Türkiye Tek Yürek!

07.02.2023 09:46
 •  A 

Maalesef ancak böyle büyük afetlerde insan olarak ne kadar aciz kaldığımızı ve insanlar arasında hiç bir farkın olmadığını anlıyoruz. Tüm Türkiye ve dünya, hiç bir etnisite, inanç, dil, ırk gözetmeden elbirliği ile enkaz altında kalan vatandaşlarımızı kurtarmak için seferber olmuş durumda. Aynı anda çok fazla bölgede gerçekleştiği için maalesef her yere yetişmek ilk anda çok kolay olmuyor. Umarım en kısa zamanda tüm göçüklere müdahale edilir ve altında yaşam mücadelesi veren canlarımız kurtarılır. Her geçen an kayıplarımız artıyor ama, kurtarılanlar oldukça ülke olarak acılarımıza merhem oluyor. Ama maalesef depremde yıkılan bina sayısına göre göçük altında kaldığı düşünülen insan sayısı düşünülünce, Türkiye tarihindeki en büyük can kaybının yaşanacağı üzüntüsündeyim.

Yani bu ortamda piyasalar ve borsa için çok söz söylemek gelmiyor içimden. Dün yazdığım gibi, depremlerde çimento, cam, demirçelik, ilaç tepki veren sektörlerden oluyor. Dün de öyle oldu. Bundan bir süre sonra da, bölgedeki bina eksikliğini tamamlamak için projeler başlayacağından, yukarıda dikkat çektiğim sektörlere seramik, mobilya, beyaz eşya, gsm gibi alt yapı dahil, birçok sektör dahil olacaktır. Ama en çok tepki veren sektör çimento, cam ve demirçelik oluyor.

Yüksek kar açıklayan bankalara Ykbnk da dahil olmuş. Yapı Kredi Bankası 52 Milyon TL yıl sonu karı açıklamış. Diğer bankalarda olduğu gibi çok iyi bir kar. Şu an o da çok karşılık görmeyebilir belki ama, sonrasında bu karların karşılığı görülecektir. Kişisel görüşüm, elinizdeki hisselerin karları ve dolayısı ile ederlerine güveniyorsanız, ama fiyatı düşükse toparlanmasına kadar bir süre unutmak, gerçekten yatırımcı olmak doğru olur görüşündeyim. 

Hepinize önce sağlık dilerim...


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 06.02.2023
  09:42

  Maalesef 10'dan fazla ilimizi etkileyen 7.7'lik deprem nedeniyle ülke olarak can kayıplarımız var. Enkaz altında kalan, ulaşılamayan çok vatandaşımız var. Bölgeden arkadaşlarımı aradım, ailelerinden enkaz altında kalan var. Allah hepsinin, herkesin, ülkemin yardımcısı o... Devamı »

 • 02.02.2023
  09:36

  Dün BIST'de yine sert satışlar gördük. Endeks daha öncesinde bir çok kez dikkat çektiğim 4711 - 4601 destek bölgesine geldi. Hareketler çok sert oluyor. Son ana kadar 500-600 milyon TL ekside olan bir kurum bir bakıyorsunuz kapanış işlemlerinden sonr... Devamı »

 • 01.02.2023
  12:49

  Son durumu ve cevabını bilemediğim ama BIST'i etkileyen konulara kısaca değinmek istiyorum! Öncelikle BIST için bu yaşanan satışlar, realizasyonlar, bana göre halen süren teknik düzeltme kapsamında gayet normal aralıklarda yaşanıyor. Sadece hisselere yansıma oranla... Devamı »

 • 01.02.2023
  09:53

  Bugün ABD Merkez Bankası FED faiz kararını açıklayacak. ABD ekonomisi canlı. Büyüme beklentilerin üstünde geldi. İşsizlik tam istihdam düzeyi olarak kabul edilen %3.5 seviyesinde. Yani FED'in hemen gevşeme göstermesini beklemiyorum. Bu nedenle en az 25 b... Devamı »

 • 31.01.2023
  09:43

  BIST'in bu şekilde baskı altında kalması, BIST'in hala desteğini bulup dönmemesi çok sıkıcı oluyor. Alıp-satılmasına, öngörülerin seri şekilde kapanmasına ne güzel alışmıştık. BIST'in gevşemesi sürecek olursa 5020-4920 seviyelerinde destek bulup, alım... Devamı »