Banka Karları Akbank İle Yüksek Bir Başlangıç Yaptı!

02.02.2022 09:29
 •  A 

Akbank son çeyrekte yaklaşık 4.8 Milyar TL ile tüm beklentilerin %20 civarı üzerinde bir çeyrek kar açıkladı. Geçen yılki yıllık karını da %97 arttırmış gözüküyor. Eğer yabancıların olduğu, içeride çok sayıda belirsizlik ve kur artışlarının yarattığı riskler olmasaydı, bu karla çok yüksek fiyat beklentilerim olurdu. Ama maalesef Akbnk dahil, bankaların karları istenilen fiyatlamalara neden olmuyor. Muhtemelen Akbnk bugün pozitif tepki görecektir ama bunun arkası ne kadar gelecektir bilemiyorum.

Ancak, neredeyse tüm büyük özel bankalarda benzer şekilde yüksek karlar gelecektir beklentim sürüyor. Bu nedenle, BIST Akbank ve diğer gelecek banka karları ile desteklenebilir. Güne alıcılı başlanmasını bekliyorum. Ama şimdilik 2103 direncini geçer miyiz ona pek emin değilim. 2022 ilk çeyrekte de, düşük politika faizine göre, daha yüksek tahvil faizleri sayesinde banka karlarının yine iyi geldiğini görebiliriz. En azından şunu bileceğiz, istenilen yükselişleri yaşamasalar da, piyasaların FED nedeni ile olası bozulması halinde, yüksek banka karları BIST'in olası düzeltmelerini sınırlayacaktır.

Bu ortamda diğer hisse bazlı teknik ve bilanço hareketleri de sürecektir.

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 01.02.2022
  09:34

  ABD ve AB borsalarında Ocak başından bu yana yaşanan kar realizasyonu ve kısmi teknik düzeltmeler, 28 Ocak Cuma günü kısmi bir toparlanmaya döndü. NATO ve batı ülkelerinden Ukrayna-Rusya arasında olası bir çatışma ya da savaşta asker göndermelerinin söz... Devamı »

 • 31.01.2022
  09:29

  ABD Dow futureleri geçen hafta 33500 desteğini bir kaç gün test edip kırmadı. Haftanın ilk günü şu an 34680 seviyelerinde. Aynı şekil ABD S&P endeksi de, 4266 civarını geçen haftanın destek seviyesi yaptı. Bu desteği çok kez gördü ama kırmadı. Şu ... Devamı »

 • 28.01.2022
  09:24

  Bugün kısa bir yazı yazmak istiyorum. Gece çalışmayınca tekniklere zaman ayırmam lazım. Başlıkta dediğim gibi BIST,yüksek kar beklenen bankalar, karları yüksek gelen sanayi, dolar bazındaki endeks seviyesi, pandemide Türkiye'nin tedarik olarak öne çıkma... Devamı »

 • 27.01.2022
  09:42

  Powell FED'den Daha Şahin Çıktı! ABD Merkez Bankası FED faizleri %0 - %0,25 aralığında sabit tuttu. Mart ayında varlık alımlarının sonlandırılacağı ve faiz artışının yaklaştığı açıklaması yapıldı. Aynı şekilde bilanço küçültmesi adımının faiz ... Devamı »

 • 27.01.2022
  00:54

  Site Hakkı Kişiseldir! Değerli Üyeler, Site gold üyeliği bir kişilik bir haktır. Bu üyeliğinizden edindiğiniz bilgi ve paylaşımları, eş ve çocuklarınız gibi aile içi kullanmanız normal görülebilir. Lakin bunun ötesinde paylaşım yapmanız... Devamı »