Biden Savaşı Büyütmek İstiyor!

20.10.2023 09:12
 •  A 

ABD Başkanı Biden, ulusa seslenişinde İran'ı hedef gösterdi. Açıklamalarının tümü bir anda dünya savaşına evrilecek riskler içeriyor. ABD savaş gemisi, Yemen'den atılan çok sayıda füzeyi düşürdü. Bölge tam bir barut fıçısı haline gelmiş durumda. Bir kıvılcım bir anda hiç beklemediğimiz küresel bir savaşı başlatabilir.

Açıkçası batının bölgeye yolladığı deniz filolarının asıl nedeni savaşı getirmek istedikleri boyut olabilir. İran'ın nükleer silah elde etmeden bu gücünün yok edilmesi asıl amaçları ise tehlikeli bir süreçteyiz.

Böyle zamanın fiyatlaması negatif olur. Değerlemelerle ilgili değil, oluşan panik ve risklerle ilgili fiyatlar oluşur. Borsalarda satış yaşanırken, ons altın ve petrolde fiyat artışları yaşanır. Bu savaş büyüyecek diyenler nakit durmaları gerekir. 

Hafta sonu gelişmelerini görmek için izlemede kalmak doğru olabilir. Hepinize sağlık, dünya için de en kısa zamanda kalıcı bir barış dilerim. Bu başarıldığı anda zaten devamında kazançlar gelecektir. Ama savaşı körükleyecek gelişmeler maalesef bir süre borsayı unutmamıza neden olabilir. 

İyi hafta sonları


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 19.10.2023
  09:25

  Bir gün evvel bir sonraki kurum sadece 265 Milyon Dolar'lık alım yapmış iken, tek başına 3.8 Milyar TL'lik alımla borsanın 8115 kapanmasını sağlayan Bank Of Abd. hastane bombalaması sonrası dün de güne ilk anda 300 Milyon TL.ye çıkan alımlarla başlamış olsa da, ilerleye... Devamı »

 • 18.10.2023
  09:15

  İsrail Hamas'ın saldırısına karşılık başlattığı insanlık dışı saldırılarla Gazze'de hayatı felç edecek şekilde gıda, su, ilaç, elektrik sefkiyatını durdurup, günlerdir şehri vuruyor. Binlerce bina ve onbinlerce daire, ev yıkılmış durumda. Dün geceye kadar 3000'in ... Devamı »

 • 17.10.2023
  09:24

  TL bazında ilk 8400 zirvesi sonrası yaşanan teknik düzeltme bile sadece %9 realizasyon ile sınırlı kalmış ve BIST 7600 seviyesini destek bulup yeniden TL zirveleri zorlamaya başlamıştı. Ama bir anda ortaya çıkan Hamas saldırısı sonrası, İsrail'in tepkisini katliama dönüşt&u... Devamı »

 • 16.10.2023
  09:16

  Reuters haberine göre; ABD-İsrail ve Mısır Gazze'nin güneyinde ateşkes ilan edilmesi ve Refah Sınır Kapısı'nın açılması konusunda anlaştı. Anlaşmanın saat 09.00'da başlamasını bekleniyor haberi çıktı. Açıkçası bu haberi hemen ateşkesin tüm ... Devamı »

 • 13.10.2023
  09:40

  Dün pozitif tepki ile başlamış olan BIST'de, İsrail uçaklarının Suriye'nin havaalanlarını vurduğu haberleri gelince bir anda satışlar yağmaya başladı. Savaşın yayılma riskinin endişesi birçok hissenin devre kesmesine neden oldu. Dışişleri Bakanlığımızdan da Türk vatan... Devamı »