FED Faizleri Değiştirmedi!

09.11.2018 09:43
 •  A 

ABD Merkez Bankası FED, gösterge faiz oranlarını %2.00 - %2.25 aralığında sabit tuttu. Bununla birlikte Aralık ayında bir faiz artışı daha olabileceği konusunda açık kapı bıraktı. 

BİST Tahminlerim Tutmuyor!          
              Son dönem BİST ve piyasa yönü konusunda tahminlerimiz tutmuyor. İyi piyasa bekliyoruz derken, satışlarla karşılaşıyoruz. Umarım en kısa zamanda bu durum düzelir.

Katar Emiri Geliyor!
              Bugün Katar Emir'i geliyor. Sabah saatlerinde cumhurbaşkanımız ile görüşme yapacaklar. En son 15 Milyar Dolar'lık bir yatırım dile getirilmişti. Bugünkü görüşmeden de bir yatırım telaffuz edilecek mi göreceğiz. Ama akçeli açıklamalar duyarsak, çok sürpriz olmaz. Türkiye'nin neredeyse tek başına Katar'a verdiği jeopolitik destek, bence de çok önemli bir destek oldu. Suudi Arabistan ile ilişkilerinde yumuşama olması halinde bunu başaran Türkiye olacaktır. Katar yeni bazı yatırımları da açıklarsa hiç de fena olmaz. 

Bu arada artık memnun olur muyuz olmaz mıyız bilemiyorum ama, rivayete göre eğer doğru ise, Bebek'teki benim öğrencilik yıllarımda da çok bilinen yapılardan birisi olan Bebek Oteli sanırım Katar'lı prens mi, şeyh mi deniyorsa birine satılmış. Yakın zamanda alan Katar'lının konutuna dönüşecekmiş. Arap'lar boğaz kenarlarını, Karadeniz kıyı ve yaylalarını almaya başladılar. Anlaşılan o ki, ileride bir çok yerde Arap komşularımızla oturuyor olacağız.

BİST Ne Olacak?
              Emin misiniz tahmin yapayım mı? Sonra tersi çıkmasın yine:). Teknik olarak geçen gün kapanışına göre dün yükseliş yaşanması gerekir derdim. Tam tersi oldu. Dünkü kapanışa göre de, bugün destek-direnç tablosunda paylaştığım 92.478 ve alt desteklere göre satış baskısı görmesini beklerim. Ama Katar Emir'i ile yapılacak görüşmenin neticesinde yapılacak açıklamalar farklı tepkilerin oluşmasına neden olabilir. 

Ons Altın Düşecek Mi ?
              Teknik olarak olur görür mü bilemiyorum ama, eğer ons altın 1.212$ seviyesine iner ve bu desteğini kıracak olursa, ikili tepe denen bir düşüş formasyonu riski başlayacak gibi görüyorum. Olası bu teknik düşüş formasyonunun riski, aradaki sıralı destekler olması ile birlikte, 1.183$ seviyelerini içeriyor. Tam teknik paylaşımları Destek-Direnç Tablomuzda görebilirsiniz.

Hepinize dinlendirici iyi bir hafta sonu dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 08.11.2018
  09:23

  Arkadaşlar hepinize günaydın. Beklenti yazımı kısa tutacağım. Piyasalar ve BİST için pozitif beklentilerim sürüyor. Son gelen karlar thyao karı da dahil gayet iyi gelmeye devam ediyor. Kurlar ciddi geri gelirken şirketlerin yaptıkları zamlardan indirimler çok semboli... Devamı »

 • 07.11.2018
  09:27

  Dün sürpriz bir karar alan ABD, terör örgütü PKK'nın üst düzey üç yöneticisinin yakalanması için para ödülleri koyduğunu açıkladı. Şimdi bu karara bakıp hemen, ABD İran ambargosuna uyması için Türkiye... Devamı »

 • 06.11.2018
  09:56

  Çok sıkıntılı günler yaşadık. Kur atakları ve faiz yükselişleri derken, stres yüklü bir piyasa içinden geçtik. Ama bankaların sendikasyonlarının başlaması ve sonrasında da, rahip Brunson serbest bırakılınca işler normale dönmeye başladı. ABD ile iliş... Devamı »

 • 05.11.2018
  09:13

  Enflasyon Düşecektir! Bugün 10:00'da Ekim TEFE-TÜFE verileri belli olacak. Açıkçası ben kasım ayı için eksi enflasyon gelirse şaşırmam. Kurların aşağıya gelmesi nedeniyle ithal ürünlerde fiyat düşüşleri yaşanıyor ve yaşanaca... Devamı »

 • 02.11.2018
  09:16

  Hep diyoruz BİST çok iskontolu diye. Ama gündemlere, gelişmelere göre çok farklı işlemlere sahne olabiliyor. Dış borsalardan kaynaklı fon satışları, dış siyasi ve sınır ötesi gelişmeler nedeniyle beklenmeyen düşüşler, içeride aniden çıkan ittifak ... Devamı »