Zor Bir Hafta Bitiyor!

29.03.2019 08:57
 •  A 

Geçen cumadan başlayan döviz atağı nedeniyle yaşanan swap savaşı yüzünden, borsada seçimlerden sonra beklediğim düşüşleri bu hafta yaşamış olduk. Tüm Türk varlıklarında TL yaratma ve ne oluyor Türkiye'de endişesi ile sert satışlar yaşandı. Umarım bunun devamı seçimlerden sonra daha da derin yaşanmaz. 

Bu nedenle ben seçimlerden sonra düşeriz diye düşündüğüm 90.000'li seviyeler görüldüğü için, artık son alımlar da yapılabilir diye düşünüyorum. Ama tabii seçimlerden hemen sonra yeni bir kur-swap savaşı daha yaşanacak olursa, o zaman bir şey diyemem. 

Şimdi önemli olan şu; seçimlerde iktidar önemli bir kayıp dahi yaşayacak olsa, bunun belediye seçimi olduğunu düşünüp, iktidara verilen bir uyarı diye kabullenmesi ve ona göre kendini düzelterek, gerilimleri azaltarak yönetmeye devam etmesi gerekir. Ama eğer büyük kayıp yaşanır da bu sonucu çok daha sertleşerek yeni gerilimlere neden olacak şekilde bir siyasi ortama dönüştürecek olursa, o zaman maalesef destek seviyeleri daha altlara kayar.

Lakin bu uyarım, işin iktidarın ciddi oy kaybı yaşaması, Ankara dışında İstanbul'u da kaybetmesi halinde olası korkum. Ama bunların hiç biri de olmayabilir. Sonuçta bu seçim sandığı açılınca ne çıkacağını göreceğiz. Belki de tam tersi, iktidar gücünü yine koruyacak ve-veya daha arttıracak olursa, o zaman zaten gerilim beklemeye gerek olmaz. Muhalefet ekonomik sıkıntılara rağmen, halkının oyunu alamıyorsa, susması ve kendisi değişime gitmesi gerekir. 

Pazar günü gerçekleşecek yerel seçimlerin hepimize ve ülkemize hayırlı olamasını diliyorum. Artık kavgasız, huzurlu ve çok daha güzel günler yaşayalım diyorum. Ayrıca unutmayalım ki, iktidar ya da muhalefete oy veren herkes bu ülkenin eşit vatandaşlarıdır. Yani içimizden insanlardır. Kimse kimseye kendisinin seçtiğinin dışında partiye oy verdi diye, düşmanlık yapmasın. İlişkilerini bozmasın. Eminim zaman zaman bir çoğumuz bir nedenle farklı partilere de oy vermişizdir. Bu herkesin en doğal vatandaşlık hakkıdır. Bu ülke hepimizin ve hep birlikte yaşamayı bilmemiz lazım.

Dış Ticaret Verisi Gelecek!
              Saat 10:00'da şubat ayı dış ticaret dengesi ve giriş yapan turist sayısı açıklanacak. Bu yıl turizm rakamlarında % 40'a varacak artış beklentileri var. Umarım gelen veride bunun sinyallerini görürüz. 

İyi hafta sonları


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 28.03.2019
  09:43

  Geçen cuma yaşanan 5.85'i gören ani Dolar kuru artışı sonrası, tam da seçimlere giderken geçen yıl yaşanan kur krizi gibi bir süreç yaşamamak için ciddi bir swap savaşı yaşanıyor. Ama hemen belirteyim ki, dün % 1.300'leri görmüş ola... Devamı »

 • 27.03.2019
  09:20

  Yazımın içeriğine geçmeden öncelikle tam bilmeyenler için çok sorulan swap konusunu kısaca izah ederek başlamak istiyorum. Parası olanların istediği diğer bir paraya yatırım yapması serbesttir. Ne kadar paranız varsa o kadar diğer paralardan alabilirsiniz. Ama p... Devamı »

 • 26.03.2019
  09:14

  Türkiye'de yaşadığımız için doğal olarak BIST hisselerine ve Türkiye'deki kur ve faizlere odaklanmış durumdayız. Bu nedenle de BIST, kurlarımız ve BIST hisselerinin tekniklerine daha yoğun bakıyoruz. Lakin tüm bu saydıklarım yurt dışı gelişmelerden de etkilenen alanlar.... Devamı »

 • 25.03.2019
  09:17

  Seçim öncesi son haftaya girdik. Oldukça dalgalı bir hafta yaşanabilir. Bunun ilk izlerini cuma günü gördük. Birden bire kurlarda yaşanan atak sonrası BİST de ciddi kayıplar yaşadı. Kur atağı bir çok gelişmekte olan ülkede aynı anda görüld... Devamı »

 • 22.03.2019
  09:04

  BİST 105.929'a doğru giderken, 103.304 gap boşluğu bıraktığı uyarısnı yaptım. Bu gap kapandı. Yine aynı şekilde BİST'in 103.210 bollinger desteğini kırmaması önemli, eğer kırarsa satışlar artar diye uyardım. Dün bir ara bu destek kırılınca 102.534 seviyesine kadar hızlı bir satış y... Devamı »