TL Mevduata Kur Farkı Garantisi Verildi!

21.12.2021 00:41
 •  A 

Kabine toplantısı sonrası ekonomi ve finans dünyası için çok önemli kararlar açıklandı. Bunların en önemlisi, TL mevduata kur farkı garantisi açıklaması oldu.

Evet, son dönem kurlarda ve DTH'larda yaşanan aşırı yükselişi tersine çevirecek çok önemli bir karar açıklandı. TL mevduata kur farkı garantisi getirildi. Yani paranızı TL'ye bağladığınız günün kuru neyse, vadeniz bittikten sonra faizi alırken, eğer vade başı ile vade sonu arasındaki kur artışı alacağınız faizden daha fazla ise, aradaki farkı da devlet size bankalar vasıtası ile ödeyecek. 

Bu Bir Örtülü Faiz Artışı Olmayabilir!
              Bu çok önemli ve çok doğru bir karardır. İlk anda örtülü faiz artışı eleştirileri duydum. Ama bu örtülü bir faiz artışı değildir. Çünkü bu karardan sonra ancak, kur artışı sürecek olursa örtülü bir faizden söz edilebilir. Ama kurlarda yaşanan sert düşüş nedeniyle ekstra bir faiz yükü çok yüksek olmayabilir. Hatta, ilk vadelerde DTH'lardan çözülme çok olacağı ve bu da dövizi baskılayacağı için, kurdan kaynaklı ek ödeme dahi söz konusu olmayabilir. Eğer vade başı ile vade sonu arasında kur artışı faizden daha fazla arttı ise, o zaman örtülü bir faiz artışından söz edilebilir. Ama kur artışı faiz artışının altında kalırsa, bu takdirde ek bir örtülü faiz artışı söz konusu olmayacaktır.

Konuyu dinlemiş, okumuş olabilirsiniz. Basitçe tekrar anlatayım. Diyelim yarın %15 faizle paranızı TL vadeye bağladınız. vade sonu geldiğinde, faizinizi alırken, eğer vade başlangıcı ile vade sonu arasında döviz kur artışı aldığınız %15 faizden daha fazla ise, aradaki bu fark ne kadarsa, faizin üstüne kur farkını da alacaksınız. 

Şimdi bu durumda döviz tevdiat hesaplarında durmanın anlamı kalmayacağı gibi de, parasını dövize bağlayanlar için düşüş halinde kayıp riski söz konusu olacaktır. Ama dövizden TL mevduata geçerseniz, ya da paranızı direk TL mevduata bağlarsanız, mevduat faizini garanti altına alacağınız gibi, olur da kurlarda sizin faizden fazla bir artış olursa, onun da farkını alacağınız için hiç bir riskiniz söz konusu olmayacak. Ama dövizde kalmayı tercih edenlerin ise kurda yaşanacak düşüşlerde kayıpları söz konusu olacağı gibi, mevduattaki gelir garantileri de olmayacaktır.

Ayrıca, kurumlar vergisinde 1 puan indirim yapılacakmış.

Temettü ödemelerindeki % 15 stopaj % 10'a düşürülmüş.

İhracatçılara da ileri vadeli kur rakamı verilecek.

Bu kararlar sonrası kurlarda ve gram altında çok sert düşüşler yaşandı. Dolar kuru 12.4997'yi, Euro'da 14.24'ü gördü.

Hemen bir düşüncemi ve uyarımı da paylaşmak isterim! Bu karar yaratacağı dövizden kaçışın boyutuna göre kontrolsüz bir kur düşüşüne neden olmayacaktır. Cari denge avantajı düşünülerek kurlar için bir destek seviyesi planlanmış olacağını, o seviyeye düşünce de TCMB'nın rezerv arttırıcı müdahaleleriyle kurların o belirlenen bir seviyede tutulacağını düşünüyorum. Bu nedenle kurlarda iki ay önceki seviyelere inilmesini beklemiyorum.

Bugün açıklama ile birlikte Dövize satış yönünde de müdahale yapılmış. Ama Dolar'da 12.4997 görüldükten sonra gelen alımlar, olası kur destek seviyesini gösteriyor olabilir. 

Sözümü bağlarsam, alınan bu karar doğrudur. Kontrolsüz yükselen kurların ekonomiyi durdurma, enflasyonu patlatma, dış borç ödemelerini de zora sokma riski vardı. Ama bu karar sonrasında kurlarda yaşanan hızlı düşüş sonrası, döviz tevdiat hesaplarından çıkışlar başlayacaktır. Bu nedenle ben artık kurlarda kontrolsüz bir yükselişin görülmesini beklemiyorum. Artık bir risk olacaksa, bu sefer de kontrolsüz hızlı bir kur düşüşü riski söz konusu olabilir. Bu konuda da dediğim gibi bu kararı alanların kafalarında bir kur destek seviyesi olacağı için, belli bir seviyeye geldikçe Merkez Bankasının döviz alım müdahaleleri ile gereğinden fazla düşüşe izin verilmeyecektir.

Şimdi gelelim diğer bir yansımaya! Bu karar sonrası yarın borsaya yansıması nasıl olacaktır?
Bence güne sert bir yükselişle, çok sayıda gapler bırakarak başlarız. Hemen her hissede yükseliş yaşanacak ama farklı boyutlarda olacaktır.

Çünkü mesela kurlar hızlı yükselirken, döviz pozisyonu, ihracatı, nakiti yüksek olanlar ekstra kar artışı yaşayacaklar diye alınıyorlarsa, kurlarda yaşanan bu düşüş sonrası, ekstra kar artışı beklentisi azalacaktır.

Aynı şekilde ons altın düşük olmasına rağmen, gram altında kur artışı yüzünden çok ciddi değer artışı yaşandığı için, altın rezervlerinde yüksek değerlenme beklenen koza grubunda onsda kısmi düşüş, gramda ise sert düşüş yaşanması nedeniyle beklenen ekstra kar artışı düşünüldüğü kadar olmayabilir. Ama yanlış anlama olmasın, bu bahsettiğim şirketlerde yine ciddi kar artışları olacaktır. Nihayetinde Dokuz aylık bilançoların bağlanması 8.89 Dolar kuruyla yapılmışken, kur şu an yine de 13.46 seviyesindedir.

Döviz borcu yüksek olan bu nedenle de satış baskısı gören şirketlerde ise, düşen kurlar sonrası alımlar görülecektir.

Ama ben bu karardan en çok fayda görecek sektör olarak bankaları görüyorum! Çünkü DTH'lardan düşündüğüm gibi ciddi bir çözülme başlarsa, ki bunun olması gerekir. Bu takdirde düşük mevduat faizi ile çok daha fazla para toplayıp, bunu götürüp %23 üzerindeki tahvil faizlerine yatıracaklar, aradaki faiz farkını da hanelerine ekstra kâr olarak yazacaklardır.

Ayrıca, önceden almış oldukları sendikasyon kredisi karşılığı TL borçları hızla artarken, şimdi kurlarda yaşanan bu düşüş bu borç yüklerini azaltacaktır.

İşte bu gelişmeler ısrarla yaptığım borsa güvenli liman olmuştur uyarımı da haklı çıkartmış oldu. Bu seviyelerden kur ve gram altın almanın olası risklerine dikkat çekiyor ve bu nedenle borsaya yatırımı çok daha güvenli buluyordum. Nitekim 18.36 dören Dolar 12.49'a düştü. 1058 TL'yi gören gram altın da 720.00TL'ye düştüler. Belki kısmi toparlanma yapabilirler ama, artık aynı yüksek seviyeleri görmelerini beklemem.

Ne diyelim ülkemiz için hayırlı olsun. Ama ben doğru bir karar olarak görüyorum. Bu andan itibaren de, yatırım amacı ile döviz almayı ve dövizde durmayı anlamsız bulurum. Borsa yine en güvenli liman olacaktır.

Bu arada bu yazımı 21 Aralık beklenti yazım olarak kabul edin. Sabah ek bir yazı yazmayı düşünmüyorum. Ama iki gündür yapmış olduğum teknik öngörülerimde beklentilerimi yukarı yönlü revize edebilirim. 

Eğer gelişmeler hakkındaki görüşlerim sabah değişikliğe uğramış mı diye merak ederseniz, 07:30'da Ekotürk TV.skype bağlantısı üzerinden, sevgili Murat Tufan ile gündemi değerlendiriyor olacağız. Güne erken başlayanları bekleriz... 

Hepinize iyi geceler...


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 20.12.2021
  09:02

  Ülkenin yönetimine talip olanlar, bu görevi halk adına yaparlar. Bunu yaparken her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır misali, kendi inandıkları, bildikleri gibi ve kendi tarzlarına göre yaparlar. Lakin olası kararları ya da aldıkları kararların yansımaları nedeniyle yaşananlar dola... Devamı »

 • 19.12.2021
  17:11

  Artan kurlar yüzünden, düşmeden, düzeltme yapmadan hep yükselen hisseler ve BIST nedeniyle, çok sayıda yatırımcı nasılsa her gün yükseliyor, seans içinde düşse de, kapanışta alıyorlar diyerek, viopta ısrarlı yüksek long, BIST'de de g&uum... Devamı »

 • 17.12.2021
  09:47

  TCMB dün 100 baz puan daha indirim yaptı. İndirimin açıklamalarında ise, 2022 çeyreği sonunda duruma bakıp yeni tedbilere karar vereceğiz misali bir açıklama yaptılar. Böyle bakınca sanki Mart'a kadar yeni faiz indirimi olmayacakmış gibi bir ima gördük. A... Devamı »

 • 16.12.2021
  09:15

  FED beklenen kararını açıkladı. Politika faizi %0 - %0.25 arasında sabit tutuldu. Varlık alımlarındaki azaltımı ise 30 Milyar Dolar'a yükselttiler. Ancak faiz için varlık alımları bitmeden faiz artışı yok dendi. Faiz atışlarına başlamak için tam istihdam kriterini ö... Devamı »

 • 15.12.2021
  09:53

  Şu an gördüğünüz gibi BIST'de net bir Dolar değerlemesi-alımları yapılıyor. Kurlar yükseldikçe, özellikle çok uzun zamandır bilançoları için iskontolu ya da potansiyel diye gösterdiğim, beklenti yazılarında sık sık adlarını yazdığım ... Devamı »