Refah Kapısı ve Gazze'nin Güneyinde Ateşkes Uzlaşması!

16.10.2023 09:16
 •  A 

Reuters haberine göre; ABD-İsrail ve Mısır Gazze'nin güneyinde ateşkes ilan edilmesi ve Refah Sınır Kapısı'nın açılması konusunda anlaştı. Anlaşmanın saat 09.00'da başlamasını bekleniyor haberi çıktı. 

Açıkçası bu haberi hemen ateşkesin tüm Gazze için olacağı beklentisi yanlış olur. Çünkü zaten İsrail öncesinde de güneyde ateşkes ilan edeceğini ve Refah sınır kapısının açılmasına izin vereceğini söylemişti. Aynı zamanda Gazzenin güneyine su verileceğini duyurdu. Yani bana göre, İsrail Gazzelerilere şehre kara harekatı başlatmadan önce şehirden çıkması veya şehrin güneyine göç etmesi için zorlama ortam oluşturuyor. Kısacası akşama kadar bekleyip, sivillerin kuzey Gazzeyi boşaltmasını bekleyip, sonra da şehre gireceğini düşünüyorum.

Bu nedenle bu ateşkese henüz şüpheli yaklaşıyorum. Ama ABD'den ''Gazzeyi tümdem işgal tarihi hata olur'' açıklamasını daha önemli bir açıklama olarak görüyorum. İran'dan BM'ye yapılan, ''Gazze'ye askeri harekata duyarsız kalamayız'' uyarısı da çok önemli. İşte asıl bu açıklamalar savaşın durması için çok daha önemli.

Yani ateşkes haberi ile haftaya iyi başlanabilir ama ben savaş riskinin sürdüğü görüşündeyim. Bu nedenle birkaç gün daha temkinli durmak doğru olur. Tüm Gazze için ateşkes ilanı, elektrik, su ve gıda sevkiyatı açıklaması duyarsak, ozaman endişelerimiz azalmaya başlayabilir.

Savaşın Suriye ve Lübnan'a yayılma riski bile borsayı satış baskısına soktuğunu düşünürsek, Gazze'ye kara harekatı başlaması halinde İran'a da sıçrama riski yeniden satışların öne çıkmasına neden olabilir. 

Bu yüzden destek-direnç paylaşımlarımı hisseler için yapmadım. Sadece endeksin spot ve viop için tekniklerini paylaşmakla yetindim. Gün içinde gelişmeleri görmek istiyorum. Nasılsa açık öngörülerimiz var. Bunun dışında BIST kalktı, kaçtı endişem yok. Yükselirse açık öngörüler gerçekleşir. Ama yeni bir düşüş baskısı başlarsa, çok daha alt seviyeleri görme riskimiz olur. Ben bu risk nedeniyle haftaya izlemede kalarak başlamayı tercih ediyorum. Savaş riski gündemden kalkmadan en az %50 nakit pozisyonda durmak doğru bir karar olur görüşündeyim.

Hepinize sağlık, bol kazanç ve iyi bir hafta dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 13.10.2023
  09:40

  Dün pozitif tepki ile başlamış olan BIST'de, İsrail uçaklarının Suriye'nin havaalanlarını vurduğu haberleri gelince bir anda satışlar yağmaya başladı. Savaşın yayılma riskinin endişesi birçok hissenin devre kesmesine neden oldu. Dışişleri Bakanlığımızdan da Türk vatan... Devamı »

 • 12.10.2023
  08:29

  Düne ait beklenti yazımı yeniden okuyun lütfen. Önceki yazılarımda da benzer görüşlerimi paylaştım. Ama dünkü yazımda genel durumunu bir kez daha yazmıştım. Bu durumların hepsi sürüyor. Tekniklere bakınca da, bir yabancı kurumun robotlarının piyasa ile da... Devamı »

 • 11.10.2023
  09:28

  Bidiğiniz gibi, yeniden geldiğimiz 8400-8600 seviyelerinin direnç olarak önemini koruduğu ve yeni bir düzeltme riskinin hala sürdüğü görüşündeyim. Gelecek dokuz aylık bilançolarda da birçok hissenin mevcut fiyatlarının olası bilanço... Devamı »

 • 10.10.2023
  09:23

  Hamas'ın El Kassam Tugayı'nın İsrail'e karşı başlattığı saldırı sonrası, İsrail Gazze'ye kara harakatı hazırlığı yapıyor. Öncesinde Gazzeyi kara ve denizden abluka altına aldı. Zaten yıllardır abluka uyguluyordu. Bu sefer askeri birliklerle tüm Gazze sınırını çevirmi... Devamı »

 • 09.10.2023
  09:27

  Suriye'deki gerilimi anlamaya çalışırken, bir anda Hamas'ın silahlı kanadı İzeddin el Kassam Tugayları, İsrail'e karşı "El Aksa Tufanı Operasyonu" başlattık diyerek, İsrail'e ve üslerine saldırı başlattı. Tabii karşılığında da İsrail Filistinlilerin yoğun old Devamı »