Barış İçin Yeni İstanbul Umudu!

28.03.2022 09:18
 •  A 

Ukrayna ve Rusya heyetleri 28-30 Mart arasında İstanbul'da yüz yüze görüşmeler için uzlaştılar. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iki liderle görüşmesi sonrası alınan bu karar, barış için bir umut olacak mı göreceğiz. Umarım en kısa zamanda savaş sora erer ve bir barış yapılır. Yoksa bu işin gidişi çok daha kötü bir savaşa dönüşüp, işin boyutu dünya için daha da büyük bir savaşa neden olabilir. ABD yıllardır elde ettiği fırsatı yakalamış oldu. İşi yokuşa sürmek için her şartı zorlayıp, gerilimi arttıracak açıklamalar yapılıyor. Biden, ''Putin yargılanmalı Rusya'nın başında kalamaz'' dedi.

Tedarik konusunda sorunlar sürüyor! Otomotiv, mobilya, gıda bir çok alanda tedarik sorunu artarak devam ediyor. Bu nedenle büyüme oranları aşağı doğru revize yapılmaya başlandı.

FED için hızlı faiz artışları beklentisi ABD tahvil faizlerini yükseltiyor. Bu cuma tarım dışı istihdam önemli olacak. 

Bizim tarafta kurumlar vergisinin finansal kurumlarda %20'den %25'e yükseltilmesi yönünde bir çalışma var. Bankalarda uzun zamandır zaten bir baskı varken, bir de bu gelişmenin ortaya çıkması ayrı bir baskı nedeni olabilir. 

Çin'de yeniden kapanmalar gündemde. Bu talebin düşmesine neden olabilecek bir gelişme. Petrolü aşağı çekebilir. Asya'da bu nedenle karışık görüntüler var. Kısmi düşüşler de var, Japonya gibi teknolojilerle yükselenler de.

              Enflasyon tüm dünya için baskı yapmaya devam ediyor. AB ve ABD için enflasyon en önemli sorunlardan birisi olarak yükselişini sürdürüyor.
 

Bu ortamda BIST bir süredir yükseliyor ama teknik olarak temkini elden bırakmamamız gerektiğini gösteren direnç görüntüleri var. Hisse bazlı ayrışmalar sürüyor ama gün içindeki oynaklıklar da ciddi boyuta ulaşmaya başladı. 

Bu nedenle nakite döndüğünüz hisselerde hemen ne alayım şeklinde bir telaşa gerek yok. Bazen kaçırdım diye düşünseniz de, nakit durmanın sonrasında avantajları olabilir. Ya da destekler kırıldığı zaman geri vermeyi de göze alarak teknikleri değerlendirebilirsiniz.

BIST için teknikleri biliyorsunuz. Birkaç gündür 2195-2200 direncine takıldık. Kıramazsak, düşerek destek arayabiliriz. Umarım İstanbul müzakereleri piyasaları umutlandıracak şekilde gelişir.

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim. İyi bir hafta olsun.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 25.03.2022
  09:43

  BIST 2200 seviyesine gelince ikidir kar satışları görüyoruz. Çünkü hisselerin de geneli dün de dediğim gibi teknik dirençlerinde işlem görüyorlar. Aslında kısmi şekilde birkaç gün düşüş yaşayıp teknik bir düzeltme görse... Devamı »

 • 24.03.2022
  09:52

  BIST bir süredir yükseliyor. Hatta dışarıda olan bitene, içerideki risklere rağmen pozitif bir ayrışma ile yükselişine devam ediyor. Hatta hisse bazında oranlar çok daha yüksek. Dün 2195-2200 seviyesi bir direnç bölgesiydi. Aynı anda yurt dışı borsa... Devamı »

 • 23.03.2022
  09:27

  Savaş her gün yeni bir boyutla devam etse de, içeride dışarıda borsalarda yükselişler, alımlar sürüyor. Hatta FED faiz artışlarını hızlandırırım uyarıları yapmasına, 2 ve 10 yıllık ABD tahvil faizlerinde yükseliş sürmesine, Rusya'dan nükleer silah tehdit... Devamı »

 • 22.03.2022
  09:44

  Geçen hafta 0.25 baz puanlık artışla süreci başlatan FED, başkan Powell'ın en az birkaç kez 25 baz puan üstünde faiz artışı yapmak zorunda kalabiliriz uyarısı yaptı. Geçen hafta 25 puanın üzerinde bir artış açıklarlarsa bana sürpriz olmaz demi... Devamı »

 • 21.03.2022
  09:23

  ABD Dow, SP500, Almanya Dax ve BIST'in tekniklerine bakınca stochasticlerin aşırı alım, yani direnç bölgelerinde olduklarını görüyorum. Yani bu ne demek? Kısmi kar satışları her tarafta mümkün demek. Lütfen dikkatli olun derim. Yurt dışı için yüks... Devamı »