Çok Sayıda İthal Ürüne Ek Gümrük Vergisi Geliyor!

29.06.2020 09:27
 •  A 

Pandemi nedeniyle yerli üreticileri desteklemek ve korumak için çok sayıda ürüne % 20'ye varan ek gümrük vergileri geliyor!

Buna göre, tekstil, döküm ve kaynak makineleri, takım tezgahları, presler, tarım ve hasat makineleri, pompalar, gemi vinçleri, römorklar, kord bezi, sitrik asit, camlar, ateş tuğlaları, emniyet kemerleri, yapışkanlar, termostat, tartı alet ve cihazları, peruklar, kar küreyiciler, fırınlar, davlumbazlar, demir çelikten eşya, kablolar, kıymetli süs eşyası ile bazı muhtelif ürünleri kapsayan 400'ün üzerinde ürün için 30 Eylül'e kadar geçici olarak ürün bazında değişen oranlarda yüzde 20'ye kadar, bu tarihten sonra ise 10 puana kadar daha düşük oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacak.

Ayrıca, plastik kart ve akıllı kart üretiminde kullanılmak üzere ithal edilecek plastik plakalar için de gümrük vergisi yüzde 10 olarak belirlendi. Bu kararlar da 30 Eylül'e kadar geçerli olacak. Bu kapsamda BIST'de de ilgili çok sayıda hissede pozitif etkisini görebiliriz. İçerikleri dikkatli inceleyiniz. 

İkinci Pandemi Riski Dünya'yı Olumsuz Etkiliyor!
              Dünya genelinde ikinci pandemi korkuları artmış durumda. Bu nedenle toplulukların bulunduğu mekanlarda yeniden kapanmalar yaşanıyor. Ülkelerden ikinci dalga kapsamında açıklamalar var. Umarım bu gerçekleşmez.  Ama şu an bu korkular brent petrol fiyatlarını da düşürmüş durumda. Ben düşüş yaşamış brent petrolün mevcut 40$ lık seviyelerinin yeniden destek olabileceğini düşünüyorum. Eğer ikinci vaka yasakları arka arkaya alınmaya başlamazsa, brent yeniden toparlanacaktır görüşündeyim.

Halkbank Ara Duşuşması Salı Günü!
              Okuduğum kadarı ile yeni savcı ile Halkbank Davasının ara duruşması bu salı yapılacakmış. Savcı değişikliği davanın gidişinde değişiklik yaratmaz diyenler de var, süreci bizim lehimize pozitif etkileyecektir diyenler de. Bu nedenle olası duruşmada direkt erteleme de çıkabilir. Ama olumlu bir gelişme yaşanacak olursa, bu durum kamu bankalarını ve devamında özel sektör bankalarını yukarı çeker. Bu durum da, BIST'in dışarıdaki düzeltme korkularından pozitif ayrışmasını destekler. Yani bu konu şu an medyada pek gündemde yok ama, benim açımdan önemli gelişmeler yaratabilecek bir durumdur.

BIST çok sayıda ithal ürüne ek gümrük vergisi desteğinin de etkisi ile endeks olarak dışarıdan daha pozitif görüntüler verebilir. Teknik tablolarımızda olası teknik seviyeleri paylaştım bakabilirsiniz. Ama daha kısa bir görüş olarak hisse bazlı ayrışmalara odaklı süreç bu hafta da sürecektir diye düşünüyorum. Bu nedenle endeks değil de hisse, sektör bazlı takip etmek daha doğru olmaya devam edecektir. Sektörel bir hareket olduğuna dikkat çektiğim enerji hisselerinde pozitif teknikler sürüyor.

Hepinize sağlıklı ve bol kazançlı bir hafta dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 24.06.2020
  09:38

  Son günlerde BIST yabancı borsalardan pozitif ayrışma gösteriyor. Bu durum sürecek mi sorusunun cevabı eminim herkesin merak ettiği bir konudur. Ama benim çok tedirgin olduğumu bilmenizi isterim. Hemen belirteyim ki, Dolar bazında bakacak olursak BIST, iyi zamanlarda gö... Devamı »

 • 12.06.2020
  03:30

  Eminim şimdi çoğunuz dün akşam ABD ve AB borsalarında yaşanan sert düşüşlere bakıp, içinizi karartmışsınızdır. Nedense bunun olabileceğini önceden yazsak, uyarsak da o an kimse aldırmıyor. Sonra bu düşüşler yaşanınca panikleniyor. Öncelikle moral... Devamı »

 • 11.06.2020
  09:27

  FED faiz kararı sonrası ABD borsalarında sert bir kar realizasyonu yaşanıyor. Zaten beklediğim ve dikkatli olun diye uyardığım konu da bu riskti. ABD ve AB borsalarında yaşanmaya başlayan kar satışları teknik düzeltmenin yaşanmasına neden olacaktır. Çok da sağlıklı bir durum olduğunu bil... Devamı »

 • 10.06.2020
  09:39

  İki gündür kar realizasyonları yaşıyoruz ama bu durum henüz teknik olarak derinleşen bir düzeltmeye dönüşmedi. Alıcılar desteklerde yine ortaya çıkıyor. ABD ve AB nezdinde yeni hibe ve kurtarma paketleri üzerinde görüşmeler yapılıyor. Yeni teşvikle... Devamı »

 • 09.06.2020
  09:26

  Hayır bunun için hemen evet demek doğru olmaz. Dün için seans içinde ciddi bir kar satışı yaşadık. Hatta kapanış da eksi oldu. Bu kapanışla 13 gündür süren aralıksız yüksek kapanma da sona ermiş oldu. Ama buna rağmen henüz teknik düzeltme başla... Devamı »