FED Faizleri Değiştirmedi!

09.11.2018 09:43
 •  A 

ABD Merkez Bankası FED, gösterge faiz oranlarını %2.00 - %2.25 aralığında sabit tuttu. Bununla birlikte Aralık ayında bir faiz artışı daha olabileceği konusunda açık kapı bıraktı. 

BİST Tahminlerim Tutmuyor!          
              Son dönem BİST ve piyasa yönü konusunda tahminlerimiz tutmuyor. İyi piyasa bekliyoruz derken, satışlarla karşılaşıyoruz. Umarım en kısa zamanda bu durum düzelir.

Katar Emiri Geliyor!
              Bugün Katar Emir'i geliyor. Sabah saatlerinde cumhurbaşkanımız ile görüşme yapacaklar. En son 15 Milyar Dolar'lık bir yatırım dile getirilmişti. Bugünkü görüşmeden de bir yatırım telaffuz edilecek mi göreceğiz. Ama akçeli açıklamalar duyarsak, çok sürpriz olmaz. Türkiye'nin neredeyse tek başına Katar'a verdiği jeopolitik destek, bence de çok önemli bir destek oldu. Suudi Arabistan ile ilişkilerinde yumuşama olması halinde bunu başaran Türkiye olacaktır. Katar yeni bazı yatırımları da açıklarsa hiç de fena olmaz. 

Bu arada artık memnun olur muyuz olmaz mıyız bilemiyorum ama, rivayete göre eğer doğru ise, Bebek'teki benim öğrencilik yıllarımda da çok bilinen yapılardan birisi olan Bebek Oteli sanırım Katar'lı prens mi, şeyh mi deniyorsa birine satılmış. Yakın zamanda alan Katar'lının konutuna dönüşecekmiş. Arap'lar boğaz kenarlarını, Karadeniz kıyı ve yaylalarını almaya başladılar. Anlaşılan o ki, ileride bir çok yerde Arap komşularımızla oturuyor olacağız.

BİST Ne Olacak?
              Emin misiniz tahmin yapayım mı? Sonra tersi çıkmasın yine:). Teknik olarak geçen gün kapanışına göre dün yükseliş yaşanması gerekir derdim. Tam tersi oldu. Dünkü kapanışa göre de, bugün destek-direnç tablosunda paylaştığım 92.478 ve alt desteklere göre satış baskısı görmesini beklerim. Ama Katar Emir'i ile yapılacak görüşmenin neticesinde yapılacak açıklamalar farklı tepkilerin oluşmasına neden olabilir. 

Ons Altın Düşecek Mi ?
              Teknik olarak olur görür mü bilemiyorum ama, eğer ons altın 1.212$ seviyesine iner ve bu desteğini kıracak olursa, ikili tepe denen bir düşüş formasyonu riski başlayacak gibi görüyorum. Olası bu teknik düşüş formasyonunun riski, aradaki sıralı destekler olması ile birlikte, 1.183$ seviyelerini içeriyor. Tam teknik paylaşımları Destek-Direnç Tablomuzda görebilirsiniz.

Hepinize dinlendirici iyi bir hafta sonu dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 05.11.2018
  09:13

  Enflasyon Düşecektir! Bugün 10:00'da Ekim TEFE-TÜFE verileri belli olacak. Açıkçası ben kasım ayı için eksi enflasyon gelirse şaşırmam. Kurların aşağıya gelmesi nedeniyle ithal ürünlerde fiyat düşüşleri yaşanıyor ve yaşanaca... Devamı »

 • 01.11.2018
  09:26

  Dün gayet güzel bir yükseliş halindeyken, bakan Albayrak'ın bir çok sektörde vergi indirimlerini açıklaması ile birlikte Dolar 5.46 seviyesinden 5.63 civarına hızlı bir tepki verdi. Hemen devamında da sert borsa satışları gördük. Hükümet... Devamı »

 • 31.10.2018
  09:45

  Bugün TCMB enflasyon raporunu açıklayacak. Geçen ay ÜFE oranları TÜFE'nin iki katı idi. Üreticilerin birebir enflasyon artışını fiyatlarına yansıtamadıkları görülmüş ve bu nedenle de sonraki aylar için de enflasyon artışı sürecek bekle... Devamı »

 • 30.10.2018
  08:50

  Cuma günü dış borsalarda yeniden hızlanan satışlar sonrasında, BİST daha da sert bir satışa sahne oldu. Çok iyi kar açıklamış şirketlerde bile benzer satışların geldiğini gördük. Açıkçası bunları özellikle yabancı fonların fon dengeleri nedeniyle ... Devamı »

 • 29.10.2018
  16:46

  Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, yüz binlerce şehit ve gazimizin canlarını, kanlarını vererek kurdukları cumhuriyetimizin 95'nci yılı hepimize kutlu olsun. Atatürk'ün dediği gibi, hepimiz bir gün toprak olup yok olacağız. Ama laik Türkiye Cumh... Devamı »