1.465 Direnci Kırılacaksa Bankalarla Olacaktır!

08.06.2021 09:06
 •  A 

Bir süredir BIST'in NATO zirvesi ve TCMB faiz toplantısına kadar 1.392 - 1.465 aralığında işlem görmesini ve bu tarihten önce 1.465 direncini kırmasını beklemediğimi yazıyorum. Dirençte realizeler, desteğe gelince de alımlarla bu süreyi dolduruyoruz. 

Ancak, NATO zirvesinde iki lider iki ülkenin ilişkilerini yeniden düzeltmeyi başaracak olurlarsa, işte ozaman uzun süredir piyasalarımızdan çıkan yabancı fon ve yatırımcıların yeniden girişlerinin başladığını görürüz. Lakin ben NATO zirvesinden çok umutlu değilim. Bununla birlikte benim beklentim değil, olası gelişmeler esastır. Eğer olumlu bir zirve olacaksa, bunun sinyalleri önceden gelir. Bu takdirde özellikle bankacılık endeksinin ve banka hisselerinin BIST'e 1.465 direncini kırdırarak, sırası ile 1.483 - 1.491 ve 1.511gap boşluğunu kapattıran bir yükseliş yaşamalarını bekliyorum.

Bir süredir teknikler bankalarda bu yönde bir iştahın olduğunu gösteriyor. Zaten bankalardaki beklentilerimiz çok daha yüksek ama, siyasi riskler ve TCMB para politikası belirsizlikleri ciddi derecede iskontolu işlem görmelerine neden oluyordu.

Dün ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, NATO zirvesinde iki liderin tüm sorunları içeren çok kapsamlı bir görüşme yapacaklarını, uzun süre birlikte çalıştıkları için birbirlerini çok iyi tanıdıkları açıklamasında bulundu. Bu sözlere bakınca olumlu bir mesaj algısı yaratıyor. Lakin ben yine de çok rahat olamıyorum. Uzlaşı ancak tavizlerle olur. Türkiye YPG konusunda taviz vermez. Aynı şekilde S-400 konusunda da vermemesi gerekir. Doğu Akdeniz ve Ege için ise hiç konu açmıyorum bile. Kesin haklı olduğumuz bir konudur. Peki bu durumda, sizce ABD bu konularda geri adım atıp tavizler verir mi? 

YPG konusunda geri adım atacağa benzemiyor. S-400 konusunda da geri adım atmalarını zor görüyorum. Belki bir tek Halkbank davasında ilişkilerin düzelmesine katkıda bulunabilirler. Ama o da ellerindeki en büyük ve en güçlü kozlardan birisi. Bundan karşılığında taviz ya da tavizler almadan vazgeçebilir mi bilemiyorum. Açıkçası çok zor konular olduğu için, ben Sullivan'ın mesajını sadece pozitif görüntü veren taraf olmak için yapılmış bir açıklama olarak görüyorum.

Bu nedenle temkinli tutumumu sürdürmek istiyorum. Olası gördüklerimi Destek-Direnç Tablosu paylaşımlarımla dikkatinize sunmakla yetiniyorum. Ama BIST dirençleri kırıp üst dirençlere yönelecekse, bu bankalarla olacaktır diye de görüşümü sürdürüyorum.

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 07.06.2021
  09:42

  Öncelikle yabancının satışı sürüyor. Yabancı zaten devamlı çıkarken, çok sayıda ve arka arkaya gelen halka arzlara giden paralar BIST'deki paranın dağılmasına neden oldu. Mevduat faizini de alternatif bir yatırım olmaya devam ediyor. Bu nedenle hisselere değişe değiş... Devamı »

 • 04.06.2021
  09:25

  Dün açıklanan Mayıs ayı TÜFE verisi % 16.59 ile beklentilerin altında gelerek sürpriz yarattı. Ama bence enaz bir kaç ay daha enflasyon düşüşü beklememek ve gelen bu TÜFE rakamına güvenmemek lazım! Peki neden böyle konuşuyorum? ... Devamı »

 • 03.06.2021
  09:17

  Bugün bizim tarafta 10.00'da Mayıs enflasyon verisi, yarın da ABD tarım dışı istihdam verisi açıklanacak. Her ikisi de piyasalar için önemli olacaktır. İki gün önce TRT ekranlarında sayın cumhurbaşkanı röportaj verirken, faiz konusundaki sözleri d&... Devamı »

 • 02.06.2021
  09:28

  Dün gece Sayın Cumhurbaşkanının TRT'deki canlı yayın röportajı esnasında, faizler için gelen bir soruya; ''Bugün TCMB Başkanı ile konuştuk, faizleri düşürmemiz şart. Temmuz-Ağustos buraları bulacağız ki faizler düşmeye başlasın. Çünkü... Devamı »

 • 01.06.2021
  09:37

  Pandemi kararları için toplanan kabineden normalleşme yönünde kararlar çıktı. 1 Haziran'dan itibaren sokağa çıkma yasağı hafta içi ve cumartesi 22.00'ye çekildi. Açılış saatleri 05.00 ile 07.00 arasında değişiklik gösteriyor. Pazar g&u... Devamı »