Endişelerim Sürüyor!

27.01.2021 09:54
 •  A 

BIST ve dünya borsaları için bir düzeltme riski endişem sürüyor. Dün teknik kriterlerimden biri olan parabolic sar da satış yönünde sinyal vermiş durumda. Ben temkinli durmaya devam edeceğim. 1.508 seviyesi önemli bir destek. Aşağıya kırılacak olursa, dün beklenti yazımda ayrıntılı verdiğim alt seviyelere doğru düzeltmeye dönüşecek bir satış baskısına girebiliriz. 

Ana sayfada yer alan ankete bakınca birbirine yakın oranlar olsa da 1.508 kırılmayacak diyenlerin çok olduğunu görüyorum. Hemen ve tekrar-tekrar bir uyarı yapmak istiyorum! Elinizde olan ciddi yükselmiş ve getiri sağlamış hisselerinizi hedefleri gerçekleşmiş olsa da, sonraki dirençleri görebilir diye satmaktan kaçındığınızı görüyorum. Daha yüksek kazanmak isteği çok doğal bir davranıştır. Ama çok yükselecek hisseler bile aralarda ciddi düzeltmeler yaşayabilirler. Bunun yanında artık yükselişi bitmiş hisseler de olabilir. Bu takdirde, yaşayacakları düzeltme sonrası yeniden yükseliş beklentisi boş bir hayal kalabilir. Cebinize girmedikten sonra kağıt üzerindeki kazanç gerçek kazanç değildir.

FED Günü!
              ABD Merkez Bankası FED'in faiz kararı açıklanacak. Bir değişiklik yapmasını beklemiyorum. Enflasyon için % 2 görüldükten sonra ve bir süre üstünde bile seyretse durum değişikliği yapmalarını beklemiyorum. Pandeminin hem sağlık, hem de ekonomiler üzerindeki riskleri sürdüğü için, destekleme paketlerinin süreceğine dikkat çekebilirler.

Bilançolar Arçelik ile başladı. Oldukça iyi bir bilanço açıklayan arclk'in bilançosuna göre iskontolu olduğunu, 41 civarı bir beklentim olduğunu söyleyebilirim. Ama teknik olarak bir düzeltme yapma riskini yüksek görüyorum. Bu nedenle destek-direnç tablosundaki destekleri görme riski var.

Enerjiler, sigortalar, gmyo ları dinamik durmaya devam ediyorlar. Hisse bazlı ayrışmalar yine mümkün ama bir süre daha dikkatli olmalısınız. Bilanço dönemindeyiz. Olumlu sürprizler gibi, moral bozacak bilançolar da gelebilir. Dogas, demirçelikler, gsmler, vestl, vesbe, koza grubu, tursg, sıse, Ismen ve teknoloji hisselerinde iskontolu görünümler sürüyor. Ama buna rağmen onlar da teknik düzeltme riskine tabiler.

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 26.01.2021
  09:27

  AB Türkiye için yaptırım kararlarını rafa kaldırdı, ABD dışişleri sözcüsü;''Yunanistan-Türkiye arasındaki görüşmeler olumlu gidiyor'', Türkiye şunları yaparsa ülkeye para akacak, IMF 2021 büyümesini % 6 bekliyor gibi a&cce... Devamı »

 • 25.01.2021
  09:34

  S&P Notlarımızı Teyit Etti! S&P cuma günü notlarımızla ilgili durumu teyitledi. Yapılan açıklamada; Türkiye'nin döviz cinsinden kredi notunun ''B'', yerel para birimi cinsinden kredi notunun ise, ''BB-'' olarak teyit edi... Devamı »

 • 22.01.2021
  09:27

  Piyasaları algıları etkileyerek yönetirler. Tüm dünyada durum aynıdır. Piyasayı yükseltmek ya da düşürmek istiyorlarsa, halen istedikleri miktarda hisse, kontrat, pozisyon satılmadıysa, ya da alınmadıysa şartlar, gelişmeler, riskler ve belirsizlikler aynı olmasına rağm... Devamı »

 • 21.01.2021
  09:28

  Bu sorunun cevabını BIST için muhtemelen iki gün içinde öğrenmiş olacağız! BIST'in oluşturduğu tekniğe göre, bir-iki gün içinde yön hamlesi gelecek diye düşünüyorum. Ya BIST 1.568 üstünde kalıp buradan yukarı hızlanarak ikinc... Devamı »

 • 20.01.2021
  09:45

  BIST yeni rekorlar kırmaya devam ediyor. 1.578 zirve, 1.565 kapanış rekorları dün gerçekleştirdiği iki rekor oldu. Böylece bir süredir devam eden yükseliş trendi içinde yoluna devam etmeyi sürdürdü. Yükseliş trendinin bugün için deste... Devamı »