Ons Altın'da Neler Oluyor?

07.08.2019 09:03
 •  A 

BİST İçin Tekniklere Bakmalı!
              BİST'in teknik alım desteklerine yakın olduğu uyarısı ile kademeli alımların doğru olacağını yazmıştım. Aynı zamanda gelişmiş borsalarda düşüşler yaşanması ve ABD ile Suriye-F-35 gerilimi BİST'in de gelişmiş borsaların düşüşlerine uymasına neden oldu. Dün düşüşün ilk tepkisini gördük. Ama teknik olarak 100.060 civarındaki bollinger direnci, hatta asıl 100.500 seviyesi yukarı kırılmadan düşüş riski bitti demek için erken olur. BİST bu dirençlere yaklaşabilir ama yukarı kırmadan yeniden satışlar gelebilir.

BİST için özellikle ABD ile süren görüşmeler çok önemli. Görüşmelerden çıkacak kararlar, bu esnada F-35 ile ilgili olası teslimat ya da tamamen projeden çıkartılma yönündeki gelişmeler BİST'i direk etkileyecektir. Bu kararları bizler önceden bilemeyeceğimize göre, BİST'in olası tekniklerini hangi yönde kırmasına göre tahmin ve beklenti oluşturmak doğru olur. Yani bu sıralar teknikler çok önemli. Sıkı takip etmekte yarar var.

Ons Altın'da Neler Oluyor?
              Bu soruya şu an özel bir cevap vermeye gerek yok. Çünkü 12 Haziran tarihli yazımın başlığını bile''Ons Altın Yeni Bir Atak Hazırlığında Mı?'' diyerek olası ons hareketi beklentime paralel atmıştım. O günkü görüşlerim paralelinde gelişmeler yaşanıyor. Yani benim için özel bir durum yok.

Hepinize bol kazançlar dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 06.08.2019
  09:32

  ABD sonunda Çin'i döviz malipülatörü ilan etti. Perşembe günü Trump'ın Çin'e karşı ek 300 Milyar Dolar'lık yeni vergi kararı sonrası, şimdi de Çin ABD resmi makamları tarafından kur manipülatörü olarak tanımlandı. Bu g... Devamı »

 • 05.08.2019
  09:37

  10:00'da Temmuz ayı aylık ve yıllık enflasyon verisi gelecek. Yapılan zamlarla ilgili olarak kısmen enflasyonda artış yaşanması bekleniyor. Ama sonraki aylarda daha düşük enflasyon geleceği beklentisi var. Fakat bu beklenti de geçici olabilir. Çünkü TCMB yedek a... Devamı »

 • 02.08.2019
  09:42

  Tam iki ülke yüz yüze görüşmeler yapıyorlar, acaba ticaret savaşlarında yumuşama mı olacak derken, Trump attığı yeni bir twit ile 300 Milyar Dolar'lık Çin ürünlerine ek % 10'luk yeni bir gümrük vergisi getireceğini söyledi. Bu mesaj AB... Devamı »

 • 01.08.2019
  09:18

  ABD Merkez Bankası FED, 25 baz puan faiz indirimine gitti. Başkan Powell, bunun bir indirim döngüsüne dönüşün başlangıcı olmadığını söyledi. Ama sonrasında da faiz indirimi yapabileceklerine dikkat çekti. Kısacası FED de, siyasi baskılara boyun eğmiş gö... Devamı »

 • 31.07.2019
  09:33

  Bugün gözler FED faiz toplantısında olacak. Türkiye saati ile 21:00'de FED FOMC(Federal Açık Piyasa Komitesi) faiz kararını açıklayacak. 21:30'da da açıklamalar olacak. Olası faiz indirimi ve yapılacak gelecek planları ile ilgili açıklamalar dü... Devamı »