BİST Negatif Ayrıştı!

19.08.2019 09:13
 •  A 

ABD-Çin arasındaki ticaret savaşı açıklamaları ve gelişmiş ekonomilerden gelen resesyon sinyalleri nedeniyle ABD ve AB borsalarında yaşanan sert düşüşlere BİST de uymuştu. Yaşanan resesyon gelişmeleri nedeniyle gelişmiş ülkelerde yeniden faiz indirimleri ve varlık alımları gündeme gelmiş durumda. Bu durumun gelişmekte olan ülkelere yararı olacağı görüşündeydim. BİST'in de pozitif ayrışmasını bekliyordum. Ama cuma günü BİST beklentimin tersine negatif ayrışma yaşadı. 

Bu düşüşte açıklanan haziran ayı sanayi büyümesi verisinin etkisi olduğu görüşündeyim. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

              Buna göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Haziran'da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,9 gerilerken, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya kıyasla yüzde 3,7 azaldı. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerin medyanına göre, sanayi üretiminin yıllık bazda yüzde 0.3 düşmesi bekleniyordu.
               Gelişmiş borsalardaki düşüşler, fon dağılımları nedeniyle de gelişmekte olan ülkelerde satış baskısı yaratabiliyorlar. Şöyle ki; Uluslararası büyük fonlar fon pastalarında gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında bir oran belirlerler. % 80 gelişmiş ülkeler, % 20 gelişmekte olan ülkeler gibi. Türkiye'ye de % 20 pastadan şartlara ve içinde olduğumuz gelişmelere göre %2, % 3, % 1.8 vs gibi bir oran verilir. Bizde düşüş olmasa ama gelişmiş borsalarda sert düşüşler yaşanırsa. Doğal olarak toplam fon içinde göreceli olarak gelişmiş ülke pastası % 80 altına inmiş olur. Fon yöneticileri fon prensiplerine uymak için gelişmekte olan ülkelerde satış yapabilirler. Bu nedenle de BİST son iki gün satışlarıyla negatif ayrışma yaşamış olabilir. 

                 ABD endekslerinde iki gündür yaşanan alım tepkileri futurelerde bugün de görülüyor. BİST'de de haftaya alımlarla başlayabiliriz. Ama bankalar gibi derin hisselerde yaşanan yabancı satışları rahatsız edici oldu gerçekten. Eylül ayında yeni bir faiz indirimi beklentisi yükselmişken, buna karşılık kurlarda önemli bir yükseliş yaşanmazken bankalara gelen satışlar beklemediğim bir gelişme oldu diyebilirim.

                 Bu hafta alımların gelmesini bekliyorum. Ama haftaya Diyarbakır, Mardin ve Van belediyelerine il valilerinin belediye başkanı olarak atandıkları haberleri ile başladık. Ne kadar etkisi olacak bilemiyorum. Lakin görüşümü hemen belirtmeliyim, Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşıyoruz. Bu ülkenin kurallarına ve yasalarına uyulması esastır. Kimse terör örgütlerine hizmet edemez. Belediyeleri de terör örgütlerine hizmet için kullanamaz. 2015'te bunun sakıncalarını şehirlerin terör yuvalanması için kullanılması sonrası yaşanan askeri müdahalelerde ortaya çıkan tablolarda net bir şekilde gördük. Artık seçilenlerin de bu yanlıştan dönmeleri lazım. 

                   Hepinize iyi bir hafta dilerim.   


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 15.08.2019
  08:57

  Almanya ve Çin'den gelen kötü veriler, küresel piyasalarda resesyon endişelerini tetikledi. BİST Kurban Bayramı tatilinde iken gelişmiş borsalarda ve Asya borsalarında sert düşüşler yaşandı. Böyle bir ortamda bayram sonrası açılışı yapacağız. Olum... Devamı »

 • 09.08.2019
  09:26

  Altı aylık bilançoların sanırım büyük kısmı geldi. Sizlerle bilanço izlenimlerimi paylaşmak istiyorum. Öncelikle bir çok arkadaşın ilgi alanında olan netaş maalesef bizleri üzmeye devam ediyor. 25 Milyon üç aylık zararını 92 Milyon'a &cced... Devamı »

 • 08.08.2019
  09:37

  Düne ait beklenti yazımda; '' Dün düşüşün ilk tepkisini gördük. Ama teknik olarak 100.060 civarındaki bollinger direnci, hatta asıl 100.500 seviyesi yukarı kırılmadan düşüş riski bitti demek için erken olur. BİST bu dirençlere yaklaş... Devamı »

 • 07.08.2019
  09:03

  BİST İçin Tekniklere Bakmalı! BİST'in teknik alım desteklerine yakın olduğu uyarısı ile kademeli alımların doğru olacağını yazmıştım. Aynı zamanda gelişmiş borsalarda düşüşler yaşanması ve ABD ile Suriye-F-35 gerilimi BİST'in de gelişmiş borsaların düş&u... Devamı »

 • 06.08.2019
  09:32

  ABD sonunda Çin'i döviz malipülatörü ilan etti. Perşembe günü Trump'ın Çin'e karşı ek 300 Milyar Dolar'lık yeni vergi kararı sonrası, şimdi de Çin ABD resmi makamları tarafından kur manipülatörü olarak tanımlandı. Bu g... Devamı »