Bilançolar Başladı!

28.04.2023 09:17
 •  A 

Üç aylık bilançolar başladı. Maalesef seçim sürecinin başlaması nedeniyle yıl sonu bilançolarındaki gayet güzel rakamlar karşılığını göremeden, üç aylıklarda açıklanan düşük karlar ya da zararlar hisselerde yeni bir baskı nedeni yaratacaktır. Üç ve dokuz aylık bilançolar bağımsız deneticiye girmiyor. Peşin vergi ödemeleri nedeniyle şirketlerin üç aylık bilançolarında mümkün olduğunca vergi yaratmayacak rakamlar açıklamak isteyeceklerini düşünüyorum. 

İlk fırsatta bilanço değerlendirmelerimi paylaşmaya başlayacağım. İlk andaki görüşüm; tuprs olumlu, toaso ve froto beklentinin hafif altında, toaso beklentisini yukarı revize ettiği için hafif iyi, tekfen ve otkar olumsuz şeklinde. 

Şu an artık her şey seçime ve sonrasında kazanan kim olursa, açıklayacakları politikalara ve kadrolara odaklanmış durumda. Dışarıda da olası FED ve ECB faiz kararlarına göre baskılandıktan sonra kısmen toparlanmış borsalar görüyoruz. 

Gelen bilançolar şirketlerin beklentilerini bozabilir. Ama önceki ederlerinin de önemi olduğunu bilin. Seçim süreci bittiğinde değerlendirmeler hepsini bir arada düşünerek yapılacaktır. Yani çok basit izah edeyim; yıl sonu bilançosunda diyelim 50 TL yapması gereken bir hisse, şu an 20 TL ise, üzerine de kötü bir bilanço açıkladıysa, bu onun belki 20 TL olan şu anki değerini bir süre aşağı yönlü baskılayabilir. Ama aslında ederinin 50.00 TL beklentisi üzerinden revize edilmesi gerekir. Kısacası bir süre sonra açıkladığı bilançonun yaratması gereken kayıp ne kadarsa, buna göre önceki fiyat beklentisi revize edilip fiyatlanacaktır. Yani 50.00 TL eder derken, zayıf kar ya da zarar nedeniyle 35-40 TL eder beklentisi fiyatlaması yapılacaktır. Bu nedenle yıl sonu bilançolarını tamamen unutmamak lazım.

Zaten yaşanan depremin etkileri, kurlar, faiz baskılarının etkileri vs gibi nedenlerle karlarda azalma bekleniyordu. Şimdi bunun yansımalarını göreceğiz. Seçimle üst üste gelmesi kötü oldu. Seçim bir an önce olsun bitsin de, normale dönelim. Hakikaten çok can sıkıcı bir süreç içindeyiz. 

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 27.04.2023
  09:22

  Yıllardır yazıyoruz, her alanda güven ve liyakat esastır diye. Eğer bunlara önem vermezseniz güveni sarstınız mı, bir daha geri kazanmak kolay olmaz. Uzun zamandır yaşadıklarımız bu nedenle yaşanan sorunlar. Benzer şekilde kurların baskısını kontrol edemediğimiz, TL swap faizlerinin %... Devamı »

 • 26.04.2023
  09:24

  Seçimler yaklaşırken, ekonominin içinde olduğu durum hakkında yapılan yorumla bu yorumlar paralelinde kurları tutabilmek için her gün alınan polisiye kararlar, krediye ulaşmakta yaşanan sıkıntılar BIST'e satışların gelmesine neden oluyor. Dün de bu strese daha fazl... Devamı »

 • 25.04.2023
  09:32

  BIST için ana kanal aralığımız 4600-5500 arasında. Yaklaşık kasım ayından bu yana bu kanal aralığında inip-çıkan bir borsa var. Son dönem ise bu kanalın direnci 5200-5291 seviyesine inmiş durumda. Bu durum bir yerden iyi! En azından yaptığımız alımların maliyetleri BIST'in 550... Devamı »

 • 24.04.2023
  09:11

  Artık piyasa seçime kilitlenmiş durumda. Bu kadar önemli bir seçim önümüzde iken, seçim sonuçlarını görmeden ne desek nafile olur. Çünkü seçimden kimin kazanarak çıkacağına ve seçim sonrası açıklanacak ... Devamı »

 • 20.04.2023
  09:20

  Dün endeks olarak artı eksi diye bir aşağı, bir yukarı giderken bir anda gelen Halkbank haberi kamu bankalarının tavan olmasına neden oldu. Devamında diğer bankaların da ciddi yükselişler yaptığını gördük. Bu sayede BIST de artı kapattı. Gelişme şu; ABD yüksek mahkemesi,... Devamı »