Yatırımcının İşi Çok Zor!

01.03.2019 09:32
 •  A 

Bu başlığı yatırımcıların açıklanan şirket bilanço bilgileri ve gerçekleşmeleri için söyledim! İnanın işi-gücü bu olan, 25-30 yıldır sektörde çalışan bizler bile zorlanıyor, bu bilgi ve bilançoları çözemiyorsak, işi gücü farklı alanlarda olan siz yatırımcılar ne yapsın.

Dün gece bazı bilançolar açıklandı.

Kardemir 12 aylık konsolide net kar olarak 814.484.550-TL Kar açıklamış. Geçen yıl ise 151.545.436-TL imiş. Altı aylık karı 438 Milyon iken, Dokuz aylık karı 486 Milyon açıklanmıştı. Yani altıdan dokuza sadece 48 Milyon artış görülürken, yıl sonu bilançosunda dokuz aylık karını % 67, bir önceki yıl sonu karını da % 224 oranında arttırmış. Daha ne yapsın. Bana göre süper bir kar artışı ve toplamı. Ama gelin görün ki, bazı kurum analistleri son çeyrekteki filanca beklentilerden düşük geldiği için beğenilmediğini söylüyorlar. Beğenilsin ya da beğenilmesin, sonuçta açıklanan kar şirketin öz kaynaklarının arttığını gösterir. 

Aynı şekilde kardemir ile ilgili diğer bir konu da, hisse başına 0.13 krş temettü açıklamış. a-b-d için de aynı oran açıklanmış. O zaman bu durumda en ucuz hisseyi almak hisse başına temettü için daha karlı bir karar değil midir? Bence oran aynı ise, en ucuz hangisi ise, onun temettü kazancı daha yüksek demektir. Peki o zaman neden D diğerlerinden daha pahalı? Eskiden böyle değildi. B hepsinden daha yüksek fiyatlanır, sonra A ikinci ve D de en düşük fiyatla işlem görürdü. Bu fiyatlamanın izahı ise, büyük fonlar ve yabancılar kardemir hissesi almak istedikleri zaman D daha derin olduğundan onu tercih ediyorlar. Bu nedenle de D'nin fiyatı diğerlerinden daha yüksek oluşuyor deniyor. Hadi tüm bunları gelin de hesaplayın bakalım.

Diğer bir örnek, koza grubu da karını açıkladı. Kozaa'nın dokuz aylığı 362 Milyon iken, Vergi Dairesine gönderdiği kar 35 Milyon idi. Tabii bu rakam görülünce hisselerde sert kayıplar yaşanmıştı. Açıklanan 12 aylık karı ise 458 Milyon olarak geldi. Geçen yıl sonu karı 192 Milyon, dokuz aylık karı da 362 Milyon, vergi dairesine yollanan kar 35 Milyon iken, yıl sonu 458 Milyon olmuş. Bana göre bu da gayet iyi bir rakam. Hadi bakalım, yatırımcılar tüm bu rakamlara göre yatırım kararlarını yönlendirsinler. Kolay mı bu sizce? İpek hissesinde de durum benzer şekildeki rakam örnekleriyle gerçekleşti. İpekte'de geçen yıl sonu karı; 86 Milyon iken, üç-altı-dokuz aylık bilançolarda sırası ile yuvarlak rakamlar olarak, 10, 88 ve 190 Milyon karlar açıklanmışken, vergi dairesine yıl sonu -1.5 Milyon zarar bildirildi. Tabii İpek'te de bu bildirim sonrası sert bir değer kaybı yaşandı. Hatta ne hikmetse, bu bildirim öncesi grup hisselerine ısrarlı satışlar gelmeye başlamıştı. Sonra bir de baktık ki, vergi dairesi bildirimleri hep olumsuz şekilde oldu. Ama gel gelelim, ipek de, SPK'ya uyumlu esas bilançosunda yıl sonun karı olarak 238 Milyon TL kar açıkladı. Yani yıl sonu karını % 176 oranında arttırmış. 

Ama grup için hal böyle iken, seans açılışında neredeyse dünkü kapanışlar civarı açılışlar oldu. Yatırımcılar ne yapsak bu karlar iyi mi, kötü mü acaba diye kafa karışıklığı ile güne başladılar. 

Hep diyorum, vergi dairesine yollanan kar ile, SPK'ya uyumlu nihai karı aynı anda açıklayın. Böylece yanlış algılar ve manipülatif hareketler oluşmasın. Bu görüşümü neredeyse 10 yıldır söylerim zaman zaman da sitede bu konuyu işlerim. İşte bakın şimdi, vergi dairesine gönderilen karı görenler satmıştı. Peki son açıklanan karı görenler şimdi ne yapacaklar acaba? İnanın net yorum yapamıyorum. Yaşayıp göreceğiz. Bana göre bu kar da gayet iyi olduğu için alım tepkisi yaşatması lazım.

