TCMB Faiz Kararı Ne Olur?

18.02.2021 09:42
 •  A 

Bugün 14:00'te TCMB PPK(Para Piyasası Kurulu) toplantısı var. Haftalık politika faiz kararı açıklanacak. Genel beklenti % 17 olan faizlerde bir değişiklik olmayacağı yönünde. Bence de şu an zaten düşen bir kur varken, TCMB en azından bu ay için faiz değişikliği yapmayabilir. 

Ama burada niyet önemli! Sonuçta TCMB'nın rezerv arttırıcı döviz alımları yapması lazım. Faizlere dokunmadan döviz alımlarına başladığını duyuracak olursa, kurlarda 7.14 civarına doğru ilk anda bir tepki görülebilir. Devamında TCMB'nın olası alım boyutuna göre kurdaki tepki daha üst seviyeye doğru da devam edebilir. 

İşte şimdi burası önemli! Eğer TCMB faizlere dokunmaz, üstüne bir de döviz alımını başlatırsa, yeniden artış yapacak olan kurlar yüzünden, DTH'larda yaşanan kısmi çözülme yeniden tersine, yani artış yönüne dönebilir. Bu durumda artacak kur, enerji ve ithal girdi maliyetlerinin kur karşılıkları artacağı için enflasyon baskısına neden olur. Bu ortamda enflasyon artışı istenmediği için, TCMB eğer döviz alımlarına başlamak istiyorsa, bunu 100 baz puan gibi bir faiz artışı ile yaparak, kur yükselmeden alım yapayım diye tercih edebilir. 

Bu detay dışında bu ay için faizlere dokunması beklenmiyor. Artış ancak dediğim nedenle olur. Eğer faizlerde 100 baz puan gibi bir artış duyacak olursak, devamında döviz alım ihalelerinin de açıklandığını duymayı beklerim. Böylece artacak faiz ile kurların yeniden yükselmesine mani olurken, diğer taraftan da alım ihaleleri ile gereğinden fazla düşmesini engellemiş olur.

Bilançolar Geliyor!
              Yıl sonu bilançoları seri şekilde gelmeye başladı. Bilançolar bitince rehavet oluşur uyarımı biliyorsunuz. Bu görüşüm sürüyor. Dün yine çok sayıda şirket vergi dairesine bildirdikleri karları açıkladılar. Yıllardır bunun kafa karıştırıcı bir uygulama olduğu konusunu yazıyorum. Vergi dairesine bildirilen rakamlarla, sonrasında SPK uyumlu açıklanan rakamlar çok ciddi farklılıklar gösterebiliyor. O nedenle bugün SPK'ya esas olmayan vergi dairesine bildirilen karlar yüzünden piyasa tepkileri görebiliriz. Ama tekrar ediyorum esas olan SPK'ya uyumlu olarak açıklanacak olan bilançolardır. Bana göre doğru uygulama iki bilançonun da aynı anda açıklanmasıdır. Yıllardır yazıyorum, umarım bu yanlış algılara neden olan uygulamadan en kısa zamanda vazgeçerler.

Ayrıca, BIST'deki fiyatlamaların çoğunun mevcut ya da açıklanacak bilançolarla ilgisi yok. Çoğunda çok ciddi primli fiyatlamalar yaşanıyor. Bu durum sürdüğü müddetçe sağlıklı beklenti oluşturmak çok zor. Yani kötü gelen bilanço sonrası bile sürebilecek alımlar fiyatlamaları etkileyebilir. Aynı şekilde bazı hisselerde bilanço için değil, halka arz, sermaye artışı, iş bağlantıları, karı etkileyecek ekstra gelişmeler nedeniyle fiyatlamalar oluşuyor. Bu nedenle açıklanan bilançolardaki kar ya da zarar bazı hisseler için yine ölçü olmayacaktır.

Dün çok sayıda gelen vergi dairesi kar-zarar bildirimleri nedeniyle bugün olası yansımaları görüp, ondan sonra teknik paylaşımları yapmak istiyorum. O yüzden öncesinde paylaşım yapmadım. 

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.

NOT: 12:00 civarı, sevgili Murat Tufan ile, Ekotürk tv. skype bağlantısı üzerinden gündemi değerlendireceğiz. Varsa sorularınızla birlikte bekleriz...


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 11.02.2021
  09:43

  Benim birkaç gündür dünya ve BIST olarak dirençlerde olduğumuz ve S-400 dahil, yıl sonu bilançolarının bitmesi ile beklenti bitecek olmasından ötürü bir kar satışı riskinden çekindiğimi biliyorsunuz. Bu nedenle de bir süredir yeni ö... Devamı »

 • 10.02.2021
  09:26

  Gündem bombardımanı sürüyor. Hangisine yetişeceğimizi şaşırdık. Yeni yeni gündemlerle neredeyse ülkenin içindeki ve TCMB'nın yüksek faiz vermek zorunda kalmasına, bunu da bu yıl boyunca sürdüreceğini söylemesine neden olan finansal-ekonomik sık... Devamı »

 • 09.02.2021
  09:26

  Dün satış yiyen borsa, eksilerde gezerken cumhurbaşkanının ''Çarşamba günü grup toplantısındaki konuşmamı kaçırmayın. Güzel haberlerim var!'' dedi. Hadi buyurun bakalım, acaba yeni sürprizler mi gelecek? Bu güzel haberler ne olabilir. Borsa... Devamı »

 • 08.02.2021
  09:19

  ABD'de Biden hükümetinin 1.9 Trilyon Dolar'lık yeni teşvik paketinin yeniden öne çıkması nedeniyle dış borsalarda alıcıların ağırlıkta olduğu piyasalar görüyoruz. BIST'de de alıcılı bir açılış yapılmasını bekliyorum. Cuma günü yeni TL ... Devamı »

 • 05.02.2021
  09:38

  ABD borsalarında da bir yükseliş yaşandı. Bugün BIST de alıcı bir açılış yapacaktır. Teknik olarak olası üst hedefleri Destek-Direnç Tablomuzdan görüyorsunuz. BIST yukarı denemeleri sürdürecek. Ama yine de yükseliş sınırlı kalabilir diye ç... Devamı »