Hisse Bazlı İşlemler Yine Ön Planda Olacak!

08.05.2020 09:30
 •  A 

Dış borsalar yeşil. BIST de güne alımla başlayacaktır diye bekliyorum. Ama bugün ABD Tarım Dışı İstihdam verisi ve işsizlik açıklanacak. Oldukça kötü rakamların gelmesi bekleniyor. Bunlar ABD endesklerinde moral mi bozar, yoksa veriler kötü diye faiz sıfırlanır mı göreceğiz. Ama ekonomik veriler sonraki aylarda da artarak kötü gelmeye devam edecek.

BDDK Yurt Dışında Üç Bankaya İşlem Yasağı Getirdi!
              BDDK yurt dışı yerleşik Paribas, Citibank, UBS banka, bir ayağı TL olan işlem yapma yasağı getirdi. Gerekçe bakan Albayrak Londra'da görüşmeler yaparken Türkiye'de yoğun Dolar alımına kalkmaları ama karşılığında teslim etmeleri gereken TL'de temerrüte düşmeleri gösteriliyor. 

Bu esnada döviz kurlarında sert hareketler yaşandı. Ama halen 7.16 seviyesinde bulunuyor. Henüz dış döviz anlaşması gerçekleşmediği için kur tedirginliği sürüyor. Bakan Albayrak'a göre döviz konusunda bir borç çevirme sorunumuz yok. Ama nedense kurlarda baskı halen sürüyor. Bir dış döviz anlaşması halinde Dolar'da 6.83 ve 6.75 seviyelerine doğru geri çekilme yaşanmasını bekliyorum. Ama devamlı değer kaybeden TL ile swap yapmak isteyen bir ülke ya da kurum bulacak mıyız, ya da ne zaman bulacağız belirsizlik sürüyor. Eğer bu belirsizlik sürmeye devam ederse, kurlardaki ataklar da sürebilir.

Bu ortamda öncesinde de dediğim gibi endeks olarak değil de hisse bazlı işlemlere odaklanmak doğru olacaktır. 

Hepinize iyi bir hafta sonu, sağlık ve bol kazanç diliyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 07.05.2020
  09:25

  Kredi Derecelendirme kurumu S&P, Türkiye'nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu B+, uzun vadeli yerel para cinsinden kredi notunu BB- ve ülkenin kredi notu görünümünü de DURAĞAN olarak mevcut haliyle teyit etti. Bu yıl % 3.1 daralma beklediğini, gele... Devamı »

 • 06.05.2020
  09:27

  BIST kar satışlarına devam ediyor. Yurt dışında ise kısmi toparlanma denemeleri görülüyor. ABD endeksleri, Almanya DAX ve BIST için ilgili teknik seviyeleri Destek-Direnç Tablomuzda bulabilirsiniz. Dünya genelinde ve ülkemizde normale dönüş kararl... Devamı »

 • 05.05.2020
  09:28

  Gelişmiş borsalar ve BIST'de iki gündür kar satışları vardı. Dün ABD borsalarında kapanışa doğru toparlanmalar yaşanıyordu. Bugün de futurelerde bu durum sürüyor. Dowj.futuresinde şuan % 1 civarı artı var. Almanya Dax future'de de % 1.40 civarı artıda. Bu gö... Devamı »

 • 04.05.2020
  09:27

  Önceki iki beklenti yazımın da başlıkları olası kar satışlarına dikkat çekmek için atılmıştı. Perşembe günü bu satışlar hem BIST'de, hem de dünya borsalarında yaşanmaya başladı. Bunların yaşanması gayet normal. Para destekleri ile ABD ve AB borsaları dahil, BIST... Devamı »

 • 30.04.2020
  09:22

  FED Faizde Değişiklik Yok, Para Vermeye Devam Dedi! ABD Merkez Bankası FED politika faizlerini değiştirmeyerek %0 - %0.25 aralığında bıraktı. Faizlerin uzun süre düşük kalmaya devam edeceğini söyleyen FED Başkanı Powell ekonomide benzeri görülmemiş bir da... Devamı »