Hisse Odaklı Takibe Devam!

04.01.2022 09:20
 •  A 

Dün açıklanan enflasyona göre TÜFE aylık % 13,58, yıllık; %36.08, ÜFE ise, aylık % 19.08, yıllık ise % 79.89 açıklandı. Yani faiz sebeptir, enflasyon sonuç tezine uygun zolama politika faizi indirimi yapmanın, istenildiği gibi enflasyonu da, faizleri de indirmediği görülüyor. Mevduat ve tahvil faizleri de aynı süreçte 5-7 puan arasında artış gösterdi. 

Zaten bu politika değişimi kısa sürede sonuç vermez. Hatta tam tersi, siz üretimi teşvik için enflasyondan daha düşük seviyelere faiz indirimi yapınca, ilk anda tepki verecek olan kurlar nedeniyle enflasyonda ciddi artışlar söz konusu olur. Bu durum birkaç yıl enflasyonun yüksek sürmesine neden olur. Bu nedenle böyle bir politi uygulamaya kalkınca, halka da birkaç yıl için düşük enflasyon beklentilerinden vazgeçildiğini söylemek gerekir diye 8-10 yıl öncesinden beri birçok kez yazdım.

Herneyse, yeni yıla başlarken de tüm üretim fiyatlarını yukarı yönlü etkileyebilecek yeni zamlar yine yapıldığı için, anlaşılan enflasyonda olası zirveler için bir-iki ay daha beklemek zorunda kalabiliriz. Ne zaman ki, enflasyonda zirve görülüp, sonrasında kısmen inmeye başladığını görürsek, işte o zaman dövizdeki baskı azalmaya başlar. Bu takdirde de DTH'larda çözülme istenildiği gibi olmaya başlar. Ama o ana kadar döviz tevdiat hesaplarında istenildiği gibi çözülme zor gibi görülüyor. Ama iktidar açıkladığı politikadan kısa vadede dönüş yapmayacaktır. Hatta kur baskısını azaltmak, TCMB rezervlerini arttırmak için dün yeni bir tebliğ yayınlandı. İhracatçıların döviz girdilerinin %25'ini gerçekleştiği kur rakamı üzerinden TCMB'na vermeleri istendi. 

İşte bu nedenle, bu süreçte bizi olası risklerden korunmak için borsa ve hisselerin yine güvenli liman olacakları görüşündeyim. Bu enflasyon hisse fiyatlarında da kendini gösterecektir. Bilançoları ile öne çıkan ve çıkacak olan hisselere odaklanarak bu süreci geçimek doğru olacaktır görüşümü koruyorum. 

Dün yaşanan yükselişler sonrası tekniklere bakınca benzer yükselişin bugün de süreceği görüşündeyim. Bu nedenle yeni öngörüler yapabilirim. Ama bu öngörülerde zarar kes vermeyeceğim. Tam tersi eğer düşüş yaşanırsa, olası desteklerinden kademeli alıma uygun olacaklarını düşünüyorum. Ben yaşanan düşüşün alım  fırsatı olacağı görüşümü koruyorum. Yabancı çıkışı sürdüğü için hisseler zaman zaman satışlara maruz kalıyorlar. Bu duruma yakalanırsanız paniklemeye gerek yok.

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 03.01.2022
  09:24

  Saat 10:00'da TÜİK tarafından açıklanacak Aralık ayı enflasyonu ile 2021 enflasyonu kapanmış olacak. Ben de dahil, % 30'lar düzeyinde yıllık enflasyon beklentisi yüksek. Aylık rakam çift haneyi de bulabilir. Maalesef kurların bu şekilde yükselişi zamları ka&... Devamı »

 • 31.12.2021
  09:39

  2020 sonrasında 2021 yılını da ülke olarak ciddi sıkıntılar içinde bitirmek üzereyiz. Ama maalesef ekonomi ve finans alanında çok ciddi belirsizliklerle yeni yıla girmek üzereyiz. 3 Ocak'da enflasyon açıklanacak. % 30'lar civarında ciddi bir enflasyon ile ... Devamı »

 • 30.12.2021
  09:53

  Kur Garantili Faiz Modeli ile kurların ve döviz tevdiat hesaplarının yükselmesi önlenmeye çalışıldı. Yeni Ekonomi Bakanımız kamudan hiç döviz satışı olmadı sözünde ısrar ediyor. Kararın açıklandığı andan itibaren yaşanan satışlar, hane halkından gel... Devamı »

 • 29.12.2021
  09:40

  Bankalar ve katılım bankalarında dövizden TL'ye dönenler için faiz ve komisyon teşvikleri verilirken, döviz tutan bankalara ise % 1,5 komisyon yükü getirildi. Bu bankalar için ciddi bir yük riski yaratıyor. Bu nedenle özellikle bankalarda satışlar... Devamı »

 • 28.12.2021
  08:46

  Kur garantili mevduat uygulamasının yarattığı tedirginlik ve belirsizlikler bir süre daha sürecektir. Bu konudaki belirsizliklerin farklı yansımaları var. Mesela hızlı düşen kur nedeniyle Dolar bazında endeks göreceli olarak dirençlerine çıkmış durumda. Bu da, yaban... Devamı »