Pozitif Ayrışma Sürecek Mi?

24.06.2020 09:38
 •  A 

Son günlerde BIST yabancı borsalardan pozitif ayrışma gösteriyor. Bu durum sürecek mi sorusunun cevabı eminim herkesin merak ettiği bir konudur. Ama benim çok tedirgin olduğumu bilmenizi isterim.

Hemen belirteyim ki, Dolar bazında bakacak olursak BIST, iyi zamanlarda gördüğü 50.000$ direnç seviyelerine göre şu an bulunduğu 16.800$ seviyeleriyle halen çok düşük fiyatlanıyor. Hatta 18.000$ seviyesinde gap görüyorum. Biliyorsunuz bu gaplar kapanması beklenen teknik fiyat boşluklarıdır. Ama TL bazlı baktığımız zaman ise, bulunduğumuz seviyeler ciddi direnç seviyeleri olarak görülüyor. Stochasticler aşırı alım(direnç) seviyelerinde bulunuyor. Bu durumun yeniden aşırı satım(destek) seviyelerine dönmesi için ya bir düzeltme yani düşüş yaşaması lazım. Ya da çok küçük düşüşlü kapanışların veya yatay kapanışların yaşanacağı bir süreç lazım. Bu şekilde sürmesi halinde, her an gelebilecek bir kar realizasyonunun teknik düzeltmeye dönme riski ciddiyetini koruyor.

S&P'den Sorunlu Kredi Uyarısı!
              BIST'in pozitif ayrışmasını son dönem banka ve ana hisselerdeki yükselişler desteklemişti. Ama S&P, Türk bankacılık sektöründeki şu an % 4.6 gibi oldukça düşük olan sorunlu kredi oranının 2021 yılında % 11-12 oranına çıkabileceği ve yeniden yapılandırma kredileriyle de oranın 2021'de % 20 gibi ciddi seviyelere çıkabileceği uyarısında bulundu. Bu uyarı bankacılık sektörüne yönelen ilgiyi baskılayabilir.

MSCI'dan Alt Endeks Uyarısı!
              Bir uyarı da MSCI'dan geldi. Türkiye'deki açığa satış ve kredili hisse teminindeki sınırlama ve yasaklar nedeniyle, yatırımcıların kendilerini hedge etme imkanları sınırlandığı ve hisse senedi piyasasına erişebilirlik seviyesinin kötüleşmesi nedeniyle, Türkiye'yi bulunduğu emerging endeksinden daha alt endekslere indirilmesi konusunun görüşülebileceği uyarısı yapıldı.

İşte bu iki gelişme %51'lere inmiş yabancı takasının yeniden düşüş göstermesine neden olabilir. Bu riskleri de göz ardı etmeden temkinli ve hisse odaklı takip etmeyi doğru buluyorum. BIST'in olası bir düzeltme halinde ilk destekleri 114.267 ve 113.100 seviyeleri hızla görülebilecek destekler olarak görülüyor. 112.676 civarında da yakın bir gap bulunuyor. 116.279 geçilecek olur ise, 117.415 bir üst direnç olarak duruyor. 

Açıkçası ben tedirginim. Uyarılarımı önünüzde tutun ve krediden uzak, hatta en az % 50 nakit durarak hisse bazlı yükseliş tekniklerine katılabilirsiniz. Destek-Direnç Tablosunda olası teknik hareket beklediğim hisselerin direnç ve desteklerini görebilirsiniz. Ama bundan sonrasında yeni alımlarınızda muhakkak stoploss tedbirlerini alın derim.

TCMB Faiz İndirir Mi?
              Bu ortamda hiç yapmamasını tercih ederim. Ama 25-50 baz puan arası bir indirim daha duyarsak çok şaşırmam.

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 12.06.2020
  03:30

  Eminim şimdi çoğunuz dün akşam ABD ve AB borsalarında yaşanan sert düşüşlere bakıp, içinizi karartmışsınızdır. Nedense bunun olabileceğini önceden yazsak, uyarsak da o an kimse aldırmıyor. Sonra bu düşüşler yaşanınca panikleniyor. Öncelikle moral... Devamı »

 • 11.06.2020
  09:27

  FED faiz kararı sonrası ABD borsalarında sert bir kar realizasyonu yaşanıyor. Zaten beklediğim ve dikkatli olun diye uyardığım konu da bu riskti. ABD ve AB borsalarında yaşanmaya başlayan kar satışları teknik düzeltmenin yaşanmasına neden olacaktır. Çok da sağlıklı bir durum olduğunu bil... Devamı »

 • 10.06.2020
  09:39

  İki gündür kar realizasyonları yaşıyoruz ama bu durum henüz teknik olarak derinleşen bir düzeltmeye dönüşmedi. Alıcılar desteklerde yine ortaya çıkıyor. ABD ve AB nezdinde yeni hibe ve kurtarma paketleri üzerinde görüşmeler yapılıyor. Yeni teşvikle... Devamı »

 • 09.06.2020
  09:26

  Hayır bunun için hemen evet demek doğru olmaz. Dün için seans içinde ciddi bir kar satışı yaşadık. Hatta kapanış da eksi oldu. Bu kapanışla 13 gündür süren aralıksız yüksek kapanma da sona ermiş oldu. Ama buna rağmen henüz teknik düzeltme başla... Devamı »

 • 08.06.2020
  09:19

  Moody's Pas Geçti! Cuma günü Moody's'ten Türkiye için değerlendirme yapması bekleniyordu. Kurum güncelleme yapmayacağını duyurdu. Herşey Borsalar Kadar İyi Mi Gerçekten? ABD ve AB borsalarına bakınca neredeyse ... Devamı »