Düşen Kur Göreceli Kâra Geçen Yabancıyı Satıcı Yaptı!

23.12.2021 09:36
 •  A 

Kurlarda ısrarlı yükseliş yaşanırken, dolar bazında devamlı düşen hisselerde alımlar yaşanıyordu. Dolar 18.00 üstünü görünce, BIST dolar bazında 125.49$ seviyesine inmişti. Ama kur korumalı faiz politikasının açıklanması ile birlikte kurlar bir anda düşünce, BIST bir günde Dolar bazında 170.70$ seviyesine çıkmış oldu. Yabancı için sürpriz bir kar oluşunca, tüm yabancı hisselerinde yabancının satışa yöneldiğini görüyoruz. Bugün Dolar 11.95 seviyesine gevşemiş durumda. Bu nedenle kısmi bir yabancı satışı daha görülebilir. Ama ben artık her tarafta alım yapmayı ve gerekirse sonra geri çekilip izlemeye geçmeyi doğru bulduğumu tekrarlamak istiyorum.

Sen Ben Bizim Oğlan!
              Zaten uzun zamandır düşük kalan yabancı payınca, kur artışı ile kısmi bir yükseliş yaşamış ve %41'lere inmiş yabancı takasında % 44'e çıkmıştık. Son gelişmelerle yabancının satışa geçmesi sonrası şu an için yine % 42.29 düzeyine inmiş durumdayız. Muhtemelen % 41'li seviyelere indiğini göreceğiz. Anlayacağınız, yabancılar sattıkça borsada sen ben bizim oğlan kalacağız. Kendi aramızda işlemler yaparız artık. Böyle olunca da, her türlü spekülasyon ve manipülasyona açık bir borsa oluyoruz. 

Ama yine de özellikle yaşanan bu satışlara bakarak paniklemeyin. Şirketlerin iyi olan bilançolarında, yıl sonu bozulma değil, daha da iyi bilançolar bekliyorum. Bu nedenle teknik bir sebeple yaşanan bu düşüşlerin karı yüksek hisselerde alım fırsatı olarak kullanılmasını doğru buluyorum. Sakin olun. Bu kayıplar telafi olacaktır. Yükselişte yeni öngörü yapma imkanı bulamıyorduk. Bakın şimdi her alanda yeni öngörülerimizin geldiğini görüyorsunuz. Bir süre sonra yine bu öngörülere ait gerçekleşme kapanışlarını yapacağım konusunda bir tereddütüm yok.

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 22.12.2021
  09:18

  Alınan kur korumalı mevduat kararı sonrasında, devlet acilen üretim dışındaki alanlarda tasarruf genelgesi açıklamalı. Gıda, aramal, yüksek katma değerli üretime özel düşük faizli proje kredileri verilip, özellikle lüks tüketime yönelik kredil... Devamı »

 • 21.12.2021
  00:41

  Kabine toplantısı sonrası ekonomi ve finans dünyası için çok önemli kararlar açıklandı. Bunların en önemlisi, TL mevduata kur farkı garantisi açıklaması oldu. Evet, son dönem kurlarda ve DTH'larda yaşanan aşırı yükselişi tersine çev... Devamı »

 • 20.12.2021
  09:02

  Ülkenin yönetimine talip olanlar, bu görevi halk adına yaparlar. Bunu yaparken her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır misali, kendi inandıkları, bildikleri gibi ve kendi tarzlarına göre yaparlar. Lakin olası kararları ya da aldıkları kararların yansımaları nedeniyle yaşananlar dola... Devamı »

 • 19.12.2021
  17:11

  Artan kurlar yüzünden, düşmeden, düzeltme yapmadan hep yükselen hisseler ve BIST nedeniyle, çok sayıda yatırımcı nasılsa her gün yükseliyor, seans içinde düşse de, kapanışta alıyorlar diyerek, viopta ısrarlı yüksek long, BIST'de de g&uum... Devamı »

 • 17.12.2021
  09:47

  TCMB dün 100 baz puan daha indirim yaptı. İndirimin açıklamalarında ise, 2022 çeyreği sonunda duruma bakıp yeni tedbilere karar vereceğiz misali bir açıklama yaptılar. Böyle bakınca sanki Mart'a kadar yeni faiz indirimi olmayacakmış gibi bir ima gördük. A... Devamı »