BIST Tutunamadı!

08.03.2019 09:14
 •  A 

Uzun süredir 103.000 civarını destek edinen BİST maalesef burada tutunamadı ve dün bu desteğini kırdı. Neredeyse bir aydır genel hisse öngörülerinden çekiniyorum. BİST için olası risklere dikkat çekiyorum. Neden böyle oldu demeye gerek var mı? Bir çok neden var bu satışlar için. Sadece seçim riski bile başlı başına bir neden değil mi sizce de?

Bir sürü senaryo dolanıyor. Eğer seçimlerden iktidar ve ortağı Cumhur İttifakı ciddi kayıp yaşayacak olursa, millet vekili sayısını bile dile getirdikleri iktidarı daha çok etkileyecek yeni bir parti hazırlığını hepiniz okuyorsunuzdur. Böyle bir sürece girecek olursak, önümüzdeki dönem iç siyasi gerilimlerin gündemi olur. Mecliste çoğunluğun kaybedilmesine neden olacak bir parti değişimi yaşanacak olursa, o zaman her günümüz siyasi atışmalar ve yeni erken erken seçim çağrılarıyla geçmeye başlar. Düşünün artık zaten dışarıda bir takım ciddi belirsizlikler içindeyken, bir de iç siyasette böyle bir dönem başlayacak olursa, BİST aman banane diyebilir mi tüm bunlara? 

Elbet hisse bazlı ayrışmalar olabilir ama özellikle böyle bir ortamdan fazlası ile rahatsız olacak olan yabancı fonlar nedeniyle yabancı ağırlıklı hisselerde satış baskılarının artabileceğini kabul etmek gerek. Bu nedenle seçimler yaklaştıkça bir taraftan kurlar çıkarken, diğer taraftan da borsa düşmeye başladı. Buna rağmen yine de karlı satış imkanı bulanlarınız olacaktır. Sonrasında hemen aman parada kaldım ne alayım telaşı içinde olmayın. Bazen karamsarken sert bir yükseliş yaşayacağız. Eyvah kaçırdık diye korkmayın. Çünkü önümüzdeki süreç bu tip hareketleri de sık görebileceğimiz bir süreç olacak.

Ancak şunu belirtmek istiyorum; artık cumhurbaşkanlığı yönetim sistemine geçtik. Yeni parti ve partilerle meclis çoğunlukları değiştirilebilir ama esas olan olası bir cumhurbaşkanlığı seçiminde en yüksek oyu alabilecek yeni bir siyasetçi olacak mı bu önemli! Kim bilir, belki de bu durum beklendiği için parlamenter sistemden çıkmışızdır. Yoksa parlamenter sisteminde olsak, bedeliyelerde ciddi bir kayıp ve devamında yeni parti kuruluşu olur ve milletvekili dağılımı zorunlu kılsaydı, seçim kaçınılmaz olurdu. Ama şimdi böyle bir zorunluluk yok. Neyse, bunlar olacak diye yazmıyorum. Ama ihtimalleri bilin diye yazıyorum.

Sakin olup bu sürecin geçmesini bekleyeceğiz. Her şartta iyi olacak şirketler yine de olacaktır. Ya da düşüşten çok hızlı çıkacak hisse hareketleri yine göreceğiz. Karamsar değil ama temkinli olmak önemli olan günlerdeyiz. Şu an için nakitte olan ve veya hisse pozisyonlarında karda, ya da az zararda olanların, % 50 nakit varlık ile seçim sonucunu görmeleri bana göre doğru bir davranış olur diye düşünüyorum.

Kadınlar Günü Kutlu Olsun!
              Bir günü sabitlemek bile bana göre negatif bir ayrımcılıktır. Cinsiyet ayrımı olmayan bir dünya dileği ile, var olduğunuz her gününüz kutlu olsun demeyi daha doğru buluyorum! 

Hepinize iyi bir hafta sonu dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 01.03.2019
  09:32

  Bu başlığı yatırımcıların açıklanan şirket bilanço bilgileri ve gerçekleşmeleri için söyledim! İnanın işi-gücü bu olan, 25-30 yıldır sektörde çalışan bizler bile zorlanıyor, bu bilgi ve bilançoları çözemiyorsak, işi güc&u... Devamı »

 • 26.02.2019
  09:23

  Dün 17:00 civarında tekniklere bakarken, endeksin sanki bankalarla yeni bir yükseliş yaşayacağı izlenimi edinmiştim. Neredeyse tüm bankalar için durum benzerdi. Bu nedenle de, destek-direnç tablosunda bankaların tekniklerini paylaşarak hisselere dikkat çektim. Ben... Devamı »

 • 25.02.2019
  09:26

  Yine Trump, yine twitt! Trump son olarak Çin'e 1 Mart olarak verdiği müzakere son tarihini uzattığını söyledi. Ama ne kadar süre uzattı bilmiyoruz. Trump'a bu tarzı nedeniyle bir takım eleştiriler yapılabilir ama, sonuçta hem Çin, hem Arap'lardan, hem ... Devamı »

 • 22.02.2019
  09:07

  Genel konuları çok kez yazdık. Seçimleri, iç-dış riskleri teknik endeks görüntülerini vs devamlı paylaşıyoruz. Benzer görüş ve uyarıları yazmaya devam edeceğiz. Bugün ise, kısa ama önemli bulduğum bir uyarı-beklentimi paylaşacağım! Yaşadığı... Devamı »

 • 21.02.2019
  09:34

  Açıklanan FED FOMC tutanaklarında, 3 yıldır süren sıkılaştırma politikasının bir süre daha sürebileceği ama faiz artışına verilen aranın da bir süre daha sürebileceği açıklamalarının yer aldığı görülüyor. Bu nedenle olası FED politikasında bir de... Devamı »