İki Haftalık Kısmi Kapanma Kararı Alındı!

14.04.2021 09:28
 •  A 

Dün pandemi konulu toplanan kabineden iki haftalık kısmi kapanma kararı çıktı. Zorunlu haller dışında şehirlerarası seyahat kısıtlandı. Sokağa çıkma yasağı akşam 19.00 ile sabah 05.00 arasına çekildi. Daha birçok alanda yeni yasaklara uygun kısıtlamalar getirildi. Umarım yararlı olur. Eğer bu süre içinde vaka ve kayıp sayılarında istenen düşüş olursa ne alâ, yoksa çok daha sert kararlar alınabilir. 

ABD'de enflasyon aylıkta % 0.6, yıllıkta % 2.6 olarak geldi. Enflasyonda beklentinin üzerinde gelen veriye rağmen, tahvil piyasasında ciddi satışlar yaşandı. Tahvil faizlerinde ve Dolar Endeksinde enflasyona göre bir artış görülmemesi hatta gevşeme bile olması piyasadaki tedirginliği azaltmış oldu. Ama enflasyon beklediğim şekilde yükseliyor. Eğer ABD'de beklenen büyüme artışı aynı şekilde sürecek olursa, sonraki aylarda daha da yüksek gelebilecek enflasyon verisine faizler yine de kayıtsız kalır mı şüpheliyim. Ama şimdilik bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için korkutan bir gelişme yaşanmaması iyi diyebilirim.

NATO Rusya Gündemli Toplanıyor!
              Ukrayna-Rusya gerilimi nedeniyle ABD ve Rusya bölgede karşılıklı askeri güç artışlarına devam ediyorlar. son gelişmeler nedeniyle NATO Rusya gündemi ile toplanıyor. Dünya hiç beklemediği anda böyle bir gerilimin dünya savaşına dönüştüğüne şahit olmaz diye ümit ediyorum. Dünyada bu kadar çok sorun varken, insanlığın hiç istemeyeceği bir savaş gerçekten tüm piyasaları alt üst eder.

Yarın TCMB Toplantısı Var!
              Bu konuda yapılan açıklamalara bakılınca hala karışık söylemler var. Faizler artmasına rağmen görüyorsunuz kurlar hala artabiliyor demeye getirilen açıklamalar var. Yani bu mantıkla faiz artışına rağmen kurlar artıyorsa, ozaman iki fatura birden neden çıkartılsın, faizleri düşürelim hiç olmazsa faiz yükü hafiflesin demeye getiriliyor. Ama son kur artışları artan faiz nedeniyle değildi. Artan faizle kurlar düşerken, bir anda TCMB başkan değişimi ve yerine faizin düşürülmesini savunan yeni bir başkanın atanması nedeniyle yaşanmıştı. 

Kısacası faiz konusunda hala karışık spekülasyonlar sürüyor. O nedenle yarınki toplantıda alınacak faiz kararı ve açıklamalar önemli olacaktır. Ben değişmez diyorum. Sıkı para politikası için 50 baz puan da olsa artış yapılmalı diyen de var. Faiz indirimi gelir diyen de. Yarın gerçek ne olacak öğrenmiş olacağız. Ama artan enflasyona rağmen faizler indirilecek olursa kurların sert bir tepki vermesinden çekiniyorum. Maalesef öngörülebilir ve şeffaf olması gereken merkez bankası konusu bizde hala bu şüphelerin yaşanmasına neden oluyorsa birşeyler yanlış yapılıyor diyebilirim.

BIST için 1.368 - 1.360 önemli destekler. Dün altına kıracakmıyız diye çekindim ama yeniden kapanışı üstünde yaptık. Eğer buralarda tutunursak alımların geldiğini görebiliriz. Bugün ABD piyasalarında enflasyon verisi sonrasında faiz ve dolar endeksinde korkulan olmadığı için alıcılı bir başlangıç yapabiliriz. Ama dünkü gibi sonrası yine dalgalı olacaktır. Yarınki PPK toplantısı kararı sonrası piyasa hareketi daha belirleyici olacaktır.

Bugünlerde yeni öngörü yapmıyorum. Çünkü görüyorsunuz alıcı gelen hisselerde hemen satışa geçiliyor. Hisselerde yeni düşüşlere yakalanmamak için izlemede kalmayı tercih ediyorum. Ama bu ve altındaki fiyatlardan öngörülerimizde yer alan hisselerde yapılacak alımların doğru olacağı görüşündeyim. Sadece orta-uzun vade göze alınmalı. Çünkü görüyorsunuz dışıarıda da çok farklı riskler var.

Destek-Direnç verileri olarak dün paylaştıklarımı dikkate alınız. Geniş bir paylaşım yapmıştım.

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 13.04.2021
  09:29

  Halkbank'ın ABD'deki temyiz duruşması yapıldı. Taraflar iddia ve savunmalarını verdiler. Mahkemeden karar bekleniyor. Ancak, savcılığın bankanın yargılanması için sunduğu iddialarından birisi, ABD'nin ambargo uyguladığı İran'ın 1 Milyar Dolar civarı kara para a... Devamı »

 • 12.04.2021
  09:36

  Önemli bir haftaya başlıyoruz. Bugün ABD'de Halkbank duruşması var. Halbank'ın avukatları dinlenecek. Karar bugün çıkmayabilir ama, çıkacak kararda Halkbank avukatları haklı bulunursa, alt mahkemede görülen dava düşmüş olacak. Yok eğer üs... Devamı »

 • 09.04.2021
  09:42

  Önümüzdeki hafta Halkbank duruşması ve TCMB toplantısı piyasalarımız için çok önemli. Peki köprüden önce son çıkış mı olacaktır sizce? TCMB için böyle bir durum düşünmüyorum. Bu ortamda TCMB değişiklik yapmayacaktır d... Devamı »

 • 08.04.2021
  09:40

  Bugün uzun beklenti yazısı yazmayacağım. Önceki günlerden gelen gündemler dışında özel bir gelişme yok. Sadece dün Cumhurbaşkanı Erdoğan, faiz ve enflasyonda tek haneye inme konusunda kararlıyız açıklamaları yaptı. Enflasyonu düşürerek bunu yaptığımız t... Devamı »

 • 07.04.2021
  09:36

  ABD faizleri artarsa ons ve borsalar düşer, kur çıkar. Kabinede olası yeni ekonomi kadroları çok önemli. Doğru seçimlerde kur düşer, ekonomi rahatlar, yanlış seçimde kur ve borsa baskısı sürer. Faizler artar. Zorunlu faiz inişi kurları yeniden hızlandı... Devamı »