Beklenen Düzeltme Sürpriz Şekilde Yaşanıyor!

23.02.2021 12:43
 •  A 

Bir süredir BIST için düzeltme beklediğimi ve olası bu düzeltmenin öncekinden daha derin olmasını beklediğimi yazılarımda çok kez değindiğim için biliyorsunuz. Ama bir türlü bu düzeltmeyi yaşatmamışlardı. Bugün ise, dünyadan negatif ayrışarak beklediğim düzeltmeyi yaşıyoruz. 

Düzeltme beklentimin nedenleri için yıl sonu bilançoları bitince realizasyonlar gelebilir, ABD ile gerilimler gibi nedenleri çok kez yazdım. Gara gelişmesi ve neticesinde ABD'nin tutumu ortamı germeye devam ediyor. ABD'li generaller yaşananlara rağmen Suriye'de PKK/PYD/YPG ile ilişkilerini aymazlıkla ilan ediyorlar. ABD Yunanistan'dan 30'a yakın bölgede üs yapılanması istiyor. Halen ABD ve Türkiye başkanlar düzeyinde bir görüşme yapılmadı. Anlayacağınız gerilimler sürüyor. Bunların yanında dün TCMB rezervleri için yapılan açıklamalar da, güven sorunu yaratmış olabilir. Yani madem bu kadar güçlü rezervler vardı da, neden faizleri böyle yükseltmek zorunda kaldık diye düşünceler oluşmuş olabilir.

Teknik olarak da 1.582 seviyesi geçilemezse her an kar satışlarının gelmesi zaten normal bir beklentiydi. Bu ortamda yabancı da satmaya devam ediyor. ABD tahvil faizlerinde yükselişlerin bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için risklerini de bir süredir yazıp, söylüyorum. İşte tüm bunlar nedeniyle, teknik olarak da olması gayet doğal ve sağlıklı olan bir düzeltme başlamış olabilir. 

Başlamış olabilir diyorum. Çünkü eğer 1.500 desteği kırılırsa, öncekinden daha derin bir düzeltme ile karşı karşıya kalabiliriz. Ama bu bir düzeltme nedeniyle yaşanırsa, arada yine çok sayıda hisse bir süre sonra alımlara sahne olup, pozitif ayrışmalar yapabilirler. Olası teknik alt endeks seviyelerini Destek-Direnç Tablomuzda görebilirsiniz.

Şimdi önemli olan, beklediğim düzeltmede doğru yerlerde yeni öngörüler yapabilmek. Yoksa düşer çıkar ama biz seyretmekle kalırsak, düşüşü bilmenin bir faydası olmaz.

Böyle ortamlarda alım için tek seviye bulmak kolay olmaz. Bu nedenle düşüşlerde kademeli alımı tercih etmek ve her şekilde kenarda biraz da nakit bırakmak tedbirli davranış olur. Teknik olması gerekir dediğimiz düzeltme, teknik olmanın ötesine geçerse sıkıntı olur. 

Her şekilde yeni alacağınız hisseler de dahil, hisselerinizi bir süre taşımayı göze almanız gerekebileceğini bilmenizi isterim.

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 18.02.2021
  09:42

  Bugün 14:00'te TCMB PPK(Para Piyasası Kurulu) toplantısı var. Haftalık politika faiz kararı açıklanacak. Genel beklenti % 17 olan faizlerde bir değişiklik olmayacağı yönünde. Bence de şu an zaten düşen bir kur varken, TCMB en azından bu ay için faiz değişikliği ... Devamı »

 • 10.02.2021
  09:26

  Gündem bombardımanı sürüyor. Hangisine yetişeceğimizi şaşırdık. Yeni yeni gündemlerle neredeyse ülkenin içindeki ve TCMB'nın yüksek faiz vermek zorunda kalmasına, bunu da bu yıl boyunca sürdüreceğini söylemesine neden olan finansal-ekonomik sık... Devamı »

 • 09.02.2021
  09:26

  Dün satış yiyen borsa, eksilerde gezerken cumhurbaşkanının ''Çarşamba günü grup toplantısındaki konuşmamı kaçırmayın. Güzel haberlerim var!'' dedi. Hadi buyurun bakalım, acaba yeni sürprizler mi gelecek? Bu güzel haberler ne olabilir. Borsa... Devamı »

 • 08.02.2021
  09:19

  ABD'de Biden hükümetinin 1.9 Trilyon Dolar'lık yeni teşvik paketinin yeniden öne çıkması nedeniyle dış borsalarda alıcıların ağırlıkta olduğu piyasalar görüyoruz. BIST'de de alıcılı bir açılış yapılmasını bekliyorum. Cuma günü yeni TL ... Devamı »

 • 05.02.2021
  09:38

  ABD borsalarında da bir yükseliş yaşandı. Bugün BIST de alıcı bir açılış yapacaktır. Teknik olarak olası üst hedefleri Destek-Direnç Tablomuzdan görüyorsunuz. BIST yukarı denemeleri sürdürecek. Ama yine de yükseliş sınırlı kalabilir diye ç... Devamı »