İlk Tepkiler Pozitif Oldu!

30.03.2022 09:27
 •  A 

İlk gün müzakereleri sonrası yapılan ilk açıklamalar olumlu yönde gelince, endekslere talep geldi. Petrolde kısmi düşüş yaşandı. BIST'de bir süredir takıldığımız 2200 direnci aşıldı, ABD DOW future'de 35060, SP500 endeksinde ise takılır diye düşündüğüm 4585 dirençleri çok hızlı aşıldı! Evet ifademden de anlayacağınız üzere özellikle dışarıda bu denli hızlı tepkileri beklemediğim için, bu dirençlerin hemen kırılmasını beklemiyordum. Gördüğünüz gibi, bir süredir dışarıdaki olumlu tepkilerin boyutunu tahminde yanılıyorum. Ama FED'den faiz artışları sonrası bilanço küçültme yönünde kararlar beklediğim için bu temkinli duruşumu devam ettireceğim.

Hoş zaten çok sayıda hisse öngörüm açık duruyor ve onların bazılarını gelişmelere göre yukarı revize yaptığımı görüyorsunuzdur. Yani tamam de ters kalmıyoruz yükselişlerden. Son bir ay içinde 50 öngörü gerçekleşme ile kapanmış. 2 öngörümüz ise gerçekleşmemiş. Umarım piyasanın beni yanıltması çok daha fazla olur ve tüm öngörülerimiz en kısa sürede gerçekleşme ile kapanırlar :)

Dün kdv indirimleri olumlu etki gösterebilir diye düşündüğümüz gıda sektörünün nefesi yetmedi. Realizeler de hemen geldi. En olumlu tepki başta ulaştımalar olmak üzere ana hisselerde oldu. Bunlara Rusya bölgesinde yatırımları ve inşaat tahhüt işleri olan aefes, tkfen, sıse gibi hisselerin de eklendiğini görebiliriz. Bugün de ccola, toaso gibi diğer ağır toplar hareketlenebilir. 

Peki savaş bitince ulaştırma ve turizm patlayacak mı? Açıkçası Ukrayna'da ülkesi, evleri, iş yerleri yerle bir olmuş, aileleri geçici sığınmacı haline gelmiş insanlar turizmi düşünür mü bilemiyorum. Rusya'dan gelecek turistlerin sayısında ödeme güçlüğü nedeniyle belki düşüş olabilir ama Rus turistlerin daha yüksek olmasını bekliyorum. Tabii diğer taraftan kur avantajı nedeniyle savaş sonra erdikten sonra Avrupa'lı turistlerden ülkemize yoğun bir ilgi yaşanabilir.

Bu gelişmelerin ışığında güne yine olumlu başlanacak diye düşünüyorum. Ama yine de enflasyon, kur sorunu, ödemeler dengesi problemi, yabancı yatırımcının TL varlıklara bakışındaki olumsuzluk halen sürüyor. Yabancı takası bu yükselişlere rağmen %37.34 ile tarihinin en düşük seviyesinde. Demek ki alanlar yabancılar değil. Yerli alımları ise uzun soluklu olmayabileceği gibi, her an diğer hisselerle parite yapılabiliyor. Yani bu yükselişler sonrasın realizeler de hızlı olabilir demek.

İşte bu yüzden teknik referansları önde tutarak olabildiğince yükselişlerden yararlanmaya çalışmalıyız. BIST'in 2200-2220 üstünde hedefi 2278-2300 ve 2400'lü seviyeler olur. Ama ona takılmayıp hisselerin zamanlamalarına odaklanmak çok daha doğru olur.

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 29.03.2022
  09:29

  Gözler İstanbul'da iki ülkenin heyetlerinde olacak. Müzakerelerden iki ülke liderinin yüz yüze görüşmesi sonucu çıkarsa, savaşın bitmesi umudu artacaktır. Bu durum petrol fiyatlarında düşüş yaratır. Bizim için olumlu bir etki olur. ... Devamı »

 • 28.03.2022
  09:18

  Ukrayna ve Rusya heyetleri 28-30 Mart arasında İstanbul'da yüz yüze görüşmeler için uzlaştılar. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iki liderle görüşmesi sonrası alınan bu karar, barış için bir umut olacak mı göreceğiz. Umarım en kısa zamanda savaş sora ... Devamı »

 • 25.03.2022
  09:43

  BIST 2200 seviyesine gelince ikidir kar satışları görüyoruz. Çünkü hisselerin de geneli dün de dediğim gibi teknik dirençlerinde işlem görüyorlar. Aslında kısmi şekilde birkaç gün düşüş yaşayıp teknik bir düzeltme görse... Devamı »

 • 24.03.2022
  09:52

  BIST bir süredir yükseliyor. Hatta dışarıda olan bitene, içerideki risklere rağmen pozitif bir ayrışma ile yükselişine devam ediyor. Hatta hisse bazında oranlar çok daha yüksek. Dün 2195-2200 seviyesi bir direnç bölgesiydi. Aynı anda yurt dışı borsa... Devamı »

 • 23.03.2022
  09:27

  Savaş her gün yeni bir boyutla devam etse de, içeride dışarıda borsalarda yükselişler, alımlar sürüyor. Hatta FED faiz artışlarını hızlandırırım uyarıları yapmasına, 2 ve 10 yıllık ABD tahvil faizlerinde yükseliş sürmesine, Rusya'dan nükleer silah tehdit... Devamı »