Güzel Bir Düzeltme Yaşanıyor!

17.01.2023 09:41
 •  A 

BIST 5704 zirvesine doğru giderken her an gelebilecek teknik bir düzeltme uyarısını yaptık. Düzeltme bankacılık manüpülasyonu esnasında %18 olarak yaşanmıştı. Bu sefer de şu an için %19 olarak endeks bazında bir düzeltme yaşandı. %10-%15 endeks düzeltmesi hisselere %30, %40 oranında yansır diye uyarılarımı yapmıştım. Bankalar, holdingler, petrokimya, sigorta, çimento vs dahil benzer oranlarda düzeltmeler yaşandı. 

Düşüş esnasında kademe halinde öngörülerimizi yaptık. Bazıları düşündüğümüz yerden, bazıları daha alt desteklerinden dönüş tepkisi verdiler. Görüyorsunuz ki, yükselişte düşüş uyarılarına uyunca, sonra düzeltmeler geldiğinde bunu önceden öngörenler için yeni alım fırsatları oluyor. Böylece düşüşte panik yapıp, tam dönüşü yapacağı yere satıp, zararlarınızı kesinleştirmekten kurtuluyorsunuz. Yoksa zirvelerde kredi kullanmayın, %50 nakit durun en az sözlerine aldırmayanlar, endeks ve hisseler sert düşüşler yapmaya başlayınca, ilkinde dayanıp, sonrasında panikle satmaya kalkıyorlar. Ya da satıp çıksak mı demeye başlıyorlar. Yani zirvede realize uyarısı yaparken aldırmazken, düşüşte alım öngörülerime rağmen, endeks için önceden olası destekleri yazmama rağmen satıp da çıkalım mı paniği oluşuyor. Bunlar hep tecrübedir. 

Neyse, gördüğünüz gibi gayet güzel bir düzeltme yaşıyoruz. Açık öngörülerimiz kapanmaya başladı. Ama endeks olarak 5258 seviyesinin altında kalırsak ikili tepe riski sürer. O yüzden bu seviyenin üstüne çıkmalı. Ben seçimlere kadar yeni TL zirveleri görmesini bekliyorum. 12 aylık bilançolarda çok hissede daha iyi bilançolar bekliyorum. Ama hiç borsada hiç bir şey kesin olmaz. Her an alınacak kararlar ve açıklamalarla tüm beklentiler şaşabilir. Misal elektrik üreticilerinde yaşanan gelişmeler, gübrede olanlar. Yani bir anda pat diye yeni bir karar çıkabiliyor. Bundan bir çok şirket etkilenebiliyor. Bu durum açık öngörülerimizi olumlu-olumsuz etkileyebilir. Artık o kadarı da kısmet demek zorundayız. Kısacası borsada kesin diye bir şey yoktur. Her zaman kazanç olmaz. Zaman zaman yükselişin devamı için ara kayıp-düşüşler yaşanabilir. Neyse fiyatlar yükseldikçe açık öngörülerimizi kapatmaya devam edeceğiz. Umarım en kısa sürede hepsini yine gerçekleşme ile kapatırız. 

Seçimler öncesinde riskler, gerilimler, yeni teşvikler her türlü gelişmelere açık durumdayız. Zor bir döneme giriyoruz. Bu enflasyonu para-kur politikamız yarattı. Ama ilan edilen enflasyona rağmen kur ve politika faizi baskılanıyor. Ama cari açık ise sürekli artmaya devam ediyor. Bu nedenle seçimler sonrasında sandıktan kim çıkarsa, faiz ve kurlarda farklı tablolar görebiliriz. Açıkçası ben bu kur düzeyinin artma riskinin yüksek olduğunu düşünüyorum. Her türlü baskı ile nereye kadar tutabiliriz bakalım. Umarım bir yerde kaçan ayarları yeniden toplamak için ortalığın toz duman olduğunu görmeyiz.

Neyse, şimdilik düzeltme sonrası toparlanan bir endeks ve hisseler var. Hisse bazında ayrışmalar sürecektir. Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 13.01.2023
  09:25

  Endeks 5500-5600-5700 diye yükselirken, hatırlarsanız benim gibi çok sayıda kişiden kesintisiz yükselişlerin düzeltmelerinin de sert olabileceği uyarıları vardı. Sağlıklı bir düzeltmenin de en az %10-%15 arasında olabileceği uyarılarını yapıp, endekste böyle bir d&uum... Devamı »

 • 12.01.2023
  15:26

  Öngörülerimiz tabi ki bitmez hep gelecek de, son demem yaşanan düzeltmenin desteklerine göre seri öngörülerim için. Bugüne ait yazımda da belirttiğim 4711 desteği çok önemli. Bu seviyeyi de kırmayı deniyor ama sonra yeniden üst&uum... Devamı »

 • 12.01.2023
  09:26

  5 Ocak sonrası dün ikinci grup yeni öngörülerimizi yaptık. Ama endeks kapanışta daha da düşerek 4728 kapattı. Zaten bu seviyeyi görmesinden çekiniyordum. Ama maalesef bunun kesin olacağını bilemediğimiz için biz o an gördüklerimizi öngö... Devamı »

 • 11.01.2023
  09:52

  Öncelikle yeni üye olan arkadaşlarımız, lütfen beklenti yazılarımı en azından on gün öncesinden itibaren okusunlar. Çünkü Endeks 5704'e yükselirken her an düşüş başlayabileceği, %10, %15'i bulbilecek sağlıklı teknik düzeltmeye d&o... Devamı »

 • 10.01.2023
  09:49

  Bugünlerde nedense uyanamıyorum. Daha doğrusu gün doğmadan bir türlü yataktan çıkamıyorum. Yaşlanıyoruz sanırım. Gece yatışımı en geç 01:00'e indirmem lazım. Böyle geç başlayınca da adapte olmak zor oluyor. Neyse piyasaya dönersek, Ço... Devamı »