Aynı şekilde Thyao, üç aylıkta -314 Milyon zarar. Altı aylıkta 127 Milyon kar iken, dokuz aylıkta 4 Milyar 83 Milyon kar açıklamıştı. Ama vergi Dairesine yollanan yıl sonu bilançosunda -8 Milyar 115 Milyon zarar rakamı bildirilmiş. Peki şimdi SPK'ya esas bilanço rakamı sizce kaç olur? Hadi bulun bakalım bu o kadar kolay mı? Bulun ki, ona göre alacak mısınız, satacak mısınız karar verin.

Bu şekilde iki bilanço arasında bu denli fark yaratacak hesaplamalar-değerlemeler nasıl oluyor o bile üzerinde durulması gereken bir konu bence. Zarar çok büyük ama beklentiden az gelmiş hadi alalım, kar güzel ama beklentilerden ya da bir önceki çeyrekteki kardan daha az çıkmış hadi verelim. Bu nedir arkadaş. Açıklanan bilançoya göre bu hissenin olması gereken bir ederi yok mudur? Bir önceki bilançoya göre daha yüksek fiyat hedefi verilirken, daha yüksek kar açıklanan bir sonraki bilançoda nasıl oluyor da fiyat beklentisi çok daha yüksek olmuyor? Bu şirket analistleri nasıl değerlemeler yapıyorlar anlamış değilim! Yok yok o kadar da değil. Onlar da kendilerine göre haklı. Çünkü açıklanan karların hangi kalemden kaynaklandığı önemli. Esas faaliyet karı mı artmış, borç - alacaktaki kur değerlemesinden mi kaynaklanmış, finansal bir operasyon mu var, ya da varlık satışı vs nedeniyle mi bu denli ama bir kerelik kar artışı yaşanmış. İşte tüm bu detaylara göre doğal olarak beklentiler de değişkenlik gösteriyor. 

Görüyorsunuz ya, bu işler bu şekilde yapıldığı takdirde tamamen algılarla piyasaları ve hisseleri yönlendiriyorlar. O zaman da çok ucuza bir çok hisse elden kaçtıktan sonra fiyatları uçuyor. Ya da çok yüksek fiyatlı alınan hisseler elde kalıyor. 

Ne diyelim hepimize kolaylıklar diliyorum. İşte bu yüzden teknik analizden yararlanıp, hisse grafiklerinde bu detayları yakalamaya çalışmak çok önemli. Tabii onu da bilen yapacak. Yoksa orada da bilen bilmeyen kafadan uydurma teknik ve algılarla piyasada yorum yaparsa onun da faydası olmaz.

Neyse, borsada son yazımda dediğim gibi bankalar daha dinamik. Ama seçim riskleri nedeniyle Moody's gibi kurumların banka uyarıları risk yaratıyor. Dikkatli şekilde seçimlere kadar olan dönemi kazasız atlatmak çok önemli. Hisse bazlı takip daha doğru olabilecek bir dönem diye düşünüyorum.

Hepinize iyi bir hafta sonu dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 26.02.2019
  09:23

  Dün 17:00 civarında tekniklere bakarken, endeksin sanki bankalarla yeni bir yükseliş yaşayacağı izlenimi edinmiştim. Neredeyse tüm bankalar için durum benzerdi. Bu nedenle de, destek-direnç tablosunda bankaların tekniklerini paylaşarak hisselere dikkat çektim. Ben... Devamı »

 • 25.02.2019
  09:26

  Yine Trump, yine twitt! Trump son olarak Çin'e 1 Mart olarak verdiği müzakere son tarihini uzattığını söyledi. Ama ne kadar süre uzattı bilmiyoruz. Trump'a bu tarzı nedeniyle bir takım eleştiriler yapılabilir ama, sonuçta hem Çin, hem Arap'lardan, hem ... Devamı »

 • 22.02.2019
  09:07

  Genel konuları çok kez yazdık. Seçimleri, iç-dış riskleri teknik endeks görüntülerini vs devamlı paylaşıyoruz. Benzer görüş ve uyarıları yazmaya devam edeceğiz. Bugün ise, kısa ama önemli bulduğum bir uyarı-beklentimi paylaşacağım! Yaşadığı... Devamı »

 • 21.02.2019
  09:34

  Açıklanan FED FOMC tutanaklarında, 3 yıldır süren sıkılaştırma politikasının bir süre daha sürebileceği ama faiz artışına verilen aranın da bir süre daha sürebileceği açıklamalarının yer aldığı görülüyor. Bu nedenle olası FED politikasında bir de... Devamı »

 • 20.02.2019
  09:10

  105.930 seviyesinde aşırı alım yani satış dirençlerinde olan endeks sonrasında yaşanan kar satışlarına devam ediyor. Ama bu arada da stochastic olarak alım seviyelerine doğru yaklaşmaya başladı. Bu görüntüler hisse bazlı pozitif ayrışmalar olabileceği gibi, endeks olarak da poz... Devamı »