FED Sonrası Suni Algı Çabuk Bozuldu!

06.05.2022 09:43
 •  A 

FED 75 baz puan artış yapar algısı yaratılıp, sonrasında 50 baz puanlık faiz artışı gelince ve bilanço daraltıcı hamlelerde 90 Milyar Dolar'la başlanması beklenirken, ilk etapta toplam 47 Milyar Dolar'lık bir bilanço daralması açıklanınca piyasalara suni bir olumlu hava yansıdı. Dünkü yazımda da bunun kalıcı olmayacağı uyarısını yapmıştım. Nihayetinde ABD'de enflasyon riski sürüyor. Üstüne bir de stagflasyon kaçınılmaz uyarıları yapılınca, gördüğünüz gibi bir günlük pozitif hava kısa sürdü. Gelişmiş ülke piyasaları için uzun zaman öncesinden itibaren bu yaşananların olacağı uyarılarını ve BIST'in de pozitif ayrışma yapacağı beklentimi sürekli yazıyordum. Bu nedenle benim için sürpriz bir gelişme değil diyebilirim.

Dışarıdaki sert geri gelmeler nedeniyle BIST de güne satıcılı başlayabilir. Lakin bizi farklı değerlendirmek lazım! Çünkü banka ve ana sanayi hisselerinin karlılıkları çok iyi olarak geçen yılı tamamlamışken, gelen üç aylıklarda da karlılıklar artarak sürüyor. Ayrıca dün açıklanan enflasyonda TÜFE %70'e dayanmış durumda. Enflasyondaki artışın sürmesi şirketlerin ciro ve kar artışlarını destekliyor. Bu da borsanın enflasyonda sığınılacak güvenli liman olmasına destek veriyor. Cari açık riski yüzünden olası bir kur ve faiz artışı riskimiz ciddi boyutta. Bu durum banka dışı ve karı yüksek hisselerde pozitif etkiler yaratabilir. Lakin mecburi bir faiz artışına gitmek durumunda kalma riski ile kurlarda yeniden artış riski bankacılık sektörünün karlarını eritebilecek riskler içeriyor. Bu yüzden sektör hisselerinde karlara rağmen satış baskıları görülüyor. Şimdilik bankacılık sektöründe seyirci olmak doğru olur görüşündeyim. 

İçinde bulunduğumuz süreçte hisse bazlı ayrışmalara odaklanmak doğru olacaktır. Son gelen bilançolarda alka, brısa, pnsut, sıse, yksln, vesbe, tuclk, ısmen, gedza, bntas, acsel hisselerine ait üç aylık karları mevcut fiyatların oldukça üstündeki fiyatları hak edecek değerler yaratması açısından olumlu buldum. Dün tekniğine göre öngörü açtığım petun'da gelen bilanço ise gayet güzel tekniğin tam tersi oldukça kötü geldi. Öngörüyü aşağı yönlü revize yaptım. Sonrasında muhtemelen zararla da kapatabilirim. Maalesef petun bilançosu kötü bir sürpriz oldu. Olası düşüşler halinde bilançolarına dikkat çektiğim yukarıdaki hisselerde yeni öngörülerim gelebilir.

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 05.05.2022
  09:18

  Piyasalar bir süredir FED'in 75 baz puan faiz artışı yapabileceğine odaklanmıştı. Bu nedenle de ons altın ve gelişmiş borsalarda satışlar vardı. Dolar Endeksi yükseliş baskısı altındaydı. Lakin bu algıyı kendisi yaratan FED, dün 50 baz puan faiz artışı yapıp, Başkan Powell ağzında... Devamı »

 • 29.04.2022
  09:42

  TCMB Kavcıoğlu, dün enflasyon raporunu açıkladı. Daha öncesinde ilan ettikleri, bizim gerçekçi değil dediğimiz yıl sonu enflasyon hedefini %23.2'den %42.8'e yükseltmişler. Ama para politikaları ise hala yanı. Bu kaçıncı hedef revizesi oldu acaba! Ku... Devamı »

 • 28.04.2022
  09:39

  Cuma gününden bu yana BIST'de yaklaşık %6.5 civarı bir geri çekilme yaşandı. Ama karşılığında hisselere yansıyan kayıplar, %10-%20 oranlarını buldu. Ama gördünüz düşüşlerde ve dün yeni öngörülerim gelmeye başladı. Peki neden hem d&uum... Devamı »

 • 27.04.2022
  09:30

  Maalesef nedenleri ile yaşanmasını detaylı şekilde birçok kez yazdığım, ama algılarla ve sihirli bir el ile devamlı yukarı götürülen BIST ve hisseler, nihayet beklediğim düzeltmeyi yaşamaya başladılar. Bu ortamda aynı yükselişte sınırlar zorlandığı gibi, şimdi de d&uu... Devamı »

 • 26.04.2022
  09:09

  Bir süredir beklediğimiz düzeltmeye yönelik satışları geçen cuma bir anda yaşadık. Ama dün yine bir çok hissede ve endekste gördükleri düşük seviyelere göre yukarı yönlü tepkiler gördük. Yani cuma yaşanan düşüş ... Devamı »