BİST'de Sert Bir Harekete Hazır Olun!

10.04.2019 08:48
 •  A 

Seçimler öncesinde düşüş yaşayan BİST, S&P'nin sürpriz zamanlama ile, ''Türk özel sektörü borç çevirme de sorun yaşamaz, tabii eğer kurlarda yeni atak yaşanmazsa'' açıklamaları ile oldukça hızlı bir toparlanma yaşamıştı. Ama bu sefer de, sonuçlanmayan İstanbul seçimleri nedeniyle yine bir baskı altına girdik. 

Dün de, IMF baş ekonomisti Gopinath; ''Türkiye'nin IMF'ten yardım isteyeceğini düşünmeyi gerektirecek herhangi bir sebep yok'' açıkması yaptı. Aslında bu açıklamanın da S&P'nin açıklaması gibi pozitif bir etkisi olabilirdi. Ama sanırım İstanbul seçimlerinin akıbeti nedeniyle, bu açıklama fazla dikkat çekmemiş görünüyor.

BİST'de Flama Görüntüsü Oluşuyor!
              BİST son günlerin gündemleri ile ciddi bir formasyon sıkışması yaşıyor. Ben yaklaşık 4.000 puanlık bir flama oluşumu olduğunu görüyorum. Pozitif bir gelişme ile bir anda 99.214 dirençlerinin kırılıp, 104.000 civarı yükseliş yaşanabilir. Bu bakış pozitif gelişme halindeki tepki beklentisidir. Bir de flamanın negatif gerçekleşme hali var. Bu da, 96.700 civarı seviyeler aşağı kırılması halinde görülebilecek sert düşüş riskidir. Olası bu düşüşün de sıralı alt destekleri; 94.297 - 93.132 - 91.864 şeklinde yaşanabilir.

Reform Paketi Açıklanacak!
              Gördüğünüz gibi yaklaşık 4.000 puanlık bir hareketin her an yaşanmasını bekliyorum. Ama bu hareket ne yönde olur işte asıl cevap bu olacaktır.

Eğer bugün açıklanan yeni reform paketi olumlu karşılanır ve üstüne bir de İstanbul seçimi bitti, sonuç onaylandı ve mazbata yeni başkana verildi denirse, ülke seçim gündeminden çıktı ve yoluna bakıyor diyerek alımların hızlandığını görürüz. Bu esnada kurlarda da kısmi gevşemeler başlar görüşündeyim. IMF baş ekonomistinden gelen dünkü yorum da bu görüşümü destekler.

Ama yeni reform paketi pozitif bile olsa, İstanbul seçimi tekrarlanacak diye bir karar çıkacak olursa, bu sefer ülke yeniden iki-üç aylık bir seçim sürecine girer ve reformlar yine geriye kalır görüşü moralleri bozup, satışların arttığını ve desteklerin kırılıp, flamayı olumsuz yönde tetiklediğini de görebiliriz. İstanbul seçimlerinin tekrarlanması kararı halinde içeriden ve dışarıdan birçok olumsuz tepki de piyasaların bozulmasına etki yapabilir. 

Ülke Huzur İstiyor!
              Ülkede yatırımcısı, tüketicisi olmak üzere her kesim artık huzur istiyor. Her alanda yaşanan daralma bunun yansımasıdır. Görüyorsunuz yaşanan belirsizliklerin korkuları hane halkının son altı ayda 30 Milyar Dolar'lık DTH(Döviz tevdiat hesabı) artışına neden oldu. Bankalardaki ve ev kasaları ile, cüzdanlardakileri de dikkate alırsak, bu toplam 40 Milyar Dolar'ı bulur. Toplamda 190 Milyar Dolar civarındaki DTH seviyesi insanların tedirginlikleri ve ekonomide olası bir kriz korkularının yansımalarıdır. Eğer ortam sakinleşir ve belirsizlikler hızla azalmaya başlarsa, DTH'ların da hızla çözülmeye başladığını, ekonominin ve piyasaların hareketlendiğini görürüz. Çünkü bence yaşanan ekonmik daralmada sorun kaynak yetersizliği değil, tüm çevrelerin belirsizlikler ve gerilimler nedeniyle tasarrufa yönelip tüm yatırım ve harcama planlarını öteliyor olmasıdır diyorum. Umarım bu süreç daha fazla uzamadan olumlu sonuçlanır. Herkes bu gerlimden çok yoruldu. Artık huzur istiyor.

Kısacası İstanbul seçim sonuçlarının akıbeti piyasalar için çok önemli olacak. Çıkacak sonuca göre yukarıda dikkat çektiğim teknik formasyon hareketine hazırlıklı olalım diyorum. Ama hangi yönü bekleyip de, ona göre pozisyon alacaksınız artık o sizlere kalıyor. Ben normalde grafiklere bakıp, sert bir yükseliş geliyor derdim. Ama İstanbul ile ilgili cumhurbaşkanımızdan, Sayın Bahçeli ve İç işleri bakanımzıdan gelen açıklamalar, dün polislerin Büyükçekmece'deki adres operasyonları ile gelen spekülasyonlar olumsuz riskleri arttırdığı için o kadar rahat olamıyorum. Teknik seviyeleri ve olası gelişmelerin etkilerini sizlerle paylaştım. Umarım kararlarınızda katkısı olur.

Hepinize ve ülkemize huzurlu ve kazançlı günler dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 09.04.2019
  09:01

  Bir türlü seçimler bitti artık önümüze bakalım, öncelikli işlerimize odaklanalım diyemiyoruz. İstanbul belediye başkanlığı seçimleri piyasalar üstündeki baskısını halen sürdürüyor. Dün de sayın cumhurbaşkanımız Rusya'ya ha... Devamı »

 • 08.04.2019
  09:31

  Çarşamba günü bakan Albayrak'ın Yeni Ekonomi Paketini açıklaması bekleniyor. Yılardır bir çok paket açıklandı ama halen ekonominin içinde bulunduğu sorunlar sürmeye devam ediyor. Bankacılık, büyüme ve enflasyon anlamında açıklana... Devamı »

 • 05.04.2019
  09:24

  Gördüğünüz gibi, algılar ne kadar önemli! Seçimler öncesinde ekonomi için ratingçilerden gelen uyarıların tersine, dün S&P'den ''Türkiye'nin not indirimi riski yok. Özel sektörün borçlarını çevi... Devamı »

 • 04.04.2019
  09:30

  Dün açıklanan enflasyon verilerine bakınca, tanzim satışların çare hatta merhem bile olamadığını görüyoruz. Maalesef enflasyon sorunu bizi üzmeye devam edecek gibi duruyor. Neden? Çünkü konut sektörü tıkanmış durumda. Bankalar başta herkes... Devamı »

 • 03.04.2019
  09:16

  Çok önemli bir seçim tamamladık. Ankara ve İstanbul ilk sonuçlara göre muhalefete geçti. Ama henüz kesin sonuçlar yok. İtirazlar sürüyor. Bu itirazları herkes çok doğal görmeli. Özellikle İstanbul'un nüfusu dü... Devamı »