İlk Swap Açıklaması Katar'dan Geldi!

20.05.2020 09:27
 •  A 

Bir süredir piyasaların gözü-kulağı dışarıdan gelebilecek swap anlaşması haberlerindeydi. Yazımı başlarken ilk haber geldi! Katar ile 5 Milyar Dolar'lık swap anlaşması 15 Milyar Dolar'a yükseltildi. Bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Devamında İngiltere, Japonya ve hatta Çin'den de benzer anlaşma haberleri gelebilir.

Bir süredir oldu olacak, geldi gelecek diye beklenen swap beklentileri nedeniyle Dolar kuru 6.75 seviyesine kadar inmişti zaten. Yani ben Katar haberinin satın alınmış olacağını düşünüyorum. Ama devamında başka ülkelerle de benzer haberler gelirse, bu takdirde kurda sırası ile 6.69 - 6.62 - 6.59 doğru ek geri çekilmeler daha görebiliriz. Şimdilik en iyimser rakam olarak 6.50 seviyelerini düşünüyorum. Ama tekrar ediyorum, görülen 6.75 seviyesi Katar swap anlaşması için yeterli bir destek olabilir. Daha altı için ek swap haberleri beklemeliyiz. Açıkçası Türkiye mevcut yaşanan salgın krizi esnasında önemini koruyan, hatta salgın bitince Çin'e kesilecek fatura sonrasında üretim açısından öne çıkacak bir ülke olacağını düşündüğüm için, ek swap habelerinin de gelmesi konusunda çok endişem yok. 

Swap haberleri TCMB'nın yarın % 8.75 olan haftalık politika faizlerinde 50 baz puan faiz indirimi beklentisini 100 puana doğru arttırabilir. 

Fitch'ten Bankalara Uyarı!
              Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Halkbank'ın kredi notunu B+'dan B'ye düşürürken, Garanti, Ziraat ve Vakıfbank'ta ise görünümleri durağandan negatife indirildi.

BIST 102.800'ü Kıracak Mı?
              İşte iki ters haber ve gelişme ile güne başlayacağız. Fitch ve swap birbirine ters etki yaratacak gelişmeler. Ben swap kısmını daha önemli görüyorum. Bu nedenle BIST'in alımlarla güne başlamasını bekliyorum. Ama yine de endeks olarak değil de hisse bazlı hareketlerin daha önemli olacağı görüşündeyim. Endeks olarak ise, 102.838 direncini önemli görüyorum. Bu direnç kırılacak olursa, en az 4 Bin puanlık hızlı bir yükseliş görülmesini, endeksin 106.857 ve üzerindeki 108.774 gap hedefine doğru yükselişin devam etmesini bekliyorum. Lakin bunun yaşanması için dediğim gibi yeni swap haberlerinin de gelmesi gerekir. 

Çok Sayıda Ürüne Ek Gümrük Vergisi Getirildi!
              Bu arada döviz çıkışına set çekmek için 800'den fazla ürüne ek gümrük vergileri getirildi. Sektörleri tam inceleme fırsatı bulamadım ama borsada halka açık şirketleri olanlar için bu karar yeni fiyat yükselişlerinin yaşanmasına neden olabilir.

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 18.05.2020
  09:20

  Haftaya pozitif bir açılış ile başlanmasını bekliyorum. Kurlarda düşüş, emtialarda da yükseliş yaşanıyor. Ons altın yukarıdaki 1.796$ üst direnç hedeflerine doğru yükselişini sürdürüyor. Bu seviye çok önemli. Eğer görülü... Devamı »

 • 15.05.2020
  09:28

  Son dönem ana endeks hisseleri dışındaki hisselerde çok ciddi yükselişler yaşandı. Öyle ki, en yüksek endeks seviyelerindeki fiyatlamaların bile çok üzerine çıkan bir çok hisse oldu. Bu nedenle de yatırımcılar bankaları, tuprs, thyao, holdingler g... Devamı »

 • 14.05.2020
  09:25

  Yurt dışındaki borsalarda satış baskıları sürüyor. Bugün de ABD, AB ve Asya borsaları kırmızı renkte. BIST iki gündür bu baskıdan çabuk kurtuluyor. Bugün bunu başaracak mı göreceğiz. Muhtemelen swap konusunda bir gelişme bekleniyor. Bunun için batı dı... Devamı »

 • 13.05.2020
  09:19

  Dün endeks olarak satışların sürmesinden çekiniyorum. Beklentimin tersine BIST'de pozitif bir ayrışma yaşandı. Salgında ikinci dalga korkusu ve bilançolar sonrasında olası kar satışları riski nedeniyle bir baskı yaşanmasını bekliyordum. Bu beklentim dış borsalarda aynen d... Devamı »

 • 12.05.2020
  13:19

  NOT: Yazıyı yanlışlıkla Duyuru Paneline Yazmışım! Dış dünyada ABD ve Almanya borsalarının futurelerinde eksiler görülüyor. Bu kapsamda BIST'in de satış baskılı güne başlamasını ama hisse bazlı ayrışmaların yine de görülmesini bekliyorum. Kamu bankalarına s... Devamı »