Alıcı Bir Açılış Bekliyorum. Sonrasına Bakacağız!

31.01.2022 09:29
 •  A 

ABD Dow futureleri geçen hafta 33500 desteğini bir kaç gün test edip kırmadı. Haftanın ilk günü şu an 34680 seviyelerinde. Aynı şekil ABD S&P endeksi de, 4266 civarını geçen haftanın destek seviyesi yaptı. Bu desteği çok kez gördü ama kırmadı. Şu an 4435 civarında işlem görüyor. Her iki endeks için de bu durum risk iştahı daha yüksek bir haftaya işaret ediyor ama bu toparlanma çok uzun soluklu olmayacaktır diye düşünüyorum. 

ABD 10 yıllık tahvil faizleri de geçen hafta gördüğü %1.87 civarı seviye sonrasında yeniden %1.79'lara indi. Bu iki gösterge iyi olsa da, brent petrolün 89$, DXY'nin de 97 seviyesinin üzerinde bulunması risk yaratıyor. Cuma günü ABD Tarım Dışı İstihdam verisi gelecek. Dış borsalar için önemli bir gösterge olacaktır.

BİST de bu ortamda haftaya alıcılı başlayacaktır beklentisindeyim. Bu hafta bankaların iyi bilançolarla sahne almasını bekliyorum. Ama bu beklentiye rağmen istenilen yükselişi yapamıyor, kısa bir yükseliş sonrasında yeniden düşüyorlar. Bakalım bilançoların açıklanması yükselişlerini destekleyecek mi göreceğiz.

Uzun yazmaya gerek yok. Biline gelişmeler sürüyor. Yarın enflasyon bakalım ne olacak onu da göreceğiz. Hizze bazlı hareketler ön planda olacaktır. Elektrik dağıtım şirketleri, yenilebilir elektrik üreticilerinde hareketlenmelerin sürmesini bekliyorum. Destek-Direnç Tablomuzda teknik hareketlenmeler beklediğim hisseleri bulabilirsiniz.

Hepinize sağlık ve bol kazançlı bir hafta olsun.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 28.01.2022
  09:24

  Bugün kısa bir yazı yazmak istiyorum. Gece çalışmayınca tekniklere zaman ayırmam lazım. Başlıkta dediğim gibi BIST,yüksek kar beklenen bankalar, karları yüksek gelen sanayi, dolar bazındaki endeks seviyesi, pandemide Türkiye'nin tedarik olarak öne çıkma... Devamı »

 • 27.01.2022
  09:42

  Powell FED'den Daha Şahin Çıktı! ABD Merkez Bankası FED faizleri %0 - %0,25 aralığında sabit tuttu. Mart ayında varlık alımlarının sonlandırılacağı ve faiz artışının yaklaştığı açıklaması yapıldı. Aynı şekilde bilanço küçültmesi adımının faiz ... Devamı »

 • 27.01.2022
  00:54

  Site Hakkı Kişiseldir! Değerli Üyeler, Site gold üyeliği bir kişilik bir haktır. Bu üyeliğinizden edindiğiniz bilgi ve paylaşımları, eş ve çocuklarınız gibi aile içi kullanmanız normal görülebilir. Lakin bunun ötesinde paylaşım yapmanız... Devamı »

 • 26.01.2022
  09:29

  Bugün tüm dünya piyasalarının gözü ABD Merkez Bankası FED'de olacak. Dün başlayan FED toplantısının alınan kararları bu akşam başkan J.Powell tarafından açıklanacak. Varlık alımının en geç mart ayında bitmesi bekleniyor. Piyasalar için önem... Devamı »

 • 25.01.2022
  09:00

  Yakın vadeli risklerimiz Ukrayna, FED ve İran'dan gelen doğalgaz kesintisi. Üçü de şu an karşımızda. Bugün FED toplantısı başlıyor. Yarın akşam FED'in olası kararlarını duyacağız. Varlık alımlarını sonlandırmak, faiz artış kararı ve bilanço küçül... Devamı »