Biden Ziyareti Satış Baskısını Arttırdı!

19.10.2023 09:25
 •  A 

Bir gün evvel bir sonraki kurum sadece 265 Milyon Dolar'lık alım yapmış iken, tek başına 3.8 Milyar TL'lik alımla borsanın 8115 kapanmasını sağlayan Bank Of Abd. hastane bombalaması sonrası dün de güne ilk anda 300 Milyon TL.ye çıkan alımlarla başlamış olsa da, ilerleyen saatlerde satışa döndü ve nette 2.9 Milyar TL civarında satış fazlasına ulaşınca BIST de 7842 seviyesinden kapattı. Gördüğünüz gibi, bir-iki kurumla borsaya yön veriliyor. Biz de böyle ortamda temel, teknik analiz yapmaya çalışıyoruz!

Dün ABD Başkanı Biden'ın İsrail ziyaretinde yaşanan karşılama, sonrasında Biden'den gelen açıklamalar ortamı germiş durumda. Bu nedenle de satış baskısı tüm dünya için artmış durumda. Brent petrolün yeniden 90 $ seviyesine gelmesi dünya için enerji fiyat baskısını yaratsa da, İran'ın ambargo uygulayalım çağrısı şimdilik OPEC'ten karşılık bulmayınca bir anda 91.93$ gören brent petrol yeniden 90$ seviyesine indi. 

Bölgeye gelen ABD ve İngiltere'nin deniz gücü nedeniyle Putin de, süpersonik füzeler yüklü uçaklarının teyakkuzda ve havada olacağını söyleyerek, uçak gemileriniz füzelerimizin radar menzilinde uyarısı yaptı. İşte böyle gerilmiş bir ortam varken, İsrail'in de kara saldırısını başlatmak için hazırlıkların tamamlandığı haberleri geliyor. Umarım kara harekatı başlamadan ateşkes ilan edilir. Yoksa adım adım artan gerilim, böyle bir kara harekatı başlaması halinde iyice kontrolden çıkabilir.

Bu ortamda güne başlayacağız. Bank of ABD yön konsunda yine etkili olacaktır. Bir gün önceki alımları geri verdiyse bugün tepki alımı da görebiliriz. Ama satışlarla başlarsak 7600 - 7407 desteklerini görme riski de ciddi. Olası kara harekatı başladığı takdirde alt desteklerin görülmesi ve hatta kırılma riski de güçlenecektir. Sonuçta askeri planları tahmin etmemiz güç. Gerçekleşmelere göre neler olabileceğini yazıyorum. Hem BIST, hem de dünya için iyi olanın gerçekleşmesini diliyorum. Ateşkes ilan edildi dense, bir anda çok sayıda hisse tavan olur. Ama kara harekatı başladı denirse, gördüğümüz düşüklerin de altına inen borsa ve hisse fiyatlamaları görürüz. Fiyatlamalar teknik ya da temele göre değil, savaşın paniğine göre yaşanır. 

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 18.10.2023
  09:15

  İsrail Hamas'ın saldırısına karşılık başlattığı insanlık dışı saldırılarla Gazze'de hayatı felç edecek şekilde gıda, su, ilaç, elektrik sefkiyatını durdurup, günlerdir şehri vuruyor. Binlerce bina ve onbinlerce daire, ev yıkılmış durumda. Dün geceye kadar 3000'in ... Devamı »

 • 17.10.2023
  09:24

  TL bazında ilk 8400 zirvesi sonrası yaşanan teknik düzeltme bile sadece %9 realizasyon ile sınırlı kalmış ve BIST 7600 seviyesini destek bulup yeniden TL zirveleri zorlamaya başlamıştı. Ama bir anda ortaya çıkan Hamas saldırısı sonrası, İsrail'in tepkisini katliama dönüşt&u... Devamı »

 • 16.10.2023
  09:16

  Reuters haberine göre; ABD-İsrail ve Mısır Gazze'nin güneyinde ateşkes ilan edilmesi ve Refah Sınır Kapısı'nın açılması konusunda anlaştı. Anlaşmanın saat 09.00'da başlamasını bekleniyor haberi çıktı. Açıkçası bu haberi hemen ateşkesin tüm ... Devamı »

 • 13.10.2023
  09:40

  Dün pozitif tepki ile başlamış olan BIST'de, İsrail uçaklarının Suriye'nin havaalanlarını vurduğu haberleri gelince bir anda satışlar yağmaya başladı. Savaşın yayılma riskinin endişesi birçok hissenin devre kesmesine neden oldu. Dışişleri Bakanlığımızdan da Türk vatan... Devamı »

 • 12.10.2023
  08:29

  Düne ait beklenti yazımı yeniden okuyun lütfen. Önceki yazılarımda da benzer görüşlerimi paylaştım. Ama dünkü yazımda genel durumunu bir kez daha yazmıştım. Bu durumların hepsi sürüyor. Tekniklere bakınca da, bir yabancı kurumun robotlarının piyasa ile da... Devamı »