Enflasyon Baskısı Sürecek Mi?

05.04.2021 09:37
 •  A 

10:00'da enflasyon verisi gelecek. %1.04 aylık artış beklentisi var. Beklentinin üzerinde ya da altında açıklanacak bir veri TCMB politika faizleri için önemli olacaktır. Yine zor bir haftaya başlıyoruz. AB piyasalarında Paskalya Tatili var. Dış piyasalarda borsalar pozitif. BIST ise baskılı bir haftaya başlayacak. Halkbank temyiz duruşması, TCMB toplantısı, enflasyonun seyri bu baskının en önemli gelişmeleri.

Geçen hafta bankalardaki satışların azalması BIST'in yükselişini desteklemiş oldu. Ama daha iyi bir yükseliş için öncelikle 1.443 seviyesinin üzerinde kalmak, sonrasında da 1.500'ü geçip üstteki gap'i kapatmak önemli olacaktır. Çok sayıdaki riskli gelişmeler nedeniyle endeks olarak değil de hisse bazlı takipte olmak yine doğru olabilir. 

Böyle bir ortamda yeniden % 50 nakit pozisyonlu bir portföy tarzı tedbirli bir davranış olur görüşündeyim. BIST'in alıcılı açılması genel bir beklenti. Açıkçası ben tam emin olamıyorum. Çünkü önemli risklerin olduğu bir haftaya başlıyorken, üstüne bir de emekli amirallerle ilgili yeni bir gündemi de eklemiş olduk.

NOT: 10.10 civarı Ekotürk TV skype bağlantısı üzerinden sevgili Perihan Tantuğ ile gündemi değerlendireceğiz. Bekleriz...

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 02.04.2021
  09:28

  TCMB başkanı bu sefer de yatırımcı toplantısı yaptı. Toplantılarda ısrarla enflasyon ve para politikasında değişiklik olmayacağı yönünde açıklamalara devam etmesi nedeniyle oluşan panik yatışmaya başladı. Bu esnada bankalarda yaşanan satışlar da durup genel bankalara alımlar gelince... Devamı »

 • 01.04.2021
  09:42

  ABD Başkanı Biden, 2.3 Trilyon Dolar'lık yeni paketi açıkladı. Çoğunluğu alt yapı yatırımlarına ayrılan ve sekiz yılı kapsayan bu paketin finansmanı yıllık 400 Bin Dolar üzerinde geliri olanların vergi oranı artışı ile finanse edilmesi düşünülüyor. Bu neden... Devamı »

 • 31.03.2021
  09:35

  BIST için Nisan ayı genelde yükselişlerin yaşandığı, Mayıs'la birlikte ise yaz öncesi kar satışları ve tatile çıkacak olanların borsalardan uzaklaşması yönünde hareketler görürdük. Ama dünyaya musallat edilen pandemi nedeniyle bu durum ge&cce... Devamı »

 • 30.03.2021
  09:37

  ABD büyümesine paralel FED faiz artışı riskleri, ABD ile her türlü yaptırım riskleri, TCMB rezerv azlığı, kur yükselişinin piyasalara ve enflasyona baskısı, yabancıların özellikle bankalarda satışlarının sürmesi, cds'lerimizde yükseliş, DXY(Dolar Endeksi),... Devamı »

 • 29.03.2021
  09:35

  TCMB başkan değişimi sonrası, piyasaları endişelendiren asıl konu yeni başkanın geldiği gibi yüksek puanlı faiz indirimleri yapar mı korkusuydu. Cumhurbaşkanı başdanışmanı böyle bir beklenti doğru olmadığını söylese de, bu sözleri yeni başkandan duymayı bekleyen bir piyasa vardı.... Devamı »