlikten ziyade, kalıcı bir iyimserlik içinde olmaya devam ediyorum. Ancak ara teknik düzeltmeler bu iyimserliğime rağmen her zaman yaşanabilir. Bu yüzden de daha ziyade hisse odaklı olmamız gereken bir süreçteyiz. Ki, zaten bu görüşümü uzun vadeli yatırım hisseleri ve teknik paylaşımlarımda görüyorsunuz.

        Hepinize sağlık, bol kazanç ve iyi bir hafta sonu dilerim.      


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 25.04.2024
  09:02

  TCMB Para Piyasası Kurulu 14.00'te faiz kararını açıklayacak. Mart toplantısında 500 baz puanlık bir artış yapmış olan PPK'dan bugün mevcut %50 olan politika faizinde bir değişik yapması beklenmiyor. Açıkçası ben de bu toplantıda faizlere dokunmayıp, 500 baz puanlık... Devamı »

 • 24.04.2024
  09:27

  IMF ve Dünya Bankası toplantılarından dönen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: ''ABD'de Türkiye'ye yatırımcı ilgisi tek kelimeyle mükemmeldi, Sabah 7'den akşam 11-12'lere kadar toplantılara katıldığımız günler oldu. Cuma gün&u... Devamı »

 • 22.04.2024
  09:32

  Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 yıl sonra bugün Irak'a çok önemli bir ziyaret gerçekleştiriyor. İki ülke ilişkileri için çok önemli beklentiler var. Irak ziyarete büyük önem veriyor. Irak petrolünün Türkiye üzerinden ge&... Devamı »

 • 19.04.2024
  09:05

  Sabah 03.30 civarı dünya ajanslarında İsrail'in İran'a karşı saldırı başlattığı haberleri düşmüş. ABD medyası İsrail'in haber vererek İran İsfahan'da bazı askeri hedefleri vurduğunu söylemiş. Ama Pentagon'dan henüz bu konuda bir doğrulama yok. İran İsfah... Devamı »

 • 18.04.2024
  09:23

  Bayram sonrası kar realizasyonları dün de kredili yatırımcıların çarşamba satışlarıyla sürdü. Eğer İran-İsrail arasında yeniden bölgeyi gerecek boyutta bir gelişme yaşanmazsa, yaşanan teknik düzeltmenin 9600 - 9400 ve 9200 diye üç sıralı desteğinin altına ... Devamı »