Banka Destekli Yükseliş Sürüyor!

19.04.2022 09:11
 •  A 

Nisan başından beri diğer her türlü risklere rağmen BIST'de yükseliş devam ediyor. Son dönem bu yükselişin öncüleri banka hisseleri. İyi beklenen üç aylık kar beklentileri bir destek olabilir. F16 alımı konusundaki gelişmeler sonrası kamu banka hisselerinde de hızlı yükselişler görülüyor. 

Bankaların zorunlu karşılıklara verilen faizin dün sıfırlanması sonraki dönem için karlarında yıllık bazda %3.5-%4 civarı bir gelir azalmasına neden olacak. Ama şu an için bu değil, olası iyi beklenen üç aylıklar fiyatlanıyor diye görüyorum.

BIST de bu ortamda yükselişine devam edebilir. Ama teknikler Nisan başından beri aşırı alım bölgesinde bulunuyor. Bu durum teknik düzeltme beklentimi arttırması nedeniyle tedirgin olduğumu biliyorsunuz. Ama şu ana kadar düzeltme değil, gün içi tamamlanan kar realizasyonları ile yolumuza devam ediyoruz. Bir düzeltme olmaması nedeniyle de öngörülerimde azalma olduğunu görüyorsunuz. Sanırım bir süre böyle devam edecek. Destek-Direnç Tablosunu bu dönem için daha yoğun kullanmak zorunda kalacağız.

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 18.04.2022
  10:03

  Günaydın Arkadaşlar. Bugün kapsamlı bir beklenti yazım olmayacaktır. Gece çok geç yatttım. Az önce uyandım. Covidin son günündeyim. Genel olarak iyiyim. Sadece kısmen boğazımda bir düğüm ve ona bağlı burun tıkanıklığı ve onun yarattığı kısmi ses ... Devamı »

 • 15.04.2022
  09:40

  Bugün Hristiyan dünyası 17 Nisan Pazar gününe denk gelen Paskalya Bayramı nedeniyle tatildeler ve bu yüzden ABD, İngiltere ve AB borsaları kapalı olacak. Yabancı çok olmayacağı için işlem hacimleri düşebilir. Bu vesile ile de tüm Hristiyanların ve Hri... Devamı »

 • 14.04.2022
  09:28

  Bir kaç gündür kar satışları hakkında uyarılarımı yapmaya başladım. Nitekim bu kar satışları seans içlerinde çok ciddi şekilde yaşanıyor. BIST'i bu şekilde sert yükselten bankalarda bile 15-20 kademe seans içi realizasyonlar olduğunu görebilirsiniz... Devamı »

 • 13.04.2022
  10:03

  Yurt dışında dün yaşanan eksiler sonrası bugün yine artı endeksler ve futureler görüyoruz. Bizim tarafta pozitif ayrışma isteği sürüyor. Güne alıcılı başlayabiliriz. Yarın TCMB faiz kararı var. Faizlerde bir değişiklik beklenmiyor. TCMB'nın piyasaya likidite ve... Devamı »

 • 12.04.2022
  18:00