ABD'den Türkiye'ye Sürpriz Pozitif Hamleler!

24.09.2019 09:11
 •  A 

Ön plandaki S-400 alımı gösterilerek bir süredir ABD ile gerginlik yaşıyorduk. Ama aslında gerilimlerin nedeni sadece S-400'ler değil bildiğiniz gibi! Hain darbe girişiminin baş aktörü olarak gösterilen FETÖ terör örgütü liderinin ABD'de ikamet ediyor olması, darbe girişimi döneminde ABD vatandaşlarını da kapsayan tutuklamalarımız, Suriye'de birbirine ters düşen stratejik planlarımız, İran politikalarımız, Akdeniz'deki enerji sorunları, İsrail ve Mısır ile ilişkilerimizin gelişimi, Kaşıkçı cinayetinde Suudi prensine karşı tutumumuz gibi daha bir çok gelişme ABD ile ilişkilerimizi kopma noktasına getirmişti. 

Haklı olarak satın alamadığımız patriotlar sonrasında da, güvenliğimiz için Rus S-400'lerini alınca, bu sefer F-35 alımı ve üretimi projesi de askıya alındı. Son durum olarak, eğer F-35 sorunu çözülmezse, dünya güç dengesini bozacak, NATO'dan bile çıkmamıza neden olacak Rus SU-35 ya da SU-57 uçakları alımını gündeme getirdik. Eğer S-400'ler sonrası bir de Rus savaş uçağı alımına gidersek, o zaman NATO'da kalmamız tartışılacaktır. Üzerine ABD yaptırım kararı alırsa, eminim Rus savaş uçaklarını almaktan başka çaremiz de kalmayacaktır.

F-35, Patriot Alımı ve Serbest Ticaret Anlaşması!
              İşte bu ortamda ABD yönetimi gidişatın risklerini değerlendirip Türkiye ile ilişkileri düzeltmek ve Türkiye'yi geri kazanmak istemiş olabilir. Şimdilik sözlü olarak iletilen yeni bir teklif ile karşı karşıyayız! F-35 ve patriot alımını içeren, demirçelik ve alüminyum vergilerinin düşürülmesi ile serbets ticaret anlaşmasını da kapsayan, böylece iki liderin gündeme getirdiği 100 Milyar Dolar'lık ticaret hacmi hedefinin de içini dolduracak bir teklif yapıldığını medyadan görüyoruz. İki liderin BM Toplantıları esnasında konuyu görüşmesi bekleniyor.

Aynı zamanda dünkü BM görüşmeleri esnasında, dinler ile ilgili bir toplantıda Trump, kendisine iletilen bir soruyu cevaplarken cumhurbaşkanımız için çok güçlü bir lider. Aradım konuştuk ve rahip Brunson'un evine gelmesini sağladık. Bu gelişme sonrasında da Erdoğan ile arkadaş olduk demiş.

Gördüğünüz gibi Türkiye'ye karşı ABD tarafından çiçek dalları uzatılıyor. Bunların iki ülke arasında yeniden kuvvetli bir ilişki dönemini başlatması için hemen heyecana kapılmayalım. Çünkü Türkiye'nin özellikle Suriye'deki güvenli bölge ve bu bölgeden PYD/YPG'nin çıkartılması ısrarının da karşılanması lazım. Eğer bu olmazsa, bu teklif sonuç getirmez. Kişisel görüşüm, ABD ilişkilerin kopmasını ve Türkiye'nin NATO'dan çıkmasına bile neden olabilecek bölgesel bir güç dengesi değişimini tercih etmeyecektir. Eğer bu düşüncede ise, yapılan teklif bir mana taşır. 

Pozitif Bir Süreç Başlar!
              ABD ile sonu serbest ticaret anlaşmasına da gidecek bir gelişme Türkiye için bambaşka bir dönem başlatır! Çin ile yapılan ticaretin bir kısmı ülkemize yönelir. Akdeniz'deki petrol-doğalgaz arama faaliyetlerimiz destek görür. En azından ABD karşımızda durmaz. Suriye'de güvenli bölge oluşması ve savaşın bitmesi hızlanabilir.

ABD teklifinin kabul görmesi halinde kredi notlarımızın bir anda arttığı açıklamalarını duyarız. Döviz kurlarında düşüş başlar. Faizlerdeki indirimler devam eder. Dışarıdan para ve fon girişleri hızlanır. Böyle bir görüntü içeride bankalardaki DTH'larda çözülme başlatır. Eğer DTH'larda çözülme başlarsa, tüm ekonomide pozitif bir sürece gireriz. Büyüme hızlanır, yatırımlar ve her alanda talep artışı başlar.

Tabii böyle bir süreci ilk satın alan yer borsa olur. Umarım bu süreç olumlu bir şekilde neticelenir. Ama dediğim gibi, S-400'leri kilit altına almayı da içeren çetin pazarlıklar olacaktır. Bakalım ne gibi pazarlıklar olacak yaşayıp göreceğiz. Bir anda sürpriz bir gündem olarak karşımıza çıkan bu gelişme çok önemlidir. Bu nedenle güne alımlarla başlanmasını bekliyorum. 

Hepinize bol kazançlar dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 23.09.2019
  09:48

  ABD'de BM Genel Kurulu toplandı. Liderlerden gelecek açıklamalar önemli olacak. ABD Aramco saldırısı için İran'ı hedef gösteriyor. İran ise ilgisi olmadığını söylüyor. Eğer saldırının İran'dan geldiği kanıtlanacak olursa, İran'a karşı askeri müd... Devamı »

 • 20.09.2019
  09:43

  BİST'in teknik düzeltmesinde ilk destek olarak 100.336 seviyesine inmesini bekliyordum. Hatta olur da bu destekte tutunamazsa altında 98.900 seviyesine kadar da inebileceğini yazmıştım. Bu yaşanırsa, teknik bir düzeltme olur, korkmaya gerek yok demiştim. Dün ilk desteğin altına da... Devamı »

 • 19.09.2019
  09:08

  ABD Merkez Bankası FED politika faizlerinde 25 puanlık indirime giderek, yeni faiz aralığını %1.75 - %2.00 olarak belirledi. FED Başkanı Powell, risklere karşılık tedbiren indirime gittiklerini ve gerekmesi halinde indirimlerin devamının geleceğini söyledi. Aslında ABD'de büyü... Devamı »

 • 18.09.2019
  09:36

  Tabiki yükselişler hepimizi daha mutlu ediyor. İstiyoruz ki, hiç kesintisiz, geri gelmeden hep yükseliş olsun. Ama bu mümkün değildir. Yükseliş trendleri sürerken de ara düzeltmeler hep yaşanır. Hatta bu düzeltmelerin yaşanması teknik olarak sağlıklıdır... Devamı »

 • 17.09.2019
  09:12

  BİST Ağustos sonu başlattığı yükselişinde 103.320'ye geldi. Üç gündür yaklaşık olarak bu direnç seviyelerinde takılmış durumda. Burası önemli bir direnç seviyesi olduğu için takılması çok doğal. Olur da geçecek olursa, 104.664 ve... Devamı »