AB Liderler Zirvesi Başlıyor!

10.12.2020 09:26
 •  A 

Bugün AB liderleri toplanıyorlar. İki gün sürecek zirvede Türkiye için alınacak kararlar merakla bekleniyor. Dün dolaşan haberlere göre, sert yaptırımlardan ziyade Doğu Akdeniz'de arama faaliyetlerine katılanlara yönelik yaptırımlarla sınırlı kalınacağı ifade ediliyor. Bu gelişme nedeniyle gördüğünüz gibi BIST yeni TL rekoru kırdı. Bankalarda bir anda sert alımlar görüldü. BIST ve bankaların tekniklerini detaylı paylaştım Destek-Direnç Tablosundan görebilirsiniz. XBank'ı da güncelleyelim ki genel banka endeksini de görmüş olursunuz.

Zirveden beklentime paralel çok sert yaptırım kararları çıkmazsa alımların yeni TL rekorları kırmamızı sağlayacak şekilde geldiğini görebiliriz. Ama çok sayıda hissede de, yaşanan yükselişlerin ortak satışları ile karşılandığını görüyorum. Bu nedenle seçici olmaya devam etmek lazım. Ben bankaları, sigortaları, vestl'i, koza grubunun üç hissesini, ındes'i, alka'yı, deva'yı, algyo'yu mevcut bilançolarına göre, arclk, toaso, asels, cımsa'yı da gelecek yıl sonu olası bilançolarına göre iskontolu görüyorum. Çin'den artan talep yüzünden demirçelikte çok ciddi bir ciro artışı bekliyorum. Olur da BIST'de teknik bir düzeltme yaşayacak olursak, bu hisselerdeki düşüşlerin alım fırsatı yaratacağını düşünüyorum.

Lakin görüyorsunuz ki, BIST'de sadece bilançosu iyi olan hisselerde hareket yaşanmıyor. Diğer çok sayıda hissede de sert yükselişler görülüyor. Bu nedenle tekniklerine bakarak olası yükseliş beklentim olan hisseleri Destek-Direnç Tablomuzda paylaşıyorum. Bu teknikleri referans alabilirsiniz. Özellikle yeni üyelerimiz başta olmak üzere bir kez daha hatırlatmak istiyorum! Teknik olarak kırılan destek ya da direnç seviyeleri sonrasında, sıralı alt destekler ya da sıralı üst dirençler yeni teknik hedefler olur. Lütfen Destek-Direnç Tablosunu bu şekilde takip ediniz. Böylece benden al/sat öngörüsü bile beklemenize gerek kalmadan alım-satım kararlarınızı verebilirsiniz. Elde taşınan bir hissede destekler kırılınca, alt desteklerden yerine koymak için sat/al deneyebilirsiniz. Bilmeniz gereken bu esnada direnç kırılacak olursa, o zaman hissenizi maliyet arttırarak yerine koymak zorunda kalabileceğinizdir. 

Aynı şekilde yakın direncini kıran bir hisse, sıralı üst dirençlere yönelir. Sonraki dirençleri görmesi için aradaki yükseliş oranı size yeterli geliyorsa, direnç kırdığında alım kararı alabilirsiniz. Özellikle teknik olarak flama, çanak, fincan-kulp, kanal, OBO, TOBO formasyonları açıklamalarında olan hisselere dikkat etmenizi doğru buluyorum. Bu hisseler ilgili formasyonları başlattıkları zaman bir anda hareketlenebiliyorlar.

Neyse, bugün BIST 1.338 seviyesini aşağıya kırarsa satışlar düzeltmeye dönüşebilir. Ama 1.360 seviyesini yukarı kıracak olursa, o zaman da 1.373 - 1.395 seviyelerine doğru alımların hızlandığı görülebilir. Bu sıra Dolar bazlı bakıp olası seviyleri takip etmek daha doğru olur. Çünkü BIST yeni ve yüksek rekorları yabancı girişleri ile kıracaktır. Şu an için yabancılar faiz sonrası alımlarının bir kısmını geri verdiler. Yabancı takası % 51.50'ye çıkmışken, şu an yine % 49.49 düzeyine indi. Bizdeki tedirginlik yabancı fonlarda da var demek.

Hisse bazlı yeni bir gün daha yaşayacağımızı düşünüyorum. Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.

NOT: Az sonra ekran başından kalkacağım. Dişçim ile randevum var. 16:30 civarı Ekotürk Tv.'de Özlem Karakullukçu ile skype bağlantısı üzerinden gündemi konuşacağız. İlgisini çekenleri bekleriz...


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 09.12.2020
  09:58

  Seansa az zaman kaldı. Kısa kısa yazıp tamamlayalım. ABD'de 916 Milyar Dolar'a çıkartılan teşvik paketi borsaların alıcılı olmasına ve ABD borsalarının rekorlarını tazelemesine neden oluyor. Olası gerçekleşmelerine göre alımların devamı görülebilir. Pandemi s... Devamı »

 • 08.12.2020
  09:03

  Ekonomi ve finasman sorunlarımız çok ciddi. Ama faiz kararı ve başlatılacak yapısal reformlar ile bu sorunları çözüm yoluna sokmak elimizde. O nedenle bence en büyük risklerimiz olarak AB ve ABD ilişkilerinde yaptırım gelişmelerini görüyorum. Yunanist... Devamı »

 • 07.12.2020
  09:42

  10 Aralık'ta gözler AB Liderler Zirvesinde olacak. Türkiye'ye yaptırımlar konuşulacak. Bizim için önemli bir zirve. Ben ekonomik ve finansal piyasalarımızı etkileyecek bir yaptırım kararı almalarını beklemiyorum. Ama yine de bizim için riskli bir zirve. Fransa ve... Devamı »

 • 04.12.2020
  09:50

  Dünya genelinde aşı haberleriyle birlikte, aşının devreye girip de pandemi artışı kontrol altına alınana kadar geçecek süre içinde, ülkelerin ekonomilerinde kısıtlamaların olumsuz etkilerinin görülmesi bekleniyor. Bu nedenle başta ABD olmak üzere yeni teşv... Devamı »

 • 03.12.2020
  09:30

  Saat 10:00'da Kasım enflasyon verisi gelecek. Beklenti aylık %1, yıllık % 12.60 civarı. Daha üstünde ekstra bir yükseliş kurları yukarı BIST'i bankalarla birlikte aşağıya baskılayabilir. Korkulan bir enflasyon verisi gelmeyecek olursa, o zaman da döviz sakinleşirken, BIST... Devamı »