Pozitif Bir Açılış Bekliyorum!

11.05.2020 09:33
 •  A 

Dış borsalar pozitif görüntüdeler. BİST'de de alıcılı bir açılış bekliyorum. Cuma günü TL para yaratmaya yönelik yabancı bankalardan satış geldiği rivayeti ile bazı yabancı satışlardan yoğun hisse satışları yaşadığımız için dışarıdan negatif ayrışma ile haftayı kapatmıştık. Döviz kurundaki baskı, Üç yabancı bankaya TL karşılıklı swap işlem yasağının gelmesi bu ayrışmaya etken gelişmeler oldu. Ama borsalarda içeride ve dışarıda dirençlerde olduğumuz için kar satışlarının her an gelmesi de gayet normal. Tam biz toparlanıyor muyuz derken, dışarıdan da kar satışları gelebilir. 

Ayrıca üç aylık bilançolarda bazı şirketler kısmen iyi bilanço getirmiş olsalar, ya da getirecek olsalar da, altı aylık bilançolarda çok şirkette çok daha kötü bilanço geleceği şüphesiz. Bu nedenle eğer virüs salgını yaz içinde biter ve hayat normale dönerse, o zaman gelecek altı aylıkların kötü olmasına bakılmadan yükselişlerin yaşandığını görebiliriz. Ama virüs yasakları yeni bir vaka artışı ile yeniden gelmeye başlarsa, bu takdirde daha derin satışlarla düzeltmeye de dönebiliriz. Umarım en kısa zamanda normale dönecek gelişmeleri duyarız. 

İşte bu nedenle bu süreci endeks olarak değil de hisse bazlı ve teknik odaklanarak takip etmek çok daha doğru olabilir. Yerli bir firmaya salgının tedavisine yönelik bir ilaç konusunda izin verilmesi ve aşı haberleri bir anda pozitif bir süreç yaratabilir. Umarım bu haberlerin içleri dolar.

İşsizlik Verisi Gelecek!
             Bugün saat 10:00'da Şubat işsizlik verimiz gelecek. Şubat için çok çarpıcı bir bozulma beklemiyorum. Mart ve asıl Nisan ayında daha ciddi bir işsizlik verisi gelebilir. Tüm dünya için işsizlik bu dönem çok önemli bir sorun. Ama maalesef insanları evlerinden çıkartamadığımız için bu durum böyleydi. Eğer hayat normale dönmeye başlarsa, Mart, Nisan aylarında daha kötü, ama Mayıs ayında kısmen daha iyi veriler alabiliriz.

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim. İyi haftalar.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 08.05.2020
  09:30

  Dış borsalar yeşil. BIST de güne alımla başlayacaktır diye bekliyorum. Ama bugün ABD Tarım Dışı İstihdam verisi ve işsizlik açıklanacak. Oldukça kötü rakamların gelmesi bekleniyor. Bunlar ABD endesklerinde moral mi bozar, yoksa veriler kötü diye faiz sıfır... Devamı »

 • 07.05.2020
  09:25

  Kredi Derecelendirme kurumu S&P, Türkiye'nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu B+, uzun vadeli yerel para cinsinden kredi notunu BB- ve ülkenin kredi notu görünümünü de DURAĞAN olarak mevcut haliyle teyit etti. Bu yıl % 3.1 daralma beklediğini, gele... Devamı »

 • 06.05.2020
  09:27

  BIST kar satışlarına devam ediyor. Yurt dışında ise kısmi toparlanma denemeleri görülüyor. ABD endeksleri, Almanya DAX ve BIST için ilgili teknik seviyeleri Destek-Direnç Tablomuzda bulabilirsiniz. Dünya genelinde ve ülkemizde normale dönüş kararl... Devamı »

 • 05.05.2020
  09:28

  Gelişmiş borsalar ve BIST'de iki gündür kar satışları vardı. Dün ABD borsalarında kapanışa doğru toparlanmalar yaşanıyordu. Bugün de futurelerde bu durum sürüyor. Dowj.futuresinde şuan % 1 civarı artı var. Almanya Dax future'de de % 1.40 civarı artıda. Bu gö... Devamı »

 • 04.05.2020
  09:27

  Önceki iki beklenti yazımın da başlıkları olası kar satışlarına dikkat çekmek için atılmıştı. Perşembe günü bu satışlar hem BIST'de, hem de dünya borsalarında yaşanmaya başladı. Bunların yaşanması gayet normal. Para destekleri ile ABD ve AB borsaları dahil, BIST... Devamı »