FED de Varyantlara Bakıyor!

08.07.2021 09:34
 •  A 

15-16 Haziran FED tutanakları açıklandı. Çok özel bir durum yok. Benim gördüğüm FED başkanları varlık alımlarını daha erken azaltmayı düşünüyorlar. Ama olası bir varyant riskinden çekiniyorlar. Eğer ABD ve dünya için pandemi yeni bir dalga başlatır ve sosyal yaşam yeniden eve kapanırsa diye temkinli duruş sergiliyorlar. Eğer böyle bir durum söz konusu olmazsa yıl sonu, 2022 ilk çeyreği FED politikalarında değişimlerin başladığı dönem olabilir.

Böyle bir ortamda Kurban Bayramı tatili yaklaştığı için sıkışık borsa seansları aynı şekilde sürecektir görüşündeyim. Piyango hangi hisselere vuruyorsa, onlar hareketleniyor. Ama sonra bu hareketin devamı çok sürmüyor ve dirençlerde kar satışları yaşanıyor. Bir-iki gün yükselenler sonra yeniden düşüyor. Alınan hisseler robotları tetikliyor. Bir anda hızlanan işlemleri görüyoruz. Dirençlerde satışlar gelince bu sefer robotlar tersine çalışıyor. İşte bu yüzden hisse bazlı takibe devam ederek, yükselişlerin dirençlerinde kar satışlarını ihmal etmeden  yaz aylarını geçireceğiz gibi duruyor. 

Dış borsalarda satıcılı görüntüler nedeniyle güne yatay ya da az eksi başlayabiliriz. Sonrasında tekniklere göre ayrışmalar olacaktır. Gördüğüm olası hareket ihtimali olan teknikleri paylaştım. 

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 07.07.2021
  09:28

  Yaz aylarının sıkışık bir aralıkta, sıkıntılı geçeceğini yazıyorum. Bu nedenle de hisseler arasında dolaşan yetersiz kaynak, bir bu hisseleri, bir o hisseleri alıyor. Ama sonrasında çok geçmeden dirençlerde satıp yeniden düşmesine neden oluyorlar. O yüzden hisse... Devamı »

 • 06.07.2021
  09:28

  Önceki aylarda enflasyon riskine, pandemi sonrası normalleşmeler başlayınca talep artışlarının enflasyonu tetikleyeceğine, üretici enflasyonunun ve artan kurların olası baz etkilerine dikkat çekip, enflasyonda yeni zirveler göreceğimiz uyarılarını yapıyordum. Bu nedenle de, bu ... Devamı »

 • 05.07.2021
  09:24

  10:00'da Haziran enflasyonumuzu öğreneceğiz. Beklenti, önceki enflasyonun biraz üzerinde bir veri açıklanması yönünde. Ben de % 17 üstünde bir enflasyon bekliyorum. Sonrasındaki ay da enflasyonda artışın sürebileceği görüşündeyim. Ge&... Devamı »

 • 30.06.2021
  09:26

  Cuma günü ABD Tarım Dışı İstihdam verisi açıklanacak. ABD'den artan büyüme ve enflasyon rakamları tüm piyasayı FED politikalarında dönüş başlatabilir diye tedirgin ediyor. Gelecek veride yüksek bir istihdam verisi bu tedirginliğin daha da artmasına,... Devamı »

 • 29.06.2021
  09:27

  BIST için bir süredir uyarıyorum. 1400 - 1392 seviyeleri çok önemli diye. Maalesef bu destekleri kırdık. Biraz altta yer alan 1379 desteğini de kırdık. Bunların olması halinde BIST için 1345 ve 1300'e doğru düşüş yaşarız görüşüm maalesef ge... Devamı »