BIST Ayrışmayı Sürdürebilecek Mi?

14.05.2020 09:25
 •  A 

Yurt dışındaki borsalarda satış baskıları sürüyor. Bugün de ABD, AB ve Asya borsaları kırmızı renkte. BIST iki gündür bu baskıdan çabuk kurtuluyor. Bugün bunu başaracak mı göreceğiz. Muhtemelen swap konusunda bir gelişme bekleniyor. Bunun için batı dışında Japonya ve Çin'in de adı geçiyor. Anlaşmalar geciktikçe spekülasyonlar da sürecektir. 

Eğer bir anlaşma olursa endeks olarak da bir üst dirençlere doğru pozitif tepkiler normal. Ama ben her şekilde hisse bazlı bir süreç yaşamayı daha doğru buluyorum. 

Bu arada hisse bazlı çok sert yükselişler sürüyor. Sizleri uyarmak istiyorum. Bunların çoğunda sonrasında hızlı geri dönüşler görülebilir. SPK devamlı tedbir ve yatırımcı yasakları getirerek sizleri korumaya çalışıyor. Ama eminim birçok yatırımcı gayet güzel kazançlar getiren bu yükselişlere dahil olmuşlardır. Bu tip hisselerde satışlar başlayınca yetişemezsiniz. Bu nedenle yeter diyebilmek, karları realize edip cebe koymak önemli bir tedbirdir. Belki devamı kaçar ama, o ana kadar elde edilen getiriler kesinleşmiş olur.

Destek-Direnç Tablosunda olası teknik seviyeleri görebilirsiniz.

Hepinize sağlık ve bol kazançlar dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 13.05.2020
  09:19

  Dün endeks olarak satışların sürmesinden çekiniyorum. Beklentimin tersine BIST'de pozitif bir ayrışma yaşandı. Salgında ikinci dalga korkusu ve bilançolar sonrasında olası kar satışları riski nedeniyle bir baskı yaşanmasını bekliyordum. Bu beklentim dış borsalarda aynen d... Devamı »

 • 12.05.2020
  13:19

  NOT: Yazıyı yanlışlıkla Duyuru Paneline Yazmışım! Dış dünyada ABD ve Almanya borsalarının futurelerinde eksiler görülüyor. Bu kapsamda BIST'in de satış baskılı güne başlamasını ama hisse bazlı ayrışmaların yine de görülmesini bekliyorum. Kamu bankalarına s... Devamı »

 • 11.05.2020
  09:33

  Dış borsalar pozitif görüntüdeler. BİST'de de alıcılı bir açılış bekliyorum. Cuma günü TL para yaratmaya yönelik yabancı bankalardan satış geldiği rivayeti ile bazı yabancı satışlardan yoğun hisse satışları yaşadığımız için dışarıdan negatif ayrışma il... Devamı »

 • 08.05.2020
  09:30

  Dış borsalar yeşil. BIST de güne alımla başlayacaktır diye bekliyorum. Ama bugün ABD Tarım Dışı İstihdam verisi ve işsizlik açıklanacak. Oldukça kötü rakamların gelmesi bekleniyor. Bunlar ABD endesklerinde moral mi bozar, yoksa veriler kötü diye faiz sıfır... Devamı »

 • 07.05.2020
  09:25

  Kredi Derecelendirme kurumu S&P, Türkiye'nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu B+, uzun vadeli yerel para cinsinden kredi notunu BB- ve ülkenin kredi notu görünümünü de DURAĞAN olarak mevcut haliyle teyit etti. Bu yıl % 3.1 daralma beklediğini, gele... Devamı »