Çekindiğim Satışlar Dışarıda Yaşandı!

13.05.2020 09:19
 •  A 

Dün endeks olarak satışların sürmesinden çekiniyorum. Beklentimin tersine BIST'de pozitif bir ayrışma yaşandı. Salgında ikinci dalga korkusu ve bilançolar sonrasında olası kar satışları riski nedeniyle bir baskı yaşanmasını bekliyordum. Bu beklentim dış borsalarda aynen düşündüğüm gibi yaşandı. 

Kamu Bankalarında 21 Milyar'lık sermaye desteği haberi ve olası swap anlaşması beklentisinin yakın olduğu görüşleri kurda geri çekilmenin yaşanmasına ve endeks olarak güzel bir kapanış yapmamıza neden oldu. 

Ama bugüne dış borsalarda dün yaşanan satışların görüntüsü ile başlayacağız. Bu nedenle ben yine de temkini elden bırakmayın diyorum. Bu günleri endeks olarak değil de hisse bazlı odaklanarak aynı pozitif ayrışmayı sizler de daha fazla gerçekleştirebilirsiniz.

Lakin hemen bir uyarı yapayım! Hatırlarsanız sizlere beklenti yazılarımda, gelen soruların sonraki, daha sonraki dirençler nerede şeklinde olduğunu, demek ki, yine satamamak gibi bir durumun yaşandığını hissettiğimi yazmış ve zaman zaman satmayı bilmek lazım. Kar cebe girince kesinleşir misali uyarılar yazmıştım. Bakıyorum sizlerden yine bu şekilde sorular gelmeye başladı. Lütfen bu piyasada yakalanan güzel karları kaçırmayın. Bu süreç ne kadar sürecek emin değilim. Türkiye'nin virüs nedeniyle S-400, İdlib, Halkbank davası gibi gündemleri belki şu an çok duyulmuyor ama virüs bitti derken yine bu gündemlere yeniden girebiliriz. 

Sektörel olarak virüste daha çok çalışan sektör ve hisselerde ısrarcı olabilirsiniz ama bu sektörlerden olmayan, karlılıklarında sürekliliğin olmayabileceği şirketlerde yaşanan yükselişlerde ısrarcı olayım derken, dönüş halinde bu karların uçmasını seyretmek durumunda kalmayın derim. 

Umarım borsalardaki toparlanma sürer ve yeniden 100.440  ve 102.800 civarı dirençleri yeniden kıracak hamleler görürüz. Hepinize sağlık ve bol kazanç diliyorum.

 

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 12.05.2020
  13:19

  NOT: Yazıyı yanlışlıkla Duyuru Paneline Yazmışım! Dış dünyada ABD ve Almanya borsalarının futurelerinde eksiler görülüyor. Bu kapsamda BIST'in de satış baskılı güne başlamasını ama hisse bazlı ayrışmaların yine de görülmesini bekliyorum. Kamu bankalarına s... Devamı »

 • 11.05.2020
  09:33

  Dış borsalar pozitif görüntüdeler. BİST'de de alıcılı bir açılış bekliyorum. Cuma günü TL para yaratmaya yönelik yabancı bankalardan satış geldiği rivayeti ile bazı yabancı satışlardan yoğun hisse satışları yaşadığımız için dışarıdan negatif ayrışma il... Devamı »

 • 08.05.2020
  09:30

  Dış borsalar yeşil. BIST de güne alımla başlayacaktır diye bekliyorum. Ama bugün ABD Tarım Dışı İstihdam verisi ve işsizlik açıklanacak. Oldukça kötü rakamların gelmesi bekleniyor. Bunlar ABD endesklerinde moral mi bozar, yoksa veriler kötü diye faiz sıfır... Devamı »

 • 07.05.2020
  09:25

  Kredi Derecelendirme kurumu S&P, Türkiye'nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu B+, uzun vadeli yerel para cinsinden kredi notunu BB- ve ülkenin kredi notu görünümünü de DURAĞAN olarak mevcut haliyle teyit etti. Bu yıl % 3.1 daralma beklediğini, gele... Devamı »

 • 06.05.2020
  09:27

  BIST kar satışlarına devam ediyor. Yurt dışında ise kısmi toparlanma denemeleri görülüyor. ABD endeksleri, Almanya DAX ve BIST için ilgili teknik seviyeleri Destek-Direnç Tablomuzda bulabilirsiniz. Dünya genelinde ve ülkemizde normale dönüş kararl... Devamı »