Yeni Rekorlar Beklerken Kar Satışları mı Gelecek?

15.01.2020 09:24
 •  A 

Dün uzun zamandır uzak kaldığımız 121.531 zirvesine çok yakın seviyeden 121.423 puandan kapatmıştık. Günün en yükseğinden yapılan kapanışlar, teknik olarak bir gün sonra yükseliş ile açılışların olması beklentisi yaratır. Ben de normalde bu beklenti ile, bugün yeni rekorların kırılmasını hatta zirve kırılınca hızlanan alımların gelmesini ve arka arkaya TL.bazında yeni rekorlar kırılmasını bekliyordum. Peki bu beklentim bitti mi? Ya da neden sanki dün böyle düşünürken, bugün işler değişmiş gibi konuşuyorum?

Hayır beklentimi halen koruyorum. Ama aynı zamanda kar satışlarını da getirebilecek bir takım gelişmeler var! Özellikle Çin başta Asya borsalarının düşmesine neden olan ABD Hazine Bakanının açıklamaları etkili oldu. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin gazetecilere yaptığı açıklamada, tarifeleri düşürmenin ikinci aşama ticaret anlaşması kapsamında değerlendirildiğini bildirdi ve ikinci aşama görüşmeler için de bir tarih belirtmedi.Yani bugün ABD-Çin arasında imzalanması beklenen 1.Faz anlaşmasında gümrük vergileri Çin için indirilmezse, o zaman karşılığında Çin'den de olumsuz bir tepki görebiliriz. Anlaşılan Trump seçimlere kadar bu kozu kullanacak. Ama bu detaya rağmen Çin'in imzaya gitmesi de ilginç. Acaba bu bilgiye sahipler mi göreceğiz.

Evet dünya için satış getirebilecek önemli gelişme bu. Ama bir de BİST ve bizim için çok önemli diğer bir gelişme daha var! Bu da, Libya'da Hafter'in ateşkesi imzalamadan Moskova'dan ayrılması ve saldırıların süreceğini açıklaması oldu. İşte burada bizim için sıkıntı olabilecek gelişmeleri yaşama riskimiz var. Almanya'da düzenlenecek Libya görüşmeleri öncesi, Hafter elini iyice güçlendirmek için Trablus'a girmek isteyebilir. Bu nedenle de bu bir-iki gün içinde Hafter tarafından yoğun bir saldırı başlatıldığını görebiliriz. 

İşte sorun da burada yatıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hafter saldıracak olursa gereken cevabı alır dedi. Libya'ya göndermeyi düşündüğümüz askeri güçlerin ne kadarını ulaştırdık bilmiyorum. Ama eğer Hafter Tarablus'a saldırıya geçecek olursa, çatışmaya dahil olma riskimiz var. Bir anda kendimizi Libya iç savaşına direk müdail olmuş görebiliriz.

Fakat, Moskava'ya gelip de anlaşmayı imzalamadan, muhtemelen Fransa, Suudi Arabistan ve Mısır'ın baskısı ile yeniden Libya'ya dönen Hafter'in Rusya'nın desteğini kaybedeceğini düşünüyorum. Ama birkaç gündür Çad, Mısır, BAE ve Sudan'dan yoğun bir askeri araç gereç desteği aldığı söylenen Hafter'in saldırı başlatması, sonrasındaki gelişmeler piyasalarımızda yeni bir risk algısı yaratabileceği için kar satışlarına neden olabilir.

İşte böyle iki önemli gelişme ile güne başlayacağız. ABD-Çin konusu yeni TL bazlı borsa rekorlarımıza engel değildi. Ama Libya'daki son risk satışlara neden olabilir. 

Yine de bu kadar yaklaşmışken yeni rekorları kırabiliriz. Ama kar satışlarını da görebiliriz. Yani ikisi iç içe bir borsa piyasası yaşanabilir. İran saldırısı gibi, Libya'da askerlerimizin dahil olabileceği bir çatışma hali BİST'in yeni düzeltme nedeni olabilir. Olası bir düzeltmenin desteklerini Destek-Direnç Tablomuzda görebilirsiniz.

Temkinli olmakta yarar var. Ama bana göre olası düzeltme yeni alım fırsatları yaratır. Ben bugün olmasa da yeni ve arka arkaya rekorlar çok yakın görüşündeyim. Bu nedenle olur da, kar satışlarının geldiğini ve borsanın bir düzeltme yaptığını görürsek, olası desteklerinden çok sayıda yeni öngörüm de gelecektir.

Hepinize bol kazançlar dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 14.01.2020
  09:41

  29 Ocak 2018 tarihinde 121.351 zirvesini gördükten sonra, ABD ile yaşanan gerilimler, Suriye'ye sınır ötesi harekat, AB ile gerilimler, rahip Brunson krizi, CDS'lerde rekor artış, FED'in faiz artışları falan derken, sert kur ve faiz artışı krizlerinin yaşandığı ortamda BİS... Devamı »

 • 08.01.2020
  09:26

  ABD'nin saldırısına karşılık vermesi beklenen İran'dan ilk misilleme geldi! İran sabaha karşı Irak'taki iki ABD üssünü 15 civarı balistik füze ile vurdu. Bu hamle sonrası İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İran'ın BM sözleşmesinin 51. maddesinde yer alan karş... Devamı »

 • 06.01.2020
  09:21

  BİST için bir süredir teknik bir düzeltme bekliyor ve sizlere kredili işlemlerden uzak durun. Hatta kısmen de nakit bulundurun uyarıları yaptığımı biliyorsunuz. Bu uyarım ABD'nin İran'lı komutanı vurması ile tetiklenmiş oldu. Şu an Ortadoğu'da ortalık karışmış durumda. ... Devamı »

 • 31.12.2019
  08:55

  Başlangıcı zorlu ama sonrası borsa ve özellikle faizler için olumlu bir yılı bugün bitiriyoruz. 2020'nin herkes için başta sağlık, huzur ve bol kazanç getirmesini diliyorum. Umarım tüm belirsizlikler ülkemiz ve bizler için pozitif sonuçlar d... Devamı »

 • 30.12.2019
  09:42

  2019 yılını bitirmek için son iki günümüz. Çarşamba günü 2020 yılına girmiş olacağız. Birçok bilinmezimizi netleştirmeden aynı şekilde 2020 yılına da taşıyoruz. Umarım belirsizlikler Türkiye'nin lehine olacak şekilde çözüme kavu... Devamı »