BIST Ayrışmayı Sürdürebilecek Mi?

14.05.2020 09:25
 •  A 

Yurt dışındaki borsalarda satış baskıları sürüyor. Bugün de ABD, AB ve Asya borsaları kırmızı renkte. BIST iki gündür bu baskıdan çabuk kurtuluyor. Bugün bunu başaracak mı göreceğiz. Muhtemelen swap konusunda bir gelişme bekleniyor. Bunun için batı dışında Japonya ve Çin'in de adı geçiyor. Anlaşmalar geciktikçe spekülasyonlar da sürecektir. 

Eğer bir anlaşma olursa endeks olarak da bir üst dirençlere doğru pozitif tepkiler normal. Ama ben her şekilde hisse bazlı bir süreç yaşamayı daha doğru buluyorum. 

Bu arada hisse bazlı çok sert yükselişler sürüyor. Sizleri uyarmak istiyorum. Bunların çoğunda sonrasında hızlı geri dönüşler görülebilir. SPK devamlı tedbir ve yatırımcı yasakları getirerek sizleri korumaya çalışıyor. Ama eminim birçok yatırımcı gayet güzel kazançlar getiren bu yükselişlere dahil olmuşlardır. Bu tip hisselerde satışlar başlayınca yetişemezsiniz. Bu nedenle yeter diyebilmek, karları realize edip cebe koymak önemli bir tedbirdir. Belki devamı kaçar ama, o ana kadar elde edilen getiriler kesinleşmiş olur.

Destek-Direnç Tablosunda olası teknik seviyeleri görebilirsiniz.

Hepinize sağlık ve bol kazançlar dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 08.05.2020
  09:30

  Dış borsalar yeşil. BIST de güne alımla başlayacaktır diye bekliyorum. Ama bugün ABD Tarım Dışı İstihdam verisi ve işsizlik açıklanacak. Oldukça kötü rakamların gelmesi bekleniyor. Bunlar ABD endesklerinde moral mi bozar, yoksa veriler kötü diye faiz sıfır... Devamı »

 • 07.05.2020
  09:25

  Kredi Derecelendirme kurumu S&P, Türkiye'nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu B+, uzun vadeli yerel para cinsinden kredi notunu BB- ve ülkenin kredi notu görünümünü de DURAĞAN olarak mevcut haliyle teyit etti. Bu yıl % 3.1 daralma beklediğini, gele... Devamı »

 • 06.05.2020
  09:27

  BIST kar satışlarına devam ediyor. Yurt dışında ise kısmi toparlanma denemeleri görülüyor. ABD endeksleri, Almanya DAX ve BIST için ilgili teknik seviyeleri Destek-Direnç Tablomuzda bulabilirsiniz. Dünya genelinde ve ülkemizde normale dönüş kararl... Devamı »

 • 05.05.2020
  09:28

  Gelişmiş borsalar ve BIST'de iki gündür kar satışları vardı. Dün ABD borsalarında kapanışa doğru toparlanmalar yaşanıyordu. Bugün de futurelerde bu durum sürüyor. Dowj.futuresinde şuan % 1 civarı artı var. Almanya Dax future'de de % 1.40 civarı artıda. Bu gö... Devamı »

 • 04.05.2020
  09:27

  Önceki iki beklenti yazımın da başlıkları olası kar satışlarına dikkat çekmek için atılmıştı. Perşembe günü bu satışlar hem BIST'de, hem de dünya borsalarında yaşanmaya başladı. Bunların yaşanması gayet normal. Para destekleri ile ABD ve AB borsaları dahil, BIST... Devamı